Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Тема. Закріплення звукового значення букви Щ, щ. Леся Вознюк «Через річку по місточку». «Дощик» за Тетяною Гаркушею.
Мета. Формувати предметні компетентності: інформаційну і читацьку (пробуджувати інтерес до читання, закріплювати навички виразного читання), комунікативну (розвивати мовлення учнів; поповнити словниковий запас першокласників, розвивати вміння вживати вивчені слова у мовленні), формувати ключові компетентності: соціальну (переконувати опонентів та відстоювати свою точку зору), уміння вчитися (самоорганізовуватися у навчальній діяльності), загальнокультурну (виховувати естетичні смаки, почуття любові до природи), здоров’язбережувальну (формувати уявлення і поняття про безпечну поведінку), громадянську (бережливо ставитися до природи, до людей, до самого себе).
Обладнання. Каса букв, сюжетні малюнки із зображенням природних явищ, презентація.
Тип уроку: урок формування і вдосконалення знань, умінь і навичок.
Хід уроку
І. Організаційний момент
— Доброго ранку! — травам росистим.
— Доброго ранку! — квітам барвистим.
— Доброго ранку! — сонечку ясному,
Людям усім і всьому прекрасному!
— Доброго ранку, любі мої діти!
II. Повторення вивченого матеріалу
- Відгадування загадок.
На дошці заздалегідь записані віршовані рядки - загадки. Учні хором читають їх. І добирають до кожного з них відгадку. Відповіді шепочуть вчителю на вухо. Тих, хто відгадав, він хвалить за кмітливість, іншим пропонує подумати і не поспішати з відповіддю. Після того, як загадки більшістю дітей відгадані, озвучені, вчитель виставляє на набірному полотні малюнки з відповідними явищами природи.
Я падаю на ваші хати,
Я білий-білий, волохатий.
Я приліпаю вам до ніг,
І називаюсь просто … (сніг).
Без ніг біжить,
Без крил летить. (Вітер)
Хто всю ніч по даху б’є,
Так постукує,
І бурмоче, і співає, заколисує? (Дощ)
- Тлумачення слів-узагальнень тематичної групи «Явища природи»
— Де ви могли все це бачити? (У природі)
— Коли це відбувалося?
Висновок. Усі події, що відбуваються в природі без втручання людей, називають явищами природи.
— Які ще явища природи ви спостерігали?
Учитель звертає увагу на правильність вимовляння і наголошування слів.
— Продовжте речення.
Явища природи — це... (дощ, вітер, сніг).
Я бачив... (повінь, грозу, зливу).
У наших краях можна спостерігати...
- Гра «Що коли буває?»
— Не всі явища природи можна спостерігати протягом усього року. Які явища природи можна побачити тільки взимку (улітку, восени, навесні)?
Наприклад:
Узимку буває сніг, віхола (метелиця, хуртовина), ожеледиця, вітер, іній.
Учні доповнюють відповіді своїх однокласників.
- «Щоб ротик був слухняним». Колективне складання чистомовки «Дощ».
На систему складів учні придумують текст на задану тему, який за римою узгоджувався б із складами.
Наприклад:
Ара-ара-ара — налетіла ... (хмара).
Ощ-ощ-ощ — почався сильний... (дощ).
Щу-щу-щу — не боюся я ... (дощу).
Щем-щем-щем — умиюся ... (дощем).
- Допишіть букви в словах, які написані на дошці.
…асто, …ило, …иро, ми…ка, …ітка.
- Читання віршів «Вранці» (с. 160), «Через річку по місточку…» (с. 162).
- Промовте скоромовку (повільно, швидко, ще швидше).
Бабин біб розцвів у дощ, буде бабі біб у борщ.
- Гра «Набираємо текст»
Борщик у горщику, щавель у борщику.
- Звуко-буквений аналіз слова «дощ».
(Дощ [-•--], [дошч])
- Робота над розворотом «Букваря» (с. 162-163)
Розгляд сюжетного малюнка, бесіда зі його змістом, міркування над проблемним запитанням.
- Хто це може іти через місток? Дізнаємося з тексту.
а) Читання слів, пояснення їх значення. Гра «Тлумачі» (Учитель тихо називає слово учневі, який побажав бути тлумачем. Учень пояснює всім значення цього слова, а діти відгадують, про яке слово йдеться).
Пояснення значення слів: обнова, візерунок. Кілька учнів по-своєму пояснюють значення слів.
— Хто краще, точніше це зробив?
обнова - нова, щойно придбана, пошита, подарована річ (про одяг, взуття).
візерунок - малюнок із різних ліній, кольорів, тіней тощо; мереживо.
б) Читання вчителем тексту Л. Вознюк «Через річку по місточку». Бесіда за змістом прочитаного.
- Хто йшов по місточку? Про що мріяла веселка? Що їй порадив дощик? Як ви розумієте слова дощика?
- Мовні ігри (с. 162)
Фізкультхвилинка
Стало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будем дружно присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали — сіли, встали — сіли,
Бачте, як розвеселили?
Нумо, разом, нумо, всі, —
Потанцюймо по росі.
III. Читання. Слухання – розуміння
- Читання слів учнями повільно, швидше, швидко, але правильно (с. 163).
- Я впевнена: ви - вдумливі слухачі, які розуміють усі тонкощі тексту, і можете бути навіть співавторами твору. Розповідь я прочитаю без заголовка. Прослухавши уважно, ви зможете придумати назву.
- Читання вчителем оповідання Т.Гаркуші (с. 163).
Діти називають заголовки. Вчитель позитивно оцінює їх старання.
- Напівголосне читання учнями тексту.
- Бесіда за прочитаним. Стань учителем.
- Діти, ви настільки яскраво виявили себе на уроці, сподіваюся, добре зрозуміли текст. Які питання ви хотіли б поставити до змісту цього твору?
Бажаючі виходять, займають місце вчителя в центрі класу, ставлять питання, слухають і словесно оцінюють відповіді («правильно», «не зовсім так», «я думаю інакше» та ін.)
Варіанти запитань:
- Де крокував дощик? Яким ви його уявили?
- Що залишав за собою? З ким він зустрівся?
- Робота з мультимедійної презентацією.
На екрані з’являються пронумеровані малюнки, діти називають слово.
Вибіркове читання тексту.
Шукають у тексті речення з цим словом і зачитують його.
Самостійна робота. Перевірка правильності її виконання.
- Розташуйте слова в тому порядку, в якому вони з’являються в тексті. Діти на окремих аркушах визначають і записують їх послідовність по тексту. Перевірка правильності виконання завдання.
- Відтворення, розігрування діалогу з прочитаного тексту. Творче завдання.
а) бесіда
- Між ким із героїв могла відбутися розмова? Давайте пофантазуємо. (Між Івасиком і дощиком, дощиком і крапелькою, крапелькою і котом, сонячними промінчиками та крапельками дощу).
- Мені всі варіанти дуже сподобалися. Погляньте на екран. Що пропонує наш помічник-комп’ютер? Такий варіант ми сьогодні й озвучимо.
б) бліц-опитування.
- Діти, про що можуть розмовляти крапелька дощу та кіт? Звідки взялася крапелька? (Вона покинула свою домівку-хмару). Чи планувала крапелька стрибнути на ніс котові? (Ні. Це сталося випадково.) Чи зрадів такій зустрічі кіт? (Для нього це було несподівано, він здивувався.)
в) робота в парах. Підготовка до діалогу-інсценізації.
д) діалог-інсценізація.
(Можливий варіант:
- Ой, пробачте, я не хотіла вас турбувати.
- Хто ти, водичко? Звідки взялася?
- Я маленька дощова Краплинка. Мене приніс літній дощик. А куди ви поспішаєте?
- Я - Мурчик, дворовий кіт. І поспішаю на лови.
- Не смію вас затримувати. На мене чекає ось та жовтенька квіточка - кульбабка.
(Кіт стряхнув Крапельку, уважно роздивився її та прошмигнув під сходи у підвал.)
- Гра «Зберемо намисто із речень». Колективне складання тексту за малюнками-опорами (хлопчик, дощик, крапелька, кіт, сонце, веселка).
Варіант 1.
Діти, вітерець переплутав малюнки. Візьміть їх.
Учні з малюнками в руках стають у довільному порядку. По черзі складають зв’язний текст із використанням слів-опор.
Варіант 2 (ускладнений). Кожне нове речення починається з останнього слова попереднього речення.
Можливий варіант тексту.
Хлопчик радісно закричав матусі: «Дощик!». Дощик лив на сквер, проспект, вулицю. Вулиці міста переливалися на сонці дощовими крапельками. Крапелька лизнула мордочку котові. Кіт від несподіванки завмер і підняв здивовані очі на сонце. Сонце після дощу кинуло на землю барвисте коромисло веселки.
- Чи легко було скласти розповідь? Діти, ви справжні автори!
Колективна творча справа.
- Зафарбуйте веселку (учитель роздає частини намальованої веселки, яку діти розфарбовують кольоровими олівцями). Складіть свої частини на дошці. (Утворилася єдина веселка) Ось такий сьогодні в нас урок веселковий!
- Підсумок уроку. Рефлексія
На прохання учителя діти опускають голови, закривають очі й «прокручують» перед собою увесь урок, а потім виділяють особливо вподобані його частини.
Учні й учитель дякують один одному за цікаву, активну та творчу роботу на уроці.