Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Сучасні реалії показують нам, що англійська мова – це не щось далеке та захмарне, це те, що повинен знати кожен свідомий громадянин. Зрештою – це міжнародна мова. Враховуючи процеси інтеграції та глобалізації, світ стає тіснішим, а люди ближчими один до одного. І саме англійська мова допомагає усім порозумітися та спілкуватися, навіть якщо це люди з найвіддаленіших куточків світу, люди різного віку, статті та раси. Все більш поширеною стає практика викладання англійської не тільки в школах, а й у  закладах дошкільної освіти. Діти залюбки вивчають іноземну мову, навіть не усвідомлюючи її користі в майбутньому. Однак не усі батьки згодні, щоб їхні діти відвідували такі заняття, опираючись на те, що їхні чада надто малі для цього.

Саме тому, як у педагогів так і у батьків  виникає запитання, коли ж варто розпочинати вивчення іноземної мови. Одні вважають, що вводити її елементи потрібно ще з пелюшок, збільшуючи об'єми інформації, яка подається, та рівень її складності, при цьому враховуючи особливості вікового розвитку. Інші ж схильні вважати, що ранній та дошкільний вік – це період адаптації дітей до навколишнього світу та становлення як особистості. Відповідно, вони опрацьовують величезну кількість інформації, яка не залишає місця для іноземної мови.

Зважаючи на такі контроверсійні точки зору, англійська мова стає невід'ємною частиною нашого життя, актуальність даного дослідження є беззаперечною.

Враховуючи усі «за» та «проти» можна однозначно стверджувати, що саме дошкільний вік є найоптимальнішим періодом для вивчення англійської мови, як і будь-якої іншої. Чому і які ж переваги раннього вивчення?

Усі люди народжуються здібними до вивчення мов, однак для активації цих здібностей необхідне створення відповідного мовного середовища. І потрапити у це середовище дитина повинна до конкретного віку, а саме до 8-10 років. Якщо говорити про рідну мову, то цей період є критичним, а от для другої і всіх подальших мов – сенситивним. [3, c.4] Саме в цей час мозок дитини проходить найактивнішу фазу свого розвитку, в геометричній прогресії формуючи величезну кількість нейронних зв'язків (в старшому віці цей процес значно сповільнюється). Саме вони є провідниками інформації, яку отримують діти від навколишнього світу. Чим раніше формуються нейронні мережі, тим вони міцніші. Від якості та міцності цих зв'язків залежить темперамент дитини, її психологічний та фізичний стан, її здібності та можливості мозку в цілому.

Проте потрібно бути досить обережними з дітьми, які ще не зовсім вправно володіють рідною мовою. Впроваджуючи іноземну мову як другу рідну можна порушити крихкий баланс дитячої нервової системи. Якщо ж малюку вдається без проблем грамотно і зрозуміло розмовляти своєю мовою і розуміти вашу, можна приступати.

Діти дошкільного віку здатні засвоювати мову природнім чином, вони самовмотивовані «підхоплювати мову на льоту» без свідомого навчання, на відміну від підлітків та дорослих. Вони в змозі легко наслідувати вимову та самостійно розробляти відповідні правила. У них ніколи не виникне думки про те, що вивчати англійську складно, якщо тільки її не нав'яжуть дорослі, які ймовірно вивчали англійську мову в пізньому віці за допомогою граматичних підручників. Кожна маленька дитина має свою індивідуальну вроджену стратегію для вивчення рідної української мови, яку вона підсвідомо використовуватиме для засвоєння іноземної мови. А найкращий «вчитель» дитини – це гра. Вони легко сприймають англійську мову просто граючи чи займаючись буденними справами разом з дорослими. Спершу вони усвідомлюють саму суть заняття, а згодом вловлюють мову, якою розмовляють дорослі та мовні особливості [1, c.4].

Маленькі діти мають більше часу, щоб вписати англійську мову у свій розклад. Заняття з малюками, як правило, неформальні, і дитячий розум ще не перевантажений фактами, які потрібно зберігати та перевіряти. Окрім того, вони менше піддаються стресу через необхідність досягнення встановлених стандартів. Дошкільнята, які просто опановують мову, а не свідомо її вивчають, як це роблять старші діти та дорослі, в більшості випадків мають кращу вимову та відчуття мови. Коли одномовні діти дорослішають та стають більш самосвідомими, їх здатність до сприйняття мови зменшується, і вони самі відчувають, що повинні вивчати англійську мову за допомогою граматичних програм. Вік, в якому відбувається ця зміна, значною мірою залежить від рівня розвитку дитини, а також від очікувань їхнього суспільства. Зазвичай це і є раніше вказаний вік 8-10 років [2, c.4].

Однак, якщо ж дитина вивчає іноземну мову у встановлений сенситивний період, то цей процес умовно можна поділити на кілька етапів.

Етапи сприйняття та засвоєння англійської мови

Природно, вивчаючи українську мову, діти спершу вчаться розмовляти і тільки потім читати та писати. Так само повинно бути і з англійською. [4, c.4] Необхідно спочатку сформувати у дитини правильне ставлення до мови: якщо малюк сприйматиме англійську як другу рідну, він з легкістю засвоїть решту навичок.

Період мовчання. Після народження діти знайомляться з навколишнім світом. Вони не розмовляють, ця навичка виробляється згодом, лише дивляться, слухають та запам'ятовують. В цей період усе їхнє спілкування зводиться до жестів та міміки. Коли маленькі діти вивчають англійську мову, вони проходять такі ж етапи як при вивчені рідної мови. І досить часто виникає аналогічний «період мовчання», коли малюк розуміє та вже спілкується ще до того як промовить будь-яке англійське слово. У цей період батьки не повинні змушувати дітей говорити, адже у них своє бачення на те як повинна вивчатися мова, закріплене на рівні рефлексів. Достатньо просто розмовляти з дитиною і навіть з вашого монологу вона може збагнути багато корисного для себе.

Розмовний етап

Через певний час дитина починає вимовляти окремі слова, наприклад «table» (стіл), «dog» (собака), «daddy» (татко) або ж короткі висловлювання «What is it?» (Що це?), «Good night» (На добраніч), «I can not» (Я не можу). Коли це відбудеться залежить від того наскільки часто та активно вона займалася вивченням англійської мови. Такими словами чи виразами малюк може замінювати українські відповідники у реченні чи зв'язному мовленні, а може використовувати як самостійні елементи. Він просто запам'ятав їх, точно імітуючи вимову, подекуди навіть не розуміючи, що це не одне слово, а кілька. У цей період дитина поповнює свій словниковий запас готовими фразами та новими словами, використовуючи їх у повсякденному спілкуванні. Цей етап триватиме доти, доки вона не навчиться створювати власні вирази, або ж доповнювати вже наявні.

Розбудова англійської мови

Наступний етап пов'язаний із вдосконаленням уже засвоєного матеріалу та його розширенням. Мовлення дитини стає багатшим та різнобарвнішим. Поступово діти вчаться складати та доповнювати вирази, ба навіть цілі речення, опираючись на вже відомі слова. Наприклад «cat», «a black cat», «a black and brown cat», «It is my cat». Результат знову ж таки залежить від частоти та якості навчання.

Розуміння

Розуміння та усвідомлення – це завжди більше, ніж розмова, і здатність дітей до розуміння не слід недооцінювати, оскільки вони звикли розуміти рідну мову з контексту та просто спостерігаючи. Навіть якщо дитина не розуміє усього, що чує українською мовою, вона розуміє суть сказаного. Вона вловлює важливі та вже відомі їй слова, а решту намагається додумати і розшифрувати, використовуючи підказки та вже згаданий контекст для тлумачення значення. Такий досвід вивчення рідної мови вони залюбки використовують під час вивчення англійської.

Читання

Діти, які досить добре засвоїли рідну мову та вміють читати, зазвичай хочуть дізнатися як читати англійською. І якщо вони вже знають як зв'язати слова в тексті, щоб дістатися до суті написаного, то такі ж методи вони можуть використовувати навчаючись читати англійською мовою. Однак, це не так і просто. Для того, щоб читати англійською необхідно знати 26 літер алфавіту, але, оскільки, це швидше мова виключень, аніж правил, то лише ними не обійтися. В англійській мові одна літера може передавати декілька кардинально різних звуків, залежно від букв, які стоять поряд. В середньому використовується 44 звуки, які необхідні для правильного читання, решту ж можна вводити, коли малюк стане більш досвідченим та вправним у цьому.

Навчити дитину читати набагато легше, якщо вона вже знає мову, якою намагається читати. Особливо, якщо використовувати ту літературу, яку до того батьки читали вголос і малюк вже знає про що йде мова, або ж читати те, що дитина вже знає напам'ять. Якщо дитина почуватиметься впевнено, то буде готова до наступних кроків та інших підходів у навчанні.

Отож, можна зробити висновок, що саме маленькі діти – це найкращі та самі здібні учні, які швидко переймають досвід старших поколінь, формуючи своє оригінальне бачення навколишнього світу. Цілком зрозуміло, що не можна досягнути успіху без помилок та розчарувань. Однак, саме батьки мають стати підтримкою та опорою для своїх дітей у такий нелегкий для них період життя. Вони не повинні критикувати та засуджувати своє чадо, натомість повинні заохочувати та допомагати у будь-якій ситуації. Тільки відчуваючи себе захищеною дитина матиме мотивацію рухатися вперед та осягати нові горизонти.

Література

  1. Англійська мова для дітей дошкільного віку : програма та методичні рекомендації/ І. А. Кулікова, Т.М. Шкваріна; за заг.ред. О.В. Низьковської – 3 –тє вид. зі змін. та доповнене. – Тернопіль : Мандрівець, 2015.
  2. Казачінер О. С. К14 Усі заняття з англійської мови в ДНЗ (за базовим компонентом дошкільної освіти). – Х. : Вид. група «Основа», 2014. — 285 [3] c. — (Серія ДНЗ. Вихователю).
  3. Рязанова И. С. Обучение английскому языку детей младшего возраста // Иностр. яз. в школе. – – N 1. – С. 62.
  4. Halliwell S. Teaching English in the Primary Classroom. Longman, 1992.