Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Тема: Правила вживання апострофа

Мета: створити умови для цілісного сприйняття учнями теми «Правила вживання апострофа» завдяки формуванню гармонійного образу засобами біоадекватної технології

Завдання уроку:

- повторити , систематизувати й узагальнити знання учнів про апостроф;

- удосконалити навички правильної вимови й написання слів з апострофом; розвивати вміння використовувати знання, отримані в зоні комфортного мислення; виведення « образу інформації» на рівень словесного опису; а також  розвивати  критичне мислення, культуру мовлення, увагу, спостережливість, творчі здібності учнів, орфографічну грамотність;

- сприяти здоров’язбереженню як результату активізації цілісного ( право- та лівопівкульного) мислення;

- виховувати любов  до  літературної спадщини свого народу,природи.

Компетентності, що формуються:

Предметні: знати , що вивчає фонетика, орфографія, записувати правильно слова з вивченою орфограмою, обґрунтовувати написання слів відповідно до орфографічних правил, вимовляти звуки в словах відповідно до правил орфоепії.

Ключові: спілкування державною мовою (уміння сприймати, розуміти інформацію державною мовою;тлумачити поняття), уміння вчитися продовж життя, математична компетентність(уміння виокремлювати головну та другорядну інформацію);здорове життя (активізація різних органів чуття: зорового, слухового,нюхового), створення зони комфортного мислення, вправи на гармонізацію обох півкуль головного мозку.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Форма проведення:  урок - подорож.

Інтегровані  зв’язки:  українська література, образотворче мистецтво, музичне мистецтво.

Дизайн уроку: аудіозапис музики, ароматизовані свічки, образон вчителя, смайлики для виявлення настрою,картки – лото, листок оцінювання «Квітка знань», фломастери, м’яч, літери для звукової гімнастики, відеопроектор, ноутбук.

Перебіг уроку:

І етап – організаційний. Синхронізація роботи правої та лівої півкуль головного мозку,мотивація сприйняття навчального матеріалу, актуалізація різних каналів сприйняття інформації (сенсорне, чуттєве налаштування).

1. Гармонізація простору

Пролунав уже дзвінок,розпочати час урок.

Встаньте в коло  всі рівненько,

Привітаймось гарненько: «Добрий день!»

2. «Коло єднання»

Візьміться за руки, посміхніться, передайте тепло своїх долонь одне одному. Виконаймо гімнастику ввічливості.

В цьому класі друзі всі:   ви і ми, і ти, і я.
Руку дай тому, хто справа,  руку дай тому, хто зліва: ми – одна сім’я.
В цьому класі  друзі всі: ви і ми, і ти, і я.
Посміхнись тому, хто справа, посміхнись тому, хто зліва: ми – одна сім’я.
В цьому класі друзі всі:  ви і ми, і ти, і я.
Обійми того, хто справа,  обійми того, хто зліва: ми – одна сім’я.
Прошу, сідайте за парти, будемо працювати.

3. Виявлення настрою

 - Діти. Підніміть, будь ласка, смайлики, які відповідають вашому настрою на початку уроку.

ІІ. Актуалізація опорних  знань, створення навчальної ситуації, підготовка до релаксації

Діти, назвіть предмет  круглої форми, яким хлопчики дуже полюбляють гратися . ( відповідь дітей) Використовуючи цей м’ячик ми пригадаємо деякі відомості.

Гра «Лови м’яч»

  • Коли ми пишемо знак м’якшення?
  • Що вивчає орфографія?
  • Що вивчає фонетика?
  • Скільки звуків в українській мові?
  • Скільки голосних звуків?
  • Скільки приголосних звуків?
  • Які букви позначають два звуки?
  • Коли я, ю, є позначають два звуки?
  • Коли я, ю, є позначають один звук?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

(Перегляд мультимедійного навчального фільму)

Діти, послухайте , будь ласка, казочку.
Жив та був малий апостроф.У житті йому непросто.
Потребує порятунку,бо не має він притулку.
Де, скажіть, малюк живе? В алфавіті? Ні! Ніде!
Попросився він до Ком. « А ти з Реченням знайом? –
 В нього Коми запитали, та услід іще додали, -
Вирости із пелюшок». Став проситись до дужок:
«Ніде, хлопці, справді, жити,у сім’ю свою візьміть».
А йому Дужки – брати: «Будеш зайвим, друже, ти!»
Попросився до Лапок.«А який нам з тебе толк?»
 «Ви візьміть мене, Лапки! Ми ж так схожі, як брати!»
«Особливі ми! Для назв! Геть іди скоріш від нас».
 Так Лапки його прогнали, ще й навздогін реготали.
Попросився до Тире й те до себе не бере.
«Ну на що , малий, ти здатний? Ти до Речень непридатний!»
Тихо плакало маля:  «Може, не потрібен я?
В багатьох словах стою перед ї, є, я та ю.
Поміж букв я у словах.А де дім? Житло де? Дах?»
«Друзі! Допоможіть мені знайти своє місце!»
Ну, що ж, діти, допоможемо апострофу?

Цей знак унікальний,бо ж не в кожній мові він є. І тому його не можна губити і забувати, бо від цього мова збідніє, стане незрозумілою.

ІV. Повідомлення теми уроку.

Сьогодні на уроці ми з вами визначимо місце  у словах для апострофа, будемо працювати над темою «Правила вживання апострофа».

ІІ етап – символьний: здобуття нових знань, формування мислеобразу

  1. Сенсорно - моторний етап

Звучить спокійна фонова мелодія, запалюються аромосвічки.

  • Набудьте зручного положення. Заплющте очі. Розслабте обличчя, шию, плечі, руки, тіло, ноги. Відчуйте свою розслабленість. Посміхніться та уявіть, які ви гарні, коли посміхаєтеся…
  • За вікном ще панує зима:подуває морозний вітерець, пролітають сніжинки, але  інколи з’являється сонечко,  і так хочеться, щоб швидше прийшла  весна…

Подумки вирушаємо на прогулянку. Стежечка веде вас до весняного  лісу,на простору галявину, де вже з’явилися перші весняні квіти. Як тут гарно, тихо, спокійно. Роздивіться навколо:  зелена травичка так і вабить до себе. Ви піднімаєте голівки і бачите, що над вами пропливають хмаринки, а на них написані літери: я, ю, є, ї – літери, перед якими пишеться апостроф.

Ви ступаєте на м’яку травичку, вдихаєте пахощі весняних квітів, які вже зацвіли. Ваш погляд зупинився на гарненькій фіалці. Глибоко вдихніть її аромат, уважно подивіться на її пелюстки . Ви бачите, що на її пелюстках  є напис твердих приголосних  б, п, в, м,ф, адже саме після них слід писати апостроф.

Далі ваш погляд вже зупинився  на тендітному підсніжнику , який ще не встиг і розкритися, а на його бутоні  напис  - «Твердий р » і ви чуєте , що підсніжник промовляє: «Апостроф пишемо після твердого р».

Навколо розливаються приємні пахощі, ви не можете відвести очей від цієї лісової галявини .А що це за квіточка там під деревом? Та це ж конвалія. Придивіться , яку чудову форму вона  має. Її квіти нагадують дзвіночки,які нас ніби кличуть: «Дзень-дзень, я тут!Послухайте і мене:   «Апостроф пишемо після префіксів і першої частини складних  слів , які закінчуються на твердий  приголосний».

Дивовижний світ, і хочеться до нього дослухатися, та  вбачати кожний порух, адже це так захопливо й надзвичайно привабливо.  Ось наш погляд зупиняється на квітці сон-трави. Вона така м’якенька, неначе кошенятко,  і промовляє до нас : «Апостроф пишемо у слові Лук’ян та всіх похідних від нього».

Дуже гарно та цікаво на галявині, але нам час повертатися до класу. Подякуйте квітам за цінну інформацію. Попрощайтеся з ними.

Відчуйте ступні ніг… приплив сил до рук і ніг… Відчуйте спину, плечі… Поверніть  голову ліворуч, праворуч… Поворушіть пальцями, стисніть їх… Порухайте долонями, плечима… Посміхніться та глибоко вдихніть… Розплющте очі.

ІІІ етап – логічний і лінгвістичний: «Виведення» образу інформації на рівень словесного осмислення

  • Бесіда.

– Чи вдалася ваша мандрівка?
– Які кольори, фарби, запахи були наявні?
– Що вам найбільше сподобалося під час мандрівки?
– Що ви  побачили під час мандрівки?
- Про що вам повідомили квіти?

Іv етап – моторно-кінестетичний: робота з навчальним образом, нанесення мисле образу інформації, отриманої під час навчання у зоні комфортного мислення, у вигляді «малюнку-згортання».

Діти малюють образ, що вони уявили. Розповідають про те, що вони написали на квітах. Пояснюють чому.

Показують образони один одному. Звіряють свої образони з образоном учителя, спроектованим на екран.

- Що вам сподобалося одразу?  Яку інформацію було важко пригадувати? Що хочете змінити в своєму образоні?

«Гімнастика мозку».  Дзеркальне малювання.
Покладіть на стіл чистий аркуш паперу. Візьміть в обидві руки по олівцю або фломастеру. Почніть малювати одночасно обома руками дзеркально - симетричні  літери: я,ю,є,ї. При виконанні цієї вправи відчувається, як розслабляються очі і руки. Коли діяльність обох півкуль синхронізується, помітно збільшиться ефективність роботи всього мозку.  

V етап. Співведнесення мислеобразу   з теоретичним матеріалом.       Виконання вправ для закріплення вмінь та навичок. Архівування інформації.

1) Опрацювання теоретичного матеріалу за підручником (робота у групах за індивідуальними завданнями).

2) Вибірковий диктант( Вибрати і записати слова з апострофом).

Дев’ятого березня у бідній сім’ї, у глиняній хаті під солом’яним дахом народився хлопчик на ім’я Тарасик. Хлоп’я часто гралося на подвір’ї або у бур’яні. Він любив писати і малювати. Тарас Шевченко з великою любов’ю описує Україну.

3) Лінгвістичне лото.

До зазначених у транскрипції слів ( на картках) доберіть їхні графічні відповідники (записані на дошці).

(Методичний коментар. Учень вибирає завдання на картках, підходить до дошки і прикріплює картку біля слова – графічного відповідника).

[б’йут'],[ різ'б’ар],[подв’ірйа],[півйаблука],[ в’ідйізд],[ звйазати],[ кавйарн'а], [моркв’аний].

4) Гра «Упіймай апостроф».

Учні мають плеснути в долоні, якщо почують слово з апострофом.

Здоров’я, земля, в’юн, люди, ім’я, руки, бур’ян, життя, сім’я, подвір’я, духмяний,міжгір’я, торф’яний, різдвяний.

* Фізкультхвилинка « Звукова гімнастика»

(Вчитель показує учням зображення літер, а учні їх називають)

5) Вправа «Ти мені, я – тобі». Один учень називає вивчене правило, інший добирає до нього приклад.  Потім навпаки.

VІ етап – заключний: підбиття підсумків уроку,оцінювання учнів, домашнє завдання.

Підведемо підсумок. Яку тему ми сьогодні вивчали?
Назвіть правила, які ви запам’ятали? А тепер заповніть рефлексійну анкету.
А який настрій у вас тепер? Оцінювання учнів.

Домашнє завдання:

  • Опрацювати параграф 43;вправа 404;творчі завдання.

Любі, діти,посміхніться.
І на мене подивіться.
Я подякую вам щиро,
За прекрасний наш урок.
Спасибі вам,що працювали,
Що результати показали,
Що не соромились творити,
Що рідні ви мені, як діти!
Дякую вам за урок. Бажаю успіхів.