Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Мета уроку: 

  1. познайомити учнів з найдавнішою групою живих організмів, розповісти про поширення бактерій, виявити особливості їх будови, харчування, розмноження і поширення.
  2. показати місце і роль в біосфері, розкрити значення  бактерій у природі та житті людини: в медицині, сільському господарстві, промисловості;  закріпити у школярів вміння формулювати біологічні терміни і поняття;
  3. забезпечити умови для інноваційного режиму розвитку учнів на основі проектної діяльності;  продовжити формувати в учнів комунікативних та інформаційних компетентностей; створити умови для розвитку творчої особистості, її самореалізації і самовизначення; розвивати вміння порівнювати різні живі організми,  виявляти взаємозв'язок бактерій з іншими організмами; порівнювати, аналізувати та робити логічні висновки;
  4. сприяти вихованню високої культури навчальної праці та спілкування; переконати школярів про необхідність дотримання правил особистої гігієни та гігієни в колективі

Методи та методичні прийоми: інформаційно-репродуктивні.

Тип уроку: комбінований.

Наочність та обладнання: таблиці «Бактерії», «Будова бактеріальної клітини», комп’ютерні зображення різних видів бактерій,  комп’ютер.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Учні сідають за 4 столи з різними картками -зображеннями.

  1. Вивчення нового матеріалу

Чорний ящик

Мікроскопічні, всюдисущі

Руйнують, очищають, заражають

Великі могильники природи?

Хто вони?

Показує ящик порожній. Чому ж тут нічого немає? Бактерії- невидимі

Які зміни відбулися з яблуком на правому малюнку? Чий це результат? Чи можна вважати ці зміни результатом діяльності бактерій?

Що нам необхідно дізнатися про бактерії, щоб довести або спростувати твердження про те, чи є на яблуці бактерії чи ні?   

Яке мають будову? Форму? Коли і як розмножуються? Де живуть? Приносять користь чи шкоду ?

У стародавньому світі дволике божество називали Янус, одна сторона голови якого була обличчям молодої людини, а інша сторона - особою старця.  Це божество охороняло небесну браму.

Сьогодні на уроці ми з вами будемо вченими. До кінця уроку ви повинні будемо відповісти на питання:

- Чому я назвала невідомі організми «багатоликими»? Для цього будемо вести наукові щоденники.        

Запишіть тему уроку «Бактерії»

Епіграф: «Скільки чудес таять в собі ці крихітні створіння» Антоні ван Левенгук

У 1683 р А.Левенгук докладно описав і замалював основні форми бактерій.

Бактеріологія-наука, що вивчає бактерії. (Запис в зошит)

Працюючи в групах, ви повинні визначити, за які рекорди ми можемо вручити бактеріям медалі.                                     

Група № 1 (де живуть бактерії)

Перші бактерії з'явилися  понад 3,5 млрд років тому. І були єдиними живими істотами на нашій планеті. В даний час їх можна зустріти практично всюди, навіть там, де інші організми вижити не можуть. Їх знаходять в струменях гейзерів з температурою близько 105 ° С, у вічній мерзлоті Арктики, де вони пробули 2-3 млн. років. В океані, на глибині 11 км; на висоті 41 км в атмосфері; в надрах земної кори на глибині в кілька кілометрів.

 По умовам проживання бактерії бувають:

 Аеробні бактерії:

  1. Живуть в повітрі
  2. Здатні до дихання киснем

Анаеробні бактерії:

1.Живуть без доступу кисню.

Рекорди:    - давність, існування практично всюди

Група № 2 (будова бактерій)

Бактерії - це дуже маленькі організми, які складаються з однієї клітини. Ці клітини не мають ядра. Є тільки ядерна оболонка, є цитоплазма. Організми, у яких немає ядра, називаються - прокаріоти.

Відкрийте програму в мобільних телефонах mozaik 3D app «Бактерії» (вкладка Будова). Розгляньте бактерію, знайдіть оболонку, цитоплазму, відсутність ядра, джгутик Підпишіть частини бактеріальної клітини.

1 мембранна оболонка

2 цитоплазма

3 ядерна речовина

4 джгутик

 

За характером руху: рухливі (за допомогою джгутиків), нерухомі

За кольором: безбарвні, пофарбовані (пурпурні, зелені, синьо-зелені).

Рекорди: - маленькі розміри,  відсутність ядра                            

Група № 3 (форма, живлення  бактерій)

По формі:

кулясті (коки)
паличкоподібні (бацили)
спіральні (спірили)
вигнуті (вібріони)  

Відкрийте мобільний додаток (вкладка Форма). Розгляньте бактерії. Це проекція в 3-Д. Покрутіть їх. Вони активні. А тепер порівняйте фото ваших груп з формою бактерій. Дайте назву вашим групам, виходячи з форми бактерій. Зліпити з пластиліну бактерії за формою.

За способом живлення:

  • -автотрофи (утворюють органічні речовини самі)
  • -гетеротрофи (харчуються готовими органічними речовинами)

Порівняйте з рослинам і тваринами по харчуванню.

Як ви думаєте чи багато бактерій на тілі людини?

- 2 кг. У роті до 500 видів, 40 000 одиниць. Вчені довели, що бактерії в роті у представників різних рас відрізняються.
-на руках близько 10 000 бактерій. І що цікаво бактерії на правій і лівій руці різні.
- в кишечнику більше 500 видів, з вагою від 1 до 3 кг.

Група № 4 (розмноження  бактерій)

Дивимося мультфільм, який показує, як розмножується бактерія.

  1. Бактеріі розмножуються дуже просто. Материнська клітина ділиться навпіл. Підсумок - дві молоді бактеріальні клітини.
  2. Відбувається це надзвичайно швидко. Бактеріальна клітина здатна ділитися через 20 - 30 хвилин.
  3. Якби "виживали" всі бактерії, то вони покрили б нашу планету товстим шаром ... Але більшість з них гине, не доживши до розмноження!

При несприятливих умовах бактерія покривається щільною оболонкою, її вміст стає густішим, життєдіяльність майже припиняється. В такому стані спори бактерії можуть годинами перебувати в глибокому вакуумі, переносити температуру від -240 ° С до +100 °С. і переживати тисячі років. Вони витримували двотижневе перебування в глибокому вакуумі; не гинули у відкритому космосі, поміщені туди на 18 год, під смертоносним впливом сонячної радіації.

Рекорди-  витривалість

Дайте відповідь на питання

Академік В. І Вернадський підрахував, що в сприятливих умовах потомство лише однієї бактерії може заповнити западину Тихого океану за 5 днів. Чому цього не відбувається?

Фізхвилинка  «Не хворій!»

  • Чтобы горло не болело, мы его погладим смело. 
  • (Погладжувати долонями шию м'якими рухами зверху вниз.)
  • Чтоб не кашлять, не чихать, надо носик растирать.
  • (Вказівними пальцями розтирати крила носа.)
  • Лоб мы тоже разотрём, ладошку держим козырьком.
  • (Прикласти до чола долоні «козирком» і розтирати його рухами в сторони - разом.)
  • «Вилку» пальчиками сделай, массируй ушки ты умело!
  • (Розсунути вказівний і середній пальці і розтирати вушну зону.)
  • Знаем, знаем – да-да-да, нам простуда не страшна! 

(потирати долоні одна об одну.)

Поговоримо про значення бактерії для природи і людини. Зараз ви в групах напишіть подяку різних видів бактерій.

Картка для групи  №1

Пишемо подяку бактеріям гниття

Найважливіші процеси гниття здійснюються за допомогою бактерій. Гниття - процес розкладання гнильними бактеріями органічних речовин. У природі гнильні бактерії відіграють велику санітарну роль, звільняючи поверхню Землі від трупів тварин і рослин, очищаючи води в річках від забруднюючих їх органічних речовин. Більшість процесів, що відбуваються в грунті пов'язано з життєдіяльністю бактерій, так як вони перетворюють перегній у мінеральні речовини. Збільшують родючість грунту. Про це свідчить величезна кількість бактерій в грунті. Так, в чорноземах - від 2 мільярдів і вище. Будь-яка грудочка грунту, багата перегноєм, - це крихітний світ діяльності мікробів.  

Картка для групи  №2

Пишемо подяку  азотфіксуючим бактеріям.

Бобові рослини (конюшина, горох, квасоля, люцерна) накопичують азот в своїх тілах, використовують його для побудови білків завдяки бульбочковим бактеріям і збагачують грунт азотом. Ось чому бобові рослини можуть використовуватися як зелене добриво.

Картка для групи №3

Пишемо подяку молочнокислим бактеріям

Молочнокислі бактерії, харчуючись цукром, що містяться в молоці, утворюють молочну кислоту, під дією якої молоко перетворюється в кисле молоко, а вершки - в сметану. Молочнокислі бактерії виділяють молочну кислоту, яка пригнічує життєдіяльність гнильних бактерій, а це прямий шлях до довголіття. Квашення овочів, силосування кормів теж відбувається за допомогою молочнокислих бактерій. Новоутворена молочна кислота оберігає овочі та корми від розкладання.

Картка для групи  №4

Пишемо подяку симбіотичним бактеріям

Бактерії живуть на людині і в людині. Найбільше бактерій проживає в   кишечнику, де вони трудяться на благо людини. Одні допомагають перетравлювати їжу, інші виробляють вітаміни, треті вбивають шкідливі мікроби. Приберіть постійних жителів нашого тіла, порушиться встановлену рівновагу, співвідношення корисних і шкідливих бактерій. Вживання в їжу молочнокислих продуктів, овочів, фруктів, хліба з борошна грубого помелу допомагає в таких випадках відновити життєздатність кишкових бактерій і налагодити процеси травлення

Які продукти шкідливі, а які корисні для мікрофлори кишечника?

Часто людина без поради лікаря вживає антибіотики. Вони знищують всі бактерії, не роблячи відмінностей, на хорошиі і погані. А потім у бактерій з'являється стійкість до антибіотиків. І вченим доводиться вигадувати нове покоління антибіотиків. Українські лікарі однієї з лікарень заспівали навіть реп (слухають реп) на всю країну, щоб привернути увагу людей до цієї проблеми.  https://www.youtube.com/watch?v=T61dZSbNqxU

  1. Новая технологія прокладки доріг передбачає використання колоній бактерій замість асфальтоукладальників. Колонія бактерій, повільно, але вірно поїдає живильний розчин, натомість виробляючи шар дорожнього покриття.
  2. Запропоновано спосіб запобігання зубів від руйнування. Зуби покривають шаром певних білків, який засівають спеціальними видами бактерій. Автори винаходу вважають, що це захистить від руйнування навіть коріння зубів.
  3. Для чіткої фіксації ледь помітних відбитків пальців використовують бактерії. Їх наносять на відбитки разом з особливим гелем - вони розмножуються тільки там, де проліг відбиток паппілярной лінії. Через 24 години колонії бактерій в точності повторюють шкірні візерунки. Використовують бактерії, що живуть на тілі людини. Ірландські вчені виявили новий вид бактерій, що захищають організм людини від стресу і депресії

Досліди детей № 1

В 1 склянку налили сире молоко, а в 2 і 3 склянки - кип'ячене. Накрили кришками одну склянку з кип'яченим. Спостереження проводили протягом 3-х днів.

Результати вийшли наступними: 1 - сире молоко в склянці, незакритою кришкою, скисло швидше; 2 - кип'ячене молоко в склянці скисло пізніше. 3 - кип'ячене молоко, із закритою кришкою, з'явився неприємний запах.         

Який висновок ??? Які бактерії тут брали участь?

Бактерії гниття зіпсували молоко, а бактерії молочнокислого бродіння перетворили його в кисле молоко, яке можна вживати в їжу.

При кип'ятінні знищуються всі бактерії і корисні і шкідливі. Тому краще пити пастеризоване. Це незбиране молоко, в якому знищені хвороботворні мікроби і бактерії за допомогою нагрівання. Молоко, яке надійшло на молочні заводи, нагрівають до + 72 ° в спеціальних пастеризаційних апаратах, а потім швидко (за 30 секунд) охолоджують.  

Дослід №2

3 шматочки хліба взяли. Один поклали на тарілку. Інший помили руки з милом, і в пакет. Третій потримали всі діти брудними руками, і в пакет. Через місяць побачили, що 1-засох (так найкраще зберігати хліб-зробити з нього сухарики). 2- мало бактеріальних колоній (але і пліснявий гриб). В третьому- багато бактерій багато.

 Але не всі бактерії хороші і корисні. Послухайте наших доповідачів, і подумайте, за що насамперед ми могли б розшукувати бактерій, як злочинців.

1 свідок: Чума - хвороба, що відноситься до особливо небезпечних інфекцій. Збудник -чумна паличка. Її поява супроводжується високою смертністю. Вперше відомості про чуму виявлено в VI ст н.е. в Візантії. Розповсюджувачами інфекції є тварини (особливо гризуни) і блохи, які живуть на них. Первинне зараження чумою відбувається при укусах, через пошкоджені покриви шкіри. Людина, котра захворіла чумою, зазвичай не заразниа, але при важкій формі - легеневій, передається крапельно-повітряним шляхом. Виникає пневмонія - запалення легенів. З шкірних форм чуми найбільш небезпечною для оточуючих є бубонна, при якій на шкірі утворюються карбункули. Потім настає отруєння крові токсинами, порушення функції серцево-судинної системи і загибель. Перебіг хвороби: озноб, підвищення температури, лихоманка, виникають галюцинації.

2 свідок: Туберкульоз-одне з найдавніших захворювань. Кожні 10 секунд помирає від туберкульозу 1 людина, кожні 4 секунди захворює 1 людина. Туберкульоз називають "головним інфекційним вбивцею людства". Зараз в світі щорічно в світі захворює на туберкульоз 10 000 000 чоловік, 3 000 000 вмирають протягом року. Джерела зараження: повітряно-крапельний. Повітряно-пиловий шлях. Побутовий шлях. Якщо заражена людина не хворіє відразу, то вона стає носієм інфекції. Це можна виявити тільки за допомогою проби Манту. Реакція на пробу Манту вважається позитивною при діаметрі 5мм і більше. Для виявлення захворювання крім проби Манту проводять флюорографічне обстеження органів дихання, яке дозволяє виявити ранні стадії туберкульозу легень. Перші прояви захворювання зазвичай спочатку слабо виражені, а потім поступово наростають. Симптоми туберкульозу - це кашель з виділенням мокроти більше 3-х тижнів, кровохаркання, тривале підвищення температури до невеликих чисел, зниження ваги, підвищена стомлюваність, зниження апетиту. 24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Символ боротьби з туберкульозом - ромашка. Україна займає 2 місце в Європі по захворюванню (після Молдови). У світі-74 місце.

Сибірська язва  - гостре інфекційне захворювання тварин, що вражає і людину. Людина заражається при контакті з хворою твариною або продуктами тваринництва, а також повітряно-пиловим шляхом

Ангіна (від ango - «стискаю, здавлюють, душу») - гостре інфекційне захворювання, для якого характерно запалення, найчастіше - піднебінних мигдалин (в просторіччі «гланди»). Причина: в більшості випадків (80-90%) збудниками ангіни є бактерії стрептококи. Симптоми ангіни: різка і сильний біль в горлі, що підсилюється при ковтанні; висока температура тіла (39-40 С); загальна слабкість, головний біль; збільшення лімфатичних вузлів, які промацуються під нижньою щелепою ближче до шиї.

Бактерії поселяються на продуктах харчування і псують їх. Є бактерії, які псують рибальські сітки, рідкісні рукописи і книги в книгосховищах. Бактерії псують сіно в копицях, якщо воно недостатньо добре висушене.

Отже, за що ми подамо в розшук на бактерії?

- псування продуктів, інфекційні хвороби.

Проаналізуйте пісеньку мікробів   (мультфільм)

https://www.youtube.com/watch?v=7a6FMPaQC7g

Які заходи профілактики потрібно дотримуватися, щоб не захворіти?

Як ви думаєте, чи є в організмі людини якийсь природний бар'єр проти проникнення бактерій?

- лімфоцити .

Імунітет. Що потрібно робити, щоб убезпечити себе від шкідливих бактерій і подружитися з корисними?

-миття руки перед їжею і після повернення додому;
-миття овочів і фруктів; повноцінне харчування
- стежити за термінами придатності продуктів;
-в період епідемій обмежувати контакт з можливими носіями інфекції
-загартовування, спорт, зарядка

3.Узагальнення та систематизація знань

Учням роздають фотографії різних форм бактерій. За ним вони повинні розповісти все, що вони дізналися на уроці про ці бактерії.

- Чому я назвала невідомі організми «багатоликими»?

  1. Підбиття підсумків уроку, оцінювання роботи учнів.

Учням пропонується дати самооцінку діяльності на уроці і отриманого результату за планом:

"Я"    -   Як відчував себе в процесі роботи?

  • З яким настроєм працював?
  • Чи задоволений ти собою?

"Ми"-    Наскільки мені комфортно працювалося в групі?

  • Я допомагав товаришам - вони допомагали мені. Чого було більше?
  • Чи були у нас труднощі при роботі в групі?

"Проект»

-   Чи досягли ми мети?
-   Для чого нам матеріал, вивчений сьогодні?

5. Рефлексія

   

6. Домашнє завдання § 41. Скласти кросворд на тему або намалювати комікси «Життя бактерій».