Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Мета: ознайомити учнів з творчістю Оксани Іваненко; вчити правильно, свідомо та виразно читати прозові твори, аналізувати прочитане; формувати вміння давати характеристику персонажам твору за їхніми вчинками; розвивати зв’язне мовлення, мислення, пам’ять, уміння аналізувати, порівнювати; виховувати бережливе ставлення до природи.

Тип уроку: комбінований

Методи та прийоми: бесіда, пояснення, вправа «Мікрофон», «Асоціативний кущ».

Обладнання: презентація, підручник, портрет Оксани Іваненко, фото синички, сніжинки.

Хід уроку

Організаційна частина

Емоційне налаштування на урок

Вправа «Чарівний мішечок»

Діти, сьогодні у нас незвичайний урок, тож аби вам працювалося добре, ніщо не заважало, пропоную всі ваші страхи, поганий настрій, негативні емоції скласти до чарівного мішечка. Заховаємо його якнайдалі, а з собою візьмемо лише добрий настрій, старанність та кмітливість.

Девіз уроку

Сьогодні пропоную вам працювати за таким девізом

Відповідати чітко!
Творчо працювати!
Виразно читати!

Очікування «Вправа мікрофон»

Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

Я також сподіваюсь, що наш урок буде цікавим і ви добре працюватимете. У ході роботи ви будете накопичувати бали, у вигляді сніжинок

Перевірка домашнього завдання

Актуалізація опорних знань

Загадка

Діти, зараз я вам загадаю загадку, а ви спробуєте її відгадати

Жовтогруді щебетушки,
Мають гарні капелюшки,
Сірі лапки, білі щічки,
Називаються … (синички)

Послухайте голос цієї пташки.

Вправа «Мікрофон»

-Яка ознака допомогла вам відгадати назву пташки?

  1. Вправа «чи вірите ви, що…» (Таблиці «Вірю- не вірю») + Кожен учень отримує таблицю (див. роздруківку “Вірю — не вірю”). Учитель читає твердження, а учні ставлять під номером запитання “плюс”, якщо згодні з твердженням, і “мінус” — якщо не згодні. Потім учитель читає текст, а діти перевіряють свої відповіді в таблиці.

- Чи на всі запитання ви знайшли відповіді? Де шукатимете відповіді на інші запитання? Яким джерелам інформації ви довірятимете більше?

Проблемне питання: Яка зараз пора року? Кому взимку живеться найважче? (Птахам)

- Що примушує птахів відлітати в теплі краї?
- Чому? (їм не вистачає корму).
- Птахи — наші друзі. Чому?

(Гарні, безпомічні, частина світу, що нас оточує; співом і красою радують нас; знищують комах, зер­на бур'янів, очищають природу від шкідників).

- Правильно. Птахів здавна називають санітарами лісів, полів. Наведемо приклади. Подивіться на картинки. Чи впізнали ви цих птахів?

(Синичка — з'їдає за день комах стільки, скільки важить сама. Підраховано, що пара синиць оберігає плодовий сад на сорок дерев. Шпак — тільки за сніданок поїдає 50—60 комах. Ластівка — за літо з'їдає до мільйона комах).

- Ось чому треба бережно ставитися до пташок. А що означає бережно ставитися до птахів? (допомагати їм у скрутні дні)
- Чим ми можемо підгодовувати птахів узимку? (зернятками пшениці, хлібними крихтами, насінням соняшника, гарбуза, а синичок ще й не солоним салом)

Інформація: Православна церква 12 листопада вшановує пам'ять священномученика Зіновія, єпископа Єгейського, та його сестри - мучениці Зіновії. Інші назви свята: «3іновий», «День Зиновія», «Синицин день», «Синичкин день».

Оголошення теми і мети уроку

Більше дізнатися про цю пташку нам допоможе письменниця Оксана Іваненко. На сьогоднішньому уроці ми з  вами будемо читати казку Оксани Іваненко «Синичка і зима». Отже, перед нами стоять такі завдання:

Удосконалювати техніку читання;

Висловлювати власну думку про прочитане, розвивати мовлення;

Вміти характеризувати дійових осіб

Сприйняття та осмислення нового матеріалу

Ознайомлення з короткими біографічними даними.

Діти, а зараз, я вам коротко розповім бібліографічні відомості, а ви уважно слухати і дивитися на монітор. Письменниця Оксана Дмитрівна Іваненко – автор багатьох  книжок: літературних казок, реалістичних оповідань і повістей, творець біографічних романів про життя і творчість класиків українських літератури. Усе життя Оксана Дмитрівна дружила з наукою. Навіть більшість її казок – результат клопіткої праці письменника і вченого. Прожила 91 рік. Як казала Оксана Іваненко, у неї було щасливе дитинство. Письменниця згадувала: «Писати я почала дуже рано, як тільки навчилася читати, а читала я з чотирьох років. В шість років вирішила видавати свій перший журнал. Він називався «Гриб».

Словникова робота

ЗАСКРЕГОТІЛА

СКОРИТИСЯ

МАСТАКИ

ВИСТРОМИТИ

Аудіочитання оповідання.

Що у творі казкового?

Голосне читання учнів.

Читання ланцюжком

Діти, а зараз ми почнемо читати казку ланцюжком  і під час читання ви, розмірковуйте, уявляйте, придивляйтесь, прислухайтесь.

Фізкультхвилинка

Вибіркове читання

Діти, а скажіть, будь ласка ,чи знала синичка , які труднощі чекають на неї взимку?

Підтвердіть свою відповідь словами з тексту.

Прочитайте опис зимового лісу?

Доведіть, що авторка наділила зиму людськими рисами.

Вправа «Продовжи казку» (робота в парах — завдання 8, с. 93 підручника) Діти придумують продовження казки. Запропонуйте оформити його як серію зображень — кадрів коміксу.

  1. Метод «Асоціативний кущ» Салон краси.

- Діти, чи гарна наша синичка? В салоні краси всіх роблять красивими. Давайте і ми з вами прикрасимо синичку гарними словами.

Синичка ( Яка?) весела, працелюбна, віддана, …(записати в зошиті)

  1. Завдання з ЛЕГО. Склади вірш.

  1. Завдання з ЛЕГО. Склади вірш.

Закріплення вивченого матеріалу

Бесіда

Діти, як ви вважаєте, яка головна думка казки? (Любити свій рідний край, синичка не могла покинути свою берізку, рідного дуба, яблуньку ,вміти долати труднощі)

А тепер назвіть головного  персонажа?

- Народна мудрість говорить: «Де багато синичок — там немає комашок».  (зошит)

Адже одна синичка за добу з'їдає стільки комашок, скільки важить сама.

Синиця зовсім не відмовляє собі в їжі. Вона харчується постійно, а відчуття голоду їй і зовсім невідомо. В основному, вона поїдає всіх дрібних жучків, павучків і слимаків.

  1. Розвязання задачі.

    - За  1 добу  синичка з’їдає  стільки шкідливих  комах, скільки важить сама. Скільки з’їсть синичка за тиждень, якщо її вага 10 г? А 2 синички?
    - Чи знаєте ви, як часто синиці годують своїх дитинчат? 60 разів на годину!
  1. Зовнішній вигляд пташки.

- З яких частин складається тіло птаха? тулуб, голівка, дзьобик, хвостик, крила, лапки). Тулуб нагадує кулю (голівка теж куля, тільки менша). Дзьобик нагадує нам трикутник. Хвостик пташки видовжений, на кінці трохи розширений.

- Які кольори використаємо для птаха ,…?

  1. Практична робота . Розфарбуйте птаха.

VІІІ. Підсумок уроку

Діти, чи справдилися ваші очікування від уроку?
Що вам було найцікавішим?
Що найбільше запам’яталося?
Складемо СЕНКАН

ІХ. Домашнє завдання.