Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Сучасні  умови життя вимагають від педагогів нової позиції щодо навчання та виховання. Саме цим зумовлена реформа освіти, що реалізується через упровадження компетентнісно орієнтованого підходу в навчально-виховний процес.

Метою виховання є формування морально-духовної життєво компетентної особистості, яка успішно самореалізується в соціумі як громадянин, сім'янин, професіонал [1].

Тому зміст виховної роботи школи передбачає впровадження інноваційних технологій у навчально-виховний процес. Але цей процес не простий. Він вимагає від педагога певних знань та умінь.

Автором розроблена і успішно впроваджується система виховної  роботи з учнями 5-11 класів з використанням  інноваційних технологій, але основою продуктивного виховання є знання психолого- педагогічних особливостей учнів певної вікової категорії. Починаючи з 5 класу, класний керівник проводить цілеспрямовану роботу щодо формування основних виховних компетентностей школярів, керуючись такими принципами: цілісність, акмеологічність, суб'єктної взаємодії, адекватності виховання до психологічних умов розвитку особистості, особистісної орієнтації, превентивності, технологізації. 

Система виховання отримала назву «СХОДИНКИ ДО САМОВДОСКОНАЛЕННЯ». Насамперед кожна сходинка має певний часовий проміжок (навчальний рік), мету, завдання, які орієнтуються на особливості вікової групи, розроблені конкретні виховні заходи, обрані інноваційні методи та прийоми.

У процесі виховання класний керівник керується особистісно орієнтованим  підходом до здібностей,  нахилів кожної дитини  учня,  тим  самим  створюючи   умови   для   саморозвитку, самовдосконалення, самореалізації   на  основі  національних  та загальнолюдських цінностей [3].

5 кл. - І сходинка «Пізнаю себе». Основним завданням є вивчення психологічних особливостей дітей, їх нахилів та здібностей. У цей період класний керівник тісно співпрацює з практичним психологом. Метою виховної роботи є формування дружного колективу з урахуванням вподобань і побажань кожного окремого школяра. Найактуальнішими є ігрова технологія, проведення колективних заходів, спільних поїздок тощо, що дає можливість розвивати комунікативну компетентність. 

6 кл. - ІІ сходинка «Розвиваюсь». Продовжуючи роботу з формування колективу, приділяється увага кожному індивідуму та формуванню адекватного сприйняття інших членів колективу. Метою виховної роботи є продовження  формування дружного колективу, пізнавальної активності та культури розумової і фізичної праці, вироблення уміння співпрацювати у колективі, здобувати знання, застосовувати їх у практичній діяльності.  

7 кл. - ІІІ сходинка «Порівнюю і формуюсь». Цей період у педагогіці називають часом великих  можливостей та великих небезпек. Підліток приділяє велику увагу фізичному розвитку, зовнішності, початку статевого формування. Порівнюючи себе з іншими, формує рівень самооцінки. Стає актуальним  розвиток ціннісно-смислової компетентності. Метою вчителя є формування здатності учня бачити та розуміти навколишній світ, орієнтуватись у ньому, усвідомлювати свою роль і призначення [1]. Робота спрямовується на розвиток творчих здібностей, формування уміння обирати цільові та значеннєві установки для своїх дій і вчинків, приймати рішення.  У цей період важливим є індивідуальний підхід, диференціація у виховному процесі. У зв`язку з цим розроблені заходи, розраховані саме на формування моральних та естетичних почуттів, смаку, підвищення самооцінки, різноманітних інтересів [2]. Педагог працює у тісному зв`язкуз практичним психологом за окремо розробленим планом. Величезну роль саме в цей період розвитку підлітка відіграє родина. Тому у цей період важливим є підтримка роботи вихователя батьками.  

8 кл. - IVсходинка «Організовуюсь та саморегулююсь».  Неорганізованість, безвідповідальність, слабкість волі, відсутність мотивації - все це є тими перешкодами, що постають на шляху учня та вихователя у даний період. Загострюється почуття агресії відносно людей, що оточують підлітка. Тому важливо створення  необхідних  умов для розвитку творчого потенціалу, стимулювання ініціативності та життєвої активності учня, формування  практичних навичок,  необхідних дляособистісної гармонізації з метою формування організованої та небайдужої особистості. Тематика та форма проведення заходів обирається учнями. Широко застосовується інформаційна технологія, зокрема такі прийоми, як слайд-шоу, електронні презентації.   співпраці з метою формування життєво необхідних компетенцій як учителя, так і вихованця. 

9 кл.- V сходинка «Усвідомлюю та обираю».У 14-15 років важливим завданням є усвідомлення власної індивідуальності, неповторності, виховання самоповаги,  формування емоційної культури, навичок самотворення, життєтворення,  стремління до ідеалу. Метою виховання є формування в учнів почуттів самостійності, цілеспрямованості, відповідальності за свої вчинки,сприяння тому,щоб зміст і форми колективної творчої діяльності та індивідуального впливу допомагали кожному з учнів знайти себе,самовизначитися. Саме в цей період актуальним стає використання інноваційної проєктної технології. Цінність такої роботи полягає не лише в кінцевому результаті, а в русі до нього.

10 кл.- VІ сходинка «Вирішую та дію» Одним із важливих аспектів психічного розвитку старшокласників є інтенсивне дозрівання,  провідна  роль  у  якому відводиться розвитку мислення.  У цьому віці учні виявляють більше самостійності в заняттях, у них інтенсивно  формуються  і  визначаються  риси  характеру,  відбувається становлення світогляду [1]. Помітно зростають сила волі, витримка, наполегливість, самоконтроль. Тому метою виховання стає формування в учнів пізнавальної активності та культури розумової праці, вироблення самостійності. Автором підготовлені проєкти нестандартних позакласних заходів, в яких безпосередньо використовуються інноваційні методи та прийоми, а саме інтерактивна технологія - проведення заходів-дискусій, робота зі слайд – шоу, групова робота, прийом інтерв`ю, проблемні питання тощо.   

11 кл.- VІІ сходинка «Самовизначаюсь та самостверджуюсь».Старший шкільний вік відрізняється від інших шкільних періодів тим, що перед старшокласниками постає вибір професії як завдання першорядної життєвої важливості.  Метою виховання в 11 кл. є формування в учнів внутрішньої позиції дорослого, усвідомлення вихованцем  ролі в суспільстві, визначення своїх можливостей, місця й призначення у житті. Тому вихователь продовжує  використання інноваційних методик, зокрема проєктної та інтерактивної технологій, з метою формування соціально-трудової компетентності та компетентності особистісного самовдосконалення.

Отже, в умовах упровадження інноваційних технологій у новий освітній простір слід пам`ятати про важливі принципи виховання та психологічні вікові особливості школяра. Сучасний учень – це особа  цікава, непередбачувана, креативна. Тому вчитель мусить обов`язково розуміти реалії життя, бути готовим до змін, аби підготувати вихованця  до цих викликів сучасного суспільства, з метою вирішення завдань навчально-виховного процесу.

Література

  1. Вибрані педагогічні твори / Упоряд., передм., комент. О. В. Проскура. – К.: Освіта, 1996. – 304 с.
  2. Інтернет-ресурс:http://www.lnu.edu.ua