Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

З метою підвищення професійної майстерності у нашому закладі було проведено методичне об’єднання у форматі гри «Брейн – ринг»

 «Інтеграція освітнього процесу у дошкільному закладі, як чинник розвитку пізнавальної активностісучасної дитини»

  1. Зустріч та реєстрація учасників

9.30 – початок

Зустріч проходить на подвір’ї закладу, на майданчику молодшої групи. Відбувається реєстрація учасників. Виставлено два столики, список реєстрації, три коробочки з емблемами різного кольору. Кожен учасник обирає собі їх сам.

Вступне слово ведучого

Доброго дня, шановні колежанки! Ми раді вітати Вас у нашому закладі.

Нам поталанило, що наша зустріч припадає на такий період в природі, коли відбувається багато змін та явищ.

Тому тематичним напрямком нашого семінару буде Весна.

Сьогоднішню зустріч ми пропонуємо провести у в незвичному форматі. Ми сподіваємось, що він Вам сподобається. Я мабуть не скажу новину, що наш час вимагає від педагога щоденного перевтілення, необхідності бути не тільки вихователем, але й психологом, тьютором, модератором, порадником, другом, іноді навіть стати найближчою людиною для дитини. Ми пропонуємо Вам сьогодні спробувати себе хоча б в деяких із цих ролей. А також, на наш погляд, для того щоб ефективно взаємодіяти з дитиною, необхідно подивитись на світ її очима.

Тож пропонуємо саме з цього розпочати. Отже – весняний ранок на початку весни, вихователь зустрічає дітей на подвір’ї.

2.Основна частина

Виступ вихователя

Добрий день, діти! Як добре, що ви усі вже зібрались, прийшли до закладу вчасно, і у нас є змога поспілкуватись з вами на подвір’ї.

Я бачу, що в нас є нові дітки сьогодні, тож нагадаю, мене звуть ……., я вихователь молодшої групи.

Тож розпочнемо.

Діти, чи звернули ви увагу на те, що відбувається у природі?

Яким стало небо?

Відповіді дітей. (прозорим, блакитним)

Як світить сонечко?

Відповіді дітей.(яскраве, тепле)

Яким став день: коротким чи тривалим?

Відповіді дітей.(тривалий, більше гуляємо)

Правильно, діти. Усі ці зміни говорять нам про те, що скінчилася яка пора року?

Відповіді дітей. Зима

А на зміну їй проходить що?

Відповіді дітей. Правильно, весна.

А як називається перший місяць весни?

Відповіді дітей. Березень.

А хто знає, чому він так називається?

Відповіді дітей, якщо є. (Від назви дерева береза)

(Так) Назва місяця «березень» походить від назви дерева береза, яка в цей місяць починає цвісти, на ній з’являються сережки.

А тепер я пропоную вам відчути себе берізкою.

Включається музика.

Закрийте будь ласка очі, і уявіть що ви – берізка. Я росту на подвір’ї дитячого садочка. Мої ноги – то коріння у прохолодній землі. Моє тіло – міцний стовбур, а мої руки – тоненькі гілочки. Вони піднімаються до неба, відчувають сонячне тепло, вбирають його. І воно розливається по всьому тілу. Я – берізка. Я бавлюся з вітром, який гойдає мої тоненькі гілочки. Я вмиваюся краплинками дощу й радію прохолоді. Я берізка. (діти виконують рухи за зразком вихователя)

Виключається музика.

  • А подивіться, які ще дерева ви бачите на нашій ділянці? Чим вони відрізняються? Як цвітуть? Коли?

А тепер послухайте стародавню загадку.

Стоїть дерево, цвітом зелено, в цьому дереві чотири бажання:

1-ше – хворим на здоров’я;
2-ге – людям колодязь;
3-тє – від темряви світло;
4-те – посуд для всього.

Відповіді дітей

Відповідь вихователя:

  1. З березових бруньок і листочків виготовляють ліки, з березової кори – дьоготь, в лазні паряться березовими віниками.
  2. Тамують спрагу смачним і корисним березовим соком.
  3. Раніше печі топили березовими дровами, будинки освітлювали березовими трісками.
  4. З деревини роблять декоративні меблі і різноманітний посуд, плетуть кошики для збирання ягід і грибів, роблять ложки.

Під час загадки приноситься березовий сік у стаканчиках.

Молодці, діти. Ми з вами багато поговорили про березу, уявили себе берізкою. А зараз втамуємо спрагу смачним березовим соком.

А тепер всіх вас дітки я запрошую до дитячого садочку. Там Вас зустріне вихователь ………

Проводжаємо гостей на другий поверх до музичної зали. На стіні розміщено плакат з Дашею. На столику – клавесин з паличками.

Ведуча: Шановні гості, представляємо Вам один з варіантів проведення ранкової зустрічі. Після виконання завдання, запрошуємо вас зайняти місця за столиками відповідного кольору. А тепер до уваги –вихователь старшої групи. Будь ласка.

Вихователь: Добрий день, діти! Щоб сьогодні потрапити до групи нам треба виконати цікаві завдання. Ви вже старша група, йдете скоро до нової української школи. І Ви добре справитесь із цим завданням. Отже, необхідно: знайти улюблений колір на клавесині, ударити по ньому ось цією паличкою і виконати рухи як на малюнку із цим кольором.

Вихователь: Ось дивіться. Показує або сама або за допомогою когось із гостей.

Вступне слово про інтеграцію в нашому закладі.(завідувач)

Інтеграція  в  дошкільній  освіті – це шляхи  і  способи  формування  у  дитини  цілісного  сприйняття  світу,спрямовані  на  розвиток  і  виховання особистості  дитини  за  допомогою  формування  знань, умінь  і  навичок.

Отже, інтеграція  -  це  складний  структурний  процес, що  вимагає  навчання дітей  розглядати  будь – які  явища  з  різних  точок  зору; розвиток  уміння  застосовувати  знання  з  різних  галузей  у  розв’язанні  конкретного  творчого  завдання; формування  у  дітей  здатності  самостійно  проводити  творчі  дослідження; розвиток  у  них  бажання  активно  виражати  себе  у  будь – якому  виді  творчості.

Звичайно, система інтегрованого навчання ще недостатньо опрацьована, а тому неоднозначно сприймається багатьма педагогами. Її повне теоретичне обґрунтування та запровадження у практику навчання – справа майбутнього. Але вже сьогодні є очевидним, що інтегроване навчання як ніяке інше закладає нові умови діяльності педагогів  та здобувачів  освіти, є діючою моделлю активізації інтелектуальної діяльності та розвиваючих прийомів навчання.

Інтеграція зобов’язує до використання різноманітних форм викладання, що має великий вплив на ефективність сприйняття вихованцями навчального матеріалу, вона стає для всіх її учасників – педагогів, і здобувачів  освіти, і батьків, і адміністрації - школою співпраці та взаємодії, що допомагає разом просуватися до спільної мети. Сучасна педагогічна наука вважає інтеграцію одним з головних дидактичних принципів.

Ведуча: Шановні гості, ми вже інформували Вас на початку нашої сьогоднішньої зустрічі, що вона пройде у незвичному форматі. І ми раді повідомити, що цей формат - інтелектуальна гра «Брейн-ринг». Перший раунд гри ви вже пройшли на подвір’ї дитсадка, і за активну участь усіх гостей, кожна з команд вже отримала по одному балу. А далі бали будуть розподілятися так: за першу правильну відповідь, яка надається після 1 хвилини роздумів та обговорення. Яка команда відповість першою, та й отримує бал. За дострокову правильну відповідь – 2 бали.

2 раунд

Ведуча: Зверніть будь ласка увагу на емблеми, які розташовані на кожному столі. Кожний предмет символізує вид діяльності, який реалізується в освітньому процесі закладу дошкільної освіти.

Увага ! Питання складається із двох частин: Перша частина - Який вид діяльності відповідає емблемі вашого столу та як саме він реалізується у дитсадку? Друга частина - в межах часу, необхідно обрати капітана команди та вибрати собі назву. Час пішов!

Наш варіант відповіді: ігрова, пізнавальна, дослідницька. (Слайд № 9)

Присуджується бал. Кожній команді по одному балу.

3 раунд

Ведуча: Ці види діяльності можуть існувати як окремо, так і поряд в межах інтегрованої освітньої моделі.

Розглянемо пізнавальну діяльність.

Одним з напрямків діяльності є ознайомлення з природним довкіллям. Весняною реалізацією цього напрямку є робота вихователя середньої групи. Прошу!

Вихователь:

- Добрий день, я вихователь середньої групи …….

На заняттях з ознайомлення з природним довкіллям ми з дітьми формуємо вміння  розрізняти та називати об’єкти живої та неживої природи, продовжуємо знайомство з властивостями води, досліджуємо якість грунту; спостерігаємо за процесом росту різних видів рослин. Закріплюємо знання про зв'язок між явищами неживої природи.

(Інформація відображена на слайді) (слайд № 10).

При  проведенні  інтегрованих  занять  необхідно враховувати  такі  етапи:

  • організаційний (створення емоційного  настрою, рухова  розминка  або            психогімнастика, елемент  зацікавленості);
  • інформаційно – чуттєвий (подавання інформації  на  чуттєвому  рівні);
  • проблемно – мотиваційний ( стимулювання активності  за  рахунок  вдалого  штучного   загострювання  проблемної  ситуації);
  • діяльнісна основа (створення  умов  для  аналізу  художніх  образів  та  їх  відтворення  в  інших  видах  діяльності);
  • прикладне значення (використання  продуктів  дитячої  творчої  діяльності  в інтер’єрі  групи  або  в  колективних  іграх);
  • спільна діяльність (створення  можливості  гармонійного  розвитку дитини, набування  досвіду  «разом  думати», «разом  робити»,  «разом  до  успіху»).

Найголовніше  на  таких  заняттях  -  це  єдність  мети  розуміння  завдань, методів, прийомів,  що  визначають  гармонійний  розвиток  особистості  дошкільника. Вміння  непомітно  «входити»  в  педагогічний  процес, діяти  «за  ситуацією», не  створюючи  стресів  для  дітей, фізично  знижуючись  до  рівня  їхніх  очей. Ось що означає працювати в «режимі інтеграції».

Зауважу, що в межах інтегрованого підходу до реалізації освітніх завдань, використовуються різні види діяльності (образотворча, художня, мовленнєва, театральна, ігрова тощо).

Ведуча:Дякую, за повідомлення. А тепер - Увага! Питання: Яким чином підтримувати пізнавальний інтерес протягом запланованого періоду вивчення теми? (В рамках інтегрованого підходу)(слайд №11)

Наш варіант відповіді.

Вихователь: У нашій групі робота проводилась таким чином. Спочатку висадили цибулю, доглядали за нею. (слайд № 12) Коли з’явилось пір’ячко куштували його. На занятті з розвитку мовлення слухали про корисні властивості цієї рослини, відгадували загадки, складали казочку. Коли пізнавальний інтерес почав згасати, ми використали заняття з площинного ліплення і створили ось так цибулинку(показує). Пропонуємо і вам спробувати це зробити.

Ведуча: Тож бал присуджується команді…..

Музична пауза

Я: А зараз пропонуємо Вам порухатись під музику нашої улюбленої фізкультхвилинки. Проводити її буде молодий фахівець …….

Виконуємо фізкультхвилинку «Райдуга» (відео)

Продовжуємо.

4 раунд

Ведуча: Однією з необхідних навичок майбутніх першокласників є запам’ятовування. Щоб її розвинути можна використовувати різні методи та прийоми. Дошкільний вік характеризується інтенсивним роз­витком здатності до запам'ятовування і відтворення. Але пам'ять дошкільника за­звичай має мимовільний характер.

Джерелом пам'яті дитини є інтерес.

Дитина легко і надовго запам'ятовує те, що її цікавить, при­ваблює своєю яскравістю, незвичністю, динамізмом, з чим вона активно діяла (гралася, конструювала  тощо). Істотну роль при цьому відіграє рух: показування предметів сприяє кращому їх запам'ятовуванню. Така форма роботи особливо ефективна у весняний період. Існування в сюжеті віршика яскравих героїв дає змогу їх легко відтворювати.

Увага! Питання. Назвіть методи та прийоми формування навички запам’ятовування у дошкільника.

Наш варіант відповіді продемонструє вихователь молодшої групи

Вихователь: Доброго дня, любі дітки! Сьогодні ми з вами вивчимо віршика Анастасія Камінчука «Котики вербові». Але вчити віршика ми будемо за допомогою рухів.

Слухайте уважно слова віршика:
Сонце по діброві
Ходить мов лисичка
Котики вербові
Жмурять жовті вічка

Вже не хочуть спати
Хоч і трішки сонно
Гріють цапенята
На яснім осонні
Гарний віршик? Чи сподобався він Вам, дітки?

А чи всі слова Вам зрозумілі?  (Осоння - незатінене місце, що освітлюється та обігрівається сонцем)(ілюстрації)

Відповіді дітей

А зараз давайте послухаємо віршик разом з рухами. Уважно слухайте і слідкуйте за моїми рухами. (Вихователь розповідає віршик і показує рухи).

Дітки, тепер давайте разом з вами спробуємо повторити слова віршика разом із рухами. (Повторюють разом з вихователем 2-3 рази).

Молодці! А зараз спробуйте без моєї допомоги розповісти віршик. Можливо хтось із вас хоче сам розповісти віршик?

А на останок давайте ще раз разом повторимо наш віршик.

(Розповідають і показують разом з вихователем)

Дуже добре!

Дітки, а скажіть будь ласка, про кого ми вчили сьогодні віршик?

Відповіді дітей

Молодці, розумнички, ви добре справились із завданням. На цьому наше заняття закінчено.

Ведуча: Дякуємо!

Тож бал присуджується команді…..

Музична пауза.

Гаївка «Гей, віночку, заплетися»(старша група)

5 раунд

Ведуча: Я бачу, що гравці вже відпочили, мають гарний настрій і можуть продовжувати гру.

Нагадаю, що мова сьогодні йде про інтеграцію у дошкільному закладі. Вибір напрямку інтеграції – це справа як одного вихователя, так і всього педагогічного колективу. А колектив – це перш за все, співпраця.

Увага! Питання: Назвіть одну з основних передумов плідної співпраці педагогічного колективу.

Наш варіант відповіді. Це – тісна взаємодія між усіма педагогами закладу. Коли колектив працює як один організм. Пропоную Вам попрацювати над розвитком взаємодії між педагогами у такій формі.

Перед Вами аркуші паперу та кольорові олівці. Вам пропонується згадати улюблену казку та зобразити її. Але, за звуковим сигналом Ви передаєте свій аркуш сусідці справа, і знову малюєте, продовжуючи те, що намалював попередній художник. І так, доки Ваш аркуш не повернеться до Вас. Потім хтось із гравців кожної команди розповідає сюжет намальованої казки; чи співпадає він із задуманим? (Музика на фон)

6 раунд

Ведуча. Інтегроване  навчання є новою  моделлю  навчання,  що  спрямована  на  потенційний  розвиток  дошкільника, особистісно-орієнтоване  навчання  і  виховання  дітей, з  урахуванням  їх  нахилів, здібностей  та  індивідуальних  психологічних  особливостей.

Інформація на слайді №18

На інтегрованих заняттях формуються наступні компетенції:

  • ціннісно-смислові (розуміння мети, важливості вивчення теми);
  • загальнокультурні (культура мовлення, почуття патріотизму, історичні дані про рідне місто);
  • інформаційні (вміння самостійно підбирати необхідний матеріал, здатність до  самостійного  пошуку  інформації);
  • комунікативні (вміння працювати в групах, вислуховувати, спілкуватися, лояльно відноситися до людей з іншою точкою зору, вміння доводити  свою  думку,позитивне  ставлення  до  себе  та  до  інших);
  • розвиваючі (творчість, критичне мислення, гнучкість, ініціативність);
  • психологічні (вміння розрізняти й  розуміти  емоції,здатність  висловлювати  свої  почуття,управління  власними  емоціями  та  емоційним  станом  партерів  по  спілкуванню).

А тепер: - Увага! «Чорний ящик»!

Ведуча: перед вами предмети (панчоха, насіння, заготовки очей, ножиці, голка, нитка). За одну хвилину вам необхідно зрозуміти

ЩО В ЧОРНОМУ ЯЩИКУ?

Час пішов.

Добре, цікаві варіанти.

Наш варіант відповіді: запрошую озвучити вихователя логопедичної групи.( Майстер – клас з виготовлення іграшки «Травянчик»)

Слайд

Дякуємо , за цікавий майстер клас. Сподіваюсь, що він усім сподобався. Тепер кожен учасник може забрати з собою цю чарівну іграшку на згадку про нашу зустріч. (Музика)

На цьому наша гра закінчена. Дякую усім за активну участь. Для оголошення результатів слово надається журі. Запрошуємо до слова методиста міського методичного центра .

  1. Рефлексія. Обмін думками.

А тепер, друзі, нам дуже важливо почути вашу думку про сьогоднішній семінар. Будь ласка!

Дякуємо.

Звертаємо вашу увагу на стенд з літературою за темою нашої зустрічі. І запрошуємо на каву-брейк.

Бліц-запитання

Наразі ви ознайомились із такою формою організації дітей як Ранкова зустріч – новий інтегрований підхід до організації дітей.

Запитання: Висловіть будь ласка основну ідею «ранкової зустрічі»

Відповідь. Структура ранкових зустрічей та зміст практичних матеріалів в центрах активності дозволяє здійснювати інтегрований підхід в освітньому процесі.

Так, вранці дитина приходить в дитячий сад; і вихователю важливо налаштувати всю групу, як єдиний музичний інструмент, тобто створити атмосферу доброзичливості.  Ранковий зустріч - це свого роду ритуал, який створює настрій для сприятливого і дружнього спілкування і встановлює атмосферу довіри  на весь день.

Якщо в традиції дошкільного закладу входить ранкова зустріч, вона стає улюбленим "ритуалом" і для дітей і для дорослих. Діти, приходячи в дитячий сад вранці, мають право самим вибрати, де, з ким і чим вони хотіли б займатися; вони швидко звикають до такої форми роботи, хоча на перших порах далеко не всім буває легко прислухатися до себе і зрозуміти власні потреби. Ранкова зустріч  призначена, перш за все, для того, щоб забезпечити можливість конструктивного міжособистісного і пізнавально-ділового спілкування дітей і дорослих. Основна ідея технології ранкових зустрічей - дитина найкращим чином розвивається тоді, коли вона дійсно захоплена процесом навчання, активно включена в діяльність