Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

«Світ досить великий, щоб задовольнити потреби кожної людини, але надто малий,
щоб задовольнити людську ненаситність»
Махатма Ганді

Сучасною проблемою ХХІ століття постає необхідність досягнення гармонії між людьми з одного боку і суспільством та природою – з іншого. Формування у людей такого способу життя, який був би основою довготривалого ощадливого гармонійного розвитку людства. Саме на таких засадах побудована освіта для сталого розвитку.

Освіта для сталого розвитку є інноваційним і вкрай актуальним напрямом розвитку освіти в Україні та в усьому світі. Протягом останніх десяти років у рамках міжнародного українсько-шведського проекту «Освіта для сталого розвитку в дії» експертами України та Швеції було напрацьовано концепцію програми «Дошкільнятам – освіту для сталого розвитку» та навчальні курси для дітей 4-го, 5-го та 6-го років життя.

Наслідком освіти сталого розвитку є стале суспільство. Стале суспільство – це суспільство, яке зберігається протягом життя багатьох поколінь і характеризується далекоглядністю, гнучкістю і мудрістю, за якої не руйнуються його фізичні чи соціальні системи життєзабезпечення.

Освіта для сталого розвитку – це основа для нашого сталого майбутнього.

Організація роботи з упровадження ідей «Освіти для сталого розвитку» в роботу з дошкільниками

Емпауермент – педагогіка мотивації та дії

Освітній процес для сталого розвитку я будую на основі педагогіки емпаурменту.

Мета, завдання і структура курсу

Мета курсу - сприяти формуванню у дошкільників моти­вації до дій і моделей поведінки, орієнтованих на сталий стиль життя.

Завданнями курсу є створення умов для:

  • формування у дітей початкових уявлень про дії та по­ведінку, що орієнтовані на сталий розвиток, необхідних для свідомого вибору способу власного життя;
  • усвідомлення дошкільниками необхідності збереження ресурсів планети та особистої причетності до майбутнього суспільства і природи;
  • розвиток у дітей звичок і моделей поведінки, що відпові­дають сталому розвитку бажання діяти у цьому напрямі.

Структура кожного з курсів охоплює три основні теми (моду­лі), засвоєння яких орієнтовно розраховане на 18 тижнів для стар­ших дошкільників і 27 тижнів для молодших вікових груп. Вивчення кожної теми передбачає опрацювання трьох підтем, на яке відведе­но по два тижні для дітей п'ятого року життя та по три тижні для ді­тей інших вікових груп.

Кожну тему вивчаємо упродовж тематичного дня та закріп­люємо упродовж двох чи трьох тижнів залежно від віку дітей. Вибір тем орієнтований на взаємопов'язані сфери сталого роз­витку: соціальну, економічну й екологічну. При цьому теми адаптую до потреб і можливостей дітей дошкільного віку. У межах кожної з тем запланована реалізація вузького кола завдань, тісно пов'язаних з повсякденним життям людини.

У змісті кожної з тем виокремлюю ідеї, які мають бути до­несені до дітей, мовні формули, що відбивають їх смисли, та дії, які діти опановують і  автоматизують.

Обов'язковим елемен­том вивчення кожної з тем є вступне і підсумкове невеличке самостійне дослідження дітьми власної побутової поведінки. Результати цього дослідження дозволяють дітям усвідомити зміни, що необхідні і відбуваються. Вони також дають мені можли­вість спостерігати процес змін і підтримувати позитивний зворотний зв'язок щодо особистих досягнень дитини.

Висновки

Опрацювавши програму «Дошкільникам – освіта для сталого розвитку», я зрозуміла, що програма має системний підхід, який дозволяє моделювати, прогнозувати та обирати різні варіанти напрямків розвитку дітей дошкільного віку.

Свою роботу почала з ознайомлення батьків зі змістом посібника з метою залучення їх до співпраці. Для досягнення позитивних результатів в роботі з дітьми, неможливо обмежитися тільки роботою, яка проводиться в дитячому садку. Батьки – це самі зацікавлені та активні учасники навчального процесу. Ефективною формою моєї роботи є союз вихователя та батьків, різноманітні форми тісного співробітництва: проведення днів відкритих дверей, консультацій, розміщую в інформативному куточку для батьків пам’ятки: «Як скоротити витрати паперу на роботі, вдома, у крамниці», «Скільки паперу ми витрачаємо?».

Запрошую батьків до участі у фотовиставці або виставці ма­люнків «Наші подарунки природі». Пропоную батькам ра­зом із дітьми організувати ярмарок виробів із природних ма­теріалів, запрошуємо на ярмарок дітей інших груп, пропоную вихованцям розповісти, з яких матеріалів зроблені вироби.

Також я систематизувала матеріали згідно підтем, зробила добірку ігор пізнавального та творчого характеру. Діти під моїм керівництвом оволоділи знаннями та навичками  із тем «Спілкування», «Ресурси», «Подарунок», досягли бажаних моделей поведінки у спілкуванні, підтримці один одного, а деякі відповідні їхні дії набули автоматичності. Під час проекту в дитячих колективах постійно панувала затишна атмосфера, де вихованці проявляли ввічливість, толерантність, підтримували гарні стосунки із друзями. Через використання різних методів та прийомів було досягнуто значних результатів: покращення стосунків у колективі, підтримка морального та психологічного клімату в групі, розумне споживання електричної енергії та води, зменшення марних витрат сировини, відходів,  зміцнення та покращення власного здоров'я.

Залучаючи дітей до пізнавальної діяльності, я намагалася прищепити їм любов до природи, навколишнього середовища, націлювала на збереження природних ресурсів, на культуру поведінки в природі, створювала відповідні умови для появи у дітей ентузіазму і почуття задоволення від результатів групової та індивідуальної роботи. Діти з задоволенням і цікавістю сприймали поданий матеріал, брали активну участь у дослідницькій діяльності. Реакція дітей при цьому була позитивна, радісна, ігрова. Малюки намагаються використовувати набуті знання в повсякденному житті. Вони стали більш спостережливіші, допитливіші, бережливо ставляться до дерев, кущів, рослин, птахів, водойм. Своїми враженнями діляться з ровесниками, членами сім’ї, розповідають про користь та значимість взаємозв’язку живого й неживого в природі.  Діти почали усвідомлено використовувати  і застосовувати у житті вислів «Тепер я буду…» Упроваджуючи програму освіти для сталого розвитку, важко було оцінити її зміст, результати та вплив на особисто моє ставлення до проблеми. Сьогодні я можу сказати, що не очікувала такого позитивного результату під час роботи з дітьми, і того, що сама почну економити воду і до цього привчати своїх домашніх, вже підсвідомо буду звертати увагу на використання паперу і на роботі, і вдома. 

Отже, задоволення потреб у збереженні навколишнього середовища повинно розповсюджуватися не тільки на теперішні, але й майбутні покоління, передбачаючи ефективне використання та економію ресурсів.

Література

  1. Базовий компонент дошкільної освіти / наук. Кер. А. М. Богуш, дійсний член НАПН України, проф. д-р пед. наук; авт. кол.: Богуш А. М., Бєлєнька Г. В., Богініч О. Л. та ін. – К., 2012. – 26 с.
  2. Дитина: Освітня програма для дітей від двох до семи років / наук. кер. проекту В.О. Огнев’юк; авт. кол.: Г.В. Бєлєнька, О.Л. Богініч, Н.І. Богданець – Білоскаленко [та ін.] ; наук. ред : Г.В. Бєленька, М.А. Машовець; Мін. осв. і науки України, Київ. ун-т ім. Б. Грінченка. – К.: Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2016. – 304 с.
  3. Дошкільнятам про сталий розвиток: маленькі люди великого світу: навч.-метод. посібник для вихователів для дітей молодшого дошкільного віку / Н. Гавриш, О. Пометун  / за ред. О. Пометун. – [Бібліотека журналу «Історія і суспільство в школах України: теорія та методика навчання»]. – Київ, 2016. – 96 с.
  4. Дошкільнятам – освіта для сталого розвитку: Діємо разом: навч.-метод. посібник для використання в роботі з дітьми п’ятого року життя/ Н. Гавриш, О. Пометун / за ред. О. Пометун. – Київ, 2017. – 128с.
  5. Дошкільнятам – освіта для сталого розвитку: навч.-метод. посібник для дошкільних навч. закладів / Н. Гавриш, О. Саприкіна, О. Пометун/ за ред. О. Пометун. Д. : «Ліра», 2014. – 120 с.

Заняття за програмою: «Дошкільнятам — освіта для сталого розвитку» на тему: «Вода – наше спільне багатство»

Програмовий зміст: продовжувати формувати у дітей початкові уявлення про дії та поведінку, що орієнтовані на сталий розвиток. Формувати елементарні екологічні уявлення дітей про запаси прісної води на Землі. Продовжувати знайомити з проблемою забруднення навколишнього середовища, усвідомлення дошкільниками необхідності збереження ресурсів Землі та особистої відповідальності за майбутнє. Поглиблювати уявлення дітей про одну з найважливіших речовин у природі – воду. Ознайомити зі способом очищення води. Прищеплювати найпростіші правила поведінки в навколишньому середовищі.  Розвивати навички економного витрачання води, спостережливість, емпатію, уяву, уміння аналізувати і робити висновки, асоціативне мислення. Виховувати бажання берегти водні ресурси нашої країни,  любити та бережно ставитися до природи.

Словник: глобус, планета, раціональне, економне, макет.

Матеріал: ТЗН, фліпчарт, мультимедійна презентація, сюжетні картинки на тему «Використання води», глобус, ілюстрації до сталого розвитку, атрибути для досліду, басейн наповнений водою, сачки, фартушки, гумові рукавички, пакет для сміття, матеріал для дидактичних ігор та аплікації.

Попередня робота:

  1. Перегляд відеоматеріалів на тему «Колообіг води в природі», «Із землі прямо до кранів», «Фільтрування води», «Значення води для людей»
  2. Спостереження за водою в природі (дощ, туман, сніг, лід, іній, бурульки, калюжі, море).
  3. Проведення дослідів «Якості води», «Стан води»
  4. Бесіда «Де ми використовуємо воду»
  5. Вирішення проблемних ситуацій «Що трапиться, якщо зникне вода»

Хід заняття:

І. Організація дітей до заняття.

- Діти, сьогодні у нас буде дуже цікаве заняття. Давайте утворимо «коло друзів». Я вам хочу нагадати, що ми з вами команда, що ми допомагаємо один одному. Покажіть мені великим пальчиком, який у вас настрій. Давайте скажемо наше привітання.

Діти:

Група «Краплинка» усіх вітає,
Гарних вражень вам бажає.

ІІ. Основна частина.

Вихователь. Діти сьогодні у нас буде незвичайне заняття. До нас завітав…. (на слайді з'являється Капітошка) Хто? – Капітошка. Він розгубив своїх пустотливих сестричок-краплинок та просить у нас допомоги, щоб знайти їх. Але краплинки з'являться лише тоді, коли ми виконаємо всі їхні завдання. Допоможемо Капітошці?

  1. Завдання від краплинки Вченої.

Вона передала нам ось це. Що це? (показую глобус) Це глобус — так виглядає наша планета Земля зменшена у багато-багато разів.

Розглядання глобуса

Вихователь. Синій колір на глобусі означає … що? Воду. Як по-вашому, чи багато води на нашій планеті? Дійсно, на Землі дуже багато води. Але майже вся вона в морях і океанах, а значить яка на смак? Солона. Годиться солона вода для пиття? Ні, солона вода не придатна для пиття. Прісної води на нашій планеті не багато. Є на землі місця, де людям не вистачає прісної води. Саме тому не можна даремно її лити. Прісну воду, потрібно берегти.

(На слайді з'являється перша крапелька)

  1. Завдання від краплинки Дослідниці

Вихователь. Подивіться на зображення, що тут трапилося з водою?

Зображення забрудненої води.

Вихователь. Хто міг водойму так забруднити? Чи можна вживати брудну воду? Перед вживанням воду треба очистити або профільтрувати. У наших будинках з кранів тече чиста вода. Очищують її спеціальні фільтрувальні станції, а як  можна очистити  воду ми зараз перевіримо на досліді.

Дослідницька лабораторія «Фільтрувальна станція»

Вихователь. Я пропоную вам стати справжніми дослідниками та за допомогою досліду, дізнатися як можна очистити воду. (Одягнути фартушки).

Дві  склянки, в одній знаходиться брудна вода. Далі пропонується дітям спробувати її очистити і взяти вату обмотану бинтом, яка буде слугувати фільтром для води. Через неї брудна вода переливається в інший стакан. Висновок: бруд залишився на ганчірці, а в стакан потрапила очищена вода.

Вихователь. Молодці, діти, справилися з завданням.

 (Ось і з'явилася друга крапелька)

  • Завдання від краплинки Трудівниці

Вихователь. Діти, давайте розкажемо краплинці, для чого і для кого   потрібна чиста вода.

Асоціативна вправа «Кому і для чого потрібна вода»

Вихователь. Діти, так кому ж потрібна вода ви знаєте? (Відповіді дітей)

Зараз я пропоную вам вибрати картинку за смаком: хмаринку або краплинку. (Діти вибирають). Всі хто обрав хмаринку – ви будете команда «Хмаринка», хто обрав краплинку – відповідно ви команда «Краплинка». Погляньте у мене для ваших команд є завдання. Команда «Хмаринка» з поданих картинок вибирає ті для чого потрібна вода і викладає на своєму ігровому полі, а потім поясните чому ви обрали саме ці картинки.

Команда «Краплинка» вибирає картинки із зображенням тих, кому потрібна вода і викладає на своєму ігровому полі. І потім також поясните свій вибір.

Вихователь. Молодці, діти, справилися з завданням.

(Ось і з'явилася третя крапелька)

  1. Завдання від краплинки Грайливої

Фізкультхвилинка «Ми – краплиночки»

Вихователь: «Жила на небі мама-хмарка і були у неї маленькі краплиночки. Та якось краплинкам стало сумно, подув вітер і полетіли краплинки на землю. (Діти потихеньку довільно бігають). Напувають краплинки землю і зібралися в маленькі струмочки. (Діти стають по двоє, тримаючись за пояс). Потім струмочки з’єдналися з річкою. (Діти  всі стають один за одним, тримаючись за пояс, ідуть «змійкою»). А потім крапельки потрапили до моря (діти  утворюють коло). Аж тут пригріло сонечко, потягнулися крапельки до сонечка і згадали вони про маму-хмарку. (Діти повертаються до вихователя).

(Ось і з'явилася четверта крапелька)

  1. Завдання від краплинки Ощадливої

Вихователь. Вона хоче дізнатися, чи знаємо ми як треба економити воду.

Дидактична гра «Як раціонально використовувати воду?»

Вихователь. Я пропоную вам розглянути картки-зображення та відзначити фішками, як в даному випадку людина раціонально використовує воду, а як – ні.

Вихователь. Правильно, діти, воду треба використовувати економно. Молодці.

(Ось і з'явилася п’ята крапелька)

  1. Шосте завдання від краплинки Чистюлі

Гра «До ставочку ми прийшли…»

Вихователь. Діти, а як ви думаєте, хто забруднює водойми, ліс, парки? (Люди). А хто може очистити природу від сміття? (Також люди). Зараз ми потренуємося на макеті ставочка, як це можна зробити.   Ви тільки подивіться який він брудний. Як ви думаєте, чи приємно нашому ставочку? Що треба зробити, щоб наш ставочок був гарним? Давайте ми разом приберемо все сміття та зберемо його в пакет. Але нам також треба себе захистити, обов’язково вдягти гумові рукавички. Збирати сміття ми будемо сачками і складати у пакети.

Вихователь. Гарно ми попрацювали. Куди треба винести це сміття. (На смітник).

(На слайді з’являється шоста крапелька)

VII. Сьоме завдання від краплинки Творчої

Вихователь.  Ви знаєте, малята, що ця краплинка дуже полюбляє різні поробки, вироби, зроблені власноруч. Я пропоную виготовити гарну картину-нагадалочку «Бережіть воду».  У нас вже є готові деталі аплікації. Ваше завдання охайно і красиво наклеїти їх на папір.

Вихователь. Погляньте, яка гарна картина. Ми її залишимо у себе в групі, щоб не тільки ми, а й кожний хто до нас завітає, пам’ятав про те, що воду треба берегти.

Вихователь. Діти,  сьогодні на занятті ми з вами говорили про водичку, про її економне, бережне використання. І зараз я пропоную вам зібрати всі ваші знання за допомогою ось такої кольорової морської солі. Будемо наповнювати ось цю  ємність сіллю, при цьому  треба говорити як ви будете ставитися до води, починаючи фразою «Тепер я буду…»  (Діти наповнюють баночку сіллю).

Вихователь. Які ви молодці. Я впевнена, що саме так ви і будете ставитися до води. А ось цей «фундамент» ваших знань буде стояти у нас в групі, нагадуватиме вам, про економне використання води, а ще буде прикрашати нашу групу.

(На слайді з'явилися Капітошка та шість краплинок)

Вихователь. Ось ми і виконали всі завдання краплинок-бешкетниць та допомогли Капітошці зустрітися з сестричками. Молодці, діти.

ІІІ. Підсумок заняття.

- Діти, чи сподобалося вам наше заняття? І мені сподобалося.  Давайте пальчиком покажемо, які ми молодці.