Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Головна мета навчання іноземної мови у початковій школі полягає у формуванні в учнів комунікативної компетенції, що забезпечується лінгвістичним, мовленнєвим і соціокультурним досвідом, узгодженим з віковими можливостями молодших школярів. Початковий етап навчання іноземної мови у сучасному загальноосвітньому навчальному закладі надзвичайно важливий, оскільки в цей період закладаються психолінгвістичні основи іншомовної комунікативної компетенції, необхідні та достатні для подальшого її розвитку й удосконалення. Тут відбувається становлення засад для формування іншомовних фонетичних, лексичних, граматичних та орфографічних навичок, а також умінь сприймати на слух, говорити, читати й писати у межах визначених програмою результатів навчально-пізнавальної діяльності учнів [2, c.38].

Зміст навчання іноземної мови у початковій школі добирається відповідно до психо-фізіологічних особливостей учнів молодшого шкільного віку. У початковій школі важливо зацікавити учнів вивченням іноземної мови, викликати в них позитивне ставлення до предмета, вмотивувати необхідність володіння іноземною мовою як засобом міжкультурного спілкування. Завдання іноземних мов у реалізації мети початкової загальної середньої освіти Зміст навчання забезпечується єдністю предметного, процесуального та емоційно-ціннісного компонентів і створюється на засадах оволодіння іноземною мовою у контексті міжкультурної парадигми, що передбачає навчання мови народу, який нею спілкується, та ознайомлення з його культурою. Такий підхід зумовлює формування готовності до міжкультурної комунікації у межах типових сфер, тем і ситуацій спілкування, визначених навчальною программою.

Завдання іноземних мов полягає у формуванні вмінь: · здійснювати спілкування в межах сфер, тем і ситуацій, визначених чинною навчальною програмою; · розуміти на слух зміст автентичних текстів; · читати і розуміти автентичні тексти різних жанрів і видів із різним рівнем розуміння змісту; · здійснювати спілкування у письмовій формі відповідно до поставлених завдань; · адекватно використовувати досвід, набутий у вивченні рідної мови та інших навчальних предметів; · використовувати у разі потреби невербальні засоби спілкування за умови дефіциту наявних мовних засобів; · критично оцінювати інформацію та використовувати її для різних потреб; · висловлювати свої думки, почуття та ставлення; · ефективно взаємодіяти з іншими усно, письмово та за допомогою засобів електронного спілкування [2, c.39].

Державним стандартом початкової освіти (НУШ) визначено 10 ключових компетентностей, що мають бути сформовані в здобувачів освіти. Головною метою навчання іноземної мови в початкових класах є формування комунікативної компетентності учня молодшого шкільного віку на доступному для нього рівні в основних видах мовленнєвої діяльності.Як показала практика використання комунікативної методики, вона забезпечує не тільки засвоєння іноземної мови як засобу спілкування, але і розвиток всебічних якостей особистості учнів. Комунікативний метод з'явився основою для створення підручників з англійської мови в середній школі [1].Зупинимось на цьому більш детально.

Під час підготовки до навчання першокласників англійської мови враховую відсутність у дітей попереднього навчального досвіду.Разом з тим, спираюсь на досвід, здобутий ними у дошкільний період, зокрема на: навички: ліплення розмальовування вирізання клеєння; вміння: розглядати і обговорювати малюнки співати танцювати розповідати вірші виконувати фізичні рухи розігрувати короткі сценки тощо. Для результативного навчання іноземним мовам, також враховую потреби учнів, що мають схильність до різних видів сприйняття інформації: аудіалів вербалів візуалів кінестетиків. Тому намагаюсь  використовувати різні навчальні стилі навчання, щоб мати можливість допомогти кожному учневі осягнути свій навчальний потенціал і проявити себе.

Методи іншомовного навчання учнів. Засвоєння навчального матеріалу відбувається переважно наочним шляхом, коли діти водночас і чують нове слово, і спостерігають відповідний предмет, явище чи дію. Також дітям необхідно взяти предмет до рук, тримати в руках, побудувати щось тощо.Тому у роботі використовую багато наочності: малюнки, флешкартки, іграшки, пазли,схеми речень, лепбуки тощо.

Задовольняючи потребу дитини гратися, перевтілюватися, рухатися,на кожному уроці намагаюсь використовувати різноманітні навчальні ігри. Їх використання підвищує інтерес дітей до навчання, сприяє створенню сприятливого психологічного клімату на уроці та розвитку активності учнів, а також дозволяє сконцентрувати увагу на головному – опануванні мовленнєвими навичками (TheMime, Magicbox, Bingo,Whatismissing? Board Race? Call My Bluff / Two Truths and A Lie, Simon Says, Word Jumble Race, Hangman, Pictionary, Hot Seat, Where Shall I Go?Nemo Game – What can you see…?),рольовіігринарізніситуації “Знайомство”, “Усупермаркеті”, “Телефоннарозмова”,”На пляжі», «У зоопарку» і т.д. [5].

Під час  формування лексичної компетентності бажано кожне нове слово пов'язувати з конкретним образом.Використовую ІКТ, флеш картки, заздалегідь виготовлений лепбук.Також впроваджую вивчення нових ЛО та їх закріплення за допомогою рухів та  пантоміми.Цей метод також ефективний під час вивчення алфавіту. Учні фантазують та намагаються зобразити  ту чи іншу букву за допомогою жестів самостійно або в парах.

Незамінним помічником у відпрацюванні всіляких ЛО і граматичних форм та структур служить м'яч.  Наприклад, аби перевірити як засвоїли учні лексику  пограти у гру «Hotpotato». Я кидаю м'яча і називаю слова українською мовою, учень повертає м'яча і називає це слово англійською.Можна грати у парах або у  мікрогрупах.

Також, слід пам’ятати про різний психологічний розвиток учнів.Багатьом учням може бути легше почати спілкуватися  за допомогою іграшки або ляльки,  тому завжди під рукою мають бути іграшки.

Діти початкових класів краще сприймають та засвоюють матеріал, якщо він якось обігрується, інсценується. У цьому на допомогу приходять вірші, казки,цікаві історії, комікси, пісні. Оскільки у нашій школі ми почали навчатися за підручникомQuickMinds, то можу сказати, що йогоукладено таким чином, аби учні не лише засвоїли вивчений лексичний матеріал та могли відтворювати мовленнєві зразки, а також могли розуміти зміст  пісень та історій. Відомо, що засвоєння  ритміко-пісенного матеріалу виконує такі функції: сприяє розвитку інтонаційних і фонетичних іншомовних навичок формує навички утримування в пам’яті слів, словосполучень розвиває швидкість запам’ятовування сприяє розвитку пам’яті.

Перед початком навчання письму і читання намагаюсь створювати відповідну навчальну базу, наприклад: розпізнавати звуки і артикулювати, щоб їм було що відмічати літерами іноземні слова, щоб вони мали змогу щось читати і писати. Використовую методики, які застосовуються при навчанні дітей читанню рідною мовою: спочатку вимовляти букву за буквою, а потім складати їх у слова. Такий спосіб навчання близький і зрозумілий для дітей. За цим же принципом діє і метод фоніксів, який вчить «прочитувати» літери, тобто вимовляти характерний для літери звук, який вона виробляє.Продумую заздалегідь презентацію кожної нової букви, відповідного слова-символу, перший звук якого збігається зі звуком букви. Аби діти запам’ятали букви чи звуки краще, пропоную скласти їх із кольорових камінчиків (можна використовувати у мікрогрупах).Так діти освоюють звуко-буквені відповідності, знання яких потрібне для формування початкових навичок читання простих односкладових слів у 1 класі. Використовую ігри з розрізаною абеткою, картками-фоніксами, які сприятимуть: освоєнню школярами співвідношення «буква-звук» правильній вимові слів по звуках фонетично усвідомленому написанню перших слів. Враховую, що першокласники вчаться читати не за правилами, а за аналогією. Тому після опрацювання усіх звуків, які позначаються на письмі буквами, пропоную їм завдання на читання римованих слів. На основі попередньо засвоєних у письмовій і усній формах слів діти намагатимуться читати прості речення, які можна складати разом з ними і потім відтворювати письмово за зразком.

Практикую подання нового граматичного матеріалу у вигляді казки. Такі казки можна використовувати для розвитку фонематичного слуху та вимови.Цей вид роботи вчить співпраці, відповідальності, взаємоповаги один до одного, розвиває уяву.

Вважаю, що невід’ємним засобом формування комунікативної компетенції є використання інтерактивних методів навчання, як перегляд мультфільмів та відео англійською мовою.

Серед новітніх методів навчання іноземної мови важливе місце займає метод мовного портфоліо, який створює унікальні передумови для розвитку ключових компетенцій і самостійності учнів у досягненні нового.Оскільки послідовні дії зі створення мовного портфоліо дають можливість навчити школярів аналізувати виконану роботу, бачити власні успіхи й розуміти причини невдач.Сюди можна віднести і створення лепбуків за різними темами. Крім засвоєння вивченого матеріалу це надає можливість учням працювати не лише у класі, а й працювати вдома з батьками.

Задля забезпечення наступності між ЗДО та НУШ З метою кращого засвоєння учнями слів/фраз/тексту «історій» пропоную дітям прослуханий сюжет: намалювати зобразити на макеті виготовити з паперу, пластиліну або іншого матеріалу  тощо.

Оцінювання з англійської мови в класах НУШ Оцінювання навчальних досягнень з іноземних мов 1-2-х класів здійснюється словесно і  має переважно формульний характер. Здійснювати  формувальне оцінювання можна через  твердження «Я знаю», «Я вмію», «Мої чотири», а також виготовити «Дерево досягнень», де акцентуються навчальні досягнення учнів, розвивається здатність до самооцінювання, поступово збільшується відповідальність за власне навчання.Також оцінювання проводиться у вигляді заповнення свідоцтва досягнень з кожної теми для кожного учня окремо. Я практикую це у поєднанні з роботою у лепбуках по закінченні кожної теми.Це дозволяє також батькам спостерігати за навчальним поступом їхніх дітей.[3].

Висновки.Сучасні вчителі/-ки іноземних мов мають розуміти всю відповідальність, що покладена на них – не використовувати граматико-перекладний метод, а синтезувати різні методи, шукати нові можливості підвищити ефективність навчання кожної дитини. Педагогу необхідно поєднувати все –компетенції, компетентності, наскрізні лінії, антидискримінаційний підхід та сучасні методики.[4].Постійно здійснювати самоосвіту з методики навчання зарубіжних колег та самовдосконалюватися. Наразі з цим, хочу відмітити, що на жаль, є чимала кількість дітей, які не готові до навчання у початковій школі. Реалії сьогодення показують нам, вчителям, що більшість батьків не хочуть займатися із своїми дітьми вдома, а  свої функції виховання та участі у навчанні покладають на вчителів. Як результат- певна кількість дітей  не готова до навчання у початковій школі з різних причин.Тому, необхідною складовою психологічного портрету шкільного  у школі є гнучкість мислення, вміння концентруватися та спілкуватися з батьками, при цьому правильно розставляючи пріоритети для ефективного та комфортного  навчання  кожної дитини.

Практичні поради вчителям іноземної мови: приділяйте увагу усним рецептивним і продуктивним видам діяльності, іншими словами-домінуючим має бути слухання; щоб учні якомога більше чули іноземну мову заохочуйте учнів якомога більше спілкуватися іноземною мовою; щоб діти могли усе зрозуміти -добирайте завдання в межах можливостей дітей, завдання мають бути досяжними, але в той час стимулюючими давайте чіткі і прості інструкції, що діти розуміли, що від них очікують; використовуйте коротші види роботи, адже увага дітей — нетривала; користуйтеся наочністю, вона допомагає краще розуміти мову зосереджуйтеся на спілкуванні, а не граматиці; не змінюйте імена дітей на іноземний манер; використовуйте гру, як природне середовище спілкування дітей і як форму організації уроку; чітко окресліть для себе той дидактичний результат, якого ви плануєте досягти, разом з тим, цей результат не повинен виступати мотивом для дитини в ході її навчальної діяльності. Суть гри має змінювати стосунки між дітьми, а також між учнями і вчителем. Бажано, аби ви знаходили будь-яку можливість взяти участь і грати разом з учнями, оскільки вчитель сьогодні це більше друг та наставник, а не авторитарна особистість.

Для сучасного вчителя існує безліч можливостей самовдосконалення та вибору інструментів навчання.Допомогою служать чимало корисних англомовних освітніх он-лайн ресурсів.Особливого значення для сучасного вчительства став виклик сьогодення-дистанційна освіта. Це потужний поштовх до самовмотивування, саморганізації та самоосвіти.І головне, не засмучуйтесь, якщо щось не виходить з першого разу.Щоденна практика, наполегливість та безперервний пошук нових ідей-запорука вивчення будь-якого предмету.

Література

  1. Стаття «Теоретичні засади організації навчання англійської мови в середній школі». Інтернет-ресурс http://schoolnetua.blogspot.com/.
  2. Типові освітні програми для закладів загальної середньої освіти.Початкова школа (іншомовна освіта), тд «Освіта-Центр+», 2018 р.Київ.
  3. Інтернет-ресурс:https://www.pedrada.com.ua.
  4. Інтернет-ресурс: https://nus.org.ua/view/yak-tse-suchasno-vykladaty-inozemni-movy/.
  5. Інтернет-ресурс:https://www.gooverseas.com/blog/10-best-games-esl-teachers, https://naurok.com.ua/webinar/geymifikaciya-uroku-yak-zasib-pidvischennya-efektivnosti-navchannya?reg=true, https://genkienglish.net/teaching/games/.