Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Новий вік, нові технології, нові виклики, нові покоління!Все це вимагає нових підходів в освіті, нових форм, методів роботи, доповнення, а інколи і заміну традиційних технологій і підходів в сучасній освіті. Глибоко переконана у тому,що найважливішим в роботі педагога є не застосування якихось нових креативних технологій, а результативність у роботі з  учнями. Маючи тридцятирічний стаж роботи вчителем початкових класів розумію,що старі методи діяльності не працюють,технології не діють, форми та методи не цікаві сучасному учневі, більше того - вони їх інколи дратують, втомлюють, здаються занадто зарозумілими, а деякі навпаки, примітивними . Тобто те, чому мене вчили у вищому навчальному закладі залишилося в тій епосі, що пішла. На порозі нове століття, нові виклики, нові задачі, новий погляд на сам об’єм знань, на вміння його використовувати в сьогоденні. Що ж робити педагогу з минулого століття? Відповідь зрозуміла для кожного – змінюватися, розвиватися, йти в ногу з суспільством, з новими енергіями, з новими потребами, вібраціями нашої планети, суспільства. І що ж я для себе знайшла? Звісно впровадження інноваційних технологій – це найкоротший шлях до успіху, саме це дає змістовні  відповіді на мої питання: «Як навчати учня? Як створити сприятливі умови засвоєння нового матеріалу?».

Сьогодні ми можемо знайомитися з великою кількістю різноманітних технологій дієвих і не дуже, ефектних  та ефективних, реалістичних і не дуже. Отож, думаю, що технології були і будуть завжди, одні з них  відмирають, а деякі отримують друге життя, але головна вирішальна роль в застосуванні будь-якої технології відіграє особистість учителя, який її втілює. Переконана у тому, що сучасний вчитель - це і філософ, і стратег, і практик , і учень.

Тому сьогодні  у суспільстві є потреба у  високоінтелектуальному, креативному, толерантному та інтелігентному, гнучкому і професійному вчителеві.  Ось чому найсерйознішою проблемою реформування освіти є підготовка вчителів, які повинні усвідомити, що слід переходити «від передання знань» до «навчання жити». Розв’язання даного завдання безпосередньо пов’язане з навчально-виховним процесом.

Сучасний урок вимагає від педагога оптимального поєднання індивідуальної, парної, групової і колективної форм організації навчальної діяльності учнів [1, с. 231-232].

Вважаю, що виховний та розвивальний характер навчально-пізнавальної діяльності поглиблюється за умови застосування інтегрованого навчання.

У Державному стандарті початкової освіти інтегрований підхід та власне інтегрована компетентність учня визначені як можливість і здатність учня застосовувати знання, уміння, навички та способи діяльності для вирішення найширшого кола проблем. Вважаю, що саме інтеграція у вивченні навчальних дисциплін,найбільше сприятиме ефективності освіти в початковій школі. Інтегроване навчання - це сукупність послідовних та взаємопов'язаних дій учителя й учня. Вони спрямовані на формування цілісної картини світу школяра на основі об’єднання навчального матеріалу з різних освітніх галузей (навчальних предметів). Ітегровані уроки забезпечують розвиток у дітей творчого мислення, формують науковий світогляд, розвивають пізнавальний інтерес, бажання до самостійного здобуття знань. Учні на таких уроках активно включаються у діяльність, стають співробітниками вчителя, беруть участь у розв’язанні нових для себе пізнавальних і практичних задач, легше сприймають нові знання та закріплюють попередні [2, с.8]. В Україні принцип інтеграції проголошений основним принципом реформування освіти поряд з принципами гуманізації та демократизації [2, с.5].

Вже з першого класу мені вдається вдало поєднувати уроки природознавства і математики. Діти дуже люблять розв’язувати задачі природничого змісту , які сама їм складаю.

У бджоли три пари ніг. Скільки всього ніг у бджоли?

У синички два ока, а у бджоли на 3 більше. Скільки очей у бджоли?

В одного павука 8 очей. Скільки оче у двох павуків? 

Насіння моркви проростає за 2 тижні, а салату –на 7 днів довше. Через скільки днів проростає насіння салату?

Мати-шишкариха сидить на яйцях 13 днів, та ще 5 днів обігріває вилуплених пташе­нят. Скільки всього днів вона не сходить з гнізда?

Заєць-біляк живе 2 роки, а заєць -русак на 3 роки довше. Скільки живе заєць-русак?

Вже з 1 класу проводжу інтегровані уроки. Назву лише деякі: «Щедра осінь»(літературне читання, мистецтво), «Геометричні фігури»(математика «Геометричні фігури»,дизайн і технології «Виготовлення гри «Танграм»та складання заданих форм за схемами чи власним задумом») Я досліджую світ та Мистецтво (теми, що інтегрувалися «Різноманітність тварин. Дикі і свійські тварини», «Світ тварин у мистецтві. Виготовлення одного із персонажів української казки»)

Застосовую у своїй роботі сторітеллінг. Це технологія створення та передачі за її допомогою необхідної інформації з метою впливу на емоційну, мотиваційну, когнітивну сферу учня. Ця методика випробовувана на особистому досвіді Девідом Армстронгом. Він врахував психологічний фактор: історії  легше сприймаються, вони більш захоплюючі та цікаві, ніж правила або директиви. Згідно з Концепцією «Нова українська школа» перед вчителями постає актуальне питання, як залучити учня в процес навчання на стільки, щоб  він виніс максимум корисного для себе. Як зацікавити? Як утримати увагу? Тому саме метод сторітеллінгу особливо ефективний на даний момент, в епоху технологій. Коли факти, що їх мають запам’ятати на уроках учні , губляться серед інформаційного простору [3, с.188]. У чому користь?

  1. Діти люблять слухати історії більше, ніж визначення, доповіді та лекції.
  2. Історії впливають на почуття дитини, а це концентрує увагу. Розповідаючи історії у дитини зникає страх публічних виступів.
  3. Історії краще сприймаються, ніж якісь тексти.
  4. Історія викликає асоціації, адже використовуються ілюстрації, відео, презентації.
  5. Історії мотивують.

Наприклад,  на уроках української мови задаю завдання: скласти розповідь, де будуть використані синоніми до слова «оселя». Або розповідь , яка складається з 20 слів на букву «К». Також історії, що містять 20 іменників або прикметників. На читанні учні  складають розповідь від імені якогось літературного героя. На математиці  складають  історії про взаємовідносини іменованих чисел, геометричних фігур, математичних знаків. На уроках «Я досліджую світ» раджу дітям скласти історії з життя їх родин ,їх друзів, сусідів. Учні початкових класів із задоволенням розкажуть цікаві сімейні історії.

Також вважаю, що технологія розвитку критичного мислення дає учню вміння критично мислити; уміння відповідально ставитись до власної освіти; уміння працювати в співробітництві з іншими; бажання стати людиною, яка вчиться впродовж усього життя.

Досить ефективним для формування критичного мислення молодших школярів є методичні прийоми, які роблять навчальний процес більш творчим, учать учнів мислити, виділяти головне, висловлювати й аргументувати власні думки.

Починаю свої уроки з розминки. Обов’зковим є створення позитивного психологічного стану в класі, невід’ємний елемент – це створення ситуації успіху. Ось деякі прийоми ситуації успіху, які застосовую у своїй роботі: «Радість класу»- позитивна емоційна реакція класу на досягнення дитини. Для моїх дітей це дуже важливо. Адже  позитивно налаштований учитель - це лише частина роботи, для  учнів важливу роль грають однокласники, їх щирість, вміння радіти і співпереживати, ще один прийом - «Авансування» (індивідуально пояснюю дитині, а потім коли всі гуртом виконують подібне завдання,  дитина відчуває успіх від того, що справилася з завданням.) Зазвичай девізом до уроків обираю слова «Роби як ми , роби краще нас!»Важливим етапом роботи вважаю обґрунтування знань, мотивація. Під час актуалізації використовую стратегії «асоціативний кущ», сенкан, кубування, читання з передбаченням, письмо в малюнках.

Працюючи в новій українській школі дійшла для себе до певних висновків.

Думаю що краще підготувати декілька перфектних інтегрованих уроків, ніж проводи їх часто і неякісно.

Застосування інновацій не повинне бути самоціллю педагога. Наша ціль -  це кінцевий результат роботи, а інновації - це лише деякі із шляхів досягнення поставлених цілей.

Кожен із нас не просто педагог, а експериментатор, митець. Тому ми кожного дня є творцями власних технологій , які розвивають і нас, і наших учнів.

Отже, суспільство XXI століття вимагає від школи професійних, мобільних, творчих вчителів, які здатні покращити майбутнє своєї держави, вивести її на новий науковий рівень педагогів,  Своєю творчою діяльністю сучасні педагоги доводять  життєву мудрість поколінь: «Якщо ти думаєш на рік вперед - посади насіння, якщо ти думаєш на десятиріччя вперед - посади дерево, якщо ти думаєш на століття вперед - виховай людину!».

Література

  1. Гейко І. Використання інтерактивних форм і методів навчання. З досвіду роботи Тема. – – № 3/4. – С. 229-232;
  2. Бірюк І. А.; Володимирецька ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 – Володимирець: 2018. – 65с.
  3. Шандиба О.В. Назва: Концептуальні засади системної післядипломної освіти фахівців у галузі промисловості. Рік: 2015. Сторінок: С. 184-188.