Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Життя-вічна наука. Сьогодні воно змінюється стрімко,часом непередбачувано. В період реформування освіти роль учителя в освітньому процесі  має бути переосмислена кожним

Участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції дає можливість усвідомити свою роль у житті нашої держави і в житті своїх учнів, систематизувати все надбане,відкрите в щоденній копіткій праці,зробити крок на шляху до педагогічної зрілості.

«І живу я в Україні і з неї я родом» – ці слова видатного українського поета Володимира Сосюри стали провідними у моїй роботі над проблемою громадянської освіти молодших школярів.

Отже, тема мого педагогічного дослідження: «Формування громадянських якостей у молодших школярів на уроках і в позаурочний час при ознайомленні з державними та національними символами України.»

В усіх державних документах, що визначають освітні завдання сьогодення, йдеться про необхідність духовного розвитку дітей молодшого шкільного віку, формування громадянської позиції змалечку.

Я вважаю, на першому місці у формуванні громадянських якостей стоїть відношення до державних та національних символів України, державної мови, культури, звичаїв та традицій українського народу.

Мені, як педагогу, добре відомо, що саме в молодшому шкільному віці формуються основи особистості, а отже, й риси громадянина. Дітям треба пояснювати: ми,українці, працьовитий, талановитий, щедрий народ. У нас чудова природа, родючі землі, вільна, незалежна держава.

Виховувати свідомого громадянина і патріота означає формувати в дитині комплекс відповідних знань, особистісних якостей та рис характеру, що в майбутньому стануть мотивацією до більшості повсякденних вчинків і поведінки загалом. Виховати дитину з високими громадянськими якостями можна лише поєднуючи патріотичне, морально- правове, художньо- естетичне, трудове та родинне виховання.

Моєю метою є:

  • ознайомити молодших школярів з суверенною державою Україною, з її державними та національними символами;
  • розкрити зміст понять: Батьківщина, держава, символи держави, національні символи, громадянин, патріотизм;
  • розвивати громадянські якості;
  • виховувати любов до своєї країни, повагу до символів України.

Для визначення пріоритетних напрямків роботи, щодо створення системи формування громадянських якостей, я розробила та провела анкетування з учнями та батьками.

Анкетування з учнями мало на меті виявлення відношення до державних символів, державної мови, культури, звичаїв та традицій українського народу,відстеження рівня сформованості громадянських якостей.

Результати показали, що 78% учнів спілкуються російською мовою, але це не літературна мова, а суржик переповнений русизмами. Віддають перевагу російськомовним телепередачам.

82% опитуваних учнів, вважають, що вони не достатньо знайомі з національними символами держави, з традиціями та звичаями українського народу.

Анкетування з батьками мало на меті виявлення зацікавленості в підвищенні рівня сформованості громадянських якостей у дітей, формування у них загальнолюдських цінностей. Результати анкетування з батьками показали, що майже всі батьки зацікавлені у формуванні громадянських якостей у  своїх дітей.

Дані обох видів анкетування надали змогу побачити необхідність проведення корекції освітнього процесу щодо громадянської освіти та виховання.                        

Отже, я визначила такі завдання:

  • формувати у дітей комплекс знань про державні та національні символи України;
  • розкрити зв ‘язок між поняттями держава- державні символи;
  • формувати вміння оволодівати досвідом свого народу через скарби народної мудрості, традиції, звичаї та обряди;
  • формувати національну свідомість школярів;
  • виховувати потріотів рідної держави.

Формування громадянських якостей у освітньому процесі здійснюю через окремі навчальні предмети: українську мову, читання,  математику, образотворче мистецтво, курс українського народознавства та інтеграцію елементів громадянської освіти у зміст навчальних предметів.

Так на уроках української мови, читання, я користуюсь підбіркою віршів українських поетів на дану тему. Використовую загадки, кросворди, прислів я, цікаві вправи, тексти для диктантів народознавчого характеру, каліграфічні хвилинки, казки, легенди, у змісті яких мова йде про символи України. 

Дані завдання допомагають розширити, поглибити та уточнити знання учнів про державні символи України та історію їхнього створення; сприяють формуванню національної свідомості; виховують патріотичні почуття і повагу до Батьківщини; формують навички поводження під час урочистих подій. 

У створенні цього блоку завдань активну участь брали учні, виконуючи пошукову роботу і спілкуючись із бібліотекарем нашої школи Ковальовою Наталею Василівною. Але на цьому співпраця з  Наталею Василівною не закінчується. При взаємодії із учнями, вона використовує різні   форми роботи.

В нашій гімназії введено в навчальний курс українське народознавство. На цих уроках учні засвоюють знання про Батьківщину, народ, його культуру і спосіб життя.

Образотворче мистецтво, трудове навчання є гарним підґрунтям для розвитку творчості та формування громадянських якостей у молодших школярів при ознайомлені з національними символами.

У своєму класі я створюю таке освітнє середовище, в якому діти почуваються затишно. Для них обладнані тематичні куточки: національний, бібліотечний, екологічний.

Втілюючи в дійсність план позакласної роботи - проводжу екскурсії до шкільного музею, в якому діти можуть побачити історію становлення своєї школи. Побачивши фотографії своїх батьків, рідних, знайомих учні розуміють, що історія країни це не щось недосяжне -  історію творять знайомі їм люди, які є громадянами нашої держави. І вони самі можуть бути причетні до історії своєї Батьківщини.

Для залучення батьків до  формування громадянських якостей у молодших школярів я проводжу батьківські збори на такі теми: громадянин формується з дитинства; виховання чуйності і доброти; дитина і духовність ; народознавчі свята: українські народні страви; Слобожанський диво-край; Квіти України; Доброта – це краса людської душі; Вчиться бачити красу; родинні змагання: Козацькому роду - нема переводу; День Збройних Сил України; День Захисника Вітчизни.

З метою корекції, на початку нового навчального року, я знову провела анкетування.  Виявилося, що школярі стали краще орієнтуватися в питаннях національної символіки.

Добре володіють знаннями,  а головне, значенням державних символів. Із задоволенням приймають участь у різноманітних конкурсах: Колосок, Кенгуру, Бджілка, П. Яцика, і т.д.

Власними руками виготовили віночки, що тепер є атрибутами українських костюмів нашої школи.

Результатами є і відношення батьків до навчального закладу. Стали більш уважніше ставитися до потреб класу та школи. Приймають активну участь у позакласних заходах. Залюбки залучаються до співпраці з учителем.

Я планую продовжити виховання дітей в дусі громадянськості, щоб допомогти батькам виростити справжнього громадянина.

Та хоч би скільки років працював учитель, труднощі в його роботі не зникають, лише змінюється їх характер. Адже педагогічна  професія має безліч граней і ситуацій, які важко, а то й неможливо передбачити. Добре розумію, які великі обов язки покладаються на педагога нині. Проте переконана в одному: хоч би які завдання ставила сучасність, незмінним залишається одне – велика любов і повага до дітей.

 Література

  1. Актуальні питання формування та розвитку громадянських компетентностей в Україні: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції за міжнародною участю «Розвиток громадянських компетентностей в Україні» (Київ, 17–18 березня 2016 р.) / за заг. ред. Ю. В. Ковбасюка, Н. Г. Протасовой Ю. О. Молчановой – К.: НАДУ, 2016. – 308 с.
  2. Величко О. Ю. Громадянська компетентність як категорія сучасної гуманітарної науки / О. Ю. Величко // Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка. – 2013. – Вип. 1. – С. 114 – 117.
  3. Наказ Міністерства освіти і науки України № 641 від 16.06.2015 року. Про затвердження Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді. Заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді та методичних рекомендацій щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах // Інформаційний збірник та коментарі Міністерства освіти і науки України. – 2015. – № 7. – К.: Педагогічна преса, 2015. – С. 70 – 95.
  4. Освіта для демократичного громадянства та освіта з прав людини в Україні / [Протасова Н. Г., Паращенко Л. І., Оврачук О. В., Полторак В. В.]. – К.: НАДУ, 2011. – 100 с.
  5. Рафальська М. Формування громадянської відповідальності у середній школі / М. Рафальська // Громадянська відповідальність. – С. 5 – 8.