Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Інформаційні технології сьогодні набувають всеохоплюючого характеру: майже всі сфери життя працюють завдяки ним. Не оминула інформатизація і освіту. На сьогодні практично кожна школа обладнана мультимедійними дошками, проекторами та іншими гаджетами.

Також, слід зауважити і на те, що ми виховуємо дітей,  народжених після початку ХХІ століття – покоління Z. Вони прийшли у цей світ у цифрову епоху і вже ніколи не зможуть уявити своє життя без інтернету та різноманітних гаджетів. Від самого народження вони звикають жити у світі без кордонів.

Тому одним з провідних інструментів забезпечення успіху розвитку освіти в Україні сьогодні є, безумовно, застосування інформаційно-комунікаційних технологій в освітньому процесі, що останнім часом набуває системного характеру.

З власного досвіду роботи хочу зазначити, що сучасне навчання можна і слід організовувати як за допомогою традиційних методів навчання, так і за допомогою інтерактивних та хмарних технологій. Важливою складовою ефективного використання електронних ресурсів для організації роботи на уроці є вміння підбирати інструменти та створювати контент.

Я хочу зупинитися саме на перевагах використання інформаційних освітніх інструментів на уроках історії. Серед усього різноманіття хочу зупинитись саме на тих, які систематично застосовую я на уроках історії в 5-11 класах. Можна виділити основні групи та інструменти, які можуть бути використані на різних етапах або видах навчальних занять.

Серед безлічі он-лайн інструментів, що можна використовувати з будь-якого гаджету, підключеного до мережі Інтернет під час занять, самостійної роботи та для підвищення мотивації до навчання учнів, варто виокремити он-лайн сервіс LearningApps. Навчальна платформа LearningApps є конструктором для створення інтерактивних завдань за допомогою різноманітних шаблонів. Платформа є однією з хмарних сервісів веб 2.0 для організації та підтримки освітніх процесів та безкоштовним міжнародним відкритим освітнім ресурсом, що містить як представлені в режимі загального доступу навчальні готові навчальні матеріали (завдання-модулі; тести-модулі), так і конструктор для самостійного виробництва нових інтерактивних навчально-методичних матеріалів з найрізноманітніших дисциплін.

Робота з LearningApps сприяє наочності уявлення інформації, дозволяє забезпечити високу інтерактивність і зворотний зв'язок.

Наведу деякі приклади власних вправ, розроблених у цьому додатку:

1) Вікторина: уривок з уроку  «Виникнення та становлення Русі-України» (учням пропонуються питання з варіантами відповідей, обравши які вони можуть перевірити їх правильність).

2) Класифікація: уривок з уроку «ІСТОРІЯ УКРАЇНИ В ПАМ’ЯТКАХ. Робота з візуальними і писемними джерелами, які зберігають пам’ять про історію України. Козацька Україна: Богдан Хмельницький» (дітям пропонується розподілити запропоновані події, дати, ілюстрації у відповідні секції, де представлені історичні діячі цього періоду).

3) Знайди пару: уривок з уроку «Україна в роки Першої світової війни» (учням пропонується поєднати події та дати).

Серед інших зручних і корисних інструментів можу виокремити сервіс WordArt.com: за допомогою хмар слів можна обрати будь-яку форму візуалізації ключової інформації на уроці. Хмаринки слів  – це візуальне відтворення списку слів, категорій, міток чи ярликів на єдиному спільному зображенні. Зокрема на уроках історії за допомогою хмар слів можна візуалізувати термінологію з певної теми у більш наочний спосіб. Це сприяє швидкому запам'ятовуванню інформації. Дуже зручно використовувати їх як на початку уроку в якості актуалізації опорних знань, так і наприкінці – в якості рефлексії.

Уривок з уроку «ІСТОРІЯ УКРАЇНИ В ПАМ’ЯТКАХ. Робота з візуальними і писемними джерелами, які зберігають пам’ять про історію України. Козацька Україна: Богдан Хмельницький» (на початку уроку дітям пропонується ознайомитися з визначеннями та датами, що представлені в хмаринці, визначити ті, які їм відомі та які вони бачать вперше; наприкінці уроку вчитель повертається до хмаринки і звертає увагу на нові терміни або дати, про які вони дізналися на уроці).

Також нещодавно, під час дистанційного навчання, познайомилась із ще одним цікавим та зручним у використанні сервісом Mentimeter.com. Даний сервіс можна використовувати для створення та проведення опитувань. Вчитель заздалегідь може завантажити на сайт одне чи декілька запитань і надати учням посилання з кодом доступу чи можливість сканувати QR-код. На уроках історії це може бути, наприклад, тест з кількома варіантами відповідей, а може бути просте опитування.

Відповіді від аудиторії можна отримати у процентному співвідношенні, діаграмах, «хмаринках слів», графіках.

Уривок з уроку «Громадянська освіта. Європейська інтеграція» (учням на початку уроку пропонується просто опитування, які асоціації виникають у них з ЄС, а наприкінці уроку вони визначаються з перевагами членства України в ЄС).

Сервіси, які надає компанія Google, особисто для мене завжди є незамінними, зокрема і під час дистанційного навчання. Вони дозволяють забезпечити швидку взаємодію учнів під час роботи на уроці. Для учнів відкриваються широкі можливості при створенні спільних документів, використання Hangout чи електронної пошти, проходження тестування у Google Forms.

Уривок з уроку «Передумови та початок Другої світової війни» (наприкінці уроку учням пропонується пройти тестування у Google Forms: результати автоматично перевіряються і зберігаються, що дуже зручно та економить час).

Отже, основний виклик, який стоїть перед освітою сьогодні, повернути молодому поколінню інтерес до навчання. Сьогоднішньому поколінню Z вже не достатньо просто отримувати знання. Обладнання шкіл проекторами, мультимедійними дошками безперечно важливе, проте інформаційні технології повинні бути не самоціллю, а ефективним інструментом реалізації процесу навчання. І сьогодні вчитель має володіти і  знайомити дітей з сучасними технологіями. Використання інформаційних освітніх інструментів, на мій погляд, дозволяє візуалізувати основну інформацію на уроках, вмотивувати та підвищити інтерес учнів, викладати матеріал більш креативно і сучасно.