Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Щоб зробити дитину розумною і   розважливою, зробіть її міцною і здоровою: 
нехай вона працює, діє, бігає, 
кричить, нехай вона знаходиться в постійному русі.
(Ж.Руссо)

Для України головною проблемою, яка пов’язана з майбутнім держави, є збереження і зміцнення здоров’я дітей. Дошкільна освіта – перший рівень, який, зберігаючи наступність із шкільним періодом, забезпечує подальше становлення і розвиток особистості дитини, закладає базу для її навчання в початковій  школі. Сучасний вихователь повинен «озброїти» дитину високим рівнем грамотності, навичками критичного мислення, сприяти розвитку її здоров’я і благополуччя, створити умови для розкриття потенціалу кожної дитини.

Фізичний розвиток дитини - важлива функція сучасного закладу дошкільної освіти. В Законі України  «Про освіту»  від 28.09.2017р. визначено, що засадами державної політики у сфері освіти є формування культури здорового способу життя[1.ст6]. Метою дошкільної освіти є забезпечення цілісного розвитку дитини її фізичних, інтелектуальних і творчих здібностей шляхом виховання, навчання, соціалізації та формування необхідних життєвих навичок[1,ст.8].

Сьогодні  в Державному стандарті дошкільної освіти, в програмі розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля», за якою працює наш заклад освіти, мова йде вже не про фізкультуру, як таку, а про фізичний розвиток в цілому, що передбачає розвиток рухової активності, фізичних якостей дошкільників, знання свого тіла, його функцій, призначення його основних частин, можливостей організму, вміння бути відповідним до нього, розвиватися в межах індивідуальних можливостей, власного потенціалу. Треба досконало знати сьогодні стан здоров'я кожного вихованця (фізичного, психічного, духовного, соціального), особливості його розвитку, щоб створити найбільш сприятливі умови для гармонійного розвитку малюка, його фізичної пристосованості до навколишнього життя[2,ст..111,ст..174].

Цього ми намагаємося досягти в нашому ЗДО №8 в м.Малин.  Протягом останніх п’яти років садочок працює з дітьми за фізкультурно-оздоровчим напрямом. І за цей період нам вдалося багато зробити для повноцінного фізичного розвитку кожного малюка та формування культури здорового способу життя. Саме тому наш педагогічний колектив вбачає своїми основними завданнями:

- спонукати дошкільників вести здоровий спосіб життя;
- зміцнювати фізичне здоров’я дошкільників;
- розвивати в них стійкий інтерес до рухової активності;
- формувати життєво-необхідні рухові вміння і навички, такі фізичні якості, як швидкість, спритність, витривалість, гнучкість.

Основною метою проведення фізкультурно-оздоровчої роботи в ЗДО №8 є пропаганда  активного здорового способу життя як гармонійного розвитку дитини.

Руханка  у ДНЗ — те, що треба для повноцінного розвитку дитини.

Руханка - це невеликий комплекс фізичних вправ, супроводжуваних віршиками, музикою або пісеньками. Завдання такої рухової паузи - зняття напруги, що виникає із-за вимушеної нерухомості, попередження перевтоми. Крім того, рухова активність сприяє насиченню мозку киснем і, як наслідок, підвищення працездатності, уваги, розумової активності. Фізичні вправи при цьому  дозволяють тілу приймати положення, протилежне тому, в якому воно знаходилося в період занять.

Доброю традицією  в нашому закладі стало проведення ранкової гімнастики-руханки  на свіжому повітрі, яка розпочинається з виконання Гімну України та Гімну рідного міста. З ранньої весни до пізньої осені, за сприятливих погодніх умов, всі діти збираються о 8.10 ранку на майданчику  закладу та під веселу музику виконують цікаві вправи. Комплекси вправ змінюються кожні два тижні. На другий тиждень вводяться ускладнення, використовується як традиційне, так і нетрадиційне обладнання. Виконання дітьми фізичних вправ на свіжому повітрі, в поєднанні з музикою, позитивними емоціями гартують  та дають  найбільший оздоровчий ефект. Ранкова гімнастика цінна й тим, що у дітей виробляється звичка і потреба щодня вранці виконувати фізичні вправи.

Форми організації та проведення руханок вибираємо різні. Вони залежать, перш за все, від вікових особливостей  вихованців, теми заняття  та умов, в яких вони проводяться.  Наприклад проводимо  руханки, трансляція яких відбувається шляхом використання комп’ютера та мультимедійного екрану. Головним у їх проведенні є зацікавленість дошкільників  в збереженні власного здоров’я. Руханка  стала обов'язковим елементом кожного заняття з фізкультури, ранкової зарядки, прогулянки на свіжому повітрі.

Комплекси містять 3-4,(5-6) вправ, що добре знайомі дітям і легкі для виконання. Кожну вправу виконують 3-4 рази в середньому темпі. Тривалість руханки – 2-3 хв. Варіанти виконання комплексів вправ різні: сидячи, стоячи, у колі або в шеренгах, якщо дозволяє приміщення групової кімнати . Усі вправи є простими, що враховують характер роботи яка була перед цим. А також вони  різноманітні, так як одноманітність знижує інтерес до вправ, а отже, їх результативність. Вправи  добираємо таким чином, щоб протягом дня цілеспрямовано навантажувалися і розслаблялися різні групи м’язів дітей: плечового пояса, спини, тазостегнових суглобів. Включаємо в комплекс вправи для відпочинку очей, дихальні вправи, вправи на координацію рухів. Систематичне їх повторення зміцнює руховий апарат дитини. Так, наприклад, використання вправ, що зближують лопатки, зміцнює м'язи спини, живота, виробляє у дітей правильну поставу, сприяє випрямленню хребта. Введення вправ для зміцнення склепіння стопи попереджає плоскостопість [3, ст.97].

Педагог проводить з вихованцями коротку бесіду, роз’яснює значення вправ і порядок проведення руханок. Якщо час літній, то вправи  виконуємо на свіжому повітрі. Якщо зимовий час, то приміщення провітрюється до і після гімнастики . Завдання руханок: повернути втомленій дитині працездатність, увагу; зняти м'язове і розумове напруження; попередити порушення постави; відновлюють сили й робочий настрій, почуття бадьорості й свіжості, підвищують дисциплінованість. Дітям подобаються руханки, які супроводжуються віршованими текстами. Щоб у дітей не збивався ритм дихання, їхні рухи були точними і сильними, при проведенні таких руханок вихователь промовляє текст, а діти виконують вправи.

Щоденне виконання ранкової гімнастики мобілізує і організовує дитину, приводить її організм у відповідний стан, сприяє прищепленню необхідних гігієнічних навичок, привчає до регулярних занять фізичною культурою.

Саме тому,   в  закладі дошкільної освіти №8 м.Малин фестиваль ранкової зарядки «Рух заради здоров’я» проводиться щороку і до участі в ньому  залучаються діти всіх вікових груп, батьки, працівники закладу дошкільної освіти.

Фестиваль є заходом, який пропагує серед дітей здоровий спосіб життя та необхідність піклуватися про власне здоров’я, зміцнювати фізичний та емоційний стан організму дитини. Тому всі учасники даного фестивалю отримують величезне задоволення, заряд енергії, бадьорий настрій, чарівні посмішки. А найголовніше, що під час проведення фестивалю  переможцями  стають всі:  і дорослі, і малі, адже  у спортивному святі перемагає дружба, спорт та здоров’я.

Знання, отримані під час підготовки та проведення фестивалю, допомагають учасникам (дітям, батькам, працівникам) усвідомити необхідність приділяти більше уваги фізичній культурі та спорту, дбати про своє здоров’я, систематично займатися зарядкою.

Для виконання ЗРВ ми використовуємо не лише традиційний,  а й різноманітний сучасний нетрадиційний інвентар, який виготовили вихователі власноруч: степ-платформи, міні-ходулі, еспандери, об’ємні квіти з тканини, «чарівні» палиці, стрічки з кіндереми, масажери.  Це заохочує дітей випробувати свої сили, зміцнює впевненість у собі викликає позитивні емоції, збуджує дитячу уяву, кмітливість, допитливість.  

Велика увага при проведенні  руханок приділяється стану здоров’я дітей, здійснюється індивідуальний та медико-педагогічний контроль з боку медичної сестри та педагогів  ЗДО.

Важливою проблемою сьогодення є зближення родинного і суспільного виховання, адже сім’я є тим найближчим соціальним оточенням, у якому починає формуватися світогляд, ціннісні ставлення, інтереси. І тому в кінці кожного навчального року ми проводимо своєрідний звіт спільної роботи за рік: діти показують, чому їх за рік навчили  педагогми. Збираються усі діти садочка у дружну велику родину. І що з цього виходить?

Прекрасне свято, яке підготували своїм, матусям і татусям, дідусям і бабусям, талановиті діточки та їхні чудові вихователі! Море позитиву, гарних емоцій та краси! Педагогічний колектив робить неможливе -  поєднує фізичне і духовне в одне ціле.

Спостереження за дошкільниками під час ранкової зарядки та інших видів рухової активності дають змогу зробити висновок, що участь у фестивалі ранкової зарядки «Рух заради здоров’я» позитивно позначається на їхньому здоров’ї, самопочутті та фізичному розвитку. Можна констатувати, що в дітей зміцнився опорно-руховий апарат, поліпшилася гнучкість і рухливість у суглобах, удосконалилася координація рухів, що особливо важливо для дітей логопедичної групи, а також покращились процеси саморегуляції та самоконтролю. Діти стали ще активнішими і організованішими, підвищилась їх працездатність та посилився інтерес до різних видів фізичної діяльності. А найголовніше діти з задоволенням займаються спортом, частина дітей стали відвідувати спортивні секції в Малинській спортивній школі, де показують досить гарні результати. Батьки стали більше цікавитись проблемами збереження здоров’я своїх дітей, зміцнилась співпраця дитячого садка та родин, які стали активними учасниками спортивних змагань, свят та розваг.

Отже, завдяки загальному зусиллю вихователів, дітей і батьків щодо здоров’язбереження, завдяки систематичній, послідовній і творчій роботі з організації руханок забезпечується достатній рівень функціональної діяльності всіх органів та систем організму дітей, їхній загальний бадьорий стан.

Наостанок варто зазначити, що збереження і зміцнення здоров’я дітей дошкільного віку, формування в них основ здорового способу життя є важливим завдяки злагодженій взаємодії всіх соціальних інститутів, причетних до фізичного виховання підростаючого покоління, та правильно організованій фізкультурно-оздоровчій роботі. Саме такий підхід забезпечує розв’язання головного завдання сучасної дошкільної освіти – становлення гармонійно розвиненої, активної, самодостатньої і щасливої в майбутньому особистості.

Література

  1. Закон України «Про освіту» (28.09.17р)
  2. Програма розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля», О.І.Білан; за заг.ред. О.В.Низковської.
  3. Вільчковський Е.С. Методика фізичного виховання в дитячому сад­ку. - К., 1979.
  4. Кальченко В. «Сучасний підхід до фізичного зміцнення дошкільників», ж-л Вихователь-методист - №6/2015р.