Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

В експериментальному дослідженні брали участь діти 3 класу Куцурубського ЗЗСО І-ІІІ ступенів імені Т.Г. Шевченка Очаківського району Миколаївської області. Англійську мову вони вивчають третій рік. Я проводила  дослідження в групі з 22 учнів. Середній вік дітей 8-9 років.

Експериментальне дослідження проводилось в 3 етапи.

І етап – констатуючий.

Мета: визначення рівня розвитку об'єктивної самооцінки творчих здібностей учнів за допомогою портфоліо та рівня сформованості комунікативних навичок та мовленнєвих вмінь способом спостереження.

Для цього я використовувала методику цілеспрямованого спостереження за процесом навчання іноземної мови.

Найбільш ефективним методом формування навичок самоорганізації діяльності учнів, мотивації на активну пізнавальну діяльність, умінь здійснювати адекватну самооцінку власної діяльності є використання портфоліо.  Послідовні дії зі створення портфоліо  дають можливість навчити учнів аналізувати виконану роботу, бачити власні успіхи й розуміти причини невдач. Учні вчаться об'єктивно оцінювати свої можливості, знаходити способи подолання труднощів, визначати шляхи досягнення вищих результатів; їхня навчальна діяльність і відповідальність за свою працю стають все більш усвідомленими. Найбільш вагомим аргументом на користь застосування мовного портфоліо виявляється можливість регулярного, систематичного моніторингу пізнавальної діяльності за схемою: проблема планування процесу вивчення теми та  практичний результат роботи (тест, проект тощо).

Другим етапом експериментально-дослідної роботи був формуючий експеримент, метою якого було визначення ефективності застосування комплексу завдань для портфоліо як засобу розвитку самооцінки учнів на уроках англійської мови в початковій школі та підвищення рівня сформованості комунікативних навичок та мовленнєвих вмінь.

Відповідно до гіпотези, поставила експеримент: розділила клас на дві підгрупи, для І підгрупи підібрала цікаві завдання, тести, проекти для портфоліо.

А в ІІ підгрупі дотримувалася традиційних вправ, запропонованих в підручнику, без використання портфоліо.

Тема, яка вивчалася під час проходження експерименту – “Школа”.

Наприкінці вивчення даної теми я провела ІІІ етап -  контроль рівня сформованості комунікативних навичок та мовленнєвих вмінь  з даної теми.

У таблиці 1 представлені результати контрольної роботи з теми “Школа”, проведеного в  експериментальній І підгрупі 3 класу.

Результати контрольного зрізу в І підгрупі 3 класу

Таблиця 2.1.

Список учнів

Результати

Архипенко Анатолій

9 балів

Бондарь Олександр

10 балів

Веселковська Олена

8 балів

Венедиктова Наталія

9 балів

Галіцина Вікторія

10 балів

Захаренко Віктор

6 балів

Ільїна Катерина

8 балів

Кондратенко Юлія

11 балів

Кутюхіна Крістіна

7 балів

Кулінець Віктор

8 балів

Логачевська Марина

10 балів

Ми бачимо, що учні І підгрупи впоралися добре з завданнями контрольної роботи. Середній бал – 8,7. Найвищий бал у Кондратенко Юлії («11») а у Бондаря Олександра, Галіциної Вікторії, Логачевської Марини («10»), що підтверджує наявність здібностей у вивченні англійської мови і високого інтересу до предмета в даних учнів.

Нижче представлена ​​таблиця 2, де наведені результати контрольної роботи за темою “Школа” у ІІ підгрупі 3 класу.

Результати контрольного зрізу в ІІ підгрупі 3 класу

Таблиця 2.2.

Список учнів

Результати

Латець Вікторія

9 балів

Осипенко Євген

10 балів

Омельченко Галина

6 балів

Олійник Наталія

8 балів

Пройденко Анастасія

7 балів

Рудика Олена

5 балів

Савченко Микола

7 балів

Уваров Андрій

6 балів

Халілов Руслан

10 балів

Ященко Анастасія

8 балів

Ярмола Артем

7 балів

З таблиці № 2 ми бачимо, що учні ІІ підгрупи 3 класу впоралися трохи гірше із поданими завданнями. Середній бал – 7, 5. Найвищий бал («10») у 2 осіб, що говорить про те, що багато учнів допускали  помилки в контрольній роботі. Найменший бал («5») отримала Рудика Олена. Практично у всіх учнів зустрічаються помилки в усіх трьох завданнях. Помилки, які допустили учні в даній підгрупі, припускають неповне розуміння теми.

Порівняльний результат проведеного експерименту в двох підгрупах 3 класу представлений у наступній діаграмі:

Результати контрольного зрізу в І і ІІ підгрупі 3 класу

Діаграма 2.1

З даної діаграми можна побачити, що в І підгрупі  засвоєння  матеріалу з теми «Школа» вище, так як даній підгрупі давалися творчі завдання для створення портфоліо з теми, діти мали змогу зробити власну самооцінку власних  досягнень.

У ІІ підгрупі завдання з теми «Школа» для портфоліо не застосовувалися, тому рівень сформованості навичок щодо даного матеріалу нижче, ніж у І підгрупі.

Таким чином, можна зробити висновок про те, що використання портфоліо  позитивно впливає на розвиток пізнавальних навичок, розвиток об'єктивної самооцінки творчих здібностей учнів, уміння самостійно конструювати свої знання, уміння орієнтуватися в інформаційному просторі, планувати свою діяльність, сприяє формуванню організаційних навичок учня.