Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Світ змінюється: впровадження хмарних технологій стрімко зростає та кардинально визначає розвиток закладів освіти. Сьогодні здобувати освіту та надавати освітні послуги можна не тільки за партою в школі. Тому ефективність та результативність впровадження будь-яких інноваційних форм та методів роботи в галузі освіти у великій мірі залежить від того, хто саме є носієм цих нововведень та наскільки керівники закладів освіти, що впроваджують дану діяльність, морально, теоретично, психологічно й практично готові працювати по-новому.

Адміністрація Миколаївського класичного ліцею розуміє, що освітні і управлінські процеси повинні бути цілком керовані, тому два роки тому завдання створення єдиного інформаційного простору стало першочерговим. Для реалізації цієї мети були задіяні науково-методичний, інформаційний, технологічний, організаційний та педагогічний потенціал методичної служби ліцею: створити безкоштовний інструмент для адміністрації, вчителів, учнів, батьків з метою оптимізації освітнього процесу.

Одним з невід'ємних компонентів інформаційного простору нашого освітнього закладу є електронний АДМІНКАБІНЕТ – це пакет G Suite for Education (хмарні інструменти для освітніх закладів, до доступних сервісів яких входять додатки для відправки повідомлень і спільної роботи).

Загальною перевагою для всіх користувачів електронного АДМІНКАБІНЕТУ є те, що отримати доступ до інформації можна не лише з персонального комп`ютера чи ноутбука, але також з нетбука, смартфона, планшета. Головною вимогою для доступу є наявність Інтернету, а для роботи програмного забезпечення «хмари» використовуються потужності віддаленого серверу; споживачі (адміністрація, педагоги, учні, батьки) використовують програми без їх установки. Вся робота виконується в мережі Інтернет. Користувачеві для роботи необхідні лише дві речі: стабільне підключення до мережі Інтернет та браузер. У цьому полягає головна характерна особливість хмарних сервісів.

Хмарні технології – це технології обробки даних, у яких комп'ютерні ресурси надаються Інтернет-користувачу як онлайн-сервіси. Це і можливість створення та редагування офісних документів онлайн, і складні математичні обчислення, для яких потужності одного персонального комп'ютера недостатньо. По суті, на сьогоднішній день хмарні технології для освітнього закладу – це одна велика концепція, що включає в себе багато різних понять:

- програмне забезпечення, інфраструктура, потужні комп'ютери;
- менше витрат на закупівлю програмного забезпечення і його систематичне оновлення;
- необмежений обсяг збереження даних;
- доступність з різних пристроїв і відсутність прив’язки до робочого місця;
- забезпечення захисту даних від втрат та виконання багатьох видів навчальної діяльності, контролю і оцінювання, тестування он-лайн, відкритості освітнього середовища;
- економія коштів на утримання технічних фахівців тощо.

Для впровадження нових форм проведення уроків, безпечного зберігання даних і електронного обміну даними в Миколаївському класичному ліцеї протягом двох навчальних років використовується пакет G Suite for Education, базовий тарифний план якого доступний для освітніх установ безкоштовно. З початком розвитку хмарних технологій ми проводили аналіз можливості розгортання освітнього простору ліцею на різних платформах, проте перевагу надали саме цьому пакету.

З метою результативного впровадження нововведень у ліцеї пройшов майстер-клас «Інформаційне освітнє середовище освітнього закладу», в якому взяли участь усі вчителі. Педагогічним колективом були опрацьовані питання: структури сучасного інформаційного освітнього середовища; організації взаємодії між всіма учасниками освітнього процесу; використання хмарних технологій. На сьогодні завдяки засобам G Suite for Education вчителі користуються онлайновими середовищами для зберігання навчальних матеріалів, створюють сайти груп для спільної роботи і швидкого обміну інформацією, отримують у своє розпорядження засоби планування та аналітики.

Після реєстрації в G Suite for Education педагогічний колектив та учні отримали ліцейський електронний обліковий запис, що забезпечує доступ до ліцензійного програмного забезпечення, до спільних документів, сервісів, які недоступні у звичайному обліковому записі. Це дало змогу створити єдиний інформаційний простір Миколаївського класичного ліцею та організувати колективну діяльність усіх учасників освітнього процесу. Звичайно, учні швидко опановують нові сервіси, проте й і педагоги не відстають від своїх вихованців, розуміючи вимоги часу.

Крім цього, підключення ліцею до G Suite for Education надало необмежений обсяг дискового простору всім користувачам, це дозволяє зберігати документи, представлені за допомогою стандартних офісних програм. Це закритий домен, на якому можна розміщувати навчальні матеріали і оголошення, робити розсилки і заповнювати електронний журнал з оцінками учнів (уся комунікація відбувається через хмарні сервіси Google, такі як Google Drive, Google Docs, Google Sheets, Google Slides, Google Classroom, Forms, Calendar, Sites, Hangouts Meet, Groups, а також корпоративну пошту Gmail). Реєстрація в G Suite for Education – це спосіб об’єднати в одному місці комунікацію сотень людей і забезпечити безпечність персональних даних, адже домен закритий. Платформа Google Drive працює як додатковий жорсткий диск доступний на будь-яких пристроях. Це місце, де зручно зберігати фотографії, відео й документи з можливістю надавати до них доступ (спільний доступ) колегам, однокласникам і навіть співпрацювати над вмістом з іншими користувачами.

Найбільшу практичну значимість маємо при роботі з управлінською документацією: в електронному АДМІНКАБІНЕТІ другий рік продуктивно та органічно функціонують кейси: «Адміністративний кабінет», «Методичний кейс», «Аналітика МКЛ», «Цивільний захист» і 95 предметних курсів. Електронний АДМІНКАБІНЕТ містить в собі не тільки інформацію, що знаходиться у віртуальних кейсах. Це окремий, специфічний вид діяльності, що об'єднує процес збору, обробки, оформлення, розміщення інформації з процесом інтерактивної комунікації. Відпадає потреба «бігати з папірцями на узгодження по різних кабінетах» – усі документи розміщено в сховищі Google Drive і доступ до окремих груп документів надано тільки тим працівникам, які за них відповідають.

Члени колективу мають різний доступ до документів: адміністрація і секретар мають доступ до всього пакету документів; психологу, керівникам предметних кафедр, класним керівникам, учителям надано доступ до документів згідно з розподілом їх функціональних повноважень. Проте у разі необхідності спільний доступ до певного документа може надаватися відповідній особі. Можливість спільно й одночасно віддалено працювати над одним і тим же документом, безумовно, полегшує роботу, робить її злагодженою, зручною для всіх учасників освітнього процесу. Відпала проблема багаторазової пересилки інформації, що редагується. У сховищі знаходиться один документ, над яким можуть працювати декілька осіб, і цей документ завжди має свою найсвіжішу версію.

Надійність сервісу від компанії Google позбавила адміністрацію страхів втратити інформацію, оскільки тепер вона надійно захищена. Таким чином, Google Drive покликаний полегшити нам життя і більше не залежати від переносних накопичувачів інформації.

Електронний АДМІНКАБІНЕТ використовується для розв’язання багатьох педагогічних завдань: організація віддаленої роботи як вчителів, так і учнів; створення он-лайн майданчиків для обміну досвідом і знаннями; розвиток і збереження бази знань освітнього закладу; автоматизація документообігу; полегшення роботи вчителів за допомогою формування бази електронних шаблонів документів; проведення дистанційного навчання для учнів з використанням Google Classroom, потужного, безкоштовного інструмента для адміністраторів, вчителів, учнів та їх батьків.

Основні переваги електронного АДМІНКАБІНЕТУ: інформативність (містить інформацію про освітню діяльність освітнього закладу); доступність (ознайомитися з документами може будь-який його користувач незалежно від того, де він знаходиться); дієвість (надає інформацію про життєдіяльність освітнього закладу 24 години на добу 7 днів на тиждень); ефективність (допомагає ефективно вирішувати проблеми та розширює сфери діяльності); економічність (створення та підтримка електронного АДМІНКАБІНЕТУ у хмарних технологіях не потребує грошових витрат).

Платформа забезпечує доступ усіх педагогічних працівників до хмарних технологій та дає можливість отримувати актуальну інформацію у зручний час за допомогою будь-якого пристрою, що має доступ до мережі Інтернет. Основна задача, яка знайшла вирішення – це робота з учнями на відстані. Засвоїти матеріал уроку, позбутися прогалин у знаннях є найголовнішим для ліцеїстів. Можна так організувати роботу учнів, щоб і домашні завдання перевіряти в он-лайн режимі. Перевагою сучасного навчання є можливість надавати консультацію за темою у будь-який момент.

Хмарні технології широко використовуються у ліцеї для надання учням персонального доступу до мережевих ресурсів в освітніх курсах. Це, з одного боку, дає можливість педагогу контролювати інформацію, що надходить, а з другого – розвиває самостійність і відповідальність учнів. Крім того, учні надійно позбавлені впливу мережевої реклами. На основі технології хмарних сервісів освітня платформа дозволяє максимально ефективно використовувати наявні програмно-апаратні ресурси, а учні мають можливість застосовувати на практиці найсучасніші комп'ютерні інструменти.

За допомогою пакету G Suite for Education учителі надають освітні послуги (дистанційно, індивідуально, диференційовано тощо), оптимізують адміністративні завдання і спонукають своїх учнів до критичного мислення – і все це без порушення поточних робочих процесів. Використання цих інструментів заохочує співробітництво, творчість та критичне мислення педагогічного колективу Миколаївського класичного ліцею.

Література

  1. Начало работы с G Suite for Education [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://support.google.com/a/answer/2856827?hl=ru
  2. Основні поняття хмарних технологій [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://academicfox.com/uk/lektsiya-1-osnovni-ponyattya-hmarnyh-tehnolohij/
  3. Основные и дополнительные сервисы для G Suite for Education [Електронний ресурс]. – Режим доступу до джерела інформації: https://support.google.com/a/answer/6356441?hl=ru&ref_topic=9001238