Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Актуальність проблеми полягає у формуванні дослідницької діяльності молодших школярів. Останнім часом у освітньому просторі України набирає обертів тренд STEAM-освіти. Що ж це таке? Вона охоплює природничі науки (Science), технології (Technology), технічну творчість (Engineering), мистецтво (Art) та математику (Mathematics).
Реформування системи освіти передбачає здійснення державної політики у сфері освіти України з урахування напрямів розвитку освіти світового співтовариства та країн Європейського Союзу і спрямоване на посилення розвитку наукового напрямку у навчальній діяльності, що сприятиме формуванню в учнівської молоді компетентностей дослідно-експериментальної, конструкторської, винахідницької діяльності, необхідних на різних рівнях освіти.
STEАM - освіта дає можливість викликати у дітей бажання самостійно мислити, формувати нестандартне, інженерне мислення, виховати інтерес до точних наук, розвивати винахідницькі здібності, зацікавити учнів математикою, викликати бажання пізнавати світ та робити відкриття [3,с.189]. А ще навчити спостерігати та розуміти як рослинний та тваринний світ дає невичерпний матеріал для розв’язання різноманітних інженерних завдань. На уроках природничо-математичного циклу вивчаються теми під час яких увага дітей спрямовується на розуміння і застосування основних фактів. Відбувається формування уявлень при властивості тіл, явища живої і неживої природи.
- Земля – планета, на якій ми живемо. Глобус. Що всередині і що над ними.
- Вулкани. Як самому зробити вулкан.
- Ми не літаємо, бо земля – магніт. Досліди з магнітами. Компас.
- Атмосфера Землі. Чи можна стиснути повітря? Що спільного між плаванням і літанням? Досліди з повітрям.
- Чи можна опертися на повітря? Літальні апарати - що спільного із птахами.
- Вода. Чим відрізняється від повітря? Моря і океани. Надводні і підводні човни. Як повітря допомагає плавати?
- Вода в атмосфері. Кругообіг води. Капіляри.
- Механічні, теплові, оптичні явища. Сонячні зайчики.
STEАM освіта допомагає формувати у дітей критичне мислення, навички командної роботи, бачення цілісної картини світу і вміння застосовувати знання для вирішення завдань з реального світу.
Пріоритетним є метод проектів. Робота над ними у школі проходить таким чином:
- формування навичок дослідницької діяльності у формі, доступній для певного віку;
- закладання основ обізнаності зі STEАM-галузей і професій;
- стимулювання інтересу учнів по подальшого опанування курсів, пов’язаних зі STEАM.
Проект як засіб реалізації STEАM-освіти у школі дозволяє органічно інтегрувати знання дітей з різних дисциплін під час розв’язання реальних проблем, обумовлює їх практичне використання, генерує при цьому нові ідеї, формує всі необхідні життєві компетенції, зокрема, полікультурні, мовленнєві, інформаційні, соціальні.
Учні 4 класу працюючи над проектом на тему: «Колір і світло. Таємниця темної скриньки», діти дізналися про утворення білого кольору шляхом поєднання 3 основних кольорів.
Особливою формою наскрізного STEАM-навчання є інтегровані уроки, які спрямовані на встановлення міжпредметних зв’язків, що сприяють формуванню в учнів цілісного, системного світогляду, актуалізації особистісного ставлення до питань, що розглядаються на уроці [5].
Завдяки інтегрованим заняттям учні мають можливість відчути дух наукового пізнання, навчитися конструювання комплексну картину навколо світу з окремих розрізнених фактів, бачити об’єктивність, перевіреність та системність наукових знань, переконатися, що наука – найважливіший чинник технічного процесу й перетворення дійсності [1].
Основне завдання – стимулювання допитливості, зацікавленості, мотивації до самостійних досліджень, створення простих приладів, конструкцій тощо.
В умовах початкової школи, формування навичок дослідницької діяльності здійснюється у доступній формі відповідно до вікової категорії та інтересу учнів щодо подальшого опанування курсів пов’язаних зі STEАM.
Дослідницька діяльність молодших школярів – це творча діяльність, спрямована на розуміння навколишнього світу, відкриття дітьми нових для них знань і способів діяльності.
У справжні лабораторії перетворюються класні кімнати під час уроків природничо-математичного циклу. Наприклад, під час вивчення теми «Вода» учні знайомляться з утворенням мильних бульбашок та складовими розчину, з яких їх виготовляють. У процесі роботи вони дізнаються, що впливає на розмір кульки та тривалість її існування. Самостійно вчаться застосовувати математичні знання при виготовленні рамки для мильних бульбашок.
Провідними принципами уроків є інтеграція і дослідницько-проектна діяльність. Учні вчаться бачити зв'язок між різними предметами та практичним застосуванням цих знань [2].
Вивчаючи тему «Рослини» діти досліджують як впливає різний ґрунт на життєдіяльність рослин, знайомляться зі складниками ґрунту, сіють насіння квітів та спостерігають за подальшим ростом рослин, отримують вміння працювати з програмою LearningApps.
Конструювання в початковій школі один з основних етапів занурення в STEАM. Воно допомагає розкрити творчий потенціал дитини, паралельно даючи можливість набувати технічні навички та знайомитися з принципами інженерії. Застосування конструктивних елементів, створених з різноманітних матеріалів (метал, скло, дерево, пластик, магніт) дозволяє вивчити властивості матеріалів та області їх застосування.
Запроваджувати STEАM-підходи можна не тільки на уроках, безпосередньо пов’язаних з точними науками. Великий простір для пошуків надають й інші предмети. Це можуть спостереження за кольорами, знайомство з незвичайними техніками малювання, дослідження з розчином крохмалю та йодом, паперопластика, робота з різноманітною інформацією, створення макетів. Арт включає залучення потенціалу фантазії, уяви, інтуіції, творчого мислення, що позитивно позначається на емоційному стані учнів. Використання в контексті початкової освіти дозволяє учневі реалізувати у практичних рішеннях абстрактне, уявне – задум.
Підводячи підсумок, можна сказати, що основою дослідницької діяльності є потреба дитини молодшого віку в нових знаннях, адже реалізація власного задуму вимагає від учня всебічного аналізу проблеми, аналізу різних джерел інформації, її структурування, розуміння причинно-наслідкових зв’язків тощо.
STEАM - освіта – це творчий простір світогляду дитини, де вона не тільки готується до дорослого життя, а й повноцінно реалізує свої потреби. Тому вся діяльність щодо впровадження STEАM-освіти вибудовується так, щоб сприяти становленню особистості [4].
Література
- Інтегроване навчання [Електронний ресурс]. Режим доступу: nus.org/ua/view/jak-stvoruty
- Кутателадзе О.В. Крок у майбутнє. Організація дослідницької діяльності учнів./О.В.Кутателадзе//Математика в школах України. Позакласна робота.-2013-№10-с.2-5.
- Мазур С.В. Розвиток експериментальних і дослідницьких навичок учнів./С.В. Мазур//Фізика в школах України.-2014-№9-10(253-254)-с.17-20.
- Особливості формування наскрізного навчання. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.cuspu.edu.ua7003_osoblyvosti_vy
- Проект Концепції STEM – освіти в Україні[Електронний ресурс].mk-kor.at.ua/STEM/ STEMpdf