Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Велику роль у формуванні пізнавальних інтересів учнів відіграє особистість вчителя. Зацікавити учнів навчальним предметом допомагає йому особистий інтерес до того, про що він розповідає учням. Тільки захоплений своєю роботою вчитель може схвилювати клас, прикувати увагу учнів до здобуття знань.

Головне призначення сучасного вчителя - допомогти своїм вихованцям пройти важкий шлях становлення, забезпечити формування й розвиток інтелектуальної, творчої, ініціативної особистості, здатної жити у принципово нових умовах, виявляти суспільну мобільність, здатність швидко змінювати соціальні й економічні ролі.  Сьогодні школа як складна соціально-педагогічна система спрямовує зусилля не на випуск освіченого інформованого виконавця,  готового для функціонування у певній соціальній галузі за стабільним алгоритмом дій, а на формування  адаптованої особистості, яка може вільно здобувати та опрацьовувати, оволодівати навичками ділового спілкування, орієнтуватися в заданій ситуації, самостійно приймати рішення, творчо мислити, мати здатність до самоорганізації та саморозвитку.

Значною мірою забезпечують досягнення цієї мети інноваційні педагогічні технології: інтерактивні, інформаційно-комп’ютерні  та проектна методика. В цьому контексті педагогічний досвід за темою «Формування адаптованої особистості через впровадження інтерактивних та інформаційно-комп’ютерних технологій на уроках географії» є досить актуальним, бо він націлений, насамперед, на розвиток особистісно-орієнтованого, діяльнісного, комунікаційного та соціокультурного підходів до вивчення географії.

Провідна ідея досвіду: виховання особистості, яка вміє самостійно творчо вирішувати наукові, виробничі, суспільні задачі; критично мислити; має та вміє відстоювати свою точку зору; постійно розширює свої знання; самовдосконалюється.

Мета досвіду: довести важливість впровадження   інтерактивних методів та  ІКТ в освіту з метою удосконалення навчального процесу і розвитку  адаптованої креативної особистості.

Інноваційність досвіду: для сучасного вчителя важливо організувати процес навчання так, щоб дитина активно, з цікавістю і захопленням працювала на уроці, бачила плоди своєї праці і могла їх оцінити. Допомогти вчителю у вирішенні цього непростого завдання може творча взаємодія з учнями при організації навчання з використанням інтерактивних методів та комп'ютерних технологій, що забезпечує реалізацію таких компетентностей:

  • соціальні компетентності (активна участь у суспільному житті, здатність розвинути себе як особистість; розвиток комунікативних якостей, здатність розв'язувати проблеми);
  • мотиваційні компетентності (самостійність мислення, упевненість усвоїх знаннях);
  • функціональні компетентності (мовна, комунікативна (умінняоперувати набутими знаннями, сформованими навичками,використовувати їх у практичному житті).

Практичне значення досвіду: застосування  інтерактивних та інформаційно-комп’ютерних технологій дозволяє вчителю виконати такі завдання:наповнити уроки новим змістом;розвивати  творчий   підхід  до  навколишнього світу, допитливість учнів;формувати елементи інформаційної культури;прищеплювати навички раціональної роботи на уроці;підтримувати самостійність;іти в ногу з часом.

Інтерактивні педагогічні форми і методи включають у себе спільну групову роботу,  дебати,  моделювання, рольові ігри, дискусії, індивідуальні й групові творчі роботи з використанням ІКТ. Ці методи навчання не тільки підвищують інтерес учнів до предмету, але й забезпечують глибоке засвоєння змісту, вироблення навичок і відданість загальнолюдським цінностям. Учнів треба втягувати в дискусії й заохочувати питання. Це робить обстановку в класі більш демократичною, творчою, емоційною.

Інтерактивні та комп'ютерні технології істотно впливають на форми й методи навчання, роблять процес пізнання творчим, стимулюють заняття самоосвітою. Організація інтерактивного навчання передбачає моделювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор, створення проблемних ситуацій.

Використання мультимедійної презентації на уроці допомагає вчителю:змінити  форму навчання з авторитарної на комунікативну, інтерактивну, заглиблену в спілкування;підтримувати ефективну мотивацію та зв'язок з реальним життям для набуття практичних умінь;викликати   інтерес  до   отримання інформаційних повідомлень   та відтворення власних (так звана інформаційна прогалина - невід'ємнаскладова інтерактивного обміну інформацією);виховувати та розвивати  особистість учнів одночасно з процесом засвоєння нових знань.

Під час пояснення нового матеріалу на уроці можна використати предметні колекції (ілюстрації, фотографії, портрети, відеофрагменти), таблиці та схеми, проектуючи їх на мультимедійну дошку. При цьому суттєво змінюється технологія пояснення – інформація  коментується вчителем, супроводжується додатковими поясненнями та прикладами.

Практично застосовувати отримані на уроках знання вдається через метод проектів. Адже цей метод дозволяє вийти за межі класно-урочної системи навчання. Цікавими є уроки захисту проектів – уроки-презентації, проведені в формі круглих столів чи  прес-конференцій. Учні демонструють результати своєї роботи, набуті знання, вміння, творчий потенціал.

Отже, використання інтерактивних та інформаційно-комп’ютерних  технологій сприяє розвитку мислення, веде до інтелекту, до розвитку Особистості, здатної на творчу самореалізацію.

Застосування інтерактивних методів дозволяє вчителю виконати поставлені перед собою і учнями  завдання. Важливо підсилювати дослідницький характер навчально-пізнавальної діяльності за допомогою комп'ютерної техніки. Але досвід показує, що само по собі це підсилення відбутися не може. Урок з використанням комп'ютерної техніки має особливості підготовки та організації, що накла­дає додаткові умови, а інколи обмеження, до навчального матеріалу, ставить свої вимоги до професійної підготовки вчителя. Вчителю слід розпланувати, яку кількість годин, уроків, тем можна подати з використанням того чи іншого засобу.

Учні дуже багато часу проводять за комп'ютером і більшу частину його відводять іграм. Отже, вчителям потрібно цей інтерес до комп'ютерів уміло використати в навчанні, дати можливість учням розвинути творчі здібності, створити власні проекти, власні навчальні продукти, спробувати самим вибрати найзручніший спосіб здобуття знань, зацікавити можливістю знайти власний спосіб викладу теорії і застосування її до розв'язування різноманітних завдань. Це дасть можливість зацікавити учнів, виявити творчі здібності, розвинути ініціативу.

 Література

  1. Волконський С. Шкільні інновації – освітні концепції та педагогічні технології. Відкритий урок // Відкритий урок. - 2007. - № 19-20.
  2. Врублевська М.О. Секрети успішного уроку географії. / Врублевська М.О. Х.:Вид.група «Основа», 2005.- 144с.
  3. Інновації на уроках географії/ Упорядн. Є.І.Науменко, В.М. Андрєєєва.- Х.: Вид. група «Основа», 2007. – 160 с.
  4. Кремень В. Інформаційно-комунікаційні технології в освіті і формування інформаційного суспільства/ Кремень В. // Інформатика та інформаційні технології в навчальних закладах. Науково-методичний журнал. – 2006. – № – С. 5–9.