Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Ефективність навчання молодшого школяра залежить від вибору технологій навчання. Пріоритетними для здобувачів освіти початкової школи є інтерактивні методи, що спрямовані на самостійний пошук істини та сприяють формуванню критичного мислення, ініціативи й творчості.
Оскільки у дітей цього віку переважає образне мислення, то найбільш характерними є такі форми діяльності: ситуативно-рольова гра, сюжетно-рольова гра, гра-драматизація, інсценування, гра-бесіда, гра-мандрівка, екскурсія, ігрова вправа, колективно-творча справа.
Уроки стійкого розвитку - це атмосфера, взаємовідносини і взаємодія учасників процесу навчання – учителя, батьків, учня. Ці характеристики властиві інтерактивному навчанню, серед яких ключовими є:
- повага до особи дитини, до її думок, почуттів, запрошення до рефлексії;
- постійне залучення усіх дітей до процесу із зауваженням цінності участі кожного;
- стимулювання активності учнів за допомогою питань, а не відповідей;
- продуктивна і толерантна співпраця і комунікація між учнями як основна базова модель уроку;
- довіра до дітей, яка дозволяє обирати спосіб дії на уроці;
- відсутність тиску на дітей, обов’язковості, змагальності, негативного оцінювання;
- орієнтація процесу навчання на потреби реального життя учня сьогодні;
- зв'язок індивідуальних цілей учнів з цілями їх колективу, країни і усього людства.
Основа програми уроків стійкого розвитку – положення про те, що учень – це активна і творча особистість, здатна пізнавати і саморозвиватись.
Під час навчання діти отримують можливість відкриття й творення власного способу життя і власних цінностей, розуміння того, як спосіб життя в домашньому господарстві й поза ним впливає на довкілля.
Відповідно до Державного стандарту початкової освіти реалізація завдань уроків стійкого розвитку забезпечує формування в молодших школярів ключових і предметних компетентностей:
- уміння вчитися;
- загальнокультурної;
- громадянської;
- здоров’язбережувальної;
- інформаційно-комунікативної;
- соціальної.
Як практично формуються дані компетентності йдеться мова у статті.
На першому уроці запрошую першокласників долучитись до Школи друзів нашої планети. Діти дуже люблять малювати (олівцями, фарбами, крейдою), тому одне з перших завдань: намалюй, що ти, як друг планети, можеш зробити, щоб вона відчула твоє добре ставлення, обміняйся малюнками і розкажи (чи здогадайся), що намалював однокласник.
Наступною темою «Станемо друзями» вияснимо, хто вміє гарно дружити. Кладу на парту настільну гру без однієї деталі. Пропоную в парі зіграти: виясни, якої деталі не вистачає, попроси у товариша, не забуваючи про чарівні слова.
У школі друзів планети ми вчимося дбати про своє здоров’я. Берегти і зміцнювати своє здоров’я можна і без допомоги лікарів і медичних засобів. Вивчаємо фізкультхвилинки для відпочинку, гімнастику для очей, готуємо корисний бутерброд, вчимося готувати корисні напої. Проводимо тренування «Мий правильно руки», «Як приймати душ» та ін.
Тема «Дбайливий господар – заможний дім» передбачає дослідження звичок, стилю життя щодо дбайливого, розумного господарювання. Організовуємо виготовлення школярами саморобок «корисне» з «некорисного», проектуємо корисні речі з того, що зазвичай викидають. Залучаємо батьків, які допомагають учням у виготовленні доробок.
Тема «Рослини - діти природи» є дуже важливою для молодших школярів. Учні досліджують, що вони знають про те, як треба піклуватися про рослини і збільшувати кількість зелених насаджень. Практично навчаємось висаджувати кімнатні квіти, збираємо насіння , готуємо посадковий матеріал для наступного висадження на шкільних ділянках.
Вивчаючи у 3 класі тему «Важливість води для людини» , доводимо з власного життя, що збереження води потребує уваги кожного. Практично учні визначають, скільки води в середньому витрачається за добу в кожній родині, вчаться економно витрачати воду, коли чистять зуби, приймають душ, миють руки, посуд. Люблять діти екскурсію «Ідемо до водойми». Обираємо Вінницький колодязь (джерело, яке знаходиться у в’їзді до села Хороше ) та досліджуємо: де знаходиться, як облаштована, хто і як нею користується, яким є стан води, чи придатна для пиття, чи впливають на стан води об’єкти, чи потребує водойма додаткового облаштування. Тут же виконуємо посильну для дітей роботу: прибираємо та сортуємо сміття. Після екскурсії оформляємо звіт: розповіді, малюнки, фото, проекти.
Не залишаємося в класних кімнатах, коли вивчаємо тему «Сміття як проблема людства». Практично шукаємо шлях до чистої вулиці. Під час цієї екскурсії досліджуємо, чи є сміття на вулицях, чи є контейнери для сміття, чи передбачене сортування, чи можна зменшити кількість сміття на вулицях. Долучаємось до прибирання вулиці, парку. По завершенню теми учні готують звіти і презентують результати, готують інформаційні листки, розповсюджують їх.
Приєднуючись до дбайливих господарів планети, досліджуємо, як використовується енергія у рідній школі. Ведемо спостереження, про те, якими електричними приладами обладнані класні кімнати, приміщення, де найбільше освітлювальних приладів, дізнаємося у директора, скільки грошей щомісяця сплачує школа за електроенергію. Долучаємось до заходів щодо економії та збереження енергетичних ресурсів у школі.
Успіх людини залежить від того, як вона налагодить свої стосунки з оточуючими. Така важлива тема є і на уроках сталого розвитку. Молодші школярі усвідомлюють, що будувати стосунки – це справжня наука. Виходимо на подвір’я школи, спортивну площадку і відпрацьовуємо дії: організовуємо гру, навчаємось вітатися, дякувати за допомогу, пропонуємо примирення у конфлікті. Учні 4 класу залюбки готують збірку казок, виставу для дітей дитячого садочка. Цього року підготували та презентували у дитячому садочку «Малятко» казку «Пан Коцький». Такі технології допомагають малечі встановлювати добрі стосунки.
Налагодження добрих стосунків важливе як для окремої людини, так і для всієї планети – роблять висновок школярі.
Закінчується курс уроків стійкого розвитку святом «День Землі». Запрошуються на святкування громада села, жителі, усі, кому не байдуже майбутнє планети.
Інтерактивні технології стимулюють розвиток у молодших школярів спостережливість, активізують пізнавальну самостійність, свідомість, допитливість, створюють умови для творчості, креативності, впливають на поведінковий, емоційний компоненти, формують екологічну свідомість.
Література
- Пометун О.І., Цимбалару А.Д., Онопрієнко О.В., Андрусенко І.В. Школа друзів планети. Уроки для сталого розвитку. Методичний посібник для вчителя з курсу за вибором для 1-2 класів. – Дніпропетровськ : «Ліра», 2014. – 136 с.