Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

На сьогоднішній день є досить актуальною проблема формування особистості майбутнього громадянина України. Сучасні програми, які розробляються відповідно до вимог Міністерства освіти і науки України і спрямовані на забезпечення умов всебічного розвитку та виховання, постійно змінюються, доповнюються, вдосконалюються. З’являються нові предмети, проте й вони не завжди охоплюють у повному обсязі питання, актуальні для сьогодення [4].

Аналіз літератури, дослідження методистів, досвід роботи вчителів школи свідчать про необхідність формування економічного мислення молодших школярів, збагачення, розширення й активізації їх словникового запасу відповідним лексичним запасом.

Об’єкт дослідження - процес формування економічного мислення молодших школярів.

Мета дослідження  - створення й апробація експериментальної методики формування економічного мислення молодших школярів.

Питання успішного економічного розвитку є одним з найважливіших для нашої держави. Не навчивши дітей мислити і діяти за законами економіки, ми не зуміємо прищепити їм справжню культуру у реальному житті, достаток якого залежить від творчої ініціативи кожного.

Щодня ми чуємо слово економіка. Що воно означає? Це поняття стосується лише різноманітних фірм та підприємств, а чи може стосуватись і всіх громадян? Економіка – це наука, яка вивчає економічне життя суспільства та економічні стосунки, що складаються між людьми внаслідок економічної діяльності. В перекладі з грецької мови слово економіка означає мистецтво ведення домашнього господарства («ойкос» - дім, домашнє господарство; «номос» - вчення, закон)[5].

Не секрет, що у багатьох виникають наступні питання: «Навіщо потрібна економічна освіта в школі?», «Як можна застосовувати основи економічних знань на практиці?», «З якого віку має починатись економічна освіта?» тощо.

Чи звернули ви увагу на те, як американці вирішують ці питання? Досить переглянути мультфільм про Скруджа Мак Дака, щоб зрозуміти, що знання про те, як накопичувати, розподіляти та вкладати кошти, діти отримують змалечку. Слід також зазначити, що ці знання є дуже корисними. Бо тоді батькам легше пояснити дитині, чому не завжди можна отримати те, що хочеш.

Результатом отримання економічних знань у молодшій школі буде інтерес до предмета й надалі. Учні сприйматимуть економіку не як щось незрозуміле й непотрібне. А будуть прагнути до поглиблення знань, необхідних у житті чи майбутній професії. Діти змалку вчитимуться планувати сімейний бюджет, уміти жити, як то кажуть, на глибину власної кишені. Це ті знання, яких не має більшість із дорослих і які допомогли б нам не набивати  гулі, перш ніж наберемося власного досвіду.

Економіка в початковій школі повинна реалізуватись на основі знань, умінь і навичок, які учні отримали в дошкільних закладах, сім'ї. Знання молодших школярів мають інтегруватись у зміст інших предметів  (математика, читання, трудове навчання, "Я досліджую світ"), оскільки молодший шкільний вік - це період набуття базових життєвих знань, навичок і формування процесів розуміння, усвідомлення власного життєвого досвіду та оточення [3]. Школярі залучаються  до азів економічної грамотності, в них формується нове економічне мислення, знайомляться з навколишнім життям людей і тварин, їхніми потребами та способами їх задоволення, економічними законами, створюється підґрунтя для подальшого вивчення економічних дисциплін в основній та старшій школі.

На формування саме таких якостей і спрямована економічна освіта молодого покоління. Саме тому так важливо ще з початкових класів формувати в учнів економічне мислення, уміння орієнтуватись у нестандартних ситуаціях, проявляти ініціативу, бути в майбутньому господарями рідної землі [4].

Економічна освіта у загальноосвітній школі покликана сформувати систему раціонального мислення і поведінки сучасної людини в умовах ринкових відносин, розвивати підприємницькі здібності, виховувати майбутніх громадян, які стануть носіями національної та людської гідності, патріотизму, порядності, ділової культури, активними творцями матеріальних і духовних цінностей [6].

В Україні розпочався перехід до ринку, до нової економіки, де головним є закон: якщо хочеш жити краще – краще працюй. І перед нами стоїть завдання - підготувати дитину до реального життя.

Щоб прищепити дитині навички діяльності в реальному житті, необхідно вчити її мислити й діяти за законами економіки. Малюки, навчаючись, не лише набувають теоретичних знань, а й накопичують практичний досвід: вчаться розв’язувати завдання, поставлені в економічних іграх, працювати з комп’ютерами [8]. Весь процес має будуватися як захоплююча гра, де треба починати знайомство з економічними категоріями й законами від простого до складного, від знайомого до незнайомого.

Безсумнівно, що діти повинні мати уявлення про елементарні економічні поняття та процеси (ціна, гро­ші, купувати тощо). Але важливішим, доцільнішим, на мою думку, є не стільки засвоєння відірваних від реального життя сучасної дитини знань, скільки набуття первинного економічного досвіду.

Як показала практика, формування первинного еко­номічного досвіду найбільш вдало відбувається у про­цесі ігрової діяльності школярів, оскільки саме в грі у дитини з'являється можливість "на практиці" перевірити свої знання, застосувати їх, розширити власний досвід методом спроб та помилок за умови обов'язкового ви­правлення цих помилок .

Логіка ринкової економіки - це логіка вільних людей, які са­мостійно роблять свій вибір, тим більше в них ви­никає питань саме економічно­го характеру.

Для цього є два шляхи. Пер­ший не потребує спеціального часу чи обладнання. Він базу­ється на тому, що економіку можна викладати одночасно з іншими заняттями, бо ж будь-яка люди­на, хай навіть маленька, живе в економічному середовищі й за­вжди підкоряється економічним інтересам.

Другий шлях, яким може йти вчитель - спеціальне вивчен­ня базових понять у курсі «По­чаткові економічні знання». Вивчати їх з учнями потріб­но, застосовуючи активні мето­ди навчання (ігри, стимуляції, загадки, різноманітні завдання та ін.) [2].

 Цікаво проходять заняття «на місцевості»: в магазині, на за­воді, в ощадкасі, на пошті чи навіть на вулиці. Провести та­кі заняття можна в найпростіший спо­сіб - це роздати дітям пакети­ки та повести їх навколо школи із завданням збирати різні, на перший погляд, уже непотрібні речі та скласти перелік того, що з ними можна зробити.

Економіка і молодший школяр зда­ються, на перший погляд, дале­кими одне від одного. Але якщо ми розглядаємо її як галузь «ро­зумного ведення домашнього гос­подарства», то економіка не­від'ємна від дитини з перших років життя колективу. Необхідно рахуватися з тим, що перше знайомство ди­тини з основами економічних знань відбувається в дошкільний період, коли, знайомлячись із на­вколишнім світом, вона вперше довідується, що достаток сім'ї залежить від праці тата й мами, що є гроші, які використовуються для придбання необхідних речей у магазині. В цей же час дитина знайомиться з такими понят­тями, як «ціна», «дорожче», «де­шевше», «вартість», «здача», «ре­жим економії». Вже в дошкіль­ному віці маленький покупець активно реагує на рекламу, упа­ковку та інші атрибути торгівлі, чує і розуміє коментарі з цього приводу дорослих.

Цей реальний світ дитина пе­реносить у свої ігри з ровесника­ми у школі, де вже сама грає ту чи іншу роль.[1] Таким чином, засвоєння еко­номічних знань іде двома шля­хами: реальних ситуацій у сім'ї і у грі. Жоден шлях не є головним.

Економічне виховання дітей молодшого шкільного віку ставить за мету засвоєння ними доступних по­нять з економіки, розвиток інте­ресу до економічних знань. Важ­ливим тут є осмислення дітьми таких, пов'язаних з економікою людських рис, як бережливість, ощадливість, працьовитість, чесність, співчуття, співрадість та розумний азарт, уміння виграва­ти і програвати.

Бережливість не формується на порожньому місці, визначальними тут є конкретні умови, в яких росте й виховується дитина: сімейне середови­ще, ставлення до оточення, її духовний світ.  Все це ма­є великий вплив на формування особистості, майбутнього громадянина. В своїй родині малюк навчається гуманному ставленню до природи, по­ваги до людей праці, доброзичливості, взаємо­допомоги, і тому дитина, яка виховується в сім'ї, де панують ці чесноти, в майбутньому завжди бу­де бережливою і економною в своїй виробничій діяльності [7].

Складовим елементом економічного виховання є формування в ранньому віці поважного ставлення до навколишніх людей і результатів їхньої трудової діяльності. Нині очевидна актуальність економічної тематики. Діти майже на кожному кроці зустрічаються з такою термінологією як кредит, бартер, аренда, бізнес та ін.

Економічні знання дозволяють школяреві зорієнтуватись у визначенні свого місця і ролі в економічній системі суспільства, формують початкові уміння і навички раціональної економічної поведінки, у дітей розвивається економічне мислення та виховується економічна культура. Вони вчаться приймати нестандартні рішення у різних ситуаціях, забезпечується розвиток ерудованості, що полегшує адаптацію дітей до економічної дійсності. 

Поняття «економіка» тісно пов’язується з поняттям «економія» - економією природних ресурсів, коштів, матеріалів, електроенергії тощо. Однією з причин економічних проблем є нераціональне використання природних ресурсів, споживацьке ставлення до навколишнього середовища, безгосподарність у стосунках з природою. Розкрити для учнів початкових класів змістову сторону економічних понять через математичні та природничі завдання, мовні вправи – мета вчителя.  Від його духовних, моральних якостей, педа­гогічної майстерності, професійної підготовки за­лежить, якою сформується особистість майбут­нього громадянина нашої держави.

Література

  1. Матвеев Е. Учиться бережливості. – М.: Педагогіка 1994.
  2. Перило Т.М. Економічні ігри. // Початкова школа – 2002. – № 2. – С. 42
  3. Побірченко Н.А. Підготовка учнівської молоді до підприємницької праці. Концепція // Початкова школа. – 1995. – № 8. – с. 42-47.
  4. Сигида С.В. Уроки економіки у початковій школі. - // Економіка. – 2005. – № 2. – С. 21 – 22
  5. Стрибна О.В., Сошенко А.О. Інтерактивні методи навчання в практиці роботи початкової школи. Х. Основа. – 2005 – С.  64 – 65
  6. Формування економічного мислення молодших школярів. Методичні знахідки. – Тернопіль. – 2006. С.3
  7. Юровский Д.Б. Економіка для початківців. – Тернопіль: Підручники і посібники, 1998.
  8. Слободянюк Н. Основи економічних знань у початкових класах // Початкова школа. – 2003. – № 11. – с.20 – 21.