Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Для сьогодення характерне активне використання інноваційних технологій, що, насамперед, пов’язано з прагненням педагогів віднайти найефективніші з них для задоволення потреб та інтересів дошкільників, успішного формування в дітей необхідного рівня життєвої компетентності.             

Єдино правильним і ефективним шляхом перевірки результативності запровадження інновацій у системі освіти є експеримент.

На базі нашого закладу в рамках дослідно-експериментальної діяльності активно впроваджувалась інноваційна освітня технологія «музейна педагогіка», мета якої створення освітнього музейного простору, як джерела формування національної свідомості, креативності, духовного розвитку дошкільників. Засобами музейної педагогіки активно реалізуються завдання духовно-патріотичного виховання та залучення всіх учасників навчально-виховного процесу до вивчення та збереження історико-культурної спадщини рідного краю, що особливо актуальним у сучасній соціокультурній ситуації.

Базовим етапом у формуванні в дітей любові до Батьківщини є ознайомлення дошкільнят з історичною, культурною, національною, географічною, природно-екологічною своєрідністю рідного регіону – Криворіжжя.

НАМИ БУЛИ ВИЗНАЧЕНІ НАСТУПНІ ЗАВДАННЯ:

  • Створення освітнього простору в групі та дошкільному закладі, що сприяє розвиткові особистості дитини на основі народної культури з опорою на краєзнавчий матеріал (інтерактивний міні-музей «Моє Криворіжжя» і музей народознавства).
  • Ознайомлення дошкільнят з рідним містом шляхом включення в цілісний освітній процес з використанням краєзнавчого матеріалу.
  • Введення краєзнавчого матеріалу в роботу з дітьми з урахуванням принципу поступового переходу від більш близького дитині, особистісно значущого, до менш близького, культурно-історичних фактів.
  • Включення дитини в активний пізнавальний процес в просторі музею «знання через руки», що завершується творчою роботою дітей (виготовлення поробок, аплікація, ліплення, малювання), яка безпосередньо закріплює отримані знання, що стають особистим надбанням кожної дитини.
  • Спільна робота з батьками під девізом: «Знай, люби і бережи!»

На  початковому етапі для вирішення цих завдань був створений інтерактивний міні-музей «МОЄ КРИВОРІЖЖЯ», що складається з 4 блоків. Важлива особливість міні-музею – участь у його створенні дітей та батьків.

1 блок «ТАК ПОЧИНАВСЯ КРИВБАС». Знайомство з історією міста, читання легенд, казок, віддзеркалення історії в назвах вулиць міста (Поштова, Запорізька, Визволення), творчі ігри: «Ми прийшли в музей», «Машина часу» (подорож в минуле), сюжетно-рольова гра «Ми археологи».

2 блок «ВЕЛИЧ КРИВБАСУ». Перегляд слайдів  «Ейфелеві вежі Криворіжжя» (знайомство з шахтами), альбому «Кривий Ріг – місто трудівник» зі світлинами професій батьків, бесіди «Де працюють мої мама і тато», малюнки дітей «Ким я хочу бути, коли виросту», пізнавальні ігри «Місто, в якому я живу», сюжетно – рольові ігри: «Сталевари», «Шахтарі», «Будівельники», ігрові ситуації: «Збудуємо криворізький Гранд-Каньйон», «Будуємо кар’єр з дитячих малюнків».

3 блок «НІХТО НЕ ЗАБУТИЙ, НІЩО НЕ ЗАБУТЕ! ». Розповіді про земляків-героїв, екскурсії до пам’ятника Невідомому солдату, зустрічі з ветеранами війни, вирізки з газети «Червоний гірник», прослуховування аудіозаписів пісень фронтових років.

4 блок «КУЛЬТУРНИЙ КРИВБАС». Поглиблене знайомство з символікою нашого міста, гімном Кривого Рогу, його пам’ятними місцями (човнова станція, пам’ятник козаку Рогу, Квітковий годинник, Георгіївська дзвіниця та ін.). Тематичні вечори «Композитори й письменники Криворіжжя», сімейні відвідування виставок картин, циркових вистав, прем’єр лялькового  театру, знайомство з роботою редакції видавництва

«Червоний гірник», творча гра  «Машина часу» (подорож в минуле, мрії про майбутнє).

У процесі реалізації поставлених завдань, враховуючи зростаючий інтерес дітей, ми вирішили розширити роботу з краєзнавства. Використовуючи освітній простір групи, дублюючи всі наукові та культурно – розважальні центри нашого міста, ми створили музейне містечко.

Чому музейне? Тому що запорукою гарного міні-музею в дитячому закладі є його інтерактивність, максимальне і системне використання принципу наочності, що є невід’ємною частиною розвивального середовища, в який вони поринають кожного дня. Для цього ми створили експозиції, які розраховані на безпосередню участь дітей та взаємодію з ними. Це  експозиція-дослідження «Джерело життя», лабораторія «Шлях до відкриття», ігротека «6 чудес Кривбасу», майстерня «Тут буде місто-сад» та ін.

Музейне містечко – це місце, де діти можуть опинитися в сьогоденні, минулому або майбутньому. Тут вони вчаться розуміти себе, живуть у певний період, у певних етнокультурних умовах і в той же час долучаються до багатств культури рідного міста – Кривого Рогу.

У звичайному музеї дитина лише пасивний споглядач, а тут вона співавтор, творець експозиції, учасник творчого процесу: конкурс «Козацькі пістолі» (ліплення), польова пошта «Листи солдатам: від серця до серця» (творчі малюнки, конструювання з паперу), фотовиставка «У трудового штурвала» з інтерв’ю дітей про професії їх батьків, «Листівки ветеранам» (аплікація).

Поєднання інтерактивних експозицій з відповідними методами і формами роботи робить музей живим. Це ціла освітньо-виховна система, у якій музейна педагогіка полегшує дитині входження в складний світ культури й мистецтва. Дошкільня поринає у світ традиційної культури, історико-художньої спадщини, що сприяє активному та ініціативному залученню дошкільників до історії та культури рідного міста.

На сьогодні в нашому дошкільному закладі створено цілісну покрокову систему роботи на засадах музейної педагогіки. Накопичено чимало          практичного матеріалу для роботи з дітьми та на допомогу педагогам: розроблено тематичне планування для різних вікових груп для ознайомлення дошкільників з історією та культурою рідного міста, конспекти інтегрованих занять, сценарії свят, розваги, презентації роботи для батьків; створено «Краєзнавчий словничок» та калейдоскоп «Подорожуємо разом» з методичними рекомендаціями для педагогів. Творчою групою дошкільного закладу знято відеофільм «Краса і велич рідного краю».

Наш досвід роботи  дає змогу відповісти на питання: як зберегти і передати нащадкам усі ті кращі надбання культури, що були виплекані протягом століть українським народом? Що треба зробити сьогодні, щоб завтра лунала народна пісня, не висохло життєдайне джерело народної мудрості й творчості, яких зусиль докласти, щоб створити таку атмосферу, починаючи з дитинства, аби молоде покоління не цуралося національного спадку.