Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Сучасне демократичне суспільство вимагає від людини готовності та здатності до активної участі у справах суспільства і держави на основі

«Метою освіти – є всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства, розвиток її талантів, розумових і фізичних здібностей, виховання високих моральних якостей, формування громадян, здатних до свідомого суспільного вибору…», зазначено у законі України «Про освіту.

Ці глобальні завдання вирішуються у процесі соціалізації шляхом засвоєння дитиною особистісних цінностей, соціальних норм та моделей поведінки.

В дошкільному віці дитина не лише набуває знання, але й отримує навички самоконтролю, взаємодії з колективом, розвиток самовдосконалення та особистості.

Важливе виховне завдання зазначено в Базовому компоненті є розвиток в кожній особистості комунікативних здібностей – способів організації, підтримки та розвитку спілкування.

Як свідчать дані психолого-педагогічної літератури, у дошкільників переважає емоційність при освоєнні явищ і предметів навколишнього світу, прагнення оцінювати спостережуване, адекватно відтворювати побачене і почуте. У цей період життя дитини формуються ціннісні основи ставлення до дійсності:до природи, до явищ суспільного життя, до рукотворного світу, до самої себе.

Наукові дослідження переконливо доводять, що дитина повинна знаходитись під постійним виховним впливом матеріальної і духовної культури свого народу. Вплив народознавчих цінностей активізує пізнавальну діяльність дітей, збагачує їх емоційно-чуттєву сферу, виховує любов до українського народу. На це вказують дослідження В.Богуш,  Л.Калуської та ін.

У працях О.Кононко, С.Ладивір, В.Котирло, Ю. Приходько, С.Кулачківської та інших науковців наголошується про ціннісне ставлення дитини до себе і тих, хто її оточує, та її суспільна поведінка формується на основі емпатії, гуманних почуттів, позитивного сприйняття світу.   

Емоційно-ціннісне сприйняття дитиною народознавчих знань вдало впливає на формування у дошкільників комунікативної компетентності, це здатність особистості застосувати у конкретному спілкуванні знання мови, способи взаємодії з навколишніми й віддаленими людьми та подіями, навички роботи у групі, володіння різними соціальними ролями.

Це дає змогу поліпшити стан морально-патріотичного, трудового виховання у дітей дошкільного віку, так, як у цьому віці істотно змінюється свідомість, розвивається елементарний образ «Я», що є важливою умовою формування особистості та життєвої компетентності.  

Актуальність проблеми з урахуванням нових освітніх завдань, реалій сучасного життя, можливостей дошкільного закладу обумовила нас спрямувати та об’єднати роботу щодо вивчення, збереження, примноження традицій і звичаїв українського народу, розвитку  народного мистецтва.

Ми поставили за мету:

формувати:

- забезпечення життєвої компетентності дитини, до змісту якої входить і поняття « бути  громадянином своєї країни, патріотом свого народу»;
- вивчення, збереження, примноження традицій і звичаїв українського народу;
- комунікативні навички, здатність будувати з дітьми різного дошкільного віку, статі та близькими дорослими гармонійні взаємини, які обумовлюють взаємоповагу, доброзичливість, спрямованість на співпрацю та взаємодопомогу);
- вміння підтримувати щирі, доброзичливі родинні стосунки;/
- бажання познайомитися з традиціями українського народу;
- активну життєву позицію;
- рівень знань дітей про культуру, побут українського народу;
- вміння самостійно аналізувати і систематизувати отримані знання;
- рівень інтелектуального розвитку дітей засобами народного – декоративно – прикладного  мистецтва;
- урахування інтересів і потреб дітей щодо підготовки до народних свят;

розвивати:

- творчу активність пізнавальної та мовленнєвої діяльності дітей;
- вміння реалізовувати власні задуми в практичній діяльності;
- небайдуже ставлення до навколишньої дійсності, здатність помічати, переживати, творити     нове, сумніватися й шукати шляхи рішень;
- творення й розвиток мотивів діяльності: пізнавальних, особистісних, соціальних;
- значущість своєї праці та задоволення від результату;

виховувати:

- пізнавальний інтерес до українських звичаїв, традицій;
- цікавість та прагнення до знань;
- вміння обговорювати та впроваджувати свій задум в колективі, разом з батьками. 

Заняття та інші форми організації дітей обов’язково передбачають практичну діяльність, пробуджують у дітей творчу активність, вдосконалюють образне мислення, зв’язне мовлення дітей. Розробляли відповідні проекти по всім віковим групам з залученням батьків ( педагоги – діти – батьки). Це:

  • «Ляльки моєї бабусі»;
  • «Народні іграшки;
  • «Країна, де я живу»;
  • «Моя родина, моя гордість;
  • «Ми діти, твої – Україно»;
  • "Хай завжди буде сонце";
  • "Яблуневий спас" та інші.

Педагоги закладу впроваджували інноваційні педагогічні технології розвитку соціальних компетенцій дошкільників («Технологію асоціативного мислення» Г.Альтшуллера, ІКТ технологію, «Художнє слово і дитяче мовлення» – Гавриш).

Створювали екологічно – сприятливе середовище на території ДНЗ та сприяли співпраці педагогів, батьків та дітей. З великою зацікавленістю цим напрямом роботи перейнялися всі педагоги нашого закладу.

Навчаючи своїх вихованців на такому цікавому, багатому матеріалі, ми одночасно  виховуємо в них любов до рідного краю, землі своїх предків, до рідної мови, яка чарує  кожного, кому не чуже відчуття краси і гармонії, почуття гордості за свій народ, повагу до національної культури, звичаїв та оберегів.

Таким чином, народознавчі засоби які спрямовані на формування комунікативної компетентності дошкільників сприяють соціалізації дітей, готують до шкільного життя.

Література

  1. Базовий компонент дошкільної освіти // Вихователь – методист дошкільного закладу. – 2012. – Спецвипуск.– С.1 – 29.
  2. Богуш А. М.  Українське  народознавство  в дошкільному закладі / А
  3. Лозинська Є.Ф.Українське народознавство дітям дошкільного віку: метод.посіб.для дошкільних закладів / Є.Ф. Лозинська. –Львів : Оріяна – Нова, 2008.  - 206 с.
  4. Лохвицька Л. В.Концептуальні засади проектування розвивального предметного середовища в дошкільних навчальних закладах[Електронний ресурс]/Л.В.Лохвицька .- Режим доступу до електронного ресурсу: www.nbuv.gov.ua/PORTAL/Soc_Gum/vkmu/2010_1/Lohvitska.pdf