Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
«Кожен повинен знати свій народ, а в народі пізнати себе.
Якщо ти українець, то будь ним».
Г. Сковорода
Упродовж століть вітчизняна педагогіка, незважаючи на несприятливі умови, накопичила цінний досвід патріотичного виховання. Наш час вимагає відродження і розвитку української національної системи освіти і виховання.
Дошкільникам потрібно опанувати не тільки систему знань, а насамперед цілісну національну культуру, духовність. Стратегія розбудови дошкільного виховання на сучасному етапі спрямована на виконання положень Закону України «Про дошкільну освіту», концептуальних засад Базового компонента дошкільної освіти, комплексної програми «Дитина в дошкільні роки», завдань Концепції дошкільного виховання в Україні - основу яких становить забезпечення належного розвитку та національної вихованості дошкільників.
У «Концепції національного виховання» зазначено, що «головною метою національного виховання на сучасному етапі є передача молодому поколінню соціального досвіду, багатства духовної культури народу, своєрідності на основі формування особистісних рис громадянина України, що передбачають національну самосвідомість, розвинену духовність, моральну, художньо-естетичну, правову, трудову, фізичну, екологічну культуру, розвиток індивідуальних здібностей і таланту».
Закон України «Про дошкільну освіту», стаття 59, наголошує про необхідність формування у дошкільників «...виховання поваги до національних, історичних, культурних цінностей українського народу…, дбайливого ставлення до історико-культурного надбання та навколишнього природного середовища, любов до своєї країни ...»
Вихователі та батьки усвідомлюють, що у процесі виховання кожної дитини мають застосовуватися численні вітчизняні пізнавально-виховні традиції. Насамперед, дошкільники мають засвоювати у процесі навчання і виховання такі цінності, як багатющий потенціал фольклору, класичну культуру рідного народу, а також різні джерела народних мистецтв. Залучення дітей до джерел народного мистецтва сприяє всебічному розвитку національного типу особистості, створює сприятливий духовний ґрунт для опанування нею вершинних здобутків культури. Отже, сьогодні актуальною проблемою стає формування національного типу особистості, що передбачає залучення дітей до культури та народного мистецтва нашої країни.
Для вирішення даної актуальної проблеми ефективними формами роботи з дітьми є створення міні-музеїв українознавства, майстерень народних ремесел, лозоплетіння, писанкарства тощо. Міні-музеї в дошкільному закладі — це особливий розвивальний простір, створений з метою залучення дитини до світу мистецтва, розширення її культурного й національного світогляду, формування життєвої компетентності. У листі від 03.02.2014 № 1/9-83 Міністерство освіти і науки України висловило підтримку популярному напряму навчально-виховної діяльності — музейній педагогіці. Як зазначено у документі, успішний досвід багатьох навчальних закладів України свідчить про те, що засоби музейної педагогіки містять великий потенціал для особистісного розвитку дітей дошкільного віку. У Міністерстві переконані, що створення міні-музеїв у дитячих садках забезпечить умови, необхідні для безпосереднього залучення дітей до світу мистецтва.
Заняття в гуртку з використанням міні-музеїв, залученням дітей старшого віку до українських ремесел, виховуванням прагнення зберегти і примножити творчу спадщину народу та використання сучасних інформаційних технологій вигідно відрізняються від традиційних форм освітньо-виховного процесу атмосферою самодіяльності і творчості, наочністю результатів виконуваної діяльності, можливістю реалізовувати творчі потреби, загальною захопленістю і доброзичливістю. Закладаючи паростки культури з раннього дитинства, формуємо ціннісне, особистісне, емоційно забарвлене ставлення до культурної спадщини своєї країни, виховуємо майбутнього громадянина-патріота, а музейні експонати мають унікальну здатність впливати на інтелектуальні, вольові та емоційні сторони особистості дитини водночас.
Отже, актуальність даної проблеми полягає в:
- забезпеченні життєвої компетенції дитини - випускника, до змісту якої входить поняття «бути громадянином своєї країни, патріотом свого народу»;
- виховуванні почуття патріотизму через музейні експонати, свідоме ставлення до надбань вітчизняної культури; розвитку мислення, творчих здібностей та певних практичних навичок;
- розробці та впровадженні інформативно-комунікаційних технологій при ознайомленні з видами мистецтв під час гурткової роботи;
- розвитку творчої активності старших дітей під час ознайомленням з українським народним мистецтвом;
- обґрунтуванні шляхів практичного втілення нової дидактичної моделі навчального процесу в гурткові «Маленькі майстри» для виконання варіативної частини Базового компоненту освітньої лінії «Дитина у світі культури».
Структура заняття в гуртку «Маленькі майстри» для дітей старшого дошкільного віку
- Підготовчий етап. Організаційно-мотиваційний.
До заняття в гуртку йшла попередня робота в групі. Вихователі проводили низку тематичних занять та бесід за орієнтовною тематикою відповідно який вид музею вони відвідували напередодні, наприклад: «І на тім рушничкові...»,(музей вишивки) «При гончарному крузі»(музей гончарства) тощо.
Прийшовши на гурток діти відвідують (повторно) міні-музей. Далі мистецтвознавча розповідь від імені ляльки Берегині про певний вид українського народного декоративно-ужиткового мистецтва, про народні ремесла і демонстрацією зразків різноманітних виробів. Діти мають можливість доторкнутися до експонатів. Далі, в залежності від плану, створюється проблемна ситуація, мотивація, йде занурення дитини в сюжет заняття.
- Основний етап. Пізнавально-перетворювальна діяльність.
1. Зустріч із народними умільцями, розповіді майстрів про ремесла, використання презентацій;
2. Практична робота дітей по виготовленню виробів, навчання їх рукоділлю;
3. Підбір розвивальних дидактичних ігор, розглядається їх доцільність та інтерактивний характер;
4. Цікавий прийом на закріплення знань про народні ремесла, як створення ігрової ситуації (або проведення розваг), наприклад, «Ярмаркування» (діти «купують» різні вироби народних ремесел і намагаються якомога більше про них розповісти).
- Заключний етап. Контрольно-оцінний.
Велике виховне значення має підведення підсумків роботи, аналіз та оцінка її. Але слід пам'ятати, що лише одне зауваження не по суті, позбавляє дітей радості, може викликати небажання продовжити роботу, тому оцінка повинна носити об'єктивний, обґрунтований характер. Найбільш придатна форма оцінки - це організований перегляд виконаних робіт. Такий перегляд було вирішено проводити після фотозйомки та створення альбому своїх робіт. Діти висловлюють думку про свою роботу і роботу товаришів.
Конспект інтегрованого заняття в гуртку «Маленькі майстри» з дітьми старшого дошкільного віку
Тема: Український державний герб
Мета: продовжувати знайомити дітей з державними символами України: Державним гербом – тризубом , через один із видів українського мистецтва – витинанки. Познайомити дітей в музеї із різновидами витинанок і технологією витинання, створюючи декоративну листівку Український герб. Вправляти у витинанні тризуба по контуру, закріплювати навички вплітання стрічок в картонну основу. Виховувати у дітей почуття патріотизму , гордість за свою Батьківщину, за свій народ, за свою мову та його історію, почуття причетності до української культури, вмінням дорожити своїм минулим, як надбанням. Викликати повагу та любов до захисників України, бажання їм допомагати.
Обладнання: основа для прикрашення з розрізами, жовто-блакитні стрічки для плетіння, заготовка для герба з намальованим контуром, клей, пензлик для клею, ножиці, серветка.
Попередня робота:
- Бесіди з дітьми про державні символи України;
- Знайомство з українською усною творчістю (вивчення віршів, прислів’їв, пісень);
- Перегляд презентації «Державні символи України»;
- Знайомство з техніками плетіння та вигинання ;
- Відвідування міні – музею з декоративно – прикладного мистецтва «Витинанки в Україні».
Хід заняття:
І. Комунікативна діяльність
Діти входять в студію, вітаються.
Вихователь загадує дітям загадку:
На землі великій є одна країна:
Гарна, неповторна, красна, як калина.
І живуть тут люди добрі, працьовиті
І скажу, до речі, ще й талановиті.
Землю засівають і пісні співають,
На бандурі грають і вірші складають
Про ліси і гори, і про синє море,
Про людей і квіти, то скажіть же, діти,
Що це за країна? —
Діти: Наша Україна!
Вихователь: Так – це наша Україна, наша Батьківщина, а якими словами можна охарактеризувати нашу Україну?
Діти: Велика, багата, чудова, прекрасна ...
ІІ. Пізнавальна діяльність
Презентація
1 слайд: Україна – моя країна
Вихователь: Кожна країна має державні символи, за якими впізнають її в усьому світі. Які державні символи ви знаєте?
Діти: Прапор, гімн, герб.
2 слайд: Державні символи України
Вихователь: Так, такі символи є і в Україні. Подивіться, ось вони перед вами.
Як називається наш герб?
Діти: Тризуб
3 слайд: Український державний герб
Вихователь: Діти, ви бачите золотий Тризуб на синьому полі. Він має давню історію. Тризуб був державним знаком ще в Київських князів, це символ єднання та могутності. Державний гербу країни є символом нашої влади. Як ви думаєте, чому саме Тризуб вважають гербом України?
Відповіді та міркування дітей
Вихователь: Три зубця в гербі відображають триєдність життя: це – батько – мати – дитина, які символізують свою сім'ю, силу, мудрість та любов. У кожного з нас є маленька Батьківщина: це сім'я, це будинок, в якому ми живемо, наша вулиця, садок, наше місто, село, де живе бабуся.
Наш герб – тризуб,
Це воля, слава й сила;
Наш герб – тризуб,
Недоля нас косила,
Та ми зросли, ми є,
Ми завжди будем,
Добро і пісню
Несемо ми людям.
Н. Поклад
ІІІ. Перетворювальна діяльність
Вихователь: Дітки, важкі часи зараз переживає наша Батьківщина, але так хочеться, щоб в Україні настав мир, спокій та втіха, тому сьогодні я, кожному з вас, пропоную зробити Державний герб для солдат – захисників нашої України. Хай він слугує їм оберегом і згадкою про нас. Ви згодні зі мною? Тоді давайте відвідаємо музей і подивимося, які витинанки були в Україні.
4 слайд: Види витинанок
Вихователь: Дітки, давайте пригадаємо, що таке витинанка і які види витинанок ви знаєте? (Відповіді дітей)
Витинанка — художній твір народного декоративно-прикладного мистецтва у вигляді вирізаної з одно - або багатоколірних аркушів паперу орнаментованої чи сюжетної композиції.
За технологічними та художніми особливостями витинанки поділяють на:
- ажурні (зображення міститься у прорізах);
- силуетні (зображення виступає контуром);
- складні (аплікаційні — з кількох аркушів паперу, а тому завжди поліхромні).
Вихователь пропонує дітям розглянути експонати різних видів витинанок. (Діти розглядають, а вихователь пропонує сісти за столи).
Вихователь: Дітки, розгляньте зразок листівки яку ми будемо робити. Давайте визначимо послідовність виконання роботи за технологіями витинання, плетіння.
5 слайд: Послідовність виконання роботи
1 – вирізати основу для тризуба жовтого кольору, наклеїти на листівку
2 - вирізати основу для тризуба синього кольору, наклеїти на жовту основу
3 – витинати тризуб по контуру, наклеїти на синю основу
4 – вплести стрічки в прорізи на листівки
1 2 3 4
5 – прикрасити інший бік листівки за бажанням.
Пальчикова гімнастика «Добрий день, Україно моя!»
Струмок серед гаю, як стрічечка.
На квітці метелик, мов свічечка.
Хвилюють, малюють, квітують поля –
Добридень тобі, Україно моя!
П. Тичина
Самостійна робота дітей
Для розвитку творчості у дошкільників вихователь пропонує використати додаткові матеріали (діркопробивачі декоративні для прикрашення зворотного боку листівки, різнокольорові стрічки)
ІV. Оцінно – контрольна діяльність
Вихователь пропонує дітям зробити виставку
- Діти, подивіться які чудові у нас вийшла виставка. Вам подобається? А чим саме?
- Ви запам’ятали, що символізує Український тризуб?
- Кому ми домовлялись їх подарувати?
Діти складають листівки в посилку для захисників АТО