Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

В останні десять років екологічний стан регіонів України різко загострився: нестаток чистої питної води,  забруднення  повітряного  і  водного  середовища,  скорочення  площ  лісів,  радіаційне  забруднення північних районів країни тощо.

Сучасна наука повернулася до розуміння того, що організм і середовище є цілісною системою, а  відтак  катастрофічне  погіршення  стану  природного середовища  тягне  за  собою  погіршення  стану  здоров’я та зменшення тривалості життя людей, зниження  демографічного  рівня [5, с.8].

Радіоекологія - це наука, яка вивчає особливості існування організмів і їх спільнот, їх взаємовідносин  між собою і з навколишнім середовищем в умовах постійного впливу іонізуючого випромінювання [3, с.4].

Формування усвідомленого ставлення дошкільнят до природи - це важливий напрямок в радіоекологічному вихованні, що відбивається у всій еколого - педагогічній роботі з дітьми, є її кінцевим продуктом і показником.

Радіоекологічне виховання - це нова галузь знань, мало вивчена екологами, але ще в меншій мірі педагогами і психологами. Саме тому постає необхідність розробки змісту, форм і методів роботи з дітьми дошкільного віку  в даному напрямку.

Досвід роботи з радіоекологічного виховання показує, що поняття «радіація» і все, що з нею пов'язано, є дуже складним для розуміння дітьми. Тому, ознайомлення дітей з основами радіоекології і поняттям «радіація» найкраще починати в старшому дошкільному віці.

Дітям необхідно мати не тільки конкретні знання про радіацію, про її наслідки, а й сформувати усвідомлено-правильне ставлення до навколишньої природи, яка їх оточує. Дошкільнята повинні знати про шкоду, яку може заподіяти радіація живим організмам, в тому числі людині; мати уявлення про основні правила господарювання, догляду за житлом, про дотримання особистої гігієни; бути знайомими з правилами поведінки в природі в умовах радіаційного фактора, що забезпечить безпечну життєдіяльність дитини.

Також діти дошкільного віку повинні знати про екологічні проблеми в країні і рідному місті; про радіацію та її основні джерела; мати початкові уявлення про радіонукліди і місця їх скупчення; про вплив радіації на організм людини і на природу в цілому; про основні способи захисту від радіації.

Тож, на мою думку, реалізація даної проблеми виявиться ефективнішою, якщо буде узгоджена з системою освітньої роботи з дітьми дошкільного віку, різними напрямами діяльності, організаційно педагогічними, медичними, і психологічними заходами.

Усвідомивши важливість вищевикладеного, мною була створена система роботи з формування радіоекологічних уявлень у дітей старшого дошкільного віку.

Основними завданнями роботи є:

  • формування первинних уявлень про радіацію;
  • засвоєння конкретних знань і практичних навичок з радіаційної безпеки;
  • прилучення до життєвих цінностей, спрямованим на збереження і зміцнення власного здоров'я;
  • прищеплення гігієнічних навичок і умінь в умовах проживання на забруднених територіях.

Зміст знань з радіаційної безпеки дітей старшого дошкільного віку (5-6 років) включає наступні напрями роботи:

  • розширення понять і знань дитини про саму себе як живу істоту (будова і функціонування органів і систем, роль чуттєвої сфери);
  • формування у дітей основних цінностей здорового способу життя, профілактика шкідливих звичок і їх вплив на здоров'я людини;
  • виховання культури поведінки в природних співтовариствах, що зазнали радіаційного забруднення (не гуляти на курній дорозі, не збирати ягоди і гриби в низьких заболочених місцях, не розводити багаття і т.д.);
  • знайомство з основними радіоекологічними поняттями, що знаходяться в межах дитячої досяжності («радіація», «радіонуклід», «радіаційний фон», «дозиметр», «доза опромінення» і ін.).

Оптимальними формами роботи з радіоекологічного виховання дошкільнят є ігри (ігрова діяльність), ігрові навчальні заняття, екологічні казки і індивідуальні бесіди (мовленнєва діяльність), малювання (образотворча діяльність).

Робота з  радіоекологічного виховання дітей старшого дошкільного віку складається з 4 розділів: радіаційна безпека; здоровий спосіб життя; особиста гігієна; психічне здоров'я.

Радіаційна безпека. Дітям необхідно пояснити, що при атомних вибухах відбувається утворення речовин, небезпечних для всього живого: людини, тварин, рослин, клітин живих організмів. Роз'яснити основні способи порятунку себе і навколишнього середовища від радіації і радіонуклідів. Дати уявлення про дозиметр та інші засоби індивідуального захисту. Навчити найпростішим прийомам самозахисту від радіації. Вчити дітей відчувати своє самопочуття, а при найменшому нездужанні і дискомфорті звертатися до дорослих і однолітків за допомогою. Формувати навички надання першої допомоги в екстремальній ситуації  (носова кровотеча, сонячний удар). Показати вплив навколишнього середовища на здоров'я дитини. Пояснити негативний вплив побутових приладів на здоров'я людини: чому слід уникати тривалого перегляду телепередач, надмірне захоплення комп'ютерними іграми, розмовами по мобільному телефону тощо.

Здоровий спосіб життя . Розширити уявлення дитини про саму себе: мій організм, моє здоров'я, мої почуття (зір, слух, смак, нюх, дотик). Показати основні складові здоров'я: чистота ґрунту, води, повітря, продуктів харчування; особиста гігієна; постійний контроль за власним здоров'ям, обстеження в медичних центрах. Дати уявлення про те, що корисно для здоров'я, а що небезпечно, про заходи попередження деяких захворювань. Ознайомити з роллю вітамінів і значенням раціонального харчування, з доступними способами зміцнення здоров'я. Показати важливість режиму дня, рухової активності, загартовування для фізичного і психічного здоров'я людини. Пояснити негативний вплив шкідливих звичок на організм людини. Показати важливість виконання життєво необхідних гігієнічних норм і правил.

Особиста гігієна. Формування гігієнічних звичок і навичок культурної поведінки в умовах проживання на забруднених територіях: часте умивання, ретельний догляд за власним одягом і взуттям, постійне дотримання чистоти тіла, миття рук перед їжею, обробка продуктів харчування перед їжею, полоскання рота і чищення зубів, користування носовою хусткою. Навчити дитину виконувати дані процедури самостійно, без допомоги дорослих. Прищеплювати почуття задоволення від чистоти і порядку у власному зовнішньому вигляді, вдома, в групі, на ділянці дитячого садка.

Психічне здоров'я.  Пояснити взаємозв'язок фізичного і психічного здоров’я дітей.  Формувати вміння виключати почуття тривоги і різноманітні негативні переживання дитини, досягати психологічного комфорту. Зменшити психологічні і фізіологічні навантаження, підтримувати звичний уклад дитячого життя. тривале перебування дітей у великому колективі. Створювати умови для релаксації і усамітнення. Проводити профілактику афективних станів, необґрунтованих страхів і дитячих неврозів. Підтримувати звичний уклад дитячого життя.

Робота з дітьми  здійснювалася з опорою на всі види діяльності: мовленнєва діяльність представлена індивідуальними бесідами і розробленими екологічними казками, образотворча - малюванням, ігрова - системою дидактичних ігор радіоекологічного змісту і ігровими навчальними заняттями.

На ігрових навчальних заняттях ознайомлювала дітей  з різними видами випромінювань, існуючими в навколишньому світі, і радіацією як одним з видів цих випромінювань. У дітей намагалася сформувати уявлення про те, що радіація може бути не тільки небезпечною для людини, але і приносити користь, закладати основи радіаційної безпеки.

З метою початкового знайомства з поняттями «радіонукліди», «радіація», з причиною її появи, впливом на живі організми і з основними способами захисту від радіоактивного випромінювання дітям була запропонована серія екологічних казок: «Про Королеву Радіацію і атомну піч», «Про слуг королеви Радіації-радіонукліди», «Про те, як знайти, де ховається Королева Радіація зі своїми слугами» і ін. Надалі на основі запропонованих казок з дітьми розігрували різні інсценівки, ігри-драматизації.

Для посилення емоційного ставлення дітей до подій в казці, пропонувала їм намалювати Королеву Радіацію, як вони її уявляють.

На перший план в роботі з дітьми виходить гра, як провідний вид діяльності дошкільника. Серед різноманіття ігор для дошкільнят особливе місце я приділила дидактичним іграм.

Педагогічний потенціал дидактичної гри як засобу радіоекологічного виховання дошкільнят це:

- забезпечення можливостей для засвоєння радіоекологічних уявлень, пробудження інтересу і розвитку ціннісного ставлення до природи, формування мотивів радіоекологічно - доцільної діяльності і відповідних практичних умінь, які обумовлюють становлення у дошкільників радіоекологічної вихованості;

- націленість на оволодіння дітьми навичками культури поведінки і діяльності в навколишньому природному середовищу, на впровадження їх у повсякденну практику взаємодії з природою;

- залучення дошкільнят в процес активного пізнання, надання можливостей для прояву самостійності, ініціативності, співпраці, відповідальності і здатності приймати радіоекологічно правильні рішення;

- формування готовності і здатності постійно відкривати і досліджувати навколишнє природне середовище, забезпечення реального вкладу в підтримку її екологічно сприятливого стану;

- розвиток здатності аналізувати взаємодію однолітків і дорослих з природою, контролювати й оцінювати результати власної діяльності;

- забезпечення прямих контактів дошкільнят з природним середовищем, їх емоційно насиченого спілкування з природою [2, с.15].

Розроблена система дидактичних ігор радіоекологічного змісту, класифікована за наступними напрямами:

  • ігри, спрямовані на знайомство дітей з поняттям «радіація» («Помічники Королеви Радіації», «Придумай казку про Королеву Радіацію і її слуг», «Знайди слово, яке пов’язане з радіацією», «Радіонукліди» та ін..);
  • ігри, спрямовані на застосування знань про радіаційну безпеку в повсякденному житті («Вірю – не вірю», «Як це пов'язано з радіацією?», «Небезпека навколо нас», «Чарівна паличка», «Впізнай овочі», «Продукти, що виводять радіацію» та ін..);
  • ігри, спрямовані на засвоєння правил поведінки в місцях радіаційного ризику («Замри – відімри», «Стій, радіація - небезпечно!», «Радіаційна карусель», «Займи свій будиночок» та ін..);
  • ігри, спрямовані на залучення дітей до ЗСЖ і усвідомленого ставлення до власного здоров'я («Струмочок здоров'я», «Розрізні картинки», «Кошик чистоти», «Іди геть, Королева Радіація» та ін..).

В іграх використовувалися загадки, елементи очікування і несподіванки (сюрпризи), використання різних персонажів,  змагання, розіграші та інші ігрові дії з метою емоційного сприйняття і доступного засвоєння дошкільнятами початкових радіоекологічних знань.

Всі ігри я класифікувала за двома ознаками:

I - за типом дидактичних ігор: предметно-дидактичні, сюжетно-дидактичні, словесно-дидактичні, наочно-дидактичні, рухливо-дидактичні;

II - за змістом: про правила здорового способу життя, про основні поняття радіоекології, про правила поведінки в ситуації радіаційного ризику.

Використання дидактичних ігор дозволило мені сформувати початкові елементарні уявлення дітей про радіацію, радіонукліди, радіаційну безпеку, а ігрові вправи, забезпечити емоційне благополуччя дошкільнят, зняття страхів і стану тривожності з приводу радіації та її наслідків у дітей.

В результаті проведеної роботи можна зробити наступні висновки.

В процесі ігрового навчання діти ознайомилися з основами радіоекології та радіаційної безпеки; засвоїли такі досить складні поняття, як «радіація», «радіаційний фон», «опромінення», «радіонуклід», «радіаційна безпека», «забруднена територія», «дозиметр», «здоров'я», «живий організм», «здорова людина», «здоровий спосіб життя», «рухова активність», «раціональне харчування», «загартовування», «оздоровлення» та інші.

Використання ігрових навчальних занять, дидактичних і рухливих ігор, ігрових вправ і екологічних казок в ході радіоекологічного виховання допомогли дітям дошкільного віку:

  • виробити почуття обережності при проживанні в умовах радіоактивного забруднення;
  • розширити знання про корисне застосування радіації;
  • сформувати вміння і навички, які допоможуть уникнути небезпечного впливу випромінювань в повсякденному житті, в тому числі, і в несприятливих радіоекологічних умовах.

Література

  1. Гра як засіб ознайомлення дітей старшого дошкільного віку з основами радіоекології / І.А. Комарова, С. В. Спірін // Актуальні проблеми та тенденції сучасної дошкільної освіти: збірник наукових праць / Бєлгородський державний педагогічний університет. – Мн.: БДПУ, 2007.
  2. Комарова, І.А. Граючи - пізнаємо основи радіаційної безпеки / І. А. Комарова, С. В. Спірін. - Мінськ: Видавничий центр БДУ, 2011.
  3. Комарова, І.А. Радіоекологія для дошкільнят: основи радіаційної безпеки та здорового способу життя / І.А. Комарова. – Мозир: Білий Вітер, 2007.
  4. Терляєв, А.М. Основи радіоекології. Експериментальна програма «Виховання і навчання в дошкільному закладі з радіаційної безпеки, гігієни та екології» / A M. Терляєв, А.А. Крюкова, AM. Давидок та ін. – Видано за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Республіці Білорусь. – Мн., 2000.
  5. Основи радіоекології і безпечної життєдіяльності: методичний посібник / під ред. Т.Н. Ковальової, Г.А.Соколик, С.В. Овсяннікова. – Мінськ, 2005.