Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Суть соціального замовлення суспільства школі полягає у вихованні особистості, яка має не лише певну суму знань, умінь і навичок, а й здатна активно включатися в соціальні процеси, що відбуваються в нашій країні.

Школа сьогодні є однією з основних інституцій соціалізації здобувачів освіти,  і саме вона –  «простір життя школяра». Тут він не готується до життя, а повноцінно живе, і тому вся діяльність навчального закладу вибудовується так, щоб сприяти становленню особистості. Маючи досить великий досвід роботи зі здобувачами освіти у вечірніх класах, обрала для себе таке гасло: «Класне керівництво – це не робота, це спосіб життя».

В Енциклопедії освіти знаходимо критерії соціалізованості людини: зміст сформованих установок, стереотипів, цінностей, картин світу; адаптованість особистості, її спосіб життя, законослухняна поведінка; соціальна ідентичність (групова, загальнолюдська); рівень незалежності, впевненості і самостійності, ініціативності й незакомплексованості, розкутості [6, с. 836]. І моє покликання – за допомогою цих критеріїв формувати соціально зрілу особистість здобувача освіти.

Намагаюсь реалізувати поставлені перед школою задачі  через упровадження  таких  виховних технологій, як особистісно орієнтоване навчання і виховання, яке дозволить адаптувати здобувача освіти  до суспільного життя. Головним принципом розробки технології особистісно орієнтованого навчання є визначення індивідуальності дитини, створення необхідних і достатніх умов для її розвитку. Особистісно орієнтоване навчання має забезпечити розвиток і саморозвиток особистості здобувача освіти, виходячи з виявлення його індивідуальних особливостей [1, с. 252].

Молодим людям, які вирішили навчатись у школі з вечірньою (змінною) формою навчання без відриву від виробництва, зазвичай, я рекомендую в першу чергу проконсультуватися зі своїми роботодавцями. Здобувачам освіти  потрібно  подумати, яким запасом вільного часу вони зможуть розпоряджатися. Тобто їм треба усвідомити, що протягом тривалого часу необхідно відвідувати заняття у школі, консультації, готуватися до ДПА, ЗНО і при цьому виконувати свої службові обов’язки, а в більшості випадків ще й обов’язки перед родиною.

Перш ніж остаточно прийняти рішення про навчання у класах із вфн, пропоную юнакам та дівчатам систематично, протягом кількох тижнів скласти і вести  «Особистий план» по режиму дня, чітко   розподіливши час на роботу, навчання та відпочинок [5, слайд 3]..

Рекомендації щодо організації індивідуального навчання, які надаю здобувачам освіти, носять загальний характер. Але розумно складений план і контроль за його виконанням, урахування досвіду попереднього навчання і всього позитивного в нинішньому процесі допоможуть успішно справитися з поставленими завданнями.

Моніторинг «Особистих планів здобувачів освіти» показав, що 39% - витрачають на роботу; 17% - на побутові справи; 19% - на відпочинок; 5% -  втраченого часу; 25 годин, а це приблизно 20%  на навчання.

Рекомендації, які надаю здобувачам освіти, що бажають навчатися у класах із вфн:

  • Складіть «Особистий план», виділивши в ньому час для праці, навчання, певний вільний час для родини, відпочинку, культурних заходів.
  • Обговоріть планування свого навчання у школі з вфн з членами своєї родини і роботодавцем.
  • Не починайте багато справ водночас.
  • Постійно здобувайте нові знання та розширюйте джерела інформації.
  • Займайтеся навчанням передусім у той час, коли ви найкраще сприймаєте і запам’ятовуєте нові знання.
  • Засвоюйте добрі навички як у навчанні, так і у своєму житті.

У своїй педагогічній діяльності беру за аксіому – «Кожен здобувач освіти - особистість».

Підґрунтям для формування соціально зрілої особистості є технологічний ланцюжок:

соціальне навчання – соціальне проєктування – соціальна компетентність – соціальна корекція [7, с. 151]

Для реалізації цього технологічного ланцюжка в роботі з класним колективом спочатку вивчаю через анкетування та бесіди індивідуальні особливості здобувачів освіти, їхні інтереси та потреби. Цікавим видом роботи є анкета думок:   «Твої захоплення»,  «Твоє місце в класному колективі», «Швидкий тест на психічний стан здобувача освіти».

Потім окреслюю  виховні завдання для здобувачів освіти згідно із шкільними заходами, спланованими відповідно до указу президента України «Про затвердження Стратегії національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 р.р., Програми МОН України  «Основні орієнтири виховання учнів ЗНЗ України» та міської комплексної програми «Виховуємо дитину – будуємо країну» на 2015-2021 р.р.

Обов’язковим є проведення Єдиних тематичних виховних годин відповідно до річного плану школи, присвячені пам’ятним та ювілейним датам, наприклад «Соборність і злагода – умови процвітання України», «Герої не вмирають», «Ми пам’ятаємо ваш подвиг»…

Відповідно до  окреслених виховних завдань планую активні форми роботи зі здобувачами освіти.

Наприклад, з метою формування національної свідомості у здобувачів освіти проводжу круглі столи «Що означає бути патріотом», «Україна і Європа». Беремо участь у волонтерських, благодійних акціях «Ми єдині в Україні», «Діти Кривбасу – дітям Донбасу», під час яких допомагаємо воїнам  АТО, переселенцям (здобувачеві освіти 11 класу з вфн Скіданову Герману), дітям пільгових категорій.

Виховуючи правову культуру, проводжу заняття з елементами тренінгу «Порушення прав людини: експлуатація та торгівля», ціннісне ставлення до себе - відкриті мікрофони «Презентуємо себе», «Ми –  різні, ми – рівні», «Від культури особистості до культури нації»…

Цікаво проходять години спілкування:  «Раціонально організовуй свою навчальну діяльність», «Шлях до свого майбутнього»; заочні екскурсії «Професії нашого міста», зустрічі з цікавими людьми різних професій (випускниками класів з вечірньою (змінною) формою навчання): медсестрою хірургічного відділення сільської лікарні Циганіною Катериною; учасником бойових дій в АТО Бекешею Дмитром, технічним працівником ЖКК Тарасовим Євгеном…

 Залучаю своїх вихованців до участі в інтелектуальних конкурсах «Левеня», «Кенгуру», «Безпека на дорозі»; олімпіадах від Всеосвіти, На Урок; до підготовки і проведення предметних тижнів із тих дисциплін, які викладаю, а саме: математика, фізика та астрономія. Проводжу вікторини: «Що? Де? Коли?», «Щасливий випадок», інтерактивні ігри: «Старт у космос», «Кожен зекономлений кіловат енергії – це перемога для навколишнього середовища».

З метою дбайливого ставлення до природи готую разом із здобувачами освіти класні години «Земля у нас одна», «Біль Чорнобиля з роками не зникає», «Рушник, що вміє промовляти» та проводимо акції  « Залиши пам'ять про себе - посади дерево».

Як класний керівник спрямовую свою роботу на підвищення  морального виховання школярів, адже моральність є складовою процесу соціалізації. З цією метою проведено калейдоскоп ідей «Що посієш, те й пожнеш», брейн-ринг «Світ моральних цінностей», «Етика ділового спілкування «знизу-вгору» [2, c. 18]. Повсякденна увага до цих питань приносить помітні зрушення в способах спілкування здобувачів освіти  між собою,  у колі сім’ї, зі старшими.

Для згуртування колективу, який є неоднорідний за віком, традиційними стали такі заходи, як: свято «Вогники наших душ», вечори відпочинку «Ми чаюємо й не нудьгуємо», дні народження.

Щоб вести постійний діалог з учнями та мати зворотній зв'язок із ними разом із     активом класу створено блог «Наш клас - найкращий!» https://prekrasnaledi.blogspot.com

Сформулювали гасло: «Знання лише тоді є знаннями, коли вони здобуті зусиллям свого розуму». У блозі є сторінки: наша школа  історія середньої загальноосвітньої школи № 34. Доречі, нашій школі вже 118 років, вона найстаріша в Кривому Розі; фотогалерея активу класу.

У публікаціях блогу розміщуємо цікаву і корисну інформацію: міжнародний день рідної мови; день Героїв Небесної Сотні; державний герб України… Перлиною нашого блогу є сторінка дистанційного навчання. Дистанційне навчання — сукупність сучасних технологій, що забезпечують доставку інформації в інтерактивному режимі за допомогою використання ІКТ (інформаційно-комунікаційних технологій) від тих, хто навчає (викладачів, визначних постатей у певних галузях науки, політиків), до тих, хто навчається (студентів чи слухачів). Застосовується під час підготовки як у середніх загальноосвітніх школах і ЗВО, так і в бізнес-школах. Основними принципами дистанційного навчання є інтерактивна взаємодія у процесі роботи, надання студентам можливості самостійного освоєння досліджуваного матеріалу, а також консультаційний супровід у процесі дослідницької діяльності. Дає змогу навчатися на відстані, за допомогою диспутів експертів із кількох країн, за відсутності викладача. Основну роль у здійсненні дистанційного навчання відіграють сучасні інформаційні технології [4].

У класах із вечірньою (змінною) формою навчання учнівська молодь і працює, і навчається, і виховує власних дітей, іноді хворіє... Тому така форма навчання, як дистанційна, є корисною. Здобувачі освіти або гості блогу можуть залишити виконані завдання, коментарі після публікацій або повідомлення через контактну форму, електронну пошту, Google Форми, Viber…

Традиційна українська школа розглядає кожну дитину не стільки як об’єкт, який потребує впливу, скільки як особистість, яка інтенсивно розвивається в процесі навчальної діяльності. І щоб здобувач освіти займав активну позицію в процесі цієї навчальної діяльності, він повинен мати потужні джерела мотивації навчання. Так, в основі теорії і практики мотивації є оптимістично-гуманістична концепція, яка зорієнтована на великі потенційні здібності й можливості самих дітей, ґрунтується на положенні, що саме спонукальна, а не «підганяльна» сила навчання і виховання здатна перетворити дитину з об’єкта впливу педагогів на об’єкт власного розвитку [3, с. 26].

Виховання досягає мети за умови, коли воно може спрямувати діяльність здобувача освіти в потрібне русло. Пошук себе, свого місця в суспільстві, професійний вибір тим успішніші, чим ближчі до реального життя всі форми діяльності.

Соціалізувати молоду людину – це насамперед навчити її жити у злагоді із собою та навколишнім світом. Мудрий педагог В. Сухомлинський розумів, що досягнути цього можна, лише крок за кроком вводячи школяра у світ різноманітних людських стосунків і спонукаючи його до більшої самостійності та відповідальності. Сподіваюсь, що моя праця, як класного керівника, сприятиме адаптації молодих людей до реалій сьогодення та формуванню соціально зрілих особистостей, гідних громадян нашої країни.

Література

  1. Настільна книга педагога. Посібник для тих, хто хоче бути вчителем-майстром / Упорядники: Андрєєва В. М., Григораш В. В. - Х.: Вид. група «Основа», 2006. – 352 с.
  2. Науково-методичний журнал «Класному керівнику» № 4 (52). 2013 p.
  3. Науково-методичний журнал «Педагогічна майстерня» № 9 (45). 2014 р.
  4. Презентація. Електронний ресурс. Режим доступу до джерела: https://naurok.com.ua/prezentaciya-formuvannya-socialno-zrilo-osobistosti-uchnya-35383.html
  5. Енциклопедія освіти. Акад. пед. наук України; головний ред. В. Г. Кремень. – Київ, 2008. 1040 с.
  6. Таврійський вісник освіти. – 2014. – № 1(45). – Частина І.