Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Вступ. Освіта є основою інтелектуального, духовного, фізичного і культурного розвитку особистості, її успішної соціалізації, економічного добробуту, запорукою розвитку суспільства, об’єднаного спільними цінностями і культурою.

Метою освіти є всебічний розвиток людини, як особистості та найкращої цінності суспільства, її талантів, інтелектуальних, творчих і фізичних здібностей, формування цінностей і необхідних для успішної самореалізації компетентностей, виховання відповідальних  громадян, які здатні до свідомого суспільного вибору та спрямування своєї діяльності на користь іншим людям і суспільству, збагачення на цій основі інтелектуального, економічного, творчого, культурного потенціалу Українського народу, підвищення освітнього рівня громадян задля забезпечення сталого розвитку України та її європейського вибору.

Предмет дослідження.

Навчальна діяльність учнів на уроках української мови та читання.

Мета дослідження.

  1. Формування критичного мислення молодших школярів.
  2. Створення умов рівноправного партнерства.
  3. Створення комфортних умов навчання.
  4. Зробити освітній процес продуктивним.

Гіпотеза

На мою думку, використання інтерактивних технологій сприятиме формуванню творчої особистості школярів.

Методи дослідження.

Теоретичні: вивчення та аналіз літератури з проблеми дослідження.

Практичні: впровадження технології критичного мислення на уроках навчання грамоти.

Критичне мислення є не тільки наслідком демократичного способу життя, але й чинником його формування.

Критичне мислення допомагає учневі навчатися завдяки тому, що він бачить, чує, відчуває на смак, нюхає, торкається, робить, і вчить вдумливо читати, висловлювати думки вголос та на папері, формує самооцінку й самоповагу. Учням подобаються такі види навчальної діяльності, які дають їм матеріал для роздумів, можливість виявляти ініціативу та самостійність, потребують розумового напруження, винахідливості та творчості. Кожна дитина має до чогось певні здібності. Завдання вчителя - відшукати найменші пагінці таланту дитини і розвивати їх. Адже в майбутньому трудовому житті учням стануть у пригоді міцна пам’ять, гостре око, хороший смак, образне мислення.

Технологія формування та розвитку критичного мислення - система діяльності, що базується на дослідженні проблем та ситуацій на основі самостійного вибору, оцінки та визначення міри корисності інформації для особистих потреб і цілей. Критичне мислення є досить складним процесом творчої переробки інформації, пов’язаної з її усвідомленням, переосмисленням такої діяльності.

Методи та прийоми роботи з розвитку критичного мислення

1.Стратегія «Кубування»

Кубування є методом навчання, який полегшує розгляд теми з різних її сторін. Слід провести через кубик слово. Це може бути літературний термін, визначення або якась інша назва. Дуже важливо кубування застосовувати до того, що вже добре відомо учням. Його можна використовувати на стадії актуалізації чи рефлексії. Цей підхід передбачає використання кубика із написаними на кожній грані вказівками щодо напрямку мислення або письма.

Стратегія «Сенкан»

Сенкан - це форма вільного вірша з п’яти рядків, що синтезує інформацію, яку отримали під час вивчення нового матеріалу. Цей вид роботи використовується як інструмент, щоб спонукати учня до розмірковування над темою.

Стратегія « Діаграма (кола) Вена»

Діаграма Вена будується на двох або більше великих колах, які частково накладаються одне на одне так, що посередині утворюється спільний простір. Інформація, що стосується кожної проблеми заноситься в окреме коло, а в спільну частину записується інформація, що стосується всіх виділених складових. Дана стратегія може використовуватися на етапі перевірки домашнього завдання, усвідомлення змісту та закріплення. Варто пам’ятати, що важливим етапом роботи залишається синтез: пошук спільної площини для всіх виділених учителем кіл.

Стратегія «Знаємо - Хочемо дізнатися - Дізналися»

Метод можна використати для того, щоб структурувати цілий урок. У процесі роботи учнів спочатку вчитель просить подумати над тим, що вони вже знають з теми цього уроку, поставити запитання з цієї теми та знайти відповіді на них.

Теорія навчання наголошує, що активне навчання краще, ніж пасивне.

Стратегія «Ромашка Блума»

Мета стратегії - навчити усвідомленому тa цілеспрямованому формуванню запитань різного типу.

На якому етапі уроку доречно застосовувати – метод застосовується у вступній частині уроку, коли учні формулюють запитання, а потім шукають на них відповіді, використовуючи матеріал підручника або інших джерел інформації.

Висновки

Критичне мислення – це процес під час якого учень може охарактеризувати явище, або предмет, виразити своє ставлення до нього шляхом аргументації власної думки, знайти вихід із ситуації.

Критичне мислення – вміння активно, творчо, індивідуально сприймати інформацію, оптимально застосовувати потрібний вид розумової діяльності, різносторонньо аналізувати незалежну думку та вміти її відстоювати, уміння застосовувати знання на практиці.

Критичне мислення – це процес, який найчастіше починається з постановки проблем, продовжується пошуком і осмисленням інформації мати особисту незалежну думку та вміти її відстоювати, уміти застосовувати знання на практиці.

Перед НУШ постає завдання виховати людину незалежну, вільну, здатну самостійно осмислювати явища навколишньої дійсності, відстоювати свою власну думку перед будь-ким і будь-де. Допоможе вчителю в розв’язанні даного завдання технологія розвитку в учнів критичного мислення. Цілком зрозуміло, що підвалини цих якостей повинні закладатися в початковій школі з перших років навчання дітей, а потім продовжують розвиватися у середній школі та у вищому навчальному закладі.

Література

  1. Закон України «Про освіту» від 5 вересня 2017 р. №2145 – VIII
  2. Концепція «Нова українська школа»
  3. Нова українська школа: порадник для вчителя: - К.: «Літера ЛТД» 2018. – С. 64-70
  4. Національна стратегія розвитку освіти в Україні на 2012-2021 роки. [Електронний ресурс].-Режимдоступу:http://meduniv.lviv.ua/files/info/nats_strategia.pdf
  5. Вупіна Н.В. Критичне мислення: як цього навчати / Н.В. Вупіна, Н.П. Дементіовська. – Х.: «Основа» 2007. – С. 108
  6. Корінько Л.М. «Роль критичного мислення у формуванні учнівських компетенцій / Л.М. Корінько – Х.: Видавнича група «Основа» 2010. – с. 95
  7. Творчість у педагогічній діяльності / Л.В. Туріщева. –Х.: Видавнича група «Основа» 2010. – С. 96
  8. Большакова І. «Розвиток критичного мислення» / І. Большакова / Початкова освіта 2012 – С. 3-7
  9. ЧабайовськаМ.І.,Гаєвська Г.М., Гавриленко Н.М. Педагогічні технології навчання української мови та літературного читання в початковій школі:навчально – методичний посібник / М. Чабайовська, Г. Гаєвська, Н.Гавриленко. – Т.: Мальва – ОСО, 2015 – 187 с.