Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Дошкільне дитинство – це перша сходинка у формуванні особистості людини. Тому, у нашому закладі приділяється належна увага формуванню особистості дитини, розвитку творчих здібностей, набуттю нею соціального досвіду, збереженню та зміцненню фізичного, психічного та духовного здоров’я дитини. Відрадним є те, що ми відчуваємо підтримку батьків, піклувальної ради щодо сприяння у поліпшенні та модернізації матеріально – технічного забезпечення закладу. Тож батьки – активні учасники освітнього процесу, наші союзники і партнери.

Сучасне життя спонукає нас до різноманітних форм спільної роботи дитячого садка з родиною, а найголовніше те, що ми рекомендуємо всім, - це вивчення та аналіз методичних рекомендацій таких науковців, як Олени Кононко, Любомири Калузької, Тетяни Алексієнко та інших практиків, роботи яких нам допомогли виділити такі форми роботи з батьками: індивідуальна; групова; колективна; наочно-письмова.

Виховання дошкільників ЗДО і сім’ї - щоденний нерозривний процес. Педагогічний колектив працює у тісній співпраці з батьківським колективом з метою створення найсприятливіших умов для самореалізації та розвитку дошкільнят, реалізуючи співпрацю в таких напрямках: створення інформаційно-просвітницького простору для батьків та інших членів родин, які беруть участь у вихованні дитини; заохочування батьків брати активну участь в освітньому процесі; формування у батьків позитивного ставлення до партнерської взаємодії тощо.

Педагоги тісно співпрацюють з сім'ями своїх вихованців через різні форми взаємодії, а саме: індивідуальні чи групові бесіди та консультації з актуальних тем сьогодення; консультативний центр, фото/відео презентації тощо. Найпоширенішим засобом інформування батьків про життя закладу є: сайт, дошка оголошень «Наше Сонячне життя»; ширми; інформаційні, тематичні стенди; тематичні, педагогічні виставки; стінгазети, колажі, бібліотеки педагогічної, правової, медичної, дитячої літератури тощо. Інформаційній відкритості закладу сприяє залучення батьків до підготовки та участі у проведенні родинних свят, розваг, дозвілля, конкурсів, виставок, ярмарків, проектів, дослідницької діяльності дітей, онлайн-спілкування в соціальній мережі на сторінці закладу у Facebook. 

Так, розуміючи те, що дошкільний вік – відповідальний час для формування в дитини основ сприйняття світу, одне із завдань дошкільної освіти формувати у дітей культуру поведінки в природному довкіллі, виховувати ціннісне ставлення до природи, уміння її доглядати та оберігати.

Діти дуже емоційні, чуйні та милосердні й сприймають природу як живий організм. Природоохоронна справа залежить від свідомості кожної людини, її відповідальності за долю рідної природи. Це вимагає підвищеної ували до виховання дбайливого ставлення до її об’єктів, починаючи з дошкільного віку – періоду становлення основ майбутньої особистості.

З метою формування у дітей екологічної свідомості, бережливого ставлення до всього живого у Катеринопільському центрі розвитку дитини організовано проведення конкурсу за участю батьків вихованців закладу «Найкраща годівничка». Роботи, представлені батьками, вражають оригінальністю, творчим підходом. Годівнички виготовлені як із дерева, фанери, так і з покидькового матеріалу, з віконечками, розмальовані орнаментами, казковими героями, підписами «Смачного!».

Такі форми роботи розвивають у дітей та дорослих почуття небайдужості, вміння піклуватися про все живе на Землі, зароджують паростки добра та людяності.

Визначним у діяльності закладу дошкільної освіти є тісна співпраця з батьками щодо виховання у дошкільників національної свідомості, відчуття духовного зв’язку зі своєю родиною. Уже традиційною формою такої співпраці стали свята у родинному колі. Тепла і зворушлива атмосфера панує в дитячому садку під час таких заходів. Поезією і піснями, обіграванням народних обрядів звеличуємо разом з дітьми родину, найдорожчі для кожної людини цінності – материнську любов, батьківську науку, бабусину молитву, дідусеву мудрість.

Оригінальні родинні обряди наш народ передає із покоління в покоління. Усі вони, овіяні теплом і щирістю сімейних взаємин, символізують міцність родини. Досить цікавим є давній родинний обряд українців, пов'язаний із першим закосиченням дівчаток, що символізує їхнє дорослішання та готовність допомагати рідним. Заплітаючи косу, матері обов’язково благословляли своїх донечок на щасливу дівочу долю.

Особливе захоплення у дошкільників та їхніх батьків викликало родинне свято проведене у закладі дошкільної освіти, присвячене народному обряду першого закосичення дівчаток п’ятирічного віку, що здавна означав їхнє дорослішання і набуття відповідального статусу «мамина помічниця».

Метою цього свята є формування ціннісного ставлення до родини, ознайомлення із традиціями і звичаями українського народу, цінування людської праці, прагнення допомагати членам родини, виховання почуттів любові до родинних цінностей. Цей гарний, ніжний, дивовижної краси, великого змісту обряд, дуже важливий для духовного розквіту кожної дівчинки на п’ятому році життя.

Під час свята в залі панувала атмосфера доброзичливості та щирості. Хоча за вікном поскрипував мороз, завивала хуртовина, але яскравості святу додавали барвисті вишиванки та сяючі усмішки дітей та ведучих. Діти потішили гостей виконанням української пісні «Калинонька» у супроводі дитячого оркестру народних інструментів. Слова пісні «… Як маленький соловейко пісеньку співає…» звучали під переливи «свистульок».

Нікого не залишило байдужим дефіле дівчаток, які з гордістю демонстрували красу і неповторність дівочої коси та майстерно виконаний танок «Квітка-душа» з віночками.

Мами благословляли своїх донечок та заплітали їм коси, уквітчували їхні голівки барвистими стрічками: жовту – бо вона символізує сонце, блакитну – символ неба і води, малинову – символ людської душевності, жовтогарячу – як символ житнього хліба, фіолетову – символ людської мудрості, рожеву – символ достатку, а червону – символ кохання.

На згадку про свято діти подарували мамам обереги, виготовлені власними руками мішечки та вручили їх рідним зі словами:

Символічні квіти і травичка

Вбережуть матусю на віки,

Бо у них любов, добро і щирість

А такого не купити, не знайти…

Від одержаних емоцій, дитячих виступів і побажань на очах присутніх бриніли сльози радості і гордості.

Подібні заходи сприяють зміцненню родини, творчій співпраці вихователів та батьків, підтриманню тепла сімейного вогнища.

Питанню екології приділяється належна увага педагогами, які урізноманітнюють освітній процес, тож проведення екологічного конкурсу «Ялинкове диво» за участю батьків є вагомим. Адже, традиція ставити живі ялинки у кожній оселі призводить до масового вирубування цих чудових дерев, які дають велику та незамінну користь не тільки людині, а й планеті загалом. Щоб не сталося екологічного лиха, щоб зберегти зелені насадження у святкові дні, ми повинні навчитися в інший спосіб прикрашати свої домівки. Маємо донести до самого серця своїх дітей розуміння, що ялинки потрібно берегти! А ще живі деревця можна успішно замінити альтернативними, і не лише штучними, а й виготовленими з різноманітних матеріалів, які дарує природа, або з підручних чи так званих викидних. Колективна діяльність надихає малят на творчість, формує у них бажання берегти природу.

Вдумливо та творчо підходять педагога закладу дошкільної освіти до створення та впровадженням в роботу з дітьми освітніх проектів. Добрих результатів досягнуто під час проведення проектів взаємодії з дітьми середнього дошкільного віку валеологічного спрямування «Ой, який чудовий я!», проект освітньої роботи з батьками «Мій родовід». Метою проектів було формування у дітей ставлення до здоров’я, власного та інших людей, як до найвищої цінності; створення умов для емоційно-пізнавальної активності дітей; розширення знань дошкільників про свій родовід, а також навчати їх шанувати рід, берегти пам’ять про нього; виховати товариські стосунки, бажання дбати про власне здоров’я. Учасниками були діти, вихователі та батьки. Під час проектів було організовано з дітьми освітню, ігрову, трудову, театралізовану діяльність. Варто відзначити активну участь батьків вихованців під час реалізації проекту «Ой, який чудовий я!». Домашнім завданням для батьків було заповнення «Щоденника настрою дитини», в якому батьки разом з дітьми відзначали як і чому в малюків змінюється настрій протягом дня. Завдяки цьому батьки могли відслідкувати зміни в настрої дитини і зробити відповідні висновки та створення родинного дерева, де батьки проявили свій творчий підхід до виконання завдання.

З метою виховання у дітей доброти та співчутливого ставлення до людей з обмеженими можливостями з дітьми старшого дошкільного віку організовано та проведено літературний проект за казкою «Кривенька качечка». Педагоги за допомогою добре відомого літературного твору ознайомлювали дітей із особливими, не схожими на інших людей. В кінці проекту було організовано виставку творчих робіт виготовлених батьками з дітьми з використанням різних технік на тему «Серце у якому живе добро».

Успіх освітньої роботи з дітьми значною мірою залежить від узгодженості поглядів і виховних дій дорослих, які ними опікуються. Якщо педагоги і члени родини вихованців дотримуються єдиної стратегії розвитку дитини, розуміють і підтримують одне одного, то й результати їхніх виховних впливів, безумовно, добрі. Але як мотивувати сучасних, завжди заклопотаних батьків до активної участі в житті дитсадка? Епізодичних, навіть цікавих і оригінальних, заходів недостатньо, потрібна системна, цілеспрямована робота.

Проект «Батьки – наші однодумці, партнери» передбачає творчу, систематичну, багатогранну роботу педагогічного колективу з батьківською громадою, спрямовану на активну педагогізацію батьків задля дітей: їх здоров’я, безпеки, комфорту, особистісного розвитку. Водночас педагоги як учасники освітнього процесу не лише навчають батьків, а й самі вчаться, дослухаються до їхньої думки, не лише пропонують їм готові рецепти виховних впливів, а й заохочують до вироблення власних поглядів і внесення неординарних рішень у виховний процес. Проект розрахований на роботу протягом року.

Незвичайні квітники, штучні водойми, цікаве, виготовлене разом з дітьми ігрове обладнання ігрових майданчиків – усе це перетворює дитячий садок на чарівний світ казки, добра і дитинства. Засобом активізації уваги в пізнавальній діяльності є зроблені з підручного матеріалу і розташовані по всій території дитячого садка експонати, завдяки яким під час прогулянок і занять на свіжому повітрі малята залюбки розповідають про них, виконують їхні завдання, складають оповідки і радіють кожній зустрічі. Поклавши в основу своєї роботи принцип партнерської взаємодії з батьками, громадськістю стало успішним та ефективним реалізація проекту творчої, пошукової, спільної діяльності з батьками вихованців, громадськістю «Мальовничі куточки в дитячому садочку».

Матеріали освітніх проектів висвітлені у громадсько-політичних виданнях, опубліковано на Методичному порталі, вебсайті закладу та соціальних мережах (на сторінці закладу у Facebook).

Отже, поєднання зусиль сімейного і суспільного виховання їх взаємодоповнюваність дозволила формувати «образ сім'ї» у старших дошкільників, гармонізувати, коренувати дитячо-батьківські відносини, додавши їм велику гуманність. Дослідно-експериментальна робота вплинула на поглиблення, розширення уявлень про сім'ю, на формування змістовного «образу сім'ї» у дітей під впливом збагачення дитячо— батьківських відносин. 

Тому, сім'я більшою мірою впливає на «емоційно - статеві уявлення дитини про сім'ю, тобто на зовнішній рівень «образу сім'ї», який реалізується у взаємодіях дитини з соціальним і предметним світом.       

Заклад дошкільної освіти має нагоду збагатити, уточнювати, узагальнювати, корегувати уявлення дітей про сім'ю, сімейний устрій, формувати ціннісні орієнтації на основі залучення до традиційного ідеалу сім'ї, організовувати діяльність дітей, в якій знайдуть вираз почуття дітей до батьків, інших членів сім'ї; побічно впливати на зміст дитячого «образу сім'ї» через підвищення психолого- педагогічної культури батьків. Тому можливості дитячого садку більшою мірою реалізуються у формуванні внутрішнього рівня дитячого «образу сім'ї», тобто змістовних категоріях образу, його ціннісної основи, що визначає усвідомленість дитячого образу.

Аналіз потенціалу сучасної сім'ї у формуванні у дошкільників «образу сім'ї» дає підставу виділити позитивні тенденції (переважання егалітарних відносин, зміна ролі батька як вихователя, установка на свідоме батьківство) і відзначити ті негативні явища, які приводять до спотворення цього образу (зміна функцій, трансформація сімейних ролей, втрата традиційного устрою життя, культ життєвого успіху і матеріальних цінностей, зловживання дитиною.)

У зв'язку з цим природних механізмів формування у дітей «образу сім'ї» (силами самої сім'ї, як це було в традиційній культурі) вже недостатньо: необхідна кваліфікована допомога фахівців сім'ї. Для формування у дітей «образу сім'ї», найбільшою мірою відповідного традиційному ідеалу і скоректованому на сучасні реалії, доцільне об'єднання зусиль дитячого саду і сім'ї, змістовна взаємодія цих двох соціальних інститутів.

Література

  1. Закон України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 №2628-ІП (зі змінами)
  1. Базовий компонент дошкільної освіти (нова редакція). – 2012. (затверджений наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 22.05.2012 № 615)
  2. Лист Міністерства освіти і науки України «Щодо організації взаємодії закладів дошкільної освіти з батьками вихованців» від 25.07.2016 № 1/9-396.
  3. Лист Міністерства освіти і науки України «Методичні рекомендації щодо організації взаємодії закладів дошкільної освіти з батьками вихованців» від 11.10.2017 №1/9-546.
  4. Азаров Ю.П. Сімейна педагогіка: Педагогіка Любові і Свободи. – М. Педагогіка, 1993. – 605 с.
  5. Амонашвілі ПІ.А. Роздуми про гуманну педагогіку. – М.: Педагогіка, 1996. – 494 с..
  6. Аркін Ю.А. Батькам про виховання. – 2-е видавництво. – М.1957. – 347 с.
  7. Артемова Л.В Виховання поведінки дітей в іграх. – К.: Рад. школа, 1964. – 31 с.
  8. Артемова    Л.В. Моральне виховання дошкільників. – К.: Рад. школа, 1974
  9. Богуш A.M., Лисенко H.B. Українське народознавство в дошкільному закладі: Навчальний посібник. - К.: Вища школа, 1994. – 398 с.
  10. Постовий В.Г. Життєві цінності сучасної української родини /Морально-духовний розвиток особистості в сучасних умовах: 36. наук, праць: В 2-х кн. Кн. II. : Пед. думка, 2000. – С. 24-30.
  11. Практична педагогіка виховання. Посібник з теорії та методики виховання /За ред. Красовицького М.Ю. Упорядник Іванюк Г.І. "ПЛАЙ". – К.: Івано-Франківськ, 2000. – 218 с.