Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Тема уроку: "У нашому роду нема переводу"

Мета: розширити уявлення про сім’ю та родину, познайомити з родинно- побутовими народними піснями; навчити складати свій родовід; розвивати увагу, мислення, мову, пам’ять; виховувати любов до своєї сім’ї, родини, до народної пісні; виховувати повагу до батьків.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: зразок «родинного деревця», фортепіано, музичний центр, ноутбук, відео та аудіозапис музичних творів.

Формувати ключові компетентності:

а) соціальну і життєву: оволодіння практичними навичками поведінки у життєвих ситуаціях; формування ціннісного ставлення до життя і здоров`я; розвиток прагнення до виконання власних обов`язків у сім`ї;

б) загальнокультурну: виховувати любов і гуманне ставлення до всіх членів сім`ї; бажання підтримувати здоровий спосіб життя у родині.

Хід уроку

  1. Пояснення нового матеріалу.

- Діти, послухайте будь ласка прислів’я:

«Нащо клад, коли в сім’ї лад»; «Подивися у воду, якого ти роду»;
«Нема в світі дорожчого, як родина»;«Вся сімя разом, так і душа на місці».

- Які слова найчастіше повторюються в цих прислів’ях? Так, вірно, сім’я, рід, родина. Я невипадково дібрала ці прислів’я. Бо сім’я, рід, родина – це найдорожче в житті кожної людини.

Тому, тема нашого заняття: «У нашому роду нема переводу».

- Діти, а що таке сім’я? З кого складається сім’я? (Сім’я – це група людей, що складається з чоловіка, жінки, дітей та інших близьких родичів, які живуть разом під спільним дахом).

Тобто ви живете у своїй сім’ї, серед близьких і дорогих людей. Ваша сім’я – це ваша маленька батьківщина, в якій ви живете. Ніжно любіть її, бо вона – частинка українського народу.

-Діти, а з кого складається сім’я? (Кожна сім’я складається з: матері, батька, дітей (тобто, в декого з вас є ще братики і сестрички). Ідеальна сім’я створюється на основі кохання двох людей протилежної статі. Подружня пара-це вісь сім’ї.

-Діти, а як ви думаєте, як називається чоловік у шлюбній парі? (Чоловіка у шлюбній парі найчастіше називають батьком.)

-Діти, а якими ласкавими словами ви називаєте свого татка? (Діти ж звертаються до батька ласкавими словами: тато, батечко, татусь, татунечко та інші.)

 Від слова батько походить слово Батьківщина (вітчизна), а також батьківщина – спадщина від батьків.

 -Діти, послухайте будь ласка загадку і відгадайте її.

Найрідніша, наймиліша,
Всіх вона нас пестить,
Завжди скрізь буває з нами,
Звісно ж, хто це?

(Мама)

  -Діти, а як же ви називаєте своїх мам, якими ласкавими словами? Мати, матір, мама, ненька, матуся, матінка! Цими словами звертаються до матері. Є такий народ – чуваші, вони називають матір богинею роду, у нас в Україні – берегинею. Перед кожною дитиною, є певні обов’язки до батьків.

 -Діти, які обов’язки лежать на вас перед батьками? У дітей свій обов’язок – любити й шанувати батьків. Шануючи батьків, кожна дитина повинна дотримуватись таких правил:

  1. Чуйно ставитися до їхніх доручень та вимог;
  2. Ввічливо звертатись;
  3. Стримано вислуховувати зауваження;
  4. Узгоджувати свої потреби з можливостями сімейного бюджету.

 –Діти, хто ще входить до складу сім’ї? Так, вірно бабуся і дідусь. Дідусь і бабуся – це супутники дитинства. Вони вчать дитину життєвої мудрості, передають свій досвід життя. Отже, ми з вами з’ясували, що таке сім’я. Всіх членів родини ми називаємо родичі. Родина – це група споріднених людей, яка складається з жінки, чоловіка, дітей, бабусі, дідуся, що живуть разом. А тепер, давайте спробуємо пояснити, що ж таке «рід»? Рід – це ряд поколінь, що походять від одного предка. Наприклад: рід – це сім’я прадідуся, сім’я дідуся, ваша сім’я. Родовід- це рід з усіма родичами та свояками, це родинний кущ, родинне деревце, яке повинен знати й шанувати кожний його член. А тепер, гляньте ось на цей малюнок.(вчитель показує малюнок із зображенням дерева) Що ви бачите на ньому? ( Дерево.) Сильне, могутнє дерево. А тепер уявіть собі, що це не дерево, а ваш рід. Де б ви на цьому дереві знайшли самих себе, найменших членів роду? (Вчитель розповідає по малюнку). Ми – це молоденькі зелені листочки; гілки – це наші тато і мама. Стовбур, що ближче до нас, міцний, це можливо, наші дідусі, бабусі … А коріння – це вже наші прадіди, ті, хто жив сто чи й двісті років тому. Перед кожним з вас є деревце – заповніть його, запишіть імена своїх родичів у відповідні віконечка. (У кожного на парті лежать роздруковані деревця, діти вписують у віконечка на дереві своє ім’я та імена мами, тата, дідуся та бабусі).

  1. Слухання музики. Українська народна пісня "Піду я до гаю", С.С.Гулак-Артемовський "Дует Одарки і Карася" з опери "Запорожець за Дунаєм".

Про родовід своєї родини ми можемо дізнатися від своїх батьків. А ось про відносини між членами родини інших людей в різні часи нам допомагають дізнаватися байки та народні пісні. Давайте з’ясуємо, що ми з вами знаємо про народні пісні.

- Хто їх складав?

Народні пісні до нас дійшли від наших предків і передавалися вони із покоління в покоління, із уст в уста. В народних піснях люди оспівували звичайне буденне життя, оспівували свої проблеми, досягнення, радості й печалі, надії й розчарування, взаємовідносини жінки й чоловіка, дівчини й парубка, розповідали про свою родину, своїх родичів і своє сімейне життя. Протягом багатьох сторіч пісня правдиво розповідає про долю українського трудового народу.
(Звучить народна пісня «Піду я до гаю,гаю зеленого» у акапельному виконанні без оголошення)

Сімейні відносини у свої творах також люблять відображати композитори. Наприклад , український композитор Семен Гулак-Артемовський в опері "Запорожець за Дунаєм" розкриває сімейні відносини однієї української родини і показує нам сильну духом і сварливу жінку та м'якого і покірного чоловіка.

- Діти, давайте згадаємо, що таке опера?
- Де  ми можемо почути і побачити оперу?
- Чим супроводжується опера?

(перегляд відеофрагменту з опери)

- Чи все зрозуміло з побаченого і почутого?
- Який за характером фрагмент, пісня?

Отже, діти, сім`я – це те найдорожче і найцінніше, що має людина. Людина почувається щасливою лише тоді, коли всі її найближчі рідні люди: мама, тато, бабусі, дідусі, братики і сестрички здорові і щасливі. Тож не слід забувати Основні правила сімейного життя, а їх дотримання врятує ваших рідних від сварок і конфліктів.

Давайте зіграємо в гру «Так чи ні». Якщо ви згодні з тим, що почуєте – плесніть в долоні.

У дружній сім`ї члени родини повинні:

-Шанувати старших.
-Не прислухатися до порад членів родини.
-Виконувати свої обов`язки.
-Допомагати один одному.
-Сваритися.
-Не слухати нікого.
-Піклуватися один про одного.
-Робити, що заманеться.
-Разом відпочивати.
-Піклуватися про менших братиків і сестричок.
-Виконувати всі домашні справи разом.
-Цілий день бавитися і гуляти.
-Вітати всіх зі святами і днем народження.

  1. Підсумок уроку.

- Діти, а зараз я пропоную розв`язати проблемне запитання: уявіть собі, що ви заблукали в густому непрохідному лісі. І ось перед вами з`явилось три дороги. Кожна може вивести за певних умов.

Ліворуч підеш – велике багатство знайдеш, та родину загубиш.
Праворуч підеш – половину багатства знайдеш, але й половину родини загубиш.
Підеш прямою дорогою – нічого не знайдеш, але родину збережеш.

  • Діти, якою ви дорогою підете? Чому?
  • Діти, чи сподобався вам урок? Чим саме?
  • Намалюйте свій настрій на смайликах.