Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Мета: спонукати учнів до роздумів над життєвими проблемами, в ігровій формі розглянути одне з філософських питань – питання про сенс життя; сприяти вихованню в старшокласників високих морально-етичних якостей, умінь співвідносити свої цінності із загальнолюдськими; формувати активну життєву позицію, розвиваючи вміння аналізу й самоаналізу, оцінювання й самооцінювання; виховувати культуру ведення дискусії, здатність поважати право людини на власну думку.

Обладнання: фонозаписи мелодій, презентації, аркуші паперу з відповідними завданнями роботи в групах, афоризми відомих людей про сенс життя,  твори учнів «Я і мій клас на безлюдному острові», картки з природними стихіями.

Хід роботи 

  1. Створення проектної групи, яка проводить анкетування за питаннями:
  • Що ви вкладаєте в поняття «життя»?
  • Яким життєвим цінностям ви надаєте перевагу?
  • У чому, на вашу думку, полягає життєвий успіх?
  • Написання мінітвору «Я і мій  клас на безлюдному острові».
  1. Обробка даних анкетного опитування та створення учнівської презентації, що допоможе зробити деякі висновки про усвідомлення свого «Я», погляди учнів на людину як особистість та творця власного життя, продумати низку запитань і завдань для обговорення.
  2. Основна частина

Вихователь: Доброго дня, дорогі друзі! Ми сьогодні зібрались разом, аби стати ще ближчими, ріднішими, краще зрозуміти себе та інших, допомогти один одному змінити ставлення до когось чи до чогось, відверто поговорити про Життя. Як ви бачите, ми методом вільного вибору карток різного кольору (блакитного, червоного, зеленого, жовтого) визначилися із чотирма групами, які уособлюють у собі чотири стихії: Воду. Вогонь, Землю, Повітря.

  • Чому, на вашу думку, саме на основі цих стихій відбувся розподіл на групи?

Вихователь: Молодці! І справді, хочу запросити вас до розмови про найвищу цінність – життя: своє, чуже, життя тваринного світу й рослин, життя на всі віки – і в минулому, і в теперішньому, і в майбутньому.  Про це замислювались давно. У чому ж сенс життя? Приміром, цікавими є самовиправдання померлого перед Осірісом, володарем потойбічного світу, які ми знаходимо у «Книзі мертвих»: «Я не чинив зла… Я не крав… Я не заздрив… Я не лицемірив… Я не обманював… Я не підслуховував… Я не марнословив… Я не здійснював перелюбу… Я не гнівався… Я не був глухим до правдивої мови…Не приховує нічого моє серце… Я не ображав іншого… Я не виявляв зарозумілості… Я не відрізняв себе від інших… Я не піднімав руку на слабкого… Я не пригнічував раба перед його господарем… Я не був причиною сліз… Я не вбивав… Я не злословив….» Зараз я пропоную оцінити своє життя зі сторони. Для цього на розданих аркушах  паперу «Моє життя» на зразок сонця з проміцнчиками, які є основними життєвими позиціями, визначте свої життєві пріоритети та поясніть, чому саме вони.

Представник кожної групи знайомить з обраними позиціями, записуючи їх на ватмані та коментуючи. Далі вихователь пропонує оцінити від 1-10 вказані життєві позиції  за рівнем значущості. Ті, хто хочуть  висловитись, пояснюють, як вони оцінили своє життя. 

Вихователь: Багато відомих  і невідомих людей намагалися дати визначення поняттю «Життя». Спробуємо ми їх зрозуміти, погодитися чи не погодитися. Перед вами висловлювання відомих  людей. Розкрийте їх суть, бажано, на прикладах доведіть або спростуйте ці твердження (додаток 1). Від кожної групи має виступити один оратор. Після його виступу групи доповнюють, задають по одному запитанню.

Учні знайомлять присутніх зі своїми роздумами.

Вихователь: Дякую, ви природжені оратори. Дійсно, науку життя здобувають, читаючи Людину. Якось запитали мудреця: «З чим можна порівняти життя людини?» Мудрець відповів: «З коливанням маятника». Дійсно, людина завжди перебуває в сумнівах та в постійному пошуці. Що ж вона шукає? За східною легендою, якось Боги вирішили створити Всесвіт. Вони взялися до роботи. Так з'явилися  зірки, сонце, моря, гори, квіти, хмари, людина й сама Істина. Утім, постало питання: куди її заховати, щоб люди не змогли її знайти?

  • Сховаймо її на найвищій людській вершині!- сказав один бог.
  • Сховаймо її на далекій зірці!- запропонував інший бог.
  • Покладемо її до найглибшої безодні!
  • Заховаймо на зворотному боці Місяця!

А наймудріший бог сказав: «Ні, заховаємо Істину в … серці людини, тоді вона шукатиме її в усьому Всесвіті, не знаючи, що носить  постійно в собі». Отож, шукаймо Істину в людині! Покладіть перед собою додаток 2. Там лише одне слово – Людина. Візьміть його за абревіатуру  й розтлумачте.

Учні працюють у групах. Потім зачитують, пояснюють свою версію.

Вихователь: Прагнення пізнати себе, сформувати свій характер, розвивати здібності й волю  на благо людей – це все необхідне для повноцінного життя. Учений-фізіолог І. Павлов писав, що поруч із низькими рефлексами (рефлексами прийому їжі, приміром) людина має ще один важливий рефлекс – прагнення до подолання перешкод. Потрібно свідомо розвивати цей рефлекс у собі, як його розвивали відомі історичні постаті. Зараз ми познайомимося ближче з людьми, які навчились швидко й правильно приймати рішення. Я буду зачитувати описи життя відомих вам людей, а ви маєте записати їх прізвища, імена.

Зачитуються вірші, пропускаються імена відомих людей.

  • Це син Афін, велична простота, і мудрості глибинная спокута. Пізнав самого себе, та вуста навік скувала та гірка отрута. Він був Сократ, отрута та – Цикута.
  • Тріумф військових та державних справ – мета життя. Та заздрість темним жалом йому готує смертоносне лезо. Він був фундатор Римської держави, великий імператор Юрій Цезар.
  • Маленький літачок, величний Сфорца кінь. Мадонн обличчя – посмішки, як тінь. Одна людина, яка світу всього варта. Ви зрозуміли, це – да Вінчі, Леонардо.
  • Не злякають ні хвилі, ні шторми, ні вал, ні спекотна жара, ні хвороби, ні мор. Бо до Нового світу направив штурвал цей великий романтик – Колумб Христофор.
  • Жив в Адбері – грецькім місті, засновник школи атомістів.

Його теорія проста, що є лиш атом й пустота (Демокріт).

  • Про нього кожний учень чув, в сім’ї 17 він був. В Одесі учителював, Палату мір очолював, змінив рівняння Клапейрона… Відома в хімії персона (Д. Менделєєв).
  • А ось і жінка, знову слабка стать. Її за приклад всім дівчатам треба взять: з провінції, дитина м’ясника, яка зуміла Iron Lady стати. Перекладаєм «iron» - це залізо, для тих, кого бентежать іноземні речі. Не вірю я, що ви не здогадались, що та людина, то «залізна» Тетчер.

Вихователь: Дякую усім, друзі!  Робінзон Крузо, опинившись на безлюдному острові, відчув усю важкість відсутності людського спілкування. Робінзон вижив. 28 років він боровся з дикою природою й переміг. Але не було дня, щоб він не вдивлявся в морську далеч. Він мріяв про корабель, який поверне його до цивілізації. Тому що поза суспільством людина втрачає головне – радість спілкування з іншими людьми. Що робили і про що мріяли учні нашого класу, потрапивши на безлюдний острів, як вони змогли вижити і що або хто їм допоміг, дізнаємось, прослухавши власні твори на тему : «Я і мій клас на безлюдному острові».

Учні зачитують власні твори, діляться враженнями.

Вихователь: Як бачимо, всі ми на безлюдному острові вижили, успішно знайшли вихід зі складної ситуації і знову в  оточенні друзів повернулися до своєї домівки. Від яких факторів залежить успіх у справах і в особистому житті? Одні чекають допомоги, інші раді самі допомогти, треті орієнтуються на партнерство,  а деякі покладаються лише на власні сили. Переглянувши наступний відеофрагмент, подумаємо над складовими життєвого успіху.

Обговорення відеоролика

Вашу позицію Ви ще раз зможете визначити, давши відповіді на запитання тесту. Оберіть один із запропонованих варіантів (додаток 3).

Вихователь: «Поки живу – сподіваюсь» - ці слова зустрічали кожного, хто входив у двері будинку, які відчиняла мати Тереза для хворих з тяжкими і невиліковними хворобами. Ще в Біблії записано «Хто перебуває між живими, тому ще є надія, бо й псу живому краще, ніж мертвому левові».

До вашої уваги проектна робота учнів класу________________, присвячена лауреату Нобелівської премії, фундаторці Ордену милосердя, святій при житті матері Терезі.

Учні демонструють презентацію про основні етапи життя жінки-легенди, знайомлять із заповідями  Матері Терези у вигляді роздаткового матеріалу.

Вихователь: Раз на століття кожне покоління пише лист у майбутнє з порадами. Сьогодні з’явилася така можливість і у вас – нехай кожен  напише по реченню, звертаючись до наших нащадків. А початок, як  бачите,  в листі уже є: «Є тільки мить між минулим і майбутнім…».

Учні пишуть «Листи в майбутнє», потім зачитують їх.

ІУ. Заключне слово вчителя.

Вихователь: Дякую, дорогі друзі! Цікаві та змістовні «Листи в майбутнє» прозвучали. А наша зустріч закінчується. Зараз час  звернутися до далекого Китаю, колиски мудрості.  «Печиво щастя» - те, що таке популярне в цій країні, і те, що ви отримаєте на згадку про щире  спілкування (додаток 4).

Роздається «печиво щастя» з порадами всередині

Вихователь: Прислухайтесь до порад! І хай вам щастить! Згадуйте минуле, живіть теперішнім і, звісно, мрійте про майбутнє!

Додаток 1.

«Жити щасливо  й жити у згоді з природою – одне й те саме» (Сенека).
«Сенс людського життя – у досягненні краси, гармонії, у самовираженні. Найважливіше завдання – це самовдосконалення у всьому» (С. Реріх).
«Живемо – допоки любимо. Нема й не може бути в житті нічого, що стало б вище, як любов сама – і вершина, і вінець життя людського» (П. Осадчук).
«Життя – це те, що люди більше за все намагаються зберегти, але менше за все бережуть» (Ж. Лабрюйєр).

Додаток 2.

Л
Ю
Д
И
Н
А

Додаток 3.  Капітан? Рульовий? Пасажир?        (Так. Ні. Не знаю)

  1. Я завжди відчуваю відповідальність за все, що трапляється у моєму житті.
  2. У моєму житті не було б стільки проблем, якби деякі люди змінили своє ставлення до мене.
  3. Я вважаю за краще діяти, а не розмірковувати над причинами своїх невдач.
  4. Іноді мені здається, що я народилася (народився) під «нещасливою зіркою».
  5. Я вважаю, що алкоголіки самі винні в своїй хворобі.
  6. Іноді я думаю, що багато за що в моєму житті несуть відповідальність ті люди, під впливом яких я стала (став) такою (таким), як я є.
  7. Коли я застуджуюсь, вважаю за краще лікуватись самостійно, а не звертатись за допомогою до лікаря.
  8. Я вважаю, що у сварливості та агресивності, які так дратують, найчастіше винні інші люди.
  9. Вважаю, що будь-яку проблему можна розв’язати, і не дуже розумію тих, у кого вічно виникають якісь життєві труднощі.
  10. Я люблю допомагати людям, тому що відчуваю вдячність за те, що інші зробили для мене.
  11. Коли трапляється конфлікт, то розмірковуючи, хто в ньому винний, я, звичайно, починаю із себе.
  12. Якщо чорна кішка перейде мені дорогу, я переходжу на інший бік вулиці.
  13. Я вважаю, що кожна людина незалежно від обстави повинна бути сильною і самостійною.
  14. Я знаю свої недоліки, але хочу, щоб оточуючі ставились до них  поблажливо.
  15. Звичайно, я мирюся із ситуацією, вплинути на яку не здатний (здатна).

Підрахунок результатів

«Так» - 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13 – 10 балів.
«Ні» - 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 15 – 10 балів.
«Не знаю» - 5 балів.

100-150 балів. Ви – капітан власного життя. Ви почуваєте відповідальність за все, що з вами відбувається, багато берете на себе, долаєте труднощі, не перебільшуючи їх і не зводячи до рангу життєвих проблем. Ви бачите перед собою завдання й думаєте над тим, як його можете розв’язати.

50-90 балів. Ви охоче буваєте рульовим, але можете, коли це необхідно, передати штурвал до вірних рук. при оцінці причин власних труднощів ви цілком реалістичні. Гнучкість, розсудливість і чутливість завжди є вашими союзниками. Трапляються ситуації, що ніяк вас не стосуються, ви неннесите за них ніякої відповідальності, і все ж, коли потрібно, берете відповідальність на себе. І ви, звичайно, знаєте, коли це треба зробити. Ви умієте жити в добрі й злагоді з іншими людьми, не порушуючи внутрішньої злагоди із самим собою .

До 49 балів. Ви часто буваєте пасажиром у своєму житті, легко підкоряєтесь зовнішнім силам, говорячи: так склалися обставини, доля тощо. У своїх труднощах ви звинувачуєте кого завгодно, весь білий світ, але тільки не себе. Справжня незалежність здається вам недосяжною і неможливою. все ж ви вмієте мирно співіснувати з іншими, не роблячи різниці між тим, які це люди і як вони ставляться до вас.

Додаток 4.

Живи. Не економ емоцій! Дурні амбіції відкинь!
Не пнись до слави, як до сонця, бо слава – це всього лиш тінь.
Не зациклюйсь на чомусь занадто: на коханні, кар’єрі, сім’ї,
Бо заплатиш неміряну плату, ідеали помстяться тобі.
Життя, мов чистий лист,  дається нам. Ми робимо його святим чи грішним.
Вчись бути задоволеним життям і не порівнювати із чиїмось іншим.
Веде життям нас розум, воля, мужність. В багатстві й владі щастя не знайти.
Щасливими нас роблять мудрість і відчуття добра і правоти.
Бажаю вам кохання мати крила, не спалювати мрії і мости!
Хай пристрасті наповнюють вітрила, а розум точно зна,  куди пливти!
«Життя – це гра!» – подобається гасло! Все тимчасове: люди, пекло, рай.
Щоб довше радість у душі не згасла, не переймайся програшами! Грай!
Не бійся прикростей, не плач від справ людських. Все в світі зважено – від вчинка і до жеста.
Ти сам творець і бід, і радостей своїх. Той, хто не знав страждань, не знатиме  блаженства.

Час пройде, все мине: і сльози,  і тривоги, і  довга темна ніч, і твій нестерпний біль.
Не забувай одне: є в кожного дорога. Ти ще зробив не все, написане тобі.
Не так важливо щ о, як х т о вам радить. Як радять друзі - це дарунок Долі.
Прислухайся до недруга поради, щоб знати, як не діяти ніколи.
Учись ходити власною ходою. Вирішуй сам, де праведні, де грішні.
Як не навчишся правити собою, тобою будуть керувати інші.
Нас ображають егоїзм і заздрість. Дратують нас і лінощі, і слабкості.
Одна з ознак людської досконалості - прощати людям їх недосконалість!
Ми - актори на житейській сцені. Ролі  вибирати нам самим…
Краще бути бідним і веселим, ніж багатим, ситим і сумним.
Хто собою править, володіє, менше має прикростей сумних.
Радість не в речах і не в подіях, а лише у ставленні до них.
Гірко страждаючи у самоті, не переймайся ніколи безвихіддю.
Не панікуй у глухому куті: доля лишила десь дверці для виходу.
Шукаємо у суперечках правди: неначе всі праві, а досвід вчить:
Хто неправий, той гнівається завжди. Той, хто правий, усміхнено мовчить.
Хто має над собою владу, смішним здаватись не боїться.
Що більше розуму й таланту, то менше гонору й амбіцій.
Емоцій треба більше вам чи знань? До щастя стежка не єдина.
Що більше маєте уподобань, то щасливіша ви людина!
Як робиш вибір, завжди щось втрачаєш. Ніколи з цього приводу не плач.
Ніхто тебе за вибір не карає. Хто втрат не мав, не матиме удач!
У філософських працях мудрий Фрейд писав своїм нащадкам: « Любі діти!
Щасливий в цьому світі тільки той, хто вміє працювати і любити!»
 В достатку, у посаді чи у славі до щастя не знайти ключі.
Воно в коханні, в творчості й насназі, бо щастя - це комфорт в душі.
Інтелігентність – мій взірець і стимул. Зразків шукати не ходіть далеко:
Можливо, живете ви поміж ними. Інтелігентний той, із ким вам легко.
Бажання – стимул і одвічна мука, бо їх ніколи вгамувать  не вдасться.
Багато не бажати – це наука, це спосіб, як наблизитись до щастя.
Не вір, що у життя одна стежина, шукай себе у різних іпостасях.
Чим більше в кожній проявитись вдасться, тим цікавіша будеш як людина.
Свобода чи гроші? В’язниця чи Храм? Успішна кар’єра чи ніжне кохання?
Душа має жити якимсь хвилюванням. А саме яким – це вирішувать вам!
Щоб бачити в буденності красу і відчувати в ній життя наснагу,
Умій сміятись попри тугу й сум, бо сміх – це радість і тому вже благо!
Не комплексуй, що ти не на виду! Бо на виду придурюватись  треба.
Не пнись, не заздри і не клич біду, живи для ближніх або сам для себе.

Веселий хист душевності – прекрасна риса й дивна!
Чим більше в вас веселості, тим більше ви людина.
Тримати усмішку, коли життя – завал, уміють тільки мудрі й мужні.
Веселість -  найцінніший капітал! Та володіють ним лиш добрі душі.
Щоби по- справжньому життя відчути смак, вір в зірку, що веде тебе в путі.
Працюй, співай, кохай сьогодні так, неначе це останній раз в житті!