Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Мета:

- формувати в учнів прагнення до здорового способу життя, стійкого бажання бути здоровими, вміння протистояти шкідливим звичкам;
- сприяти згуртуванню учнів, розвивати повагу до інших;
- виховувати ставлення до здоров’я як невідʼємної складової соціалізації особистості.

Форма проведення: бесіда з елементами тренінгу.

Обладнання: кольоровий папір, скріпки, аркуші паперу, маркери, фломастери, кольоровий папір, ножиці, клей.

Хід проведення

Здоров’я – не все, але все без здоров’я – ніщо.
Сократ

І. Вступ.

Вихователь. У людини є своя мрія. Щоб досягти її кожний робить певні кроки. Я впевнена, що усі ви мрієте після закінчення ліцею отримати цікаву професію, бути успішним у житті і створити хорошу дружну сім'ю. Кожна людина  чогось прагне. Кожна людина має цінності. 

Перед нами щодня стоїть необхідність вирішувати якісь завдання. Досить часто стикаємося з обставинами, які випробовують наше терпіння і характер. У цій ситуації дуже велике значення мають життєві цінності, які служать маркерами і дозволяють переконатися, що ми рухаємося у правильному напрямку. 

ІІ. Основна частина.

Вихователь. Дуже важливо визначитися з тим, що є найголовнішим для вас, адже життєві цінності допомагають формувати характер і контролювати наші вчинки, бажання і рішення, сприяють соціалізації особистості. Цінності, подібно до магніту, впливають на нашу поведінку і визначають життєвий шлях. Навіть, якщо не докладати зусиль, наші цінності складуться під впливом обставин і оточення.

Давайте визначимо, які ж цінності є головними у вашому житті?

Вправа 1.

3 метою мотивації пізнавальної діяльності ліцеїсти діляться на групи по 5-6 чоловік і записують на листочках життєві цінності для підлітків.

(Учні записують : здоров’я, зовнішня краса, успіхи в навчанні, дружба з однолітками, дружня родина, здоров’я своє і близьких, багато грошей, модний одяг, щастя, благополуччя , розваги , подорожі…).

Вихователь. Тепер я попрошу вас підкреслити у цьому списку тільки 5 цінностей. З 5 залишіть 3, з 3 залишіть одну.

Ось ми підійшли до висновку, що для більшості здоров'я - найголовніша цінність. І не тільки для вас, а кожна людина цього прагне.

Всесвітня організація охорони здоров’я зазначає, що здоров’я - це стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб і фізичних вад.

Дайте відповідь на запитання:

Як ви вважаєте, від чого залежить наше здоров’я?

сі відповіді учні повинні записати   на кольорових квадратиках та наклеїти на дошці. Після того, як відповіді будуть вичерпаними, вихователь наводить дані Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо впливу визначених факторів на життя на здоров’я людини).

Вихователь. Здоров’я від спадковості  залежить на 20%;  від екології - на 20%;  від рівня медичної допомоги - на 10 %; від способу життя - на 50%. Отже, саме від самої людини залежить її здоров’я та самопочуття [4].

  1. Давайте разом визначимо компоненти здорового способу життя:
  2. Заняття спортом, висока рухова активність.
  3. Збалансоване харчування та дотримання режиму харчування.
  4. Загартовування, яке особливо цінне в дитячі та юнацькі роки.
  5. Сприятливий психологічний клімат у стосунках з людьми (тобто збереження психічного здоров'я, що є основою духовного життя).
  6. Бережливе ставлення до природи.
  7. Улюблена робота.
  8. Відмова від шкідливих звичок.

 Вправа 2. “Модель здоров’я”

Бесіда:

– Що на вашу думку є складовими частинами здоров’я?
– З чого складається здоров’я людини?
– Без чого неможливо було б уявити дійсно здорову людину?

Після того, як учні відповіли на запитання, вихователь ділить клас на три групи (Сонце, Повітря, Вода).

(Поділ на групи відбувається таким чином: по черзі кожен учень називає слово -1-й – сонце, 2-й – повітря, 3-й – вода, 4-й – знов сонце і т. д.).

Тоді вихователь пропонує команді “Сонце”, зібратися в одному кутку аудиторії, команді “Повітря” – у другому і команді “Вода” – у третьому.

Коли команди сіли на свої місця, вихователь дає їм завдання:

Враховуючи всі відповіді на попередні запитання, створіть, будь ласка, свою модель здоров’я. При цьому використовуйте аркуші паперу, маркери, фломастери, кольоровий папір, ножиці, клей.

Після виконання роботи учні презентують свої моделі.

Відбувається обговорення.

– Що вони відчували, коли створювали модель здоров’я? .
– Що відчували, коли наносили пошкодження?
– Що відчували, коли отримали свою модель пошкодженою?
– А зараз уявіть, що це була не модель, а ваше особисте здоровʼя.
– Чи можна відновити те, що вже зруйновано?
– Чи буде це мати той самий вигляд?
– Що легше – запобігти чи відремонтувати? [3]

Вихователь. Усі ви добре розумієте, що шкідливі звички негативно впливають на самопочуття та здоров’я. Алкоголь, наркотики – всі ці речовини змінюють свідомість, тому їх називають психоактивними речовинами, але є простіше узагальнення – отрута. Отрута – речовина, що призводить в дозах, навіть невеликих відносно маси тіла, до порушення життєдіяльності організму: до отруєння, інтоксикації, захворювань і патологічних станів, а також до смертельних наслідків. У промисловості отрути називають токсикантами. Отрута - це та речовина, якої не існує у нашому організмі. Коли вона потрапляє до нашого організму у незначній кількості, він відчуває, що цю речовину необхідно вивести, і активізується. Людина стає більш жвавішою, оскільки організму треба активізуватися вдвічі більше. А це призводить до незворотних наслідків.

Але це не всі шкідливі звички, які стосуються молодого покоління.

  1. Проблема сучасності - постійне використання смартфонів, від яких деякі діти не відходять. Ці шкідливі звички у школі призводять до падіння успішності. Через гаджети підліток жертвує багатьма потребами і можливостями.
  2. Поширеною є залежність від батьків, коли підліток не здатний приймати самостійні рішення. Статистика показує, що такі діти більше схильні до прийому алкоголю, наркотиків і куріння.
  3. До шкідливих звичок відносять ігрову і телевізійну залежність. Іноді дитині віртуальний світ більш привабливий і цікавий, що негативно відбивається на його соціальному житті [2].

Вправа 3. „10 заповідей здоров’я”.

Вихователь запитує в учасників: „Що таке заповідь?”

Учням пропонується уявити себе мудрецями, які жили в давнину і дати 10 настанов – заповідей для зміцнення здоров’я. Після закінчення вихователь пропонує одній групі учасників назвати свої заповіді і записати їх на дошці, інші учасники груп доповнюють цей перелік. Потім учні роблять висновок, які заповіді найважливіші (акцент робиться на ті, що найбільше повторюються) [1].

Вправа 4.

Вихователь. У вас у кожного в руках є по одній скріпці, і ваше завдання – розігнути її. (Учні виконують завдання). А тепер спробуйте повернути її до попереднього стану.

Запитання для обговорення:

  1. Чи вдалося вам повернути скріпку до первинного стану?
  2. Як ви вважаєте, чи можна скріпку порівняти зі здоров’ям?
  3. Що роблять наркотики і алкоголь із нашою «скріпкою»?

Як видно з експерименту, відновити первинний вигляд скріпки неможливо. Так само і зі здоров’ям людини. Зберегти здоров’я легше, ніж його відновлювати [4].

Отже, щоб бути успішною особистістю, необхідно дбати про своє здоров’я, займатися спортом та позбутися шкідливих звичок.

ІІІ. Заключна частина.

Рефлексія.

Запитання до обговорення:

  1. Що корисного ви дізналися?
  2. Що найбільш запам’яталося?
  3. Чи змінились у когось переконання стосовно шкідливих звичок?

Висновок. Здоров'я — це найбільша цінність кожної людини. Важливо знати, що шкідливі звички, про які ми щойно говорили, шкодять нашому здоров'ю, призводять до хвороб, депресій, деградації особистості, втрати мрій, дорогих людей, речей, які були колись найважливішими. На початку заняття кожен із вас сказав про свої життєві цінності, найважливішою серед яких є здоровʼя. Будь-яка людина може його втратити. Пам'ятайте про це, здобувайте нові знання, робіть правильний вибір. Будьте здорові [5]!

Література

  1. Василюк Т.А. Тренінг «Здоровʼя – цінність нашого життя» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://libkor.com.ua/php/fulltext_files/003_Zdorovya.pdf
  2. Дацишена Т. Здоровʼя – запорука успіху [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://nmcdon.org.ua/images/
  3. Виховна година «Життя заради майбутнього» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://lit.ukrtvory.ru/klasna-godina-do-tizhnya-zdorov-ya-zhittya-zaradi-majbutnogo/
  4. Розробка тренінгу «Збереження духовного, морального та фізичного здоров’я учасників педагогічного процесу як чинник соціалізації особистості» для педагогів [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://osvita.ua/school/lessons_summary/psychology/48813/
  5. Виховна година-тренінг «Я буду здоровим» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ukped.com/vihovni-zahodi/1955-.html?showall=1&limitstart