Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Існує загальновідома думка, що музика є  унікальним суспільним і культурним явищем та має  універсальні можливості впливу  на здоров’я людини. Здатність музики активно впливати на нейрофізіологічні процеси в організмі людини дозволяє використовувати її як могутній засіб, що сприяє оздоровленню, розвитку розумових здібностей, духовних якостей, гармонізації психіки, узгодженому функціонуванню емоційної й розумової систем.

Залучення дошкільнят до різних видів музичного мистецтва з використанням креативних прийомів та методів, сприяє успішному розвитку їхньої творчої активності. Використання творчих завдань, ритмічних ігор, сеансів медитації в дитячому закладі та вдома стимулює процес внутрішнього самовдосконалення дитини, створює широкі можливості для повноцінного розкриття всіх її потенціалів.

Сучасний етап розвитку спеціальної педагогіки та психології характеризується пошуком нових шляхів соціальної адаптації дітей з психічними та фізичними проблемами.  На сьогодні мовленнєві проблеми стали досить поширеним явищем серед дошкільнят. У третини  обстежених дітей виявляються мовленнєві вади. Це явище ускладнюється тим, що деякі мовленнєві вади позначаються на інтелекті дитини. Науковцями (Л.В. Чеснокова, О.І. Золотарьова) визначені два типи дітей із вадами мовлення, які зустрічаються найчастіше:

  • діти, які страждають на тяжкі нервові форми заїкання, розлад дихання з великою кількістю супутніх рухів, загальне недорозвинення мовлення (боязкі, замкнуті, вони болісно переживають через свою ваду, тримаються осторонь колективу, пасивні, не вміють володіти своїм тілом, мають перенапружену або, навпаки, в’ялу мускулатуру);
  • діти, які вкрай збудженні, надміру активні, неспокійні малюки, які погано володіють своїми гальмівними центрами [4].

У дітей-логопатів спостерігається  недорозвинення ряду психомоторних функцій: страждають увага, пам'ять; має місце загальна моторна незграбність, недостатня рухливість та координованість рухів пальців рук, знижена працездатність на заняттях. Ці діти швидко втомлюються, починають відволікатися і внаслідок цього перестають сприймати навчальний матеріал. У спілкуванні більшість з них характеризуються підвищеною  збудливістю або в’ялістю та апатією. Із цим може бути пов’язана емоційна нестійкість, яка виражається у частих змінах настрою, капризності або плаксивості.  Малюкам із вадами мовлення не просто адаптуватися до навколишнього світу, виявляти особистісні якості у колективі, спілкуватися з однолітками й дорослими.

В наш час діти дуже перенасичені інформацією. Безпосередньо, це стосується і малюків, які відвідують заклади дошкільної освіти. Спілкування з  однолітками, дорослі розмови вдома, телевізор з постійною рекламою, комп’ютерні ігри – така поліфонія подразників закономірно обумовлює нервовість та неспокій  дитини, погіршує продуктивність діяльності. Варто також враховувати і біологічні аритмії, які сьогодні простежуються не лише в дорослих,  а й у дітей, оскільки їх так само торкнулися прискорений темп життя і скорочення періодів відпочинку протягом дня.

Діти зі слабкою нервовою системою можуть бути збуджені просто від того, що їхні психологічні та соматичні реакції відстають від загального ритму життя дитячого колективу. Саме до такої категорії дошкільнят відносяться діти- логопати, які з 4-річого віку  потрапляють в логопедичну групу. Додатковим навантаженням для таких малюків є корекційні заняття з вчителем-логопедом, які вимагають максимальної активізації усіх психічних процесів та додаткового нервового напруження.  Саме тому в  повсякденне життя дітей логопедичної групи ми вводимо ігри та вправи  на  розслаблення та  розвантаження нервової системи.

Один із нових  видів музичного мистецтва, з  яким ми частково працюємо - це медитація.  Науково доведено, що у тих дітей, в житті яких присутні медитаційні техніки, часто відзначається більш високий рівень гормонів щастя:  ендорфінів, дофаміну та інших. Медитацією можна займатися в будь-який зручний час. Це пояснюється тим, що практикуючи медитацію, діти здатні проживати миттєвості щастя і відчувати навколишній світ всіма своїми органами чуття. Для дітей з особливими освітніми потребами впроваджувати медитацію є надскладним завданням. Медитація є  цікавою і привабливою  для дошкільнят лише тоді, коли вона проходить в ігровій формі.  Малюки дуже легко входять в стан медитації, треба їх лише направляти і підштовхувати до цього.  Ця робота не проводиться примусово - діти мають самі виявити бажання взяти участь у медитації.  Саме медитація допомагає дітям заспокоїтися, звільнитися від негативних емоцій; покращує душевний стан, розвиває творчу уяву і фантазію. Важлива умова для цього виду роботи – урівноважений, спокійний емоційний стан педагога, затишна атмосфера і супровід ліричної (класичної чи сучасної) музики.

Ігри-медитації бувають різні за характером і сюжетом. Більшість медитаційних вправ потребують того, щоб дитина спочатку навчилася певний час перебувати у нерухомій позі. В основі медитації лежить контроль над власною увагою, тому під час ігор-медитацій дошкільнята можуть навчитися певний  відрізок часу зосереджувати увагу на якомусь одному предметі чи процесі. Щоб сприяти процесу розслаблення та зосереджування, створюємо для малюків спокійну атмосферу, відсторонюємо їх від зайвих зовнішніх подразників. Дітям для ліпшої концентрації можна навіть запропонувати зручно лягти на килимку, заплющити очі. Під час звучання спокійної або радісної музики педагог може розповісти невеличку казку, наприклад, про сонечко, промінець, хмаринку тощо. Приємна казкова атмосфера допоможе дітям розслабитися під час слухання та відчути себе персонажами казки. Педагог робить з малюками все разом. Головне, щоб дошкільнята сприймали медитацію як гру. Лише при наявності всіх ігрових умов діти залюбки долучаються до медитації і з нетерпінням чекають знову.     

Врахувавши те, що гра-медитація, забезпечує стан врівноваженості та душевного спокою, що налаштовує малюків на відповідну роботу, нами були створені авторські ігри-медитації відповідно пори року у віршованій формі, яка є доступною для сприймання дітьми, а саме:  «Осінні листочки» (додаток 1), «Сніжинки-пушинки» (додаток 2), «Весняні краплинки» (додаток 3), «Сонячні промінчики» (додаток 4).

Додаток 1

Осінні листочки

музика П. Панін «tvoya-nezhnost»

Хлопчики й дівчатка, зручно лягайте,
Свої оченятка закривайте.
Давайте з вами трішечки пограємо
В осінньому садочку побуваємо.

Ви тепер не малюки чудові,
А листочки гарні, кольорові,
Помаранчеві листочки й  зелененькі
І багряні, жовті й золотенькі.

На гілках листочки спочивають
І тихенько пісеньку співають.
Сонечко листочки зігріває,
Промінці їм теплі посилає.

Тут в садочок вітер залетів,
З листячком погратись захотів.
По гілках пробігся вітер жваво
І зірвав все листячко яскраве.

Закружляли у танку листочки
І лягли на землю килимочком.
Вітер килимком помилувався
І за стовбур дерева сховався.

А листочки стали затихати
І на зиму спатоньки лягати.
Тихо-тихо стало у садочку,
Притомилися і сплять листочки.  

(Дейнеко В.А.)

Додаток 2

Сніжинки-пушинки

музика П.Панін «muzyka-bez-slov»

Всі ви, дітки, гарно працювали,
Вміло танцювали і співали.
А зараз час вам трішки відпочити,
Тихенько лягти і оченята закрити.

Уявіть, що ви не діточки маленькі,
А сніжиночки біленькі і легенькі.
На хмариночці сніжинки спочивають,
Під морозяною ковдрою дрімають.

Сплять сніжинки на м’якесенькій хмаринці,
Немов немовлята на перинці.
Тут з’явився вітерець завзятий,
Вирішив хмаринку розгойдати.

Потрусив хмаринку він щосили –
І сніжиночки на землю полетіли.
Усі різні, неповторні і чудові,
Дивовижні зірочки казкові.

У танку сніжиночки кружляють,
То униз, то вгору знов злітають.
Танцювали-танцювали і стомились,
На замерзлу землю опустились,

Сад, дорога і будинки стали білі –
Це сніжинки все навколо прикрасили.  

                                          (Дейнеко В.А.)

Додаток 3

Весняні краплинки

музика П. Панін «flash-de-amor»

Любі хлопчики й дівчатка,
Будемо відпочивати:
Оченята ми закриємо,
Трішечки помріємо.

Спробуємо уявляти
І разом фантазувати.
Уявіть, що кожен з вас вже не дитинка,
А весела весняна краплинка.

Всі краплиночки грайливі, веселкові
Виграють мелодію чудову.
То по підвіконню пострибали,
Ніби на цимбалах нам заграли.

То в калюжу дружно всі пірнули-
Дивні марокаси ми почули.
У воді краплинки покружляли,
Із сестричками разом потанцювали.

Потім всі злилися у струмочки,
Ніжно задзвеніли, як дзвіночки.
Полилася музика рікою –
Це краплинки всіх вітають із весною!   

                                          (Дейнеко В.А.)

Додаток 4

Сонячні промінчики

музика Д. Ласт

Діточки сідають, оченята закривають,
Дивні перетворення на вас уже чекають.
Ви тепер не дошкільнята:
Не дівчата, не хлоп’ятка.

Ви – золотисті пустунці,
Веселі сонця промінці.
Яскраві та завзяті
Ще й любите стрибати.

З віконця – на доріжку,
З доріжки – на листочок,
З листочка – на травичку,
З травички – на грибочок!

Погралися з метеликом,
Зігріли черв’ячка.
Під кущик зазирнули,
Щоб розбудить жучка.

До білочки рудої
У гості завітали.
Грибочки посушили
І знов помандрували.

За зайчиком вухатим
Побігли навздогін.
Злякався куцохвостий,
У ямку вскочив він.

А промінці веселі
Продовжили стрибати,
Та сонечко ласкаве
Покликало їх спати.

Промінчики зітхнули,
Пробіглись по доріжці
І швидко поспішили
Лягати спати в ліжко.

А сонечко всміхнулось,
Промінчики зібрало
І в ліжечках тепленьких
До ранку заховало.          

                   (Дейнеко В.А.)