Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

«Гра – це величезне світле вікно, через яке в
духовний світ дитини вливається цілющий
потік уявлень, понять про навколишнє»
В.О.Сухомлинський

Основний принцип програми «Українське дошкілля» - не вчити і виховувати, а розвивати закладене в дитині природою, допомагаючи їй пізнавати навколишній світ через те, що їй близьке. Тож працюючи з дошкільниками, я усвідомлюю, що одним з найважливіших моїх завдань є розвиток їх інтелекту, формування у них розумових умінь та здібностей. 

Адже здобуті знання, уміння і навички дозволять дитині легко освоїти все нове в соціумі. Тому, з метою підготовки у дітей мислення, поліпшення математичних навиків, розвитку логіки та мовлення, я обираю такий вид діяльності – як гра. Це особливий вид діяльності, основними характеристиками якої є спонтанність, творчість, задоволення від процесу.

Організація життєдіяльності дітей забезпечується відповідно освітніх ліній Базового компоненту дошкільної освіти. Провідною діяльністю дітей дошкільного віку є гра, тому освітня лінія «Гра дитини» є виокремленою. У ній розглянуто такі види ігор, як: рольові, конструкторсько-будівельні, дидактичні, народні, рухливі, настільно-друковані, театралізовані та ігри на розвиток креативності. Вона передбачає розвиток у дітей творчих здібностей, самостійності, ініціативності, організованості в ігровій діяльності та формування у них стійкого інтересу до пізнання довкілля і реалізації себе в ньому. А освітня лінія «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» побудована за напрямками «Сенсорні еталони», «Елементарні математичні уявлення». Тобто діти старшого дошкільного віку розв’язують нескладні завдання з народної математики [1, c.9].

Гра забезпечує задоволення ігрових уподобань кожної дитини, сприяє виникненню дружніх, партнерських стосунків та ігрових об’єднань за інтересами, спонукає до обміну думками, оцінювання себе й інших, заохочує до імпровізації, висловлювання власних оцінно-етичних суджень [2, c.6].

Освітня лінія «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» передбачає сформованість доступних для дитини дошкільного віку уявлень, еталонів, що відображають ознаки, властивості та відношення предметів і об’єктів довколишнього світу. Показником сформованості цих уявлень є здатність дитини застосовувати отримані знання у практичній діяльності (ігрова, трудова, сенсорно-пізнавальна, математична тощо), оволодіння способами пізнання дійсності, розвиток у неї наочно-дієвого, наочно-образного, словесно-логічного мислення [2, c.7].

Гра для дітей - це спосіб розвивати фізичні, інтелектуальні, емоційні, соціальні та моральні навички.  Фаворитом у виконанні поставлених мною цілей стала цікава та пізнавальна гра - «Блоки (кубики) Дьенеша». Ця гра, з метою розвитку математичних навичок, мислення і уяви у малюків, з'явилася завдяки працям угорського дослідника, педагога, психолога і математика Золтана Пала Дьенеша.

Багато дорослих вважають, що теорія вивчення математичних понять незрозуміла і складна для сприйняття дитиною. Золтан Дьенеш створив дану теорію для малюків від двох до восьми років, враховуючи їх фізіологічні та вікові особливості. У зв'язку з цим, вона сприймається дітьми на практичних заняттях з великим інтересом і легкістю.

У набір для гри входять 48 логічних блоків, виготовлених з дерева, картки, на яких у схематичній формі подано властивості, а також заперечення властивостей.

Логічні блоки - це геометричні фігури, які характеризуються за чотирма ознаками: формою, кольором, розміром та товщиною - круг, прямокутник, квадрат, трикутник, які оформлені в жовті, червоні і сині кольори, виконані у великому і маленькому розмірі, а також у вигляді тонких і товстих фігур. Важливо, що в наборі не існує геометричних фігур з однаковими параметрами. Блоки відносяться до типу іграшок, з якими діти знайомляться із задоволенням, ними грати можна не один рік шляхом ускладнення завдань від простого до складного.

Картки-властивості допомагають дітям перейти від наочно-образного до наочно-схематичного мислення, а картки із запереченням властивостей стають містком до словесно-логічного мислення.

Для проведення деяких ігор і вправ (завдань) слід додатково приготувати допоміжний матеріал – іграшки-персонажі, обручі, мотузки тощо.

В залежності від віку дітей можна використовувати не весь комплект блоків, а якусь його частину: спочатку блоки різні за формою і кольором, але однакові за розміром і товщиною (12 штук); потім різні за формою, кольором і розміром, але однакові по товщині (24 штуки); і в кінці – повний комплект фігур (48 штук). Це дуже важливо, адже, чим різноманітніший матеріал, тим складніше абстрагувати одні властивості від інших, а значить, і порівнювати, класифікувати, узагальнювати. 

Слід зазначити, що загострювати увагу дітей на терміні «блоки» не має сенсу. Адже в сприйняті дитини блок передусім носій форми, тобто геометрична фігура. Тому в спілкуванні з дітьми доцільніше користуватися словом «фігура».

Під час занять, на яких використовуються ігри (вправи, завдання) з блоками Дьенеша, у дітей:

  • формуються сенсорні здібності;
  • вдосконалюються вміння проводити аналіз про колір, форми предметів, називати їх, пояснювати схожість та відмінність об’єктів, обґрунтовувати свої судження;
  • виховується самостійність, ініціативність, наполегливість у досягненні мети;
  • розвиваються знання, уміння і навички для самостійного рішення задач;
  • формуються уявлення про математичні поняття - алгоритм, кодування інформації;
  • розвиваються просторові уявлення (орієнтування на аркуші паперу);
  • розвивається здатність до моделювання та конструювання;
  • розвивається фантазія і творчість;
  • розвиваються пізнавальні процеси, психічні функції, пов’язані з мовленнєвою діяльністю;
  • появляють навики товариськості, вміти домовлятися, переконувати, працювати в парах та підгрупах [5].

Заняття формують у малят наполегливість, прагнення вирішити поставлене завдання, допоможуть повірити в свої сили, прагнення мислити, приймати рішення, здогадуватися.

Основний принцип методики З.Дьенеша звучить так: навчання повинно проводитися не в нудній формі, коли дитині доводиться уважно слухати пояснення, а потім - повторювати за вчителем, а в процесі захоплюючої гри, що дає старт розвитку вміння мислити самостійно і проявляти фантазію [3].

З.Дьенеша вивчав специфіку протікання пізнавальних процесів у дошкільнят і виявив закономірність - діти добре освоюють числа і найпростіші арифметичні дії, але дуже слабо розуміють абстрактні категорії. Малюки намагаються знайти відповідь, використовуючи готовий шаблон, що виходить аж ніяк не завжди. Тому педагог і придумав таку допомогу, в якому знайомство зі складними поняттями відбувається в наочному вигляді [5].

У простій і зрозумілій формі, отримуючи задоволення, маленька дитина знайомиться з абстрактними категоріями і поняттями, що невідмінно стане в нагоді їй і в школі, і в подальшому житті.

Щоб розпочати роботу з блоками Дьенеша необхідно забезпечити поетапне виконання шести завдання:

  • знайомство;
  • правила гри;
  • порівняння;
  • мова символів;
  • абстракція чисел;
  • варіативність.

Перше завдання «Знайомство». Перш ніж приступити до ігор і вправ, надайте дітям можливість самостійно познайомитися з логічними блоками. Викладіть перед дітьми набір і надайте їм повну свободу дій. Нехай вони використовують їх на власний розсуд в різних видах діяльності. З логічними блоками дитина виконує різні дії: викладає, змінює місцями, прибирає, ховає, шукає, ділить і т.д., а по ходу своїх дій міркує. В процесі різноманітних маніпуляцій з блоками діти встановлять, що вони мають різну форму, колір, розмір, товщину. Крім того, діти розпочнуть конструювати (моделювати), адже цей творчий напрям діяльності неможливо обійти стороною ні для однієї іграшки з геометричними фігурами.

Друге завдання «Правила гри». На цьому процесі відбувається плавний перехід дитини на вивчення правил гри. Вивчення правил є важливим повчальним моментом, оскільки малюк не зможе без знань правил гри вирішити поставлені завдання від початку до кінця. У правилах міститься найважливіша інформація для дитини, яку педагог прагне йому донести.

Третє - «Порівняння». Діти спочатку опановують вміння виявляти і абстрагувати в предметах одну властивість (колір, форма, розмір, товщина), порівнювати, класифікувати і узагальнювати предмети по кожній з цих властивостей. За двома властивостями (колір і форма, форма і розмір, розмір і товщина і т. д.). За трьома (кольором, формою і розміром; формою, розміром і товщиною; кольором, розміром і товщиною). За чотирма властивостями (колір, форма, розмір і товщина).  Слід врахувати, що при цьому в одній і тій же вправі легко можна міняти міру складності завдання з урахуванням можливостей та вікових особливостей дітей.

Четверте завдання «Мова символів». Дитина приходить до розуміння, що серія з двох і більше кроків наводить до одного результату. Автор системи назвав цю стадію символічною. Для опису карт-ігор необхідно використовувати спеціальну мову у вигляді різних символів. Дитина створює в процесі гри власні символічні системи [6].

П'яте - «Абстракція чисел». Вчить розуміти сенс чисел. Ігри повинні спиратися на візуальне сприйняття - таблиці, картки, діаграми, схеми і т.д. (для середнього та старшого дошкільного віку).

Шосте завдання «Варіативність». Яке є завершальним і найтривалішим, в ході якого дитині пропонуються різні варіанти опису карт-ігор, визначаються специфічні правила, що дозволяють прийти до необхідних логічних висновків. Граючи з блоками Дьенеша, дитина виконує різноманітні предметні дії (групує за ознакою, викладає ряди за заданим алгоритмом) [4, 5].

Після дотримання і виконання всіх завдань можна перейти до ігор і вправ з блоками. Рекомендую розпочати з найпростіших вправ:

  • знайти такі ж фігури, як ця, за кольором (формою, розміром, товщиною);
  • знайти не такі фігури, як ця, за формою (розміром, товщиною, кольором);
  • знайти сині (червоні, жовті) фігури (трикутні, прямокутні, квадратні, круглі);
  • знайти фігури великі червоного (жовтого, синього) кольору;
  • знайти фігури маленькі жовтого (синього, червоного) кольору;
  • знайти товсті фігури синього (червоного, жовтого) кольору;
  • знайти тонкі фігури червоного (синього, жовтого) кольору;
  • назвати, яка ця фігура за кольором (формою, розміром, товщиною);
  • конструювання за завданням (скласти фігуру за зразком на малюнку), або самостійним задумом.
  • виконати завдання за зашифрованими кодами (схемами), за допомогою карток-властивостей, тощо.

Дидактичний посібник «Блоки Дьенеша» допомагає не тільки весело провести час, а й під час цікавої та пізнавальної гри, сформувати у дитини логіко-математичні здібності та мислення.

Ігри та вправи з логічними блоками можна використовувати на заняттях, під час самостійної ігрової діяльності дитини, як у дитячому садочку, так і в дома.

Головне завдання педагога - запастися терпінням, розібратися в особливостях методики З.Дьенеша, а також навчитися використовувати його дидактичний посібник. Якщо немає можливості придбати готовий посібник «Блоки Дьенеша», то не засмучуйтеся. Пропоную виготовити своїми руками плоскі фігури з грубого та цупкого паперу, з якими можна з успіхом займатися.  Більшість ігор можна організувати і з плоскими фігурами. Річ у тому, що самі дерев'яні фігурки - це лише частина гри.

Отже, за допомогою ігор з логічними блоками Дьенеша, діти зможуть легко та швидко вирішувати математичні задачі і вправи підвищеного рівня складності, у дошкільників сформується логіко-математична компетентність, що дасть можливість успішно навчатися у Новій українській школі.

Література

  1. Білан О. І., Програма розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля» / О. І. Білан; за заг. ред. О. В. Низковської. - Тернопіль: Мандрівець, 2017. - 256 с.
  2. Базовий компонент дошкільної освіти (нова редакція) / Науковий керівник: А. М. Богуш, - К.: Видавництво, 2012. – 26 с.
  3. 3.Статья по теме: Игры с блоками Дьенеша /nsportal.ru/
  4. http://ditsad.com.ua/konsultac/konsultac2850.html
  5. https://dveri-krs.ru/uk/effektivnye-zanyatiya-po-matematike-s-blokami-denesha-obuchenie-v/
  6. 6. https://naurok.com.ua/cikavi-vpravi-z-vikoristannyam-blokiv-denesha-tangram-ta-geometrichnogo-materialu-164074.html