Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Особливості розвитку сучасних дітей свідчать про те, що вони відрізняються від їхніх однолітків минулого століття і потребують сучасного підходу в вихованні, корекції і розвитку. Не виняток і діти з інтелектуальними порушеннями. Щоб зацікавити їх, зробити навчання усвідомленим, потрібні нестандартні підходи, індивідуальні програми розвитку, нові технології. Процес подачі матеріалу на занятті з вчителем-логопедом повинен бути дещо інший, більш індивідуалізований. Вирішити це завдання можна за допомогою інформаційної технології навчання - це педагогічна технологія, яка застосовує спеціальні способи, програмні та технічні засоби (кіно, аудіо та відеотехніку, комп'ютери) для роботи з інформацією.
Ми живемо в столітті інформації. Комп'ютеризація увійшла практично в усі сфери життя і діяльності сучасної людини. Тому впровадження комп'ютерних технологій в освіту - логічний і необхідний крок у розвитку сучасного інформаційного світу в цілому. Комп'ютер може стати в дошкільній освіті ядром розвивального предметного середовища. Тому, важливим є створення системи роботи з використанням комп'ютера для розвитку дитини і перш за все, формування у неї психологічної готовності до життя і діяльності в суспільстві, яке застосовує інформаційні технології.
Для дитини дошкільного віку гра - це провідна діяльність, у якій виявляється, формується і розвивається його особистість. І тут у комп'ютера є широкі можливості, тому що правильно підібрані розвивальні комп'ютерні ігри і завдання є для дитини, перш за все ігровою діяльністю, а потім вже навчальної. Діти отримують емоційний і пізнавальний заряд, який викликає у них бажання розглядати, діяти, грати, повертатися до цього заняття знову. Цей інтерес і лежить в основі формування таких важливих структур, як пізнавальна мотивація, довільні пам'ять і увага, передумови розвитку логічного мислення.
Застосування інформаційно-комунікаційних технологій в корекційному навчанні дозволяє оптимізувати педагогічний процес, індивідуалізувати навчання дітей з особливими освітніми проблемами та значно підвищити ефективність будь-якої діяльності. Застосування комп’ютерів, мультимедійних та інформаційних технологій у якості дидактичних засобів використовується для підвищення мотивації дітей, збільшення інтересу до самого процесу виконання завдання.
Сучасні технічні пристрої, дозволяють проектувати принципово нові педагогічні технології, що сприяють активізації та ефективному функціонуванню компенсаторних механізмів з метою корекції різних порушень, формуванню та розвитку мовленнєвих засобів, а також загальному розвитку дітей.
Компенсаторна властивість нових технологій дозволяє дітям з особливими потребами брати активну участь в навчальному процесі попри функціональні обмеження. Завдяки використанню інформаційно-комунікаційних технологій, ці діти здатні подолати бар’єри на шляху до навчання, оскільки отримують доступ до різноманітних дидактичних матеріалів у доступному прийнятному форматі, а також демонструвати свої навчальні досягнення.
Використання інформаційних технологій підвищує мотивацію дитини, значно полегшує роботу логопеда, дозволяє ефективніше залучати до важливої роботи з корекції і розвитку мовлення батьків і самих дітей, уніфікує використання ряду педагогічних прийомів і значно розширює спектр можливостей логопеда.
Корекція мовленнєвих порушень дітей з особливими освітніми потребами має тривалу і складну динаміку. Застосування інформаційно-комунікаційних технологій в поєднанні з традиційними методами дозволяє оптимізувати корекційно-розвитковий процес, зробити його більш результативним.
Відомо, що використання в корекційній роботі різноманітних нетрадиційних методів і прийомів запобігає стомлення дітей, підтримує у дітей з різною інтелектуальною патологією пізнавальну активність, підвищує ефективність логокорекційної роботи в цілому.
Впровадження комп'ютерних технологій сьогодні є новим щаблем у освітньому процесі.
Перевагою інформаційно-комунікаційних технологій для логопедичної практики є:
- використання ігрової форми навчання;
- полісенсорній вплив, тобто використання збережених аналізаторів, що дає можливість створення ефективних компенсаторних механізмів;
- диференційований підхід до навчання;
- об'єктивність - фіксація початкових, проміжних і підсумкових даних стану функції, яка зазнає корекційного впливу;
- формування стійкої мотивації і довільних пізнавальних інтересів;
- підвищення самооцінки дитини (система заохочень - комп'ютерні герої, звукові ефекти);
- формування співробітництва між особливою дитиною та вчителем - логопедом;
- активізація роботи з батьками, підвищення компетентності батьків в корекційному процесі.
Інформаційно-комунікаційні технології в своїй роботі вчителя-логопеда я застосовую за такими напрямками профілактики і корекції мовленнєвих порушень :
- Робота над диханням і голосом.
- Розвиток психічних процесів (пам'ять, увага, мислення, сприйняття).
- Робота над розвитком дрібної і загальної моторики.
- Формування і розвиток навичок звукового аналізу та синтезу.
- Удосконалення лексичної і граматичної складової мовлення.
- Елементи комп'ютерного навчання допомагають формувати у дітей знакову функцію свідомості, що є вкрай важливим для їх мовного та інтелектуального розвитку.
- Оформлення логопедичних куточків, виготовлення посібників для індивідуальних занять з дітьми.
У процесі використання інформаційно-комунікаційних технологій на логопедичних заняттях розв’язується декілька задач:
- ознайомлення дітей з комп'ютером і правилами поведінки під час роботи з ним;
- подолання психологічного бар'єру між дитиною і комп'ютером за допомогою створення ситуації успіху;
- формування і розвиток навичок навчальної діяльності;
- розвиток психічних функцій;
- розвиток уяви;
- розвиток пізнавальної активності;
Комп'ютер в повній мірі може замінити магнітофон і дзеркало, які необхідні логопеду при корекції звуковимови. Запис звуку, мікрофон і веб-камера зацікавлюють дитину, яка має порушення інтелектуального розвитку, підштовхують її до усвідомлених дій (під керівництвом логопеда) щодо виправлення порушених звуків.
У пам'яті комп'ютера зберігаються зразки мовлення дитини на початку, в процесі і після закінчення корекції звуковимови. Даючи малюкові можливість прослухати ці зразки, можна досягти високої позитивної мотивації дітей з особливими освітніми потребами для щоденної наполегливої праці над поліпшенням своєї артикуляції. Дитина легше розуміє свої помилки і в подальшому намагається їх усунути.
Будь-яке логопедичне заняття починається з організаційного моменту («розминки для розуму»). Тут можуть бути використані загадки, і ребуси, і анаграми.
В основній частині логопедичного заняття можуть бути використані різні (в залежності від теми і мети заняття) матеріали інформаційно-комунікаційних технологій. Це можуть бути і самостійно створені матеріали.
Дуже зручно для вчителя-логопеда створювати і потім використовувати в роботі заняття-презентації по конкретним темам. Ці презентації включають наочний матеріал, схеми, анімовані малюнки і багато іншого.
Фізкультхвилинки для учнів теж може провести комп'ютер. На екрані монітора з'являються схематичні зображення чоловічків в різних гімнастичних позах. Існують також комп'ютерні програми-тренажери для очей, що дозволяють дати відпочинок очам дитини.
В логопедично-корекційній роботі з дітьми, які мають інтелектуальні порушення я використовую:
- Електронні посібники для демонстрації на комп'ютері, мультимедійному проекторі, відео і аудіотехніці :
- електронні книги (дитячі, енциклопедії, довідники та ін.);
- DVD, CD диски і аудіокасети ("Уроки тітоньки Сови", "Голосу птахів і звірів" та ін.);
- спеціальні комп'ютерні ігри ("Розвиток мови. Вчимося говорити правильно", "Ігри для тигри", "Домашній логопед", ігри - розфарбовування та ін.).
- Готові цифрові освітні ресурси : - ігри, презентації на сайтах www.logozavr.ru, viki.rdf.ru.
- Власні презентації, фотоальбоми, створені в Microsoft PowerPoint.
- Відеозапис мовленнєної роботи дитини на занятті.
- Базу відеозаписів динаміки розвитку мовленнєвих умінь та навичок дітей спеціальних дошкільних груп.
При використанні комп'ютерних програм на занятті логопеду необхідно знати правила безпечної роботи з комп'ютером, крім того, не використати не апробованих і науково необгрунтованих програм, що може привести до заміни живого мовного спілкування спілкуванням з машиною, завдати шкоди зору і нервовій системі дитини. Необхідно враховувати і негативні моменти при роботі з комп'ютером. З обережністю слід вирішувати питання про комп'ютерне заняття, якщо у дитини є невротичні розлади, судорожні реакції, порушення зору, оскільки комп'ютер може посилити усі ці відхилення в стані здоров'я. Діти з порушенням мовлення часто мають ослаблену нервову систему, щоб її не перевантажувати, робота з комп'ютером на одному занятті не повинна перевищувати 5-10 хвилин, залежно від віку дитини і міри виснажуваності її нервової системи.
До початку заняття для попередження перевтоми очей рекомендується провести з дитиною зорову гімнастику: рухи очима вправо-вліво, вгору-вниз впродовж 8-10 секунд, кругові рухи очей за годинниковою стрілкою і проти годинникової стрілки по 8-10 разів. Логопед повинен стежити, щоб при цьому голова дитини знаходилася у спокої, а не оберталася. Під час роботи з комп'ютером необхідно періодично переводити погляд дитини від комп'ютера у бік кожні 2 хвилини на декілька секунд. По закінченню заняття зорову гімнастику необхідно повторити.
Визнаючи, що комп'ютер – новий потужний засіб для інтелектуального і творчого розвитку дітей і їх мовленнєвих умінь та навичок, необхідно пам'ятати, що він повинен тільки доповнювати педагога, а не замінювати його. Не можна забувати і про те, що ми покликані не лише навчити дитину, але і зберегти його здоров'я. Отже, завдання виховання сучасних дітей повинне полягати в створенні системи роботи що забезпечує умови для зниження гіперактивності, зняття тривожності, розвитку вольових якостей, зосередженості, концентрації уваги, збереження і зміцнення фізичного здоров'я дитини.
Таким чином, інформаційно-комунікаційні технології є ефективним технічним засобом, за допомогою якого можна значно збагатити корекційно-розвиваючий процес, стимулювати індивідуальну діяльність і розвиток пізнавальних процесів дітей з особливими освітніми потребами, розширити кругозір дитини, виховати особу, адаптовану до життя в сучасному суспільстві.
Література
- Гаркуша Ю.Ф. Новые информационные технологии в логопедической работе. / Ю.Ф. Гаркуша, Н.А. Черлина, Е.В. Манина. - Логопед. -2004. — № 2.
- Засоби інформаційно-комунікаційних технологій єдиного простору системи освіти України: монографія / [В.В. Лапінський, А.Ю Пилипчук, М.П. Шишкіна та ін.]; за наук .ред. проф. В.Ю. Бикова – К.: Педагогічна думка, 2010. – 160 с.
- Ковригина Л.В. Использование элементов ИКТ при подготовке учителей-логопедов к логопедической работе с детьми старшего дошкольного возраста. / Л.В. Ковригина - Фундаментальные исследования. – 2008. – № 3 – С. 57-59
- Лизунова Л.Р. Использование информационно-коммуникативных технологий в логопедической работе. / Л.Р. Лизунова. - Логопед. — 2006. — № 4.
- Лынская М.И. Организация логопедической помощи с использованием компьютерных программ. / М.И. Лінская. - Логопед в детском саду. – 2006. № 6.
- Соприна М.В. Компьютерные технологии в коррекции речевого развития дошкольников. / М.В. Соприна. - Воспитатель ДОУ. — 2010. — № 7.