Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Використання інтерактивних технологій в сучасній школі забезпечує розвиток комунікативної компетенції через інтерактивне включення учнів у навчальний процес. Урок стає не тільки процесом передачі знань, але й засобом розвитку дитини, виховання інноваційної особистості. У результаті систематичної роботи вдається значно збільшити час усної практики кожного учня на уроці. Ця робота приводить до позитивних результатів:

  • Висока мотивація учнів до навчання;
  • Зріст мисленнєвих можливостей учнів;
  • Розвиток вміння аналізувати, робити висновки, трактувати, пояснювати, вміння самоорганізації і самоконтролю.

Проектна робота характеризується високою комунікативністю, активним включенням учнів в навчальну діяльність, організує умови для розвитку особистості учня. Проектна робота – це вдалий метод розвитку креативності учнів, спосіб залучення дітлахів до дослідницької, пошукової роботи, чудова можливість спонукати дітей до експерименту, знаходження нових шляхів розв’язання тих чи інших проблем, справжній відпочинок від рутини на уроках.

Мета проектної роботи полягає в тому, що дитина має можливість проявити себе якнайкраще: продемонструвати свої творчі здібності використовуючи при цьому набуті знання й навички з лексики, граматики тощо, поділитися життєвим досвідом, розкрити в собі та своїх друзях нові таланти, позбутися багатьох комплексів, мати на все свою власну думку і не боятися її аргументувати, навчитися слухати думки інших і поважати їх. Робота над проектом дозволяє учням виступати в ролі авторів, підвищує творчий потенціал, сприяє розширенню мовних знань.

Основними підходами до навчання іноземних мов є особистісно-орієнтований, діяльнісний та комунікативно-когнітивний, у центрі уваги котрих є особистість дитини, врахування її особливостей, можливостей та здібностей. Вони реалізуються на основі диференціації та індивідуалізації навчання, використання нових інформаційних технологій, дотримання принципів продуктивності навчання, автономії учня , наступності, орієнтації на мовленнєвий розвиток, навчання у «співробітництві» та методом «проектів», а також через введення профілів.

Використання, а тим більше створення нестандартних форм уроку з вживанням інноваційних інтерактивних методів вчителем є виявом творчості. Відомо, що імпровізує той, хто добре підготувався.

Ціллю авторської розробки є виявлення особливостей інноваційних  та традиційних інтерактивних методів навчання у співпраці вчителя й учнів, їх значення для розвитку творчості учнів та здатності й готовності здійснювати іншомовне спілкування з носієм мови.

Інноваційні і традиційні інтерактивні методи навчання

На сучасному етапі, у контексті особистісно-зорієнтованої, гуманістичної освітньої формації переосмислюються численні педагогічні поняття, вводяться у практичний обіг нові.

Працюючи над проблемою міста «Соціалізація особистості в сучасному освітньому просторі», і проблемою школи «Моделювання умов для використання інноваційних методів соціалізації особистості в сучасній школі», ми визначили педагогічні стратегії, що будуть сприяти ефективності процесу соціалізації учнів різних вікових груп.

Практична значимість цього пов’язана з впровадженням і розвитком актуальних інтерактивних методів навчання іноземної мови, оскільки сьогодні життя висуває нові вимоги до рівня викладання іноземних мов у школі і орієнтує вчителів на пошук найбільш ефективних методів навчання.

Інтерактивне навчання (від англ. – interactive learning) – це, по-перше, учіння, яке ґрунтується на взаємодії, по-друге, навчання побудоване на взаємодії. Таким чином, основою інтерактивного навчання є взаємодія учасників

Освітнього процесу, що здійснюється за допомогою методів, які активізують педагогічне спілкування, тобто діалог.

Інтерактивні методи навчання – це система способів діалогічної взаємодії суб’єктів навчання, спрямованих на осмислення діалогу.

Класифікація інтерактивних методів навчання (ІМН)

ІМН можна класифікувати за кількома ознаками. Слушна, скажімо, класифікація дослідника М.В. Кларіна, в основу якої покладено принцип активності. Науковець пропонує методи фізичної, соціальної, пізнавальної активності. Так, прикладами фізичної активності є зміна робочого місця, запис, малювання тощо.

Учасники включені в соціальну активність тоді, коли ставлять запитання, відповідають тощо.

Приклади пізнавальної активності : доповнення учасниками викладеного матеріалу, самостійний пошук розв’язання проблеми. Звичайно всі три види активності взаємопов’язані.

Інформаційні ІМН.

Це способи діалогічної взаємодії учасників навчання з метою обміну матеріальними або духовними цінностями.

Наведу деякі ідеї, що можуть зреалізувати ці методи:  «Паперові літаки», «Моє ім’я»

Пізнавальні ІМН.

Це способи пізнавальної взаємодії (діалогу) учасників з метою отримання нових знань і їх систематизації.

До цих методів можна віднести «Від А до Z ». Учням пропонується назвати тематичну лексику на чотири вибраних літери.

Ділова гра – це форма відтворення предметного і соціального змісту, моделювання навчальної ситуації.

Мотиваційні ІМН.

Це способи діалогічної взаємодії учасників навчального процесу, за допомогою яких кожен визначає власну позицію у ставленні до способів діяльності групи, окремих учасників, викладача, самого себе. Серед цих методів можна назвати такі :

«Мої очікування».  «Я очікую від себе…», Від вчителя… Я хочу знати…

«Самооцінка». Учні самі оцінюють свої досягнення, порівнюють свою оцінку з оцінкою вчителя, з’ясовують, що треба зробити для покращення своїх досягнень.

«Інтерв’ю». Учні працюють у парах, ставлять запитання, які актуалізують знання з проблеми, що обговорюється.

Регуметивні ІМН – це способи, завдяки яким встановлюються та приймаються певні правила діалогічної взаємодії учасників навчання.

Найпопулярніший метод – мозковий штурм.

Мозковий штурм – це метод, за допомогою якого група людей, зібравшись разом, намагається розв’язати якусь проблему.

У ході мозкового штурму всі обмеження усуваються, і потенціал може бути використаний повністю. Мозковий штурм (МШ) один з найпопулярніших методів навчання і групової роботи.

Ми коротко розглянули нові форми інтерактивного навчання. Інтерактивні методи дозволяють вчителю і учням організувати більш інтенсивний та захоплюючий процес співробітництва. Це підвищує активність, готовність відстоювати свою особисту точку зору та мотивацію учнів до оволодіння ними необхідними знаннями. Але не треба відмовлятися від старих форм. Найбільш популярною «старою» формою є гра, яка робить уроки цікавими, захопливими та жвавими.          

Метод навчальних проектів

Серед методів взаємодії привертає увагу метод проектів. Він відноситься до груп методів діалогічної взаємодії і останнім часом набуває все ширшого застосування у вивченні іноземних мов.

Метод «проектів» не є новим у педагогічній практиці. На нього звертали увагу педагоги ще на початку ХХ століття. Під керівництвом С.Т. Шацького у 1905 році педагоги використовували цей метод у практичній діяльності. Але, не дивлячись на широке розповсюдження в загальноосвітніх школах країни, він не знайшов підтримки серед учителів, оскільки не було чітких розробок щодо його використання в практиці викладання дисциплін.

У сучасній зарубіжній освіті ідеї проектної діяльності перетворилися у досить обґрунтовану систему навчання (Великобританії, Бельгії, Германії, Італії, Нідерландах, Норвегії, Ізраїлі та інших країнах світу). Популярність методу була зумовлена раціональним поєднанням теоретичних знань і практичних умінь, що застосовувались для вирішення конкретних проблем.

Метод «проектів» виник в ході запровадження ідей вільного виховання, але тепер він став інтегрованим компонентом цілком розробленої системи освіти.

Метод проектів – це метод навчання, за яким учні набувають знань і вмінь у процесі планування і виконання поступово ускладнених практичних завдань – проектів. На уроках іноземної мови метод проектів може використовуватися у рамках програмного матеріалу майже по любій темі.

Зміст цього методу стимулює розвиток інтересу учнів до певних проблем, розв’язання яких потребує володіння певною системою знань. Сутність методу «проектів» полягає у тому, що завдяки йому через детальну розробку проблеми (використання певної технології) досягається дидактична мета. Завершується ця робота конкретним результатом.

Проектна робота – це вдалий метод розвитку креативності учнів, спосіб залучення дітлахів до дослідницької, пошукової роботи, чудова можливість спонукати дітей до експерименту, знаходження нових шляхів розв’язання тих чи інших проблем, справжній відпочинок від рутини на уроках.

Розробляючи проекти, учні працюють індивідуально та в групах, вони виконують різного роду вправи, задачі, пов’язані з використанням знань з різних областей науки, організовують «мозкові атаки», засідання експертних груп, тощо. Учні об’єднані загальною ідеєю, працюють над одним завданням або проектом: у групах розробляється план спільної діяльності та засоби досягнення мети, обробляються джерела інформації, розподіляються ролі, висуваються та обговорюються ідеї.

Мета проектного навчання полягає у створенні умов, за яких:

  • учні самостійно з інтересом набувають знання з різних джерел;
  • вони навчаються використовувати знання, якими вони самостійно оволоділи для розв’язання пізнавальних та практичних завдань;
  • у учнів формуються комунікативні вміння, оскільки вони працюють в різноманітних групах;
  • у них розвиваються дослідницькі вміння: їм доводиться самостійно виявляти проблеми, формулювати гіпотезу, збирати необхідну інформацію, спостерігати, проводити експерименти, аналізувати та узагальнювати здобуті результати;
  • учні можуть поділитися життєвим досвідом, розкрити в собі та в своїх друзях нові таланти, аргументувати, навчитися слухати думки інших і поважати їх, формувати власний світогляд, отримувати навички взаємодії з колективом, уміння вирішувати складні життєві ситуації. Саме тут відбувається розвиток складових самовдосконалення особистості, у першу чергу потребу у самоствердженні та самореалізації, що є невід’ємною частиною соціального становлення сучасної людини, яке передбачає проект «Освітні стратегії соціалізації особистості громадянського суспільства».

Проектна робота дає учням можливість пишатися своїми досягненнями, тією працею, яку кожен з них вніс у загальну справу, у проект, його створення.

До інтерактивних технологій відносять пізнавальні ігри, в яких приймає участь одна (чи декілька) учнівських груп. Викликає інтерес учнів гра, яка отримала назву «дебати».

Дебати (слово французького походження, що означає «сперечатися») – це обмін думками.

Дебати у сучасній школі стають популярними незважаючи на те, що вони є одним із найскладніших способів обговорення дискусійних проблем.

Використання інтерактивних методів навчання та проектної роботи дозволяє розвивати:

  • Креативність учнів
  • Їх комунікативні здібності, необхідні для життя у сучасному світі

Та є гарною нагодою:

  • Навчити учнів спілкуватися між собою й гарно орієнтуватися в інформаційному просторі
  • Перетворити вивчення англійської мови у захоплююче зайняття.

Це нелегка робота, але ви отримаєте реальне задоволення заходячи у клас, коли почуєте: «Oh, great. Today is our project lesson. I love English! ».

2.2 Project Work at the English lesson

Project work is not a new methodology. Its benefits have been widely recognized for many years in the teaching of sub­jects like Science, Geography, and History. Some teachers have also been doing project work in their language lessons for a long time, but for me it was a new way of working.

The aim of my work is to provide a simple introduction to project work. I shall explain what project work is, what benefit it brings, and how to introduce it into the classroom

What is a project?

In fact, the key to understanding project work lies not in the question What?, but rather in the question Who? Who makes the decisions? A project is an extended piece of work on a particular topic where the content and the presentation are determined principally by the learners. The teacher or the textbook provides the topic, but as the examples in this sec­tion show, the project writers themselves decide what they write and how they present it.

This learner-centered characteristic of project work is vital, as we shall see when we turn now to consider the merits of project work.

It is not always easy to introduce a new methodology, so we need to be sure that the effort is worthwhile. What benefits does project work bring to the language class? I must say, that :

Pupils don't feel that English is a chore, but it is a means -: of communication and enjoyment. They can experiment with the language as something real, not as something that only aperies in books.

Project work captures better than any other activity the two principal elements of a communica­tive approach. These are:

a   a concern for motivation, that is, how the learners relate to the task,

b   a concern for relevance, that is, how the learners relate to the language.

We could add to these a third element:

c a concern for educational values, that is, how the lan­guage curriculum relates to the general educational de­velopment of the learner.

Let's look at these in a bit more detail:

MOTIVATION

If I could give only one piece of advice to teachers it would be this: Get your learners to enjoy learning English. Positive motivation is the key to successful language learning, and project work is particularly useful as a means of generating this. If you talk to teachers who do project work in their classes, you will find that this is the feature that is always mentioned: the students really enjoy it. But why is project work so motivating?

Personal -                                         

Firstly project work is very personal. There is nothing simulated about a project. The students are writing about their own lives: their house, their family, their town, their dream's .any fantasies,-their own research into topics that interest them. What-could be more motivating, particularly to the young learner? And because it is such a personal experience, the meaning and the presentation of the project are important to the students. They will thus put a lot of effort into getting it right.      

Learning thought doing -

 Secondly, project work is very active medium. It is a kind of structured playing. Students aren't just receiving and produc­ing words, they are:

  • collecting information
  • drawing pictures, maps, diagrams, and charts
  • cutting out pictures
  • arranging texts and visuals
  • coloring
  • carrying out interviews and surveys
  • possibly making recordings, too

Project work is learning - through doing. Sense of achievement

Lastly, project work gives a clear sense of achievement. It enables all students to produce a worthwhile product.

This feature of project work makes it particularly well suited to the mixed ability class, because students can work at their own pace and level. The brighter students can show what they know, unconstrained by the syllabus, while at the same time the slower learners can achieve something that they can-take-pride in, perhaps compensating for their lower language level by using more photos and drawings.        

Integration of language with other skills

Project work helps to integrate the foreign language into the network of the learner's own communicative compe­tence.

Real needs of language learners.

Project work helps to make the language more rel­evant to learners' actual needs.

Language and culture

It is widely recognized that one of the most important benefits of learn­ing a foreign language is the opportunity to learn about other cultures.

The purpose of learning a foreign language is to make com­munication .between two cultures possible. English, as an international language,-should not be just for talking about the ways of the English-speaking world. It-should also be a means of telling the world about your own culture. Project work helps to create this approach.

If you look at this task of the project, you’ll see the tasks that bring in Knowledge from Ge­ography and Science classes: They are taken from the Project series of books.

Make a project about a country.

  • Choose a country. Find some information about it. Try an atlas an encyclopedia, the Internet travel agencies, and the country's embassy.
  • Write a few paragraphs about the country.
  • Illustrate your text with a map and piсtures.

Make a poster about a country.  

  • Choose your topic.
  • Do some research" to find information and_ illustrations.
  • Design your poster and write your text. _ -

In this section I have considered the merits of project work in terms of the process of learning, language content;-and educational values. From all three points of view, project work emerges as a practical methodology that puts into practice the fundamental principles of a communicative approach to language teaching. It can thus bring considerable benefits to our language classroom.

Realistic translation work

Project work can provide some good’ opportunities for realistic translation work. A lot of the source material for projects (leaflets, maps, interviews, texts from reference books, etc.) will be in the mother tongue. Using this material in a project provides useful translation activities. In projects on Life in the Past students usually have to interview people in their native language but report their findings in English.

Writing practice

There will be plenty of opportunities in other parts of the language course for learners to practice oral skills. Project work should be seen as a chance to practice that most diffi­cult of skills, writing.

I often work at the project, when it comes at the end of a chapter or unit. In this way you teach and practice the language in the unit that the students will need to express their ideas in their project. So, for example before-a project on Free Time you would first teach or revise the names of sports and hobbies, days of the week, etc. and some use­ful grammar such as the present simple. In this way the learners are provided with the basic tools for doing their project.

As far as we know the key of successful project is good preparation.

a   We'll need some basic materials and equipment:

  • scissors
  • rulers
  • glue
  • large sheets of paper or card

b   It's a good idea to have some reference books available:

  • a dictionary
  • a grammar book
  • an atlas

The material does not have to be in' English. Indeed, as already noted, material in LI can provide opportunities for some creative translation work;

  • You do not have to provide all the material yourself. En­courage the students to provide material as well. They will often have old comics and magazines at home.

In project work, the students not only learn new vocabulary, they also develop the skills of looking for words they do not know or alternative ways of expressing what they want to say.      

"One of -the most important features of project work is presentation. The form of presentation you choose will de­pend on the topic, the way of working;-and the needs of your teaching situation. Projects can be presented in two ways:

as s poster or as a book. This is the best format for individual projects. As for senior pupils, we can propose them such projects;

Tell the story of your country.

1   Find some information in your books or on the Internet.
Or you can talk to your History teacher.

  • How and when did it become a united country?
  • Have its borders changed?

2   Write about your country. Illustrate your project with maps.

Make a project about teenage health.

  1. Choose some topics to write about, e.g. food, exercise, drugs.
  2. Make some rules for living a healthy life.
  3. Find some pictures to illustrate your ideas.
  4. Present your ideas as an information leaflet or a short TV program.

Working at the topic “Travelling” at the first lesson I proposed students to discuss how much money they need to travel by different kinds of transport and choose the most suitable way of travelling for their group.

At the next lesson we worked at the words and expressions on the topic “Travelling to London” and discussed reasons for travelling:

- to meet people;

- to discover new places;

- to get acquainted with traditions and customs;

- to have a rest.

Every group got some additional material and texts for reading and choosing necessary information.

Next step is “choosing the way of travelling” and giving advantages and disadvantages of a certain way of travelling (pros and cons)

At the next lesson we decided:

- to book the tickets;

- to  reserve a hotel

- to make up the list of places of interest, which we want to see;

I recommended them to use the dialogues

Booking airline tickets by the phone:

Travel agency clerk (P1) : Good morning, can I help you?

Mister Brown (P2) : I’d like to reserve a seat on a morning flight to London next Wednesday.

P1 : Can I offer you two flights at 7:30 am and at 10 am. Which would you prefer?

P2 : I’d rather go by the 7:30.

P1 : 1-st class or economy?

P2 : Economy please;

P1 : O.K. Anything else?

P2 : When does the plane due in London

P1 : At 12:30. There are no delays as a rule. Your name, address and phone number please.

P2 : (Gives the information required)

P1 : We’ll deliver your ticket two days before your departure. Thank you for calling us.

Booking a Seat at a Booking Office.

Clerk (P1): Yes, Sir?

Mr. Brown P2 : I “d like to book a seat on a train to London on the 24 of May.

P1: Single or return?

P2: Return, please.

P1: That will be 700 grivnas, sir.

P2: Here you are.

P1: Thank you. Your train leaves at two twenty five from platform 7.

Next step – “Visiting Places”- students find information about places of interest in London and demonstrate pictures, videos, articles, discuss and make up the program of going sightseeing.

And finally every group presents its project work and shows its creativity and imagination, enquiry and self –expression.

In conclusion I must say that project work is one of the most exciting teaching methodologies a teacher can use. It truly combines in practi­cal form both the fundamental principles of a communicative approach to language teaching and the values of good educa­tion. , it is certainly hard work to organize the students' writing and everything, but it is very-rewarding to go into the classroom and hear 'Oh,: good.

Today it's our project lesson, I love -English!

Література

  1. Освітні стратегії соціалізації особистості громадянського суспільства. Методичний вісник 2015. Електронна версія вісника http://www.osvita-verh.dp.ua/.
  2. Державний освітній стандарт з іноземної мови (загальна середня освіта) V – IX класи : [проект, 2-га редакція] / Під керівництвом Ніколаєвої С.Ю. – К. : Ленвіт, 1998. – С. 32.
  3. Коваленко О. Про вивчення іноземних мов у 2008 – 2009 н. р.: [проект] // 2008 рік. Іноземні мови. – № 2. – 2008. – С. 18.
  4. Про вивчення іноземних мов у 2003/2004 навчальному році: [Методичний лист Міністерства освіти і науки України] // Іноземні мови.    –  №2. – 2003. – С.26.
  5. Алуєва М. Основні напрямки роботи вчителів іноземних мов : [ДОІППО. Методичні рекомендації] // Джерело. – №21 – 30. – 2009. – С. 26.
  6. Методичні рекомендації щодо вивчення іноземних мов у 2009/10 навчальному році // Збірник наказів. –  №14, 15. – 2009. – С. 45.
  7. Полат Е.С. Новые педагогические и информационные технологии. – М., 1999. – С.15.
  8. Сергеев И.С. Как организовать проектную деятельность учащихся: [Практическое пособие для работников общеобразовательных  учреждений]. – М. : Аркти, 2004. – С. 70.
  9. Вступ до проектної роботи [Матеріали ОUР] // Іноземні мови. – №4. – 2003. – с.25.
  10. Ніколаєва С.Ю. Проектна робота “Europe is more than you think” для учнів старшої школи // Іноземні мови. –  №1. – 2006. – С. 3.