Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Постановка проблеми. Усвідомлення суспільством того, що новій Україні потрібні люди з високим творчим потенціалом, які здатні вивести націю на новий рівень соціально-економічного розвитку, спонукало до численних інновацій в різноманітних сферах життя, зокрема і в освіті. Підвищення якості освіти є однією з актуальних проблем нашої країни. Аналіз сучасних наукових досліджень та врахування сучасних вимог початкової освіти переконує в тому, що проблема професійної підготовки майбутніх учителів була й залишається актуальною.

Ключова роль у реалізації інноваційної освітньої діяльності належить учителю, який сьогодні перестає бути для учнів єдиним джерелом знань. Під готовністю до інноваційної діяльності розуміємо сукупність якостей вчителя, що визначають його спрямування на розвиток власної педагогічної діяльності та діяльності всього колективу школи, а також його здатність виявляти актуальні проблеми освіти учнів, знаходити та реалізовувати ефективні способи їх розв’язання [3]. «Найважливіша умова успішної роботи школи – це багате різностороннє інтелектуальне життя педагогічного колективу, допитливість, інтерес до нового в науці, постійний інтелектуальний ріст, удосконалення». В.О Сухомлинський [5].

Виклад основного матеріалу. Ухвалення нового закону «Про освіту» - важливий крок до реформування освіти, фактично підґрунтя для впровадження ідей Нової української школи. Уже сьогодні говорять про те, що Новий державний стандарт початкової освіти – це стандарт, який покликаний змінити методи навчання, він компетентнісний за своєю суттю. Ми прагнемо, щоб через інструменти стандарту, зокрема через інтегроване навчання, стрижнем якого є окреслена проблема, діти опанували різні предмети. При чому робили це інтерактивно – через гру, діяльність, цікаві вправи. Важливо, щоб навчання приносило їм радість, щоб школярики вчилися творити, а не відтворювати, мислити самостійно, а не відгадувати те, що хоче почути від них учителька. Власне таке навчання, як свідчать дослідження, ефективне, бо воно ґрунтується на потребах і досвіді дитини, воно індивідуально зорієнтоване. Дуже важливий пріоритет нашого стандарту – збереження оптимізму – найціннішого ресурсу дитини, яким часто нехтує педагог, а це, власне, основа для успіху людини, а не знання формул чи правил [1].

Реалізація інноваційної політики неможлива без створення нової школи, яка б готувала всебічно розвинену творчу особистість, створювала умови для її повноцінного інтелектуального , духовного та фізичного розвитку.

Інноваційна освітня діяльність – це процес внесення якісно нових елементів в освіту, що характеризуються вищим ступенем творчої активності учасників освітнього процесу, результатом діяльності яких є створення нових освітніх технологій, формування нового світогляду вчителя та всебічно розвиненого учня. Крім того, вона впливає на створення нових управлінських структур та створює оптимальні умови для формування більш досконалих відносин між школою та суспільством. [2,с. 215].

Готовність учителя до інноваційної діяльності тісно пов’язана з особистісним розвитком, професійною спрямованістю, професійною освітою, саморозвитком і самовизначенням педагога. Сучасний учитель має постійно здобувати й узагальнювати нові знання з різноманітних джерел, володіти технологіями їх передавання. Це сприятиме формуванню комунікативної компетентності педагога як невід’ємної складової загальної культури та життєвих компетентностей кожної людини в інформаційному суспільстві [4.с. 65].

Головним завданням школи є розвиток творчої особистості як вчителя, створення умов для повноцінного фізичного, інтелектуального та духовного розвитку всіх учасників навчально-виховного процесу. Цьому сприяють інноваційні підходи до роботи.

Одним із центральних мотивів навчання є пізнавальний інтерес.

Для того, щоб сформувати пізнавальний інтерес, учителю важливо правильно організувати свою професійну діяльність. Як писав В.О. Сухомлинський, учитель має «запалити в його (молодшого покоління) душі вогник допитливості, любов до знань» [5, с.125].

Ключем до вирішення цього непростого завдання видатний педагог вбачав творчий процес викладача: «Лише творчий вчитель може бути джерелом успіху своїх вихованців» [ 5, с. 201]. Отож необхідно  перебувати в постійному пошуку нових форм, прийомів, засобів, технологій навчання, інтегрувати професійний досвід та інноваційні технології в навчально-виховному процесі.

Тому намагаюся здійснювати свою педагогічну   діяльність так, щоб найбільш повно розкрити не тільки здібності й талант кожного учня, а й розвивати власну ініціативу та творчий пошук, що дає можливість самореалізуватися у своїй професійній діяльності. Це дає можливість реалізувати такі основні завдання:

- здійснення диференційного навчання;
- розвиток творчих здібностей;
- створення умов для всебічного розвитку особистості;
- сприяння самоактивізації творчого потенціалу учнів;
- впровадження інноваційної методики навчання і виховання.

Досвід показує, що творчу особистість може навчити і виховати тільки творча особистість. Адже, якщо ми хочемо навчити всіх, враховуючи особистість учня з його потребами, інтересами та життєвими проблемами, необхідно вносити зміни в навчальний процес. Тому потрібна відповідна підготовка педагогічних кадрів. У своїй роботі вчителі початкових класів мають впроваджувати технології й методики особисто зорієнтованого, компетентнісного та інтегрованого навчання, виховання і розвитку учнів.

Я, як педагог, намагаюся постійно перебувати у пошуку і апробації педагогічних технологій, що суттєво поліпшують мотивацію учнів до навчального процесу. Це ігрові, інтегровані, мультимедійні технології, технології продуктивного та індивідуального навчання.

Успішно на уроках використовую роботу у великих і малих групах, парах, проблемне навчання, інтерактивні ігри. Особливу роль звертаю на використання інформаційно-комунікаційних технологій у навчальному процесі. Використання мультимедійних засобів в навчально-виховному процесі дає мені, як педагогу, можливість залучити учнів до активного навчання, а саме:

- активізувати навчання шляхом використання цікавих і швидкозмінних форм подачі інформації, стимуляції пошуку відповідей;
- розвивати творче мислення шляхом експериментування, пошуку зв’язків між новою і старою інформацією, встановлення зв’язків і закономірностей;
- розвивати абстрактне мислення за допомогою заміни, демонстрації конкретних предметів схематичними чи символічними зображеннями, наочністю;
- покращити сприйняття матеріалу за допомогою наочності, підкреслювання, кольорового зображення, графіки, мультиплікації, відео, музики;
- стимулювати рефлексію, аналіз учнями своєї діяльності шляхом отримання наочного зображення наслідків власних дій;
- залучати покоління, що підростає, до інформаційної культури суспільства.

Я спостерігаю, що за допомогою мультимедійних засобів навчання учні стають віртуальними свідками історичних подій, учасниками наукових конференцій, здійснюють подорожі, переходять в іншомовне середовище.   Комп’ютерно-інформаційні технології, що надають учням доступ до нетрадиційних джерел інформації, створюють можливості для творчої діяльності, сприяють формуванню професійних навиків.

У рамках концепції Нової української школи (НУШ) активно впроваджений такий інноваційний напрямок роботи, як LEGO – технології. Така форма роботи є цікавою для молодшого школяра та розвиває ряд характеристик: критичне, творче мислення, увагу, уяву, навички аналізу та синтезу, навички роботи в команді та пошуку декількох варіантів розв’язання задач, дрібну моторику тощо. LEGO-технології можливо застосовувати на уроках різної спрямованості (гуманітарні, природничі, точні).

Висновки. Отже, з врахуванням сучасних реформ освіти виникла потреба інноваційних підходів у якісній професійній підготовці майбутніх фахівців. Інноваційну діяльність учителів початкових класів треба спрямовувати на оволодіння інформаційно-комунікаційними технологіями, щоб учитель став для учнів координатором інформаційного потоку. Учителю необхідно володіти сучасними методиками та новими освітніми технологіями, щоб спілкуватися на одній мові з дитиною, а також для професійного й особистісного росту та самовдосконалення.

Адже сьогодення вимагає від учителя готовності до використання нововведень в освітньому процесі, і тому кожен педагог шукає найбільш ефективні методи та форми роботи для підвищення зацікавленості учнів та зростання їх успішності. І одним із шляхів удосконалення своєї роботи є використання сучасних педагогічних технологій, за допомогою яких забезпечується можливість досягнення ефективного результату в розвитку особистісних якостей в процесі засвоєння знань, умінь, навичок.

Література

  1. Тарас Базюк. Новий закон про освіту. Що реально зміниться, коли буде результат і що може піти не так. [Електронний ресурс] // Tvoemisto.tv. - Режим доступу:http://tvoemisto.tv/exclusive/novyy_zakon_pro_osvitu_zrobyty_vypusknyka_konkurentospromozhnym_89214.html
  2. Приходько В.М. Парадигми моніторингу якості освіти і педагогічного процесу. (У запитаннях та відповідях). Науково-методичний вісник.- Запоріжжя, 2010.- 215 с.
  3. Скрипник В.І. Проектування готовності вчителя до інноваційної діяльності // Управління школою. – 2015 – № 4-6.
  4. Колесникова О. Самоаналіз навчального закладу. Кадрова політика // Управління школою. – № 13 – 15. – С. 65.
  5. Сухомлинський В.О. : до 100-ряччя від дня народження : Довідкове видання / В. О. Сухомлинський. – Вінниця, 2018. – 395 с.