Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Розвиваючи інтелектуальні та творчі здібності здобувачів освіти, формуючи певні якості особистості, необхідно чітко усвідомлювати, що весь процес виховання та навчання повинен бути спрямований на пошук дитиною свого місця в житті. А тому важливого значення набуває процес вироблення різноманітних життєвих навичок, необхідних для розвитку життєвої компетентності та успішної адаптації в суспільстві. Життя доводить, що в складних умовах, які постійно змінюються, найкраще орієнтується, приймає рішення, працює людина творча, гнучка, креативна, здатна до генерування і використання нових ідей, задумів, підходів та рішень.  Це людина, яка володіє  певним  переліком  якостей, а саме: рішучістю, вмінням не зупинятися на досягнутому, сміливістю мислення.

Головна мета школи – дати можливість виявити й розвинути творчі сили дитини, яка в майбутньому має бути успішною.

Нова школа – школа творчості та успіху.

У новому Державному стандарті метою освітньої галузі «Мови і літератури» визначено розвиток особистості учня, формування в нього мовленнєвої і читацької культури, комунікативної та літературної компетентності, гуманістичного світогляду, національної свідомості, високої моралі, активної громадянської позиції, естетичних смаків і ціннісних орієнтацій.

Цього можна досягти шляхом прищеплення відповідних компетентностей здобувачам освіти.

У книзі «Сто порад учителю» В. Сухомлинський зауважив: «Немає абстрактного учня. Мистецтво й майстерність навчання і виховання полягає в тому, щоб розкривати сили й можливості кожної дитини, дати їй радість успіху в розумовій праці...»

Яким же чином можна сформувати й розвивати творчий потенціал дітей?

Вважаю, що сучасному педагогові необхідно вибрати те "зерно", що дасть змогу створити свою міні-методику. А у творчого вчителя й учні прагнутимуть до творчості.

У своїй педагогічній практиці апробовую спосіб інтеграції окремихелементів таких сучасних технологій навчання:

  • проектне навчання;
  • інтерактивні форми та методи;
  • особистісно орієнтоване навчання;
  • інноваційні технології.

Найефективнішим засобом досягнення мети є інноваційні технології   навчання.

Без впровадження інноваційних технологій та інтерактивних форм і методів, що спрямовані  на розвиток творчої особистості учня, поставлених завдань не розв’язати.

Інтерактивне навчання розглядаю як багатовимірне явище.   Яке  вирішує три завдання: навчально-виховне, комунікативно-розвивальне та соціально-орієнтаційне, результати якого резонують за межами навчального простору. Серед багатьох форм і методів інтерактиву оптимальною вважаю групову форму,  адже група для кожного її члена – це суспільство в мініатюрі. Роботу організовую в такий спосіб, щоб досвід (знання, вміння), який набуває дитина в штучно створеному середовищі, вона могла перенести в зовнішній світ і успішно його використати.

Цікавими є  прийоми роботи в парах, які можна використовувати  на уроках зарубіжної літератури: «Взаємоінтерв'ю»,  «Взаємоперевірка», «Ти мені – я тобі».  З метою розвитку комунікативних компетентностей школярів найчастіше використовую інтерактивні методи: «Передбачення. Увага! Чорна скринька», гра «Збираємо уявну валізу героя», «Мозковий штурм», «Обери позицію», «Мікрофон», «Незакінчені речення», «Дерево рішень», «Сенкан», прийом «Спринт» та інші. 

Ефективною формою розвитку комунікативних  компетентностей учнів є інсценізація літературних текстів. Цей вид роботи сприяє розкриттю індивідуальності учня, збагачує його внутрішній емоційний досвід.  Для залучення здобувачів освіти до активної співпраці широко застосовую діалог, даю завдання, які вимагають мобілізації інтелектуальних зусиль, пам'яті, уваги, а також уміння логічно мислити. 

Інформаційні технології використовую з 5 класу. Саме через презентацію є можливість полегшити сприйняття складних  понять з теорії літератури та мови.    Мультимедіа дають можливість використовувати на уроках велику кількість ілюстрацій до творів. Вважаю незамінними засоби мультимедіа,  коли йдеться про вивчення біографії письменника.  Це дає можливість глибше проникнути у внутрішній світ митця. Комп'ютеризований урок є цікавим та важливим відкриттям сучасної освіти. Він сприяє формуванню інформаційного середовища з теми, яка вивчається.

Учителю слід спиратися на добре продумані і систематизовані прийоми роботи, які потребують застосування надбань власних почуттів, розуму, волі, пізнавальної самостійності.   Тому на своїх уроках використовую психолого-дидактичні прийоми творчого розвивального навчання.  Наприклад,  прийом «Я-диктор»,  «Живі малюнки», «Буриданів віслюк», «Прокрустове ложе», «Ланцюжок», «Очима психолога» та інші.  Велику увагу приділяю домашнім завданням.  Як правило, вони диференційовані та творчі.

З-поміж найперспективніших засобів формування читацької компетенції сьогодні  все частіше згадується метод проектів. Перевага цього методу полягає у тому, що він об’єднує урочну та позаурочну діяльність, спонукає учнів до активного процесу навчання, створює умови для їхньої творчої самореалізації, підвищує мотивацію  отримання  знань,  сприяє  розвитку  інтелектуальних     здібностей, критичного мислення, розвиває вміння приймати рішення, самостійно здобувати інформацію, знаходити вихід з проблеми, відчувати себе впевненим на ринку праці, адаптуватися до соціальних змін і криз у суспільстві.

Під час уроків  активно залучаю учнів до роботи, вчу злагоджено працювати в команді та користуватися різними джерелами інформації.

Використання методів інноваційних та інтерактивних технологій має великий вплив на особистість учня, адже вони не лише допомагають дитині самовизначитись, а й сприяють розвиткові її творчої уяви, надають можливість отримати і вдосконалити навички співпраці в соціальному колективі.

Література

  1. Другов Влад. Про сучасні тенденції у поширенні методів проектного навчання [Електронний ресур] – Режим доступу –www. osvita.org.ua
  2. Інформаційно-методичний журнал // Школа. – 2006. - № 2.
  3. Ковбасенко Ю.І., Ковбасенко Л.В. Зарубіжна література: Підруч. для 6-го кл. загальноосвіт.навч. закл. – К.: Грамота, 2006. – 296 с.
  4. Ковбасенко Л.В. Зарубіжна література: Книга для вчителя: календарне планування та розробки уроків. 6 клас 12-річної школи. – К.: Грамота, 2006. – 408 с.
  5. Крамаренко С.Г. Інтерактивні техніки навчання як засіб розвитку творчого потенціалу учнів // Відкритий урок. – 2002. – № 5-6.
  6. Сіптарова С.В. З досвіду застосування методу проектів / С.В. Сіптарова // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. – 2004. – № 1. – С. 4
  7. Фасоля А.М. Особистісно-зорієнтоване навчання: дидактичний аспект // Українська мова і література. – 2003. - № 48.