Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Учитель має використовувати всі можливості,
щоб саме в роки дитинства донести до свідомості й
серця найтонші відтінки барв, пахощі слова,
щоб рідне слово стало духовним багатством дитини.
В.О.Сухомлинський
Швидкий розвиток науки, зростання обсягу нової інформації потребують від сучасної школи підготовки активних, самостійних людей, які мали б високі творчі здібності та володіли певними якостями, уміли самостійно та творчо мислити; грамотно опрацювали інформацію; удосконалювали розвиток особистої моральності, інтелекту, культурного рівня.
Саме використання інноваційних технологій навчання на уроках рідної мови створюють умови кращого засвоєння нового матеріалу та активізації пізнавальної діяльності учнів, де саме учень сам відкриватиме, здобуватиме й конструюватиме знання та власну компетентність у різних галузях життя.
На уроках рідної мови у молодших школярів не тільки поповнюється запас спеціальних знань з фонетики і граматики, збагачується їхній словниковий запас, виробляються навички усного й писемного мовлення, а й поглиблюються уявлення школярів про навколишній світ. Це напружена, науково-організована й результативна праця всіх учнів у співпраці з учителем, яка розвиває творчі здібності учнів; сприяє здобуванню знань учнями самостійною роботою думки; диференціює та індивідуалізує процес навчання; стимулює роботу з додатковою літературою; розвиває аналітичне мислення, вміння робити узагальнення; формує в учнів навички самооцінки та самоконтролю своєї навчальної діяльності.
Досягненню мети і завдань навчально-виховного процесу у початковій школі сприяє використання інноваційних технологій.
При цьому, що навчальний процес відбувається за умови постійної, активної взаємодії всіх учнів. Це співнавчання, взаємне навчання (колективне, групове, навчання у співпраці), де і учень і вчитель є рівноправними, рівнозначними суб'єктами навчання, розуміють, що вони роблять, рефлектують з приводу того, що вони знають, вміють і здійснюють. Використання інноваційних методів сприяє інтенсифікації навчально-виховного процесу.
Пропонуємо коротенький опис інноваційних технологій, що використовуємо на своїх уроках.
На сучасному етапі життя на уроках української мови та літератури виділяємо такі інноваційні технології (схема 1)
Організація інтерактивного навчання передбачає моделювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор, спільне вирішення проблеми на основі аналізу обставин та відповідної ситуації.
Довільно, але доречно обирати методи, прийоми, форми діяльності, які можуть застосовуватися на уроці (робота з метою уроку, теми; прийом незакінчених речень, есе, вільне письмо, інтерв’ю, створення асоціативних рядів, формування запитань до автора (тексту), рефлексійні запитання; читання з позначками, створення опорних конспектів, активне слухання, метод ПРЕС, мозковий штурм, акваріум, мозаїка, кубування, організаційно - ділові ігри).
До інформаційно - комп’ютерних технологій відносяться – комп’ютерні ігри, які дозволяють організувати навчальну діяльність в цікавій формі. Дитину постійно супроводжують казкові герої, які спонукають її до дій. Дитина попадає в різні незвичайні ситуації, сама собі ставить завдання, шукає засоби для їх вирішення, і при кожному успішному вирішенні отримує вагоме емоційне заохочення. При цьому у дитини формується установка на самостійний пошук, критичне ставлення до оточення і самого себе, бажання дізнатися нове.
Комп’ютерні ігри, що використовуються в роботі з дітьми умовно можна поділити на підгрупи:
- розвиваючі комп’ютерні ігри (спрямовані на формування загальних розумових здібностей, а також пам’яті, мислення, уваги); настільні ігри — мовні лото, ігри-головоломки і лабіринти, пазли.
- навчальні комп’ютерні ігри (які знайомлять дитину з початками мовних понять, дидактичних уявлень, з основами систематизації, класифікації, синтезу, аналізу понять, навчають грамоті, читанню); Танграм” “Конструктор” “Подвоювач” “Водолій”
- ігри – квести (де правила гри приховані і дитина повинна дійти до усвідомлення цілі і способу дій, тобто знайти ключ для розв’язання завдання); «Пригоди Мовознайки», «Маленькі шукачі»,
- ігри – забави (без завдань для розвитку, проте дають можливість дитині порозважатись, здійснити пошукові дії і побачити результат у вигляді мультика); «Хто де живе?», « Знайди зайве слово»
- комп’ютерні діагностуючі ігри (допомагають виявити рівень знань, розвитку, здібностей). «Відшукай зайвий предмет», «Знайди правильну відповідь».
Ігрова технологія є найприроднішою і найпривабливішою діяльністю для молодших школярів.
Саме в іграх розпочинається невимушене спілкування дитини з колективом класу, взаєморозуміння між учителем і учнем. У процесі гри в дітей виробляється звичка зосереджуватися, працювати вдумливо, самостійно, розвивається увага, пам’ять. Задовольняючи свою природну невсипущу потребу в діяльності, в процесі гри дитина „добудовує” в уяві все, що недоступне їй в навколишній дійсності, у захопленні не помічає, що вчиться – пізнає нове, запам’ятовує, орієнтується в різних ситуаціях, поглиблює раніше набутий досвід, порівнює запас уявлень, понять, розвиває фантазію.
Дидактичні ігри, використані на уроках української мови в органічному поєднанні, розвивають не лише мовлення. Ці ігри добре допомагають розвитку пам'яті, уваги, кмітливості, вміння класифікувати предмети, порівнювати їх, узагальнювати, диференціювати.
Органічне поєднання гри та навчання сприяє також всебічному розвиткові, формуванню інтересу до знань.
Головна мета рольової гри – розвивати здібності школярів, прищеплювати уміння приймати правильні рішення. У рольових іграх виявляються особистість учня, його здібності та перспективи на майбутнє.
У навчальних іграх немає тих, хто програв або виграв, тут виграють всі. Їх можна проводити на будь-якому етапі уроку. Це дасть змогу виявити знання учнів і вміння користуватися ними.
Освітня технологія розвитку критичного мислення в процесі навчання дитини – це сукупність різноманітних педагогічних прийомів, які спонукають учнів до дослідницької творчої активності , створюють умови для усвідомлення ними матеріалу , узагальнення одержаних знань. Ця технологія допомагає готувати дітей нового покоління ,які вміють розмірковувати, спілкуватися, чути та слухати інших .
Однією з умов формування критичного мислення є забезпечення відповідного психологічного клімату на уроці. Під психологічним кліматом розуміємо відкритість учнів до спілкування та обговорення різних проблем
Використання елементів технології розвитку критичного мислення на уроках української мови у початкових класах сприяє тому, що кожен учень відчуває себе цікавою особистістю; у молодших школярів пробуджується прагнення до спільної організації шкільного життя, формується здатність обґрунтовувати свою позицію і приймати думку іншого, якщо вона більш обґрунтована.
Використання інноваційних технологій на уроках української мови та літератури - це засіб для досягнення такої атмосфери в класі, яка сприяє співробітництву, порозумінню й доброзичливості, дає можливість дійсно реалізувати особистісно орієнтоване навчання.
Література
- Бєлкіна-Ковальчук О. В. Критичне мислення учнів початкових класів / О. В. Бєлкіна-Ковальчук // Практична психологія та соціальна робота. – 2005. – № 4. – С. 37–42.
- Большакова І. Розвиток критичного мислення / І. Большакова // Початкова освіта. – 2012. – № 11. – С. 3–7.
- Державний стандарт початкової загальної освіти. ( методичні рекомендації в таблицях і схемах) -Дніпропетровськ: ДОІППО, 2011.-с.10-17.
- Пометун О. Інтерактивні технології навчання: теорія і практика /О.Пометун, Л.І.Пироженко. - К.: Вид-во А.С.К., 2002. – 136 с.
- Пометун О. Сучасний урок: інтерактивні технології навчання: наук- метод, посібник/ О.Пометун, Л. Пироженко. - К.: Вид-во А.С.К., 2004. - 192 с.