Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Українська література в загальному світовому контексті є свідченням високої духовної  розвиненості українського народу, невід’ємною складовою його національної культури. Як мистецтво слова вона є носієм конкретного заряду духовної енергії, здатна передавати загальнолюдські й національні цінності від покоління до покоління, культивувати їх у людській душі. Засобами мистецтва слова вона допомагає збагачувати внутрішній світ людини, формувати сильний характер, широкий світогляд, особисту культуру, спрямувати морально-етичний потенціал, розвивати інтелект, творчі здібності, естетичний смак.

Інтелектуально розвинена особистість – ось найголовніше в сучасному світі.

Перед вами інтерактивний посібник з української літератури для використання у9 класі та при підготовці до ЗНО, що охоплює програмовий матеріал, починаючи зпам’ятки « Слово о полку Ігоревім» і закінчуючи вивченням творчості Марка Вовчка,[додаток 1].

Цей посібник створено в контексті ідей і пропозицій Нової української школи:динамічна комбінація знань, способів мислення, поглядів, цінностей, навичок, умінь.

Основне завдання сучасної школи полягає в наданні учням можливості осягнутивнутрішній світ літератури. Теоретики стверджують, що сучасне суспільство в умовах швидкого розвитку технологій потребує особистості, здатної до інноваційної діяльності, спроможної досліджувати та розв’язувати проблеми , знаходити альтернативні шляхи розв’язання та перевіряти їх ефективність. Тому інтерактивний посібник допоможе у створенні умов для формування творчого потенціалу учнів, здатності навчатися пізнавати, діяти, жити разом і просто навчитися жити.

Молоде покоління надає перевагу віртуальному середовищу, тому воно є нашимпомічником. Посібник естетично оформлений. Матеріал відповідає програмі зукраїнської літератури, ураховано інноваційні підходи Нової української школи,ураховано вікові особливості учнів (9-11 класів). Цікава, зрозуміла та стисла формаподання сприятиме соціокультурному та мовленнєвому розвитку учнів, формуваннюуміння вчитися самостійно, а найголовніше – систематизувати й унаочнюватиінформацію.

Посібник чітко структуровано. Він починається із вступу, у якому висвітлено основні завдання сучасної школи, підкреслено, що головне – це формування не лишепредметної (літературної), а й ключових компетентностей. У роботі використано сучасні технології візуалізації навчального контенту, технології дистанційного навчання та різних форм згортання інформації.

У посібнику містяться різні форми роботи: короткий опис життєписуписьменників та поетів, буктрейлери, аудіозаписи, відеоматеріали, питання з теоріїлітератури, картини, віртуальні екскурсії, і все це для зручності в QR – кодах. Стрімкийрозвиток інформаційних технологій та масове використання мобільних телефонів,смартфонів, ноутбуків, планшетів дає можливість використання такого універсальногоносія інформації як QR-код. З приходом «інформаційної ери» QR-код перетворився накорисний інструмент, що можливо використовувати в будь-якій сфері життя. Масовевпровадження QR-кодів серед розвинутих країн призвело до широкого використання їхна українському ринку. Будь-який смартфон або планшет легко зможе розшифруватиQR-кодовану інформацію. Для цього потрібно скористатися камерою мобільногопристрою зі встановленою програмою для розпізнання QR-коду. Питаннямвикористання QR-кодів у різних галузях присвячені роботи В.Бондаренко,О. Воронкіна, П Демченко, Т. Дібрової, О. Кислової, В. Куклєва, Н. Рашевської,Д. Семенченко, С. Семерікова, І. Цуканової. Зчитування даних, що закодовані задопомогою QR-коду, дозволяє швидко отримувати багато різної інформації.Структура QR-код (від англ. quick response – швидкий відгук) – матричний(двомірний) код, розроблений і представлений у 1994році. Хоча термін «QR code» єзареєстрованим товарним знаком японської корпорації «DENSO Corporation», їхвикористання не обкладається ніякими ліцензійними відрахуваннями, коди описані таопубліковані як стандарти ISO.

Основна перевага QR-коду – легке розпізнавання скануючим непрофесійнимобладнанням (за допомогою фотокамери мобільного телефону, планшета або ноутбуказ відеокамерою, на яких встановлена програма для зчитування QR). У QR-кодізашифрована інформація набагато більшого обсягу, ніж у звичному штрих-коді.

Усередині QR-коду закодовані спеціальні службові символи, що дозволяють визначитизміст зображення. Це можуть бути текст, адреса електронної пошти, гіперпосилання насайти, номери телефонів, географічні координати, відео на YouTube, посилання насторінку профілю в соціальних мережах, аудіофайли, online-бібліотеки тощо. СьогодніQR-коди зустрічаються різних кольорів, але частіше для їх створення використовуютьбілі та чорні квадрати. Головна умова - це чітко виражений контраст між темними тасвітлими ділянками зображення. Особливою рисою QR-кодів є їх структура – квадрат,хоча сьогодні можна зустріти моделі будь-якої форми. Вбудована в програму-сканерсистема корекції помилок дозволяє отримати інформацію навіть з QR-коду, що булопошкоджено. Потрібно зазначити, що QR-коди не були ліцензовані, тому кожна людина може не тільки використовувати, а й створювати їх абсолютно безкоштовно. Для створення й просування QR-кодів є безліч сервісів і програм. Існує багато перевагвикористання QR-кодів:

- має миттєвий доступ до закодованої інформації;

- уміщує великі об'єми інформації в досить невеликому зображенні;

- розміщується на будь-якій поверхні.

На сьогодняшній день в інтернет-просторі є досить широкий вибір онлайн – сервісівдля зчитування та генерування QR-кодів. Створюється QR-код через генератор, щопредставляє собою спеціальну програму. Програма QR Code Studio дозволяє швидкостворювати QR- коди. Вони можуть бути збережені в графічному форматі (BMP, GIF,JPG, PNG або TIFF) або скопійовані в буфер обміну.Я пропоную матеріали у посібнику, що збережені у форматі PDF.Тому, маючи все під рукою, і вчитель, і учень можуть переглянути відеофільм,буктрейлер, віртуальну екскурсію, прослухати аудіозапис творів. Учитель сам можевибрати, коли і як скористатися даним матеріалом, спланувати роботу на будь-якомуетапі заняття та використати під час вибору типу уроку.

Афоризми, цитати, характеристики головних героїв подані в хмарах тегів. Хмаратегів — це візуальне подання списку категорій (або тегів, також званих мітками,ярликами, ключовими словами). Ключові слова найчастіше являють собою окремі слова, і важливість кожного слова позначається розміром шрифту або кольором. Цей прийом зручний для швидкого сприйняття і запам'ятовування матеріалу. Форми оформлення можуть бути разноманітними: яблуко, кулак, молот, жінка, сова, серце, хмарка.

Кожен розділ має свій підсумковий онлайн - тест, створений за допомогою Googleформ, бо важливим етапом на уроці є оцінювання роботи дитини, воно є одним із методів стимулювання учнів.Також у посібнику є два чисті аркушики, які вчитель може використати на свійрозсуд, мої діти раді працювати, створюючи меми, квести, і схематично їх показують,можна написати есе, створити ребуси, сенкани. Усі ці прийоми можна використати і в класі, і для самостійного опрацювання.

  Література

  1. Авраменко О.М., Блажко М.Б. Українська мова та література. Довідник. Завдання в тестовій формі.- К.: «Грамота», 2016.
  2. Авраменко О.М., Блажко М.Б. Українська мова та література. І частина. Довідник. Завдання в тестовій формі. –К.: «Грамота», 2019.
  3. Бондаренко Ю.І. Вивчення образів-персонажів літературного твору в школі; теорія і практикум.- Ніжин: Ніжинський державний університет ім. Миколи Гоголя, 2015.
  4. Вишницька Юлія. Аналіз та інтерпретація художнього тексту. – К.: Київський університет ім. Бориса Грінченка, 2019.
  5. Дорошенко О.П. Нестандартність при вивченні української мови та літератури в середній школі // Українська мова та література в школі. – 1990. - № 3. – С. 10.
  6. Дичківська І. М. Інноваційні педагогічні технології. – К.: - 2004. – С. 75-77.
  7. Ілоченко Н.Р. Мислення учнів школи майбутнього // Постметодика. – 1996. - № 2. – С. 22-25.
  8. Паламарчук В.Ф. Інноваційні процеси в педагогіці. – К. :- 1994.
  9. Попова О.В. Інновації в сучасній педагогогічній теорії та практиці // Педагогіка та психологія: Збірник наукових праць. – Харків: ХДПУ. - 1999.
  10. Селевко Г.К. Енциклопедія освітніх технологій: В. 2.т. Т. 1. – 2006. – 816 с.
  11. Українська література. 5 -9 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Освіта. -  2013, зі змінами.
  12. Вікіцитати. – Режим доступу:  https// uk.wikiguote.org
  13. Українська література. Електронна бібліотека – все для вивчення Укр. Літ. –https// ukrclassic.com.ua
  14. УкрЛіб. Бібліотека української літератури. – Режим доступу:  https// ukrlib.com.ua