Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

На сучасному     етапі    модернізація     навчально - виховного процесу  покликана     сприяти    формуванню    та    розвитку творчої особистості, яка спроможна    повноцінно   реалізуватися   в житті. Для цього їй потрібні певні навички:   думати,   розуміти   сутність речей,  аналізувати ,  осмислювати  ідеї, шукати   потрібну   інформацію,   тлумачити її, застосовувати за певних умов.

Особистістю  людина  стає поступово, на її формування впливає багато чинників. Серед  них провідне  місце належить рідній мові і літературі, тому що  саме  вони  найглибше  пронизують  свідомість  і  підсвідомість людини, доносять інформацію про навколишній світ. Результативність реалізації навчальної мети, свідомість, міцність і глибина знань учнів з української мови та літератури перебувають у прямій залежності від активної зацікавленості предметом, бажання знати його, тобто від рівня мотивації учнів до вивчення предмету.

Вивчаючи досвід видатних науковців та відомих учителів, я зрозуміла, що на сьогоднішній день покликані зробити урок цікавим, пізнавальним, таким, що може розкрити творчий потенціал особистості, дасть змогу постійно підтримувати високий тонус дитячої уваги, навчить приймати самостійні рішення, тобто озброїть ключовими компетенціями ХХІ століття, саме інноваційні технології.

Серед моїх улюблених новітніх технологій, безперечно, почесне місце належить інформаційно-комунікативним та медіатехнологіям.

Бо вони дозволяють модернізувати урок словесності, посилити діяльнісну активність учня в атмосфері пошуку та дослідження.

Надаю перевагу таким формам проведення уроків, під час яких використовую медіаосвітні та ІК технології: лабораторні роботи, семінари, перегляд фільмів, віртуальні екскурсії в Інтернет-мережі, позакласні та позаурочні екскурсійні заняття, реалізація навчальних проектів міжпредметного характеру, підготовка самостійних розробок, як групових, так і індивідуальних. Особливо ефективним в організації медіаосвіти є, на мою думку, портфоліо – систематизована добірка створених учнем (або колективно учнями класу)  медіатекстів, об’єднаних за тематичним або хронологічним принципом.

Під час своїх уроків я користуюсь наступними медіаосвітніми методами:

У таблиці, поданій нижче, відображено класифікацію медіатекстів та медіапроектів, перевагу яким я надаю у своїй педагогічній діяльності.

Медіатексти

Медіапроекти

презентація з медіавнесеннями

слайд – фільм ролик, кліп

віртуальні, друковані та відеоінтерв'ю візуальний текст (вірш) реклама статті в газету, журнал буктрейлер; кінотрейлер

оголошення рекламного характеру

Збірки блоги групи в мережі інформаційна кампанія телевізійні шоу репортажі дискусії за змістом переглянутих  фільмів слайд – шоу

зйомка ролику, кліпу віртуальна екскурсія до міста, в музей віртуальна подорож  у минуле чи майбутнє віртуальна лабораторія вебінари, онлайн конференції медіатека.

Яким чином я застосовую елементи новітніх інформаційних технологій на уроках мови та літератури і на яких етапах?

Якщо літературний твір, який вивчається за шкільною програмою, екранізовано, часто застосовую фрагментарний перегляд найяскравіших уривків, це дає змогу дітям більше пройнятися вивченим твором, його проблемами та ідеями, самою атмосферою, іншими словами, допомагає «ввійти у твір». Крім того, використовую порівняльний аналіз літературного тексту та його екранізації, у ході якого з’ясовуємо плюси та мінуси екранізації, спільні та відмінні риси літературної та кіноверсій. Наприклад, народна казка «Ох» і її мультиплікаційна версія «Чарівник Ох», казка І.Франка «Фарбований Лис» та мультфільм «Лис Микита»(5 клас) чи повість М.Коцюбинського «Тіні забутих предків» і однойменний фільм Сергія Параджанова (10 клас) тощо. Учні після здійсненого аналізу майже одноголосно  відзначають перевагу глибини тексту над його екранізаціями, констатуючи, що:

1) усі екранні образи, створені фільммейкерами, є надто спрощеними порівняно з літературними характерами, другорядні герої в окремих екранізаціях не знаходять місця;

2) застосовуючи метод зіставлення тексту і кінотексту, впадає в вічі втрата інтертекстуального, іронічного, часопросторового контекстів літературного першоджерела;

3) автори фільмів не залишають простору для роздумів, подають лише одне із можливих, а часом і неможливих, прочитань твору;

4) у  фільмах не вдається відобразити філософську глибину і психологізм авторських творів.

А також на своїх уроках використовую завдання, спрямовані на формування медіакультури та медіаграмотності учнів. Наприклад:

Завдання «Уявна подорож»

Створіть за допомогою програми Power Point візуальний  образ певного міста, села, де народився, жив письменник чи літературний герой.  Працюйте парами чи в групах.

Завдання «Злови помилку»

Незважаючи на відсутність дефіциту словникової чи довідкової літератури, мовна ситуація у сучасних ЗМІ за останні роки не змінилася на краще. Ознайомтесь із статтею «Стилістичні помилки в сучасних засобах масової інформації». Знайдіть стилістичні помилки у ЗМІ (газетні статті, реклама на вулицях міста, мова телеведучих тощо). Обговоріть з однокласниками результати ваших досліджень.

Завдання «Афіша»

Створіть рекламну афішу та власний рекламний медіатекст  до прочитаної самостійно книги . Використайте фотоколаж з домальовуваннями або оригінальні власні малюнки. 

Завдання «Світ очима художника»

Створіть за допомогою програми Power Point  альбоми з картинами відомих письменників- художників. Доповніть зміст інформацією про особливості творчої манери цього митця. Чи вдалося вам зацікавити друзів?

Завдання «Життя без телевізора/комп’ютера”

Напишіть інтерв’ю з однокласниками на подану тему. Обговоріть в класі.

Завдання «Слайд-фільм або відеофільм» Створіть медіатекст відповідно  до композиції прочитаного твору. Використайте програми Nero або Movi Maker.

Отже, використання комп’ютерних засобів та медіаосвітніх технологій є унікальним засобом формування критичного мислення та розвитку творчих здібностей, засобом стимулювання бажання самоосвіти, самопідготовки, постійного прагнення до знань учнів. Це не тільки потужний інструмент, а й певною мірою третій партнер у педагогічній взаємодії, який дає іншим його учасникам великі можливості в переробці інформації.

Таким чином, одним з найважливіших стратегічних завдань на сьогоднішньому етапі модернізації шкільної освіти України є активізація навчального процесу, забезпечення умов та механізмів щодо здійснення навчання і виховання в інтересах особи і суспільства, створення сприятливих умов для всебічного розвитку особистості, забезпечення якості підготовки  школярів на рівні міжнародних стандартів, формування у них ключових компетенцій ХХІ століття. Розв'язання цього завдання можливе за умови зміни педагогічних методик та впровадження інноваційних технологій навчання.

Загалом інноваційні технології  дають змогу наблизити викладання уроків української мови та літератури до нового, особистісно зорієнтованого рівня в умовах неперевної багатовекторної освіти, сприяють соціалізації особистості, покликані виховати таку людину, яка б була відповідальною за свій розвиток, досконало знала себе, вміла усвідомлювати власні вчинки, прагнула до повної актуалізації свого потенціалу.

 Література

  1. Глазова О.П. Робота над медіатекстом на уроках мови як перший крок до впровадження шкільної медіаосвіти [Електроний ресурс]/ – Режим доступу: glazova.org.ua/files/Меню1/Актуально/4.doc
  2. Голоднікова Юлія. Українська медіаосвіта: в пошуках сенсу інновацій [Електронийресурс]/–Режим доступу: http://www.mediakrytyka.info/media-filosofiya/ukrayinska-mediaosvita-u-poshukakh-sensu.html.
  3. Дичківська І.М. Інноваційні педагогічні технології: Навчальний посібник. – К.: Академвидав, 2004.- 127с.
  4. Пентилюк М., Окуневич Т. Сучасний урок української мови. - Харків, 2007.- 134с.