Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Сучасна українська освіта стоїть на шляху реформування та оптимізації. Концепцією Нової української школи та нового Закону про освіту визначено ключові засади освітньої реформи в початковій школі. Нова українська школа рекомендує використовувати саме предметну інтеграцію, або технологію інтегративного навчання. Саме інтеграція у вивченні навчальних дисциплін, на думку фахівців, найбільше сприятиме ефективності освіти в початковій школі. Сьогодні, з огляду на високу результативність інтегративного підходу до освітнього процесу в світі, є нагальна потреба активного застосування інтеграції в наших школах [5, с.12].

Дуже близькою по своїй сутності до інтегрованого навчання є технологія формування критичного мислення в початкових класах. Вона зобов’язує до: ведення дискусій та участі в них усіх учнів класу, виявлення власної думки учня пов’язування нової інформації з уже вивченою, навчання учнів критично розмірковувати на основі вже вивченого вміння поєднувати колективну та індивідуальну роботу. В середовищі педагогів-практиків цю технологію перш за все пов’язують з двома відмінними методами: «Мозкового штурму» «Асоціативного куща (гронування)», так як ці методи передбачають висловлювання ідей та інформації з минулих тем,  представлення образів, емоцій, почуттів з приводу предмета обговорення йдеться про стимулювання асоціативного мислення [3, с.48].

Нова українська школа передбачає застосування ІКТ через демонстрацію та власну роботу на інтерактивній дошці, з ноутбуком, з прослуховуванням через навушники. Усі вони при оптимальному застосуванні та поєднанні здатні значно підсилити ефективність освітнього процесу в початковій школі й отримати гідний результат у вигляді компетентностей, необхідних для життя та подальшого навчання молодших школярів.

Часто вживаними в освітньому процесі серед початківців є також ігрові технології. Так, як ігри дають можливість розвивати пізнавальні здібності, розвивати мислення, просторову уяву, фантазію, пам’ять, увагу дітей, допомагають дитині оволодіти вмінням аналізувати, порівнювати, узагальнювати, виявляти кмітливість і винахідливість. Дидактичні ігри, які використовуються в початковій школі, виконують різні функції: активізують інтерес та увагу, розвивають пізнавальні здібності, кмітливість, уяву, закріплюють знання, вміння й навички, тренують сенсорні вміння, навички тощо. Правильно побудована цікава дидактична гра збагачує процес мислення індивідуальними почуттями, розвиває саморегуляцію, тренує вольові якості дитини. Правильно підібрані і добре організовані ігри, логічні задачі, вправи для розвитку уяви, пам’яті, уваги сприяють різнобічному, гармонійному розвитку школярів, допомагають виробити необхідні в житті і навчанні корисні навики і якості. Ігри та ігрові завдання класифікуються за впливом на розвиток найважливіших технічних та пізнавальних процесів. Поєднання гри з навчальною діяльністю особливо важливе у початковій школі, коли перехід від дошкільного дитинства до школи зумовлює поступову зміну провідних видів діяльності – ігрової на навчальну [2, с.22].

У навчальному процесі ігрова діяльність має форму дидактичної гри, ігрової ситуації, ігрового прийому, ігрової вправи. Виділяють такі види дидактичних ігор:  сюжетно-рольові, ігри-вправи, ігри-драматизації, ігри-конструювання. Крім цього, дидактичні ігри можуть бути тільки в словесній формі, поєднувати слово і практичні дії, поєднувати слово й наочність,  поєднувати слово й реальний предмет. Структурними компонентами дидактичної гри є дидактичне завдання, ігровий задум, ігровий початок, ігрові дії, правила гри, підбиття підсумків [1, с.52].

Також слід не забувати про роботу в парах і групах. Адже саме співпраця в парах готує дітей для подальшої роботи в групах. Групова робота - це особлива організація уроку. Вона пердбачає взаємодію між учнями і робить непрямим керування вчителя. Він виступає організатором початку і кінця роботи: формулює завдання, спільну інструкцію по його виконанню, разом з учнями приймає участь оцінки  результатів. Етап спільної оцінки допомагає формуванню самооцінки і самоконтролю школярів. Дуже важливо, що оцінюється робота всієї групи, а не окремих учнів. Помилки дітей обговорюються тільки в групі. Робота учнів перетворюється із індивідуальної діяльності кожного учня в співпрацю. Учні вимушені навчитися домовлятися швидко, не враховуючи особисті інтереси. Поступово учень починає відчувати клас частиною свого світу, він зацікавлений в підтриманні дружніх стосунків. Ця форма роботи має велике значення для формування самостійності школяра. Працюючи в команді, учень має можливість проявляти ініціативу (вибрати завдання, порадити, як організувати роботу); вчитися планувати свої дії, переконувати, нести відповідальність за себе і команду [1, с.61].

Велике значення має процес розподілу дітей класу на групи. Дуже часто вчитель об'єднає дітей в групи з урахуванням їх особистих можливостей. Відомо, що слабкому учню потрібні не стільки сильні, скільки терплячі і доброзичливі партнери. Школяру з високою активністю потрібен партнер здібний слідкувати за ходом міркувань. Об'єднання дітей "по бажанню" не завжди дає продуктивний результат. Тому що особисті відношення стають головними в розподілі доручень і організації роботи.

Висновок: отже, останнім часом, у зв'язку зі встановленням парадигми особистісно орієнтованого навчання, інноваційні методи навчання мають досить широкі перспективи як ефективне доповнення до інших педагогічних технологій, що сприяють формуванню особистості - суб'єкта діяльності і соціальних стосунків. Але слід не забувати, що готуючись до уроку, вчитель має продумувати та організовувати учнівську діяльність так, щоб відбувався розвиток процесів сприйняття, щоб учні засвоювали матеріал, щоб у них поступово нагромаджувався індивідуальний досвід пошукової діяльності, розвивалась уява, здатність комбінувати, конструювати, перетворювати.

Література

  1. Інтерактивні технологія навчання / [О.І.Пометун, Л.В.Пироженко, Г.І.Коберник та ін.]. – К.: Наук. світ, 2004. – 85 с.
  2. Стебна О.В. Інтерактивні методи навчання в практиці роботи початкової школи / О.В.Стебна, А.О.Соценко. – Х.: Вид. група «Основа», 2007. – 176 с. (Б-ка журн. «Початкове навчання».
  3. Сучасний урок. Інтерактивні технологія навчання / [за ред. О.І.Пометун]. – К.: Видавництво А.С.К., 2004. – 192 с.
  4. Педагогічні технології в початковій школі. Навчально-методичний посібник / Кам’янець-Подільський Видавець ПП Зволейко Д.Г. 2014 – 212 с.
  5. Нова українська школа: порадник для вчителя / за заг. ред. Н72 Н.М.Бібік.- Київ: Літера ЛТД, 2018. –160 с.
  6. Березіна О.М., Павловська Т.О. Мовні ігри та забави: Навчально-методичний посібник. – Тернопіль: Мальва – ОСО, 2002. – 104 с.