Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Тема. Використання здоров'язбережувальних технологій для покращення якості навчання, виховання і здоров'я молодших школярів, для сприяння гармонійного розвитку дитини

Щоб реалізувати здоров’язбережувальну компетентність, слід докласти зусиль на формування учня, який:

  • є духовно/емоційно/соціально/фізично повноцінним громадянином
  • дотримується здорового способу життя
  • активно долучається до облаштування безпечного для життя й діяльності середовища [9]

Нова українська школа виконує не тільки традиційні освітні функції, але й готує дітей до життя. Тому однією з актуальних проблем сьогодні є виховання особистості, здатної обирати здоровий спосіб життя як пріоритетний для досягнення успіху в ньому. Своєчасність зазначеної проблеми зумовила необхідність розгляду використання здоров'язбережувальних технологій у контексті початкової освіти.

Актуальною проблемою сьогодення є збереження здоров'я дітей, формування у них світогляду, спрямованого на його збереження, опанування навичок способу життя та безпечної поведінки, створення умов для гармонійного розвитку душі й тіла, тобто умов психічного здоров'я і творчості дитини в майбутньому.

Здоров'я — найбільша цінність не лише окремої людини, а й усього суспільства.

Впровадження здоров’язбережувальних технологiй потребує від учителів не допускати перевантаження учнів, визначаючи оптимальний обсяг навчальної інформацiї й способи її надання, враховувати iнтелектуальні та фізіологічні особливості кожної дитини, iндивідуальні мовнi особливості кожного учня. Тому вони передбачають: зміну видів діяльностi; чергування iнтелектуальної, емоційної, рухових видів діяльності; групової й парної форм роботи, якi сприяють підвищенню рухової активності; вчать умінню поважати думки інших, висловлювати власні думки, правилам спілкування; проведення ігор та ігрових ситуацій, нестандартних та iнтегрованих уроків.

У освітньому процесі учитель використовує такі здоров’язбережувальні форми роботи:

pанкова гімнастика:
фізкультхвилинки, руханки;
вправи-енергізатори;
дихальна гімнастика;
пальчикова гімнастика;
звукова гімнастика;
гімнастика для очей.
Релаксаційні паузи (звуки музики у поєднанні зі звуками природи: спів пташок, шум води).
Вправи для зняття напруження, покращення постави.
Тематичні виховні години, свята.
Зустрічі з медичними працівниками.
Оформлення тематичних стендів та стіннівок.
Уроки на природі.

Здоров’язберігаючі технології вчать дітей жити без конфліктів. Навчають укріплювати, зберігати своє і цінувати чуже здоров’я. Ці технології прищеплюють дітям принципи здорового способу життя, посилюють мотивацію до навчання.

Використання здоров’язбережувальних технологій активізує пізнавальний інтерес учнів, підвищує мотивацію до навчання (за результатами досліджень практичного психолога дані спостережень та діагностичні дані свідчать про високий коефіцієнт згуртованості класного колективу, наявність чіткої структури класу, де значний відсоток учнів займають активну позицію у групі та здійснюють позитивний вплив на групу однолітків). В учнів є сформованими  ціннісні пріоритети та ціннісні орієнтації, які мають стійкий характер. Діти володіють високим рівнем емоційного інтелекту, вміють диференціювати свої емоції та розпізнавати емоції своїх товаришів.

Дані спостережень та діагностичні дані свідчать про високий коефіцієнт згуртованості класного колективу, наявність чіткої структури класу, де значний відсоток учнів займають активну позицію у групі та здійснюють позитивний вплив на групу однолітків. В учнів є сформованими  ціннісні пріоритети та ціннісні орієнтації, які мають стійкий характер. Діти володіють високим рівнем емоційного інтелекту, вміють диференціювати свої емоції та розпізнавати емоції своїх товаришів.

Результатом застосування такої методики роботи стало також зниження відсотка захворюваності учнів класу, покращення відвідування ними навчальних занять, формування довірливих стосунків між батьками, учителями і учнями.

Література

  1. Базарний В.Ф. Школьный стресс и демографическая катастрофа России: Сборник материалов. – Сергиев Пасад, 2004. – 96 с.
  2. Дубогай О. Навчання в Русі. Здоров’язберігаючі педагогічні технології в початковій школі. Методичний посібник. – Київ: Шкільний світ, 2005. – 112 с.
  3. Ващенко О.М. Особливості навчання учнів в умовах здоров’язбережувальної педагогіки. Режим доступу: http://www.ppo.org.ua/files/новини/
  4. Ващенко О., Свириденко С. Готовність вчителя до використання здоров’язберігаючих технологій у навчально – виховному процесі // Здоров’я та фізична культура. – 2006. – № 8.
  5. Дубогай О.Д. Інтеграція пізнавальної і рухової діяльності в системі навчання і виховання школярів. Методичний посібник / О.Д. Дубогай – К.: Оріони, 2001. – 159 с.  
  6. Лозинський В. Техніки збереження здоров’я. – К.: Главник, 2008. – 160 с.
  7. Освітні технології: Навч. – метод. посіб. / О.М.Пєхова. – К.А.С.К., 2001. – 256 с
  8. 9. Електронний ресурс. Режим доступу доя джерела: https://www.pedrada.com.ua/article/1912-sklki-naskrznih-lny-u-novo-ukransko-shkoli?token=25b3a197-bcaa-11a0-b07d-2d01f6d1030d&ttl=7776000&ustp=W