Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Вступ

Становлення України як демократичної держави, входження її в єдиний європейський простір зумовлюють прогресивні зміни у стратегії розвитку національної системи дошкільної освіти. В умовах глобалізаційних змін на часі модернізації змісту дошкільної освіти, гуманізація її цілей та принципів, переорієнтація на розвиток особистості дитини як основний ресурс, що визначає поступальний рух суспільства. Необхідність застосування комп’ютерної техніки в освітньому процесі регламентовано нормативно-правовою базою. Так, у Державній національній програмі «Освіта України ХХІ століття» у розділі «Дошкільне виховання» визначено основні положення:

  • Забезпечення розвитку освіти на основі нових прогресивних концепцій, запровадження в навчально-виховний процес сучасних технологій та науково-методичних досягнень;
  • Підготовка нової генерації педагогічних кадрів, підвищення їх професіонального та загальнокультурного рівня.

Крім того, у «Національній доктрині розвитку освіти», у статті ІХ наголошено, що пріоритетом розвитку освіти є впровадження сучасних інформаційно-комунікативних технологій, які забезпечують: подальше удосконалення навчально-виховного процесу, доступність та ефективність освіти, підготовку молодого покоління до життєдіяльності в інформаційному суспільстві. Цей документ регламентує створення індустрії сучасних засобів навчання, що відповідають світовому науково-технічному рівню і є важливою передумовою реалізації ефективних стратегій досягнення цілей освіти.

Сучасний період розвитку суспільства характеризується сильним впливом на нього інформаційно-комунікативних технологій (ІКТ), які проникають в усі сфери людської діяльності, забезпечують поширення інформаційних потоків у суспільстві і утворюють глобальний інформаційний простір. Зараз в Україні йде становлення нової системи освіти, орієнтованої на входження в світовий інформаційно-освітній простір. Цей процес супроводжується істотними змінами в педагогічній теорії і практиці навчально-виховного процесу, пов’язаними із внесенням коректив у зміст технологій навчання, які повинні бути адекватними сучасним технічним можливостям і сприяти гармонійному входження дитини в інформаційне суспільство.

Розвиток суспільства, науки і техніки становить систему дошкільної освіти перед необхідністю використовувати нові засоби навчання, тому  що дошкільний вік дитини  - найбільш сприятливий для розвитку її творчого потенціалу та пізнавальної активності, а якісна дошкільна освіта є фундаментом якісної безперервної освіти. Тому особливо важливо, щоб дитина з найперших років розвивалась як особистість, активно вивчала і досліджувала навколишній світ. Закон України «Про дошкільну освіту», загальні положення Базового компонента дошкільної освіти вимагають від педагога забезпечення належного розвитку, виховання та навчання дитини шести-семи років життя, створення умов для самореалізації особистості дитини, формування в неї вміння пізнавати навколишній предметний світ, себе, інших людей і практично застосовувати набуті знання.

В Базовому компоненті дошкільної освіти у варіативній складовій введено освітню лінію «Комп’ютерна грамотність», що передбачає формування інформаційної компетенції дошкільника.  Використання ІКТ у навчально-виховному процесі ЗДО – це одна із самих нових та активних проблем у педагогіці. Система сучасної дошкільної освіти потребує постійного впровадження інноваційних технологій  в освітній процес. Комп’ютерні технології покликані стати невід’ємною частиною цілісного освітнього процесу, значно підвищувати його ефективність. Інформаційне середовище – засіб ефективної взаємодії учасників освітнього процесу: дітей, педагогів, батьків. Інноваційні педагогічні технології є однією з домінуючих тенденцій розвитку людства.

Використання мультимедійних презентацій дозволяє зробити заняття емоційно забарвленими, привабливими, викликають у дитини живий інтерес, є прекрасним наочним посібником і демонстраційним матеріалом, що сприяє хорошій результативності заняття.

Застосування комп’ютера, мультимедіа та інформаційних технологій у якості дидактичних засобів та індивідуалізації навчання, розвитку творчих здібностей дітей та для створення благополучного емоційного фону. Доведено, що людина запам’ятовує 20 % почутого і 30 % побаченого, і більш 50 % того, що вона бачить і чує одночасно. Таким чином, полегшення процесу сприйняття і запам’ятовування інформації за допомогою яскравих образів – це основа будь-якої сучасної презентації.  Комп’ютер дозволяє створити умови для підвищення ефективності процесу навчання, розширює його вікові можливості.

Використання ІКТ у навчально-виховному процесі в дошкільному освітньому закладі – це одна із самих активних проблем у сучасній дошкільній педагогіці. Саме тому в педагогічній діяльності виникає можливість використання ІКТ в якості потужного інструменту розвитку мотивації освітнього процесу, враховуючи велику та серйозну зацікавленість дітей комп’ютером.  

Використання ІКТ в розвитку мовлення у дошкільників

В сучасних умовах при широкому впровадженні нових інформаційних технологій актуальною залишається проблема розвитку мови дитини -дошкільника. Адже саме від рівня розвитку його мовних здібностей залежить подальше оволодіння знаннями і повноцінний розвиток. Багато хто погодиться, що сучасні батьки мало і неохоче читають своїм дітям, не спонукають їх до діалогової мови, тому мова дошкільнят не відрізняється особливою виразністю, вони найчастіше допускають у своїй промові аграматизми, обмежуються короткими відповідями. Через нерозвиненість мови, бідність словникового запасу і вихованців часто пропадає інтерес на заняттях з розвитку мовлення. В таких умовах до нас на допомогу приходить використання комп’ютерних технологій як один з джерел мотивації. Він дозволяє занурити дошкільнят в певну ігрову ситуацію, зробити безпосередньо освітню діяльність більш змістовною, цікавою, привабливою і по - справжньому сучасною.

Я вважаю, що використання в роботі мультимедійних презентацій  підтримує пізнавальну активність дітей, підвищує ефективність роботи в цілому. Їх застосування на заняттях з розвитку мовлення цікаве і дітям і педагогу. Екран притягує увагу, якої ми не можемо домогтися при груповій роботі з дітьми.

Використання ІКТ в розвитку мови дітей в дошкільному віці дозволяє:

  • Розширити уявлення вихованців про навколишній світ, збагатити словниковий запас;
  • Більш логічно і послідовно викладати свої думки, більш глибоко розуміти значення слів;
  • Сформувати вміння передавати свої враження від прослуханого тексту чи переглянутої картинки або ілюстрації;
  • Використовувати в мові художні достоїнства рідної мови, а під кінець навчання проявляти бажання самостійно створювати їх;
  • Поетапно підвести дитину проявляти інтерес до віршів, казок, загадок.

Проблема формування мови в дітей дошкільного віку актуальна на сьогоднішній день. Формування мови у дошкільнят є важливим і важко розв’язуваним завданням.

Успішне вирішення цього завдання необхідне як для підготовки дітей до майбутнього шкільного навчання, так і для комфортного спілкування з оточуючими. Розвиток мови у дітей в теперішньому часі являє собою актуальну проблему, що обумовлено значимістю зв’язного мовлення для дошкільнят. А застосування ІКТ на заняттях з розвитку мовлення підсилює позитивну мотивацію навчання.

Використання ІКТ дозволяє проводити такі заняття на високому естетичному і емоційному рівні (фотографії, анімація, музика), забезпечує наочність, привертає велику увагу дітей, сприяє підвищенню якості освіти.

ІКТ в ігровій діяльності дошкільників

Сьогодні ІКТ починають займати свою нішу в освітньо - виховному процесі ЗДО, що дозволяє представити  інформацію на екрані монітора в ігровій формі, що викликає у дітей величезний інтерес, так як це відповідає основному виду діяльності дошкільника -  грі.

Освоюючи комп’ютер діти захоплюються комп’ютерними іграми. Що несуть ці ігри? На думку більшості вчених все залежить від того, наскільки розумно, доцільно, контрольовано й дозовано використовується дорослими цей потенціал.

Розвиваючі комп’ютерні ігри здійснюють позитивний вплив на розвиток психічних процесів дитини. Зокрема, під час гри дошкільник:

  • Вчиться мислити логічно, вибудовувати причинно-наслідкові зв’язки;
  • Запам’ятовує досить великі обсяги інформації;
  • Здійснює зорово-моторну координацію;
  • Розвиває образне мислення;
  • Стає зібраним і уважним у потрібні моменти.

Під час комп’ютерних розвиваючих ігор діти вчаться продумувати свої дії, прогнозувати результат, аналізувати і узагальнювати інформацію.

Важливо також, що за допомогою таких ігор дитина вчиться шукати різні шляхи вирішення завдань, швидко засвоює різні поняття.

З малятами потрібно говорити мовою, яка найбільш їм зрозуміла, на яку діти найкраще відгукуються – мовою гри, фантазії, уяви, а ще мовою сучасних гаджетів. Використання в діяльності вихователя ЗДО комп’ютера, мультимедіа та інших технічних засобів дозволяють розширити можливості фахівця щодо розвитку інтелектуальної уяви, творчих здібностей дитини.

Для розвитку у малюків стійкого пізнавального інтересу педагог має докласти неабияких зусиль. Перед ним стоїть завдання зробити заняття цікавим і насиченим інформацією, яка спонукала б дітей до активної пізнавальної діяльності. Такої, що викликає у дошкільників інтерес до освітнього процесу і допомагає створити позитивну емоційну атмосферу навчання. Адже саме здивування, інтерес будить думку і веде до розуміння.

Використання комп’ютерних ігор у освітній діяльності є природним для дитини і слугує ефективним засобом підвищення мотивації і забезпечення індивідуалізації навчання та розвитку особистісних здібностей. У грі дитина оперує своїми знаннями, досвідом, враженнями, що відображаються у формі ігрових способів дії.

У комп’ютерних іграх присутні елементи новизни, незвичності, сюрпризності, в них використовуються засоби заохочення, що так полюбляють діти.

Використання електронних ігор у навчання не тільки збільшує швидкість передачі інформації дітям та підвищує рівень її засвоєння, але й сприяє розвитку таких психічних процесів як увага, пам'ять, мислення, мовлення, розвиває почуття кольору, композиції, бере участь в інтелектуальному, емоційному та моральному розвитку дітей.

Розвиваючі комп’ютерні ігри можуть бути дуже різноманітними, розрахованими на різний вік і характер дитини. Певна гра тренує конкретні навички, тому потрібно уважно продумати гру в залежності від завдання, яке хоче поставити педагог перед конкретною дитиною чи групою дошкільників.

Варто зазначити що у навчально-освітній роботі з дітьми дошкільного віку основну частину заняття потрібно приділяти іграм, які дають можливість дитині мати живий контакт з педагогом, розвивати активне мовлення, а також можливість активно рухатись.

Під час одного заняття можна використати 1-2 комп’ютерні вправи. На заняттях з математики можна використати гру «Допоможи порахувати» (закріплення рахунку в межах 10). На заняттях з розвитку мовлення гру «Хто де живе?» (систематизація знань дітей про тварин). На занятті ознайомлення з навколишнім гру «Що кому потрібно для роботи?» (систематизація знань про професії та знаряддя праці).

Комп’ютерні ігри мають подвійний зміст:

  • Ігровий – що передбачає реалізацію творчого задуму та одержання дитиною винагороди;
  • Навчальний – придбання знань, умінь, навичок за допомогою діяльності за заданими правилами.

Зміст ігрових завдань направлений на підвищення впевненості, розвиток навичок самореалізації емоційних станів, розвиток комунікативних навичок дитини. Крім того такі ігри вчать дітей переборювати труднощі і допомагають виховувати вольові якості: самостійність, зібраність, зосередженість, посидючість.

Комп’ютерні потрібно створювати так, щоб дитина змогла уявити окремий предмет або конкретну ситуацію, одержати узагальнене поняття про всі схожі предмети або ситуації. У такий спосіб у дитини розвиваються такі важливі операції мислення як узагальнення і класифікація.

Досвід показує, що спілкування з гаджетами викликає в дітей жвавий інтерес. Цей інтерес лежить в основі формування таких важливих структур, як пізнавальна мотивація, довільні пам'ять та увага. Незаперечним є той факт, що саме ці якості забезпечують психологічну готовність дошкільників до навчання в школі.

Висновки

Інформатизація освіти – це великий простір для прояву творчості педагогів, яка спонукає шукати нові, нетрадиційні форми і методи взаємодії з дітьми; вона сприяє підвищенню інтересу у дітей до навчання, активізує пізнавальну діяльність, розвиває дитину всебічно. Володіння новими інформаційними технологіями допоможуть педагогу почувати себе комфортно в нових соціально - економічних умовах. Використання на заняттях комп’ютера, мультимедіа та інших технічних засобів з метою виховання і розвитку творчих здібностей дитини, формування її особистості, збагачення інтелектуальної сфери дошкільника дозволяють розширити можливості педагога.

Діти із задоволенням працюють на таких заняттях, активно включаються у виконання завдань, так як технічні засоби дозволяють включати в процес виховання і звук, і дію, і мультиплікацію, що підвищує інтерес і увагу дітей.

Використання ІКТ у ЗДО є збагачувальним і перетворювальним фактором, який є одним із шляхів оновлення змісту освіти згідно сучасним вимогам.