Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Національною доктриною розвитку освіти в Україні обрано стратегію інноваційного розвитку освіти і науки, забезпечення самоствердження і самоорганізації креативної особистості.

Як  сьогодні  вчителю реалізувати  мету навчання літератури, окреслену Державним стандартом базової і повної загальної  середньої освіти, ідеями концепції «Нова українська школа? Сучасний учитель має багато можливостей для самоосвіти, саморозвитку, самовдосконалення, має бути творчою особистістю, уміти оптимізувати навчальну діяльність, володіти професійними знаннями, мати високий рівень комунікативної компетентності. У сучасній методиці навчання української літератури  представлено багато різних форм і методів, зорієнтованих на краще засвоєння учнями навчального матеріалу та підвищення рівня навченості, формування  життєвих компетентностей для всебічного розвитку креативної особистості.

Пошуки нових форм, методів удосконалення системи мовної освіти в загальноосвітній школі привели до використання інтегрованих підходів навчання. Вважаю, що інтегровані уроки нині надзвичайно актуальні,оскільки з їх методичною реалізацією передбачається досягнення мети якісної освіти, тобто освіти конкурентоздатної, спроможної забезпечити людині самостійно досягти тієї чи іншої життєвої цілі, творчо самостверджуватися в різних соціальних сферах. Досвід проведення інтегрованих уроків засвідчує, що їх методика вимагає дуже високого професіоналізму та ерудиції вчителів. Потреба в таких уроках  зумовлена пошуками шляхів формування цілісного світогляду здобувачів освіти. На мій погляд, інтегровані уроки сприяють інформаційному збагаченню сприймання, мислення і почуттів учнів за рахунок вибору змісту матеріалу, що дає змогу з різних сторін пізнати якесь явище, поняття.

У такий спосіб досягається цілісність знань. Вони певною мірою знімають межі предметного викладання, допомагають дітям емоційно й системно сприйняти запропонований матеріал, реалізують принципи єдності навчання і виховання, наочності, доступності, самостійності, активності здобувачів освіти. Під час підготовки і проведення інтегрованих уроків використовуються різноманітні навчальні технології: проектні, розвитку критичного мислення, інтерактивні, пошуку, евристичні, проблемного навчання, комп’ютерні тощо. Учителеві відводиться  нова роль – він переходить від посередництва й передачі абстрактних знань учням до позиції консультанта, координатора, який підтримує їх у досягненні певних результатів освітньої  і практичної діяльності. Інтегровані уроки посилюють у здобувачів освіти мотивацію до навчання, розвивають почуття відповідальності, формують позитивне ставлення до виконання самостійних робіт, творчого пошуку, активізують бажання самореалізуватися. 

Мої спостереження показали, що на таких уроках виразніше виявляються особистісні риси учнів, такі як: артистизм, творчість, нестандартність мислення, комунікабельність (дітям важливо навчитися ефективно спілкуватися з людьми, доносити свою точку зору, переконувати співрозмовника чи приймати його позицію), вміння працювати в команді (готовність надати підтримку, уміння слухати, домовлятися і знаходити компроміс), лідерство(наявність цієї навички дозволяє учням  інших вести за собою до спільної мети, переконувати і мотивувати на успіх), стресостійкість (це вчить дітей тайм-менеджменту, самоорганізації і критичному мисленню), креативність. Без цих здібностей складно домогтися успіху в кар’єрі, адже тільки лідери стають кращими керівниками.

Які ж можливості сучасного інтегрованого уроку української літератури? На мій погляд, на такому  уроці  посилюється мотивація навчання, учні отримують більше різної пізнавальної інформації, створюються ситуації, які змушують здобувачів освіти аналізувати, співставляти, думати, шукати додаткову інформацію. Інтегрований  урок  завжди є ефективним, тому що забезпечує інтеграцію літератури з іншими предметами, формує в учнів уміння застосовувати суміжні знання з різних предметів, пожвавлює урок, активізує мислення й увагу здобувачів освіти, сприяє кращому розумінню змісту матеріалу, викликає у школярів цікавість до предмету, мотивує і вчителів, і учнів займатися самоосвітою.

На такому   уроці  можливе використання різних форм, методів і прийомів навчання: «Мікрофон», «Мозковий штурм», «Прес», «Асоціативний кущ», «Коло думок», «Дерево рішень», «Займи позицію», робота в парах, групах, створення ментальних карт, графічного органайзера, «Діаграми Венна». Наш навчально-виховний комплекс бере участь в експериментальній діяльності по випереджаючій освіті для сталого розвитку. Проблема, над якою працює  заклад: «Інтегрування змісту випереджаючої освіти для сталого розвитку в освітній процес»,тому технологію інтегрованого навчання я використовую давно.  У своїй роботі на  інтегрованому уроці ставлю за мету  розвивати у школярів комунікативно-діяльнісні вміння; формувати у здобувачів освіти критичне і творче мислення; виробляти навички використання засвоєних знань у повсякденному житті, для професійної та громадської діяльності; формувати самоосвітні компетентності; розвивати навчально-пізнавальні компетентності; виробляти вміння й навички правильно ставити проблемні питання й відповідати на них;удосконалювати мовленнєві компетентності.

Досвід показує, що такі уроки викликають інтерес у здобувачів освіти. Їх не можна проводити без використання творів живопису, кіно, історичного коментаря, музичного супроводу. Урок літератури тісно пов'язаний з історією, тому під час вивчення біографії письменника або аналізу художнього твору не можу обійтися без історичного коментаря, бо кожна епоха мала вплив на творчість письменника. Цей коментар можна подати словом учителя, у вигляді презентації з використанням  творів живопису, аудіо-, відеозаписів.

Роботу із впровадження в урок літератури матеріалу з історії проводжу з 5 по 11 клас. Наприклад,  у середніх класах вивчаються літописні оповіді, доба козаччини, відтворення історичних подій  із позицій гуманізму подано  у героїко-романтичній повісті   Андрія Чайковського «За сестрою», історичне минуле нашого народу в житті сучасної людини розкрито у пригодницькій повісті Зірки Мензатюк «Таємниця козацької шаблі», важливі історичні події розкриваються  під час вивчення «Слова про похід Ігорів», повісті І.Франка «Захар Беркут», твору В.Рутківського «Джури козака Швайки», оповідання про один із періодів Другої світової війни О.Довженка «Ніч перед боєм»,  у старших класах - роману П.Куліша «Чорна рада»,повісті М.Гоголя «Тарас Бульба»,  кіноповісті О.Довженка «Україна в огні», біографії В.Винниченка, творчості М.Хвильового, «шістдесятників» та ін.. На  уроках української літератури  формую життєві компетентності як спроможність особистості до оптимальних дій, що ґрунтуються на знаннях, досвіді, цінностях, здобутих у процесі навчання.

Використовуючи інтеграцію у своїй роботі, розвиваю наступні компетенції: спілкування державною мовою (здатність учнів засобами української мови взаємодіяти у процесі  розв’язання життєвих проблем); ціннісно-смислові (розуміння мети уроку, важливість вивчення теми уроку); загальнокультурні (почуття патріотизму, культура мовлення); інформаційні (робота з комп’ютером, уміння самостійно підбирати необхідний матеріал); комунікативні (вміння працювати в групах, слухати і спілкуватися); спілкування іноземними мовами (розуміння ролі іноземної мови як засобу пізнання іншого світу та збагачення власного культурного досвіду).

Література, як самостійний словесний вид мистецтва, тісно пов'язана з живописом. З метою активізації пізнавальної діяльності учнів на інтегрованих  уроках української літератури та образотворчого мистецтва разом із учителем образотворчого мистецтва  використовуємо твори образотворчого мистецтва, подаємо відомості про твори живопису на всіх етапах вивчення літератури в школі. Картини, ілюстрації мають свою графічну специфіку зображення навколишнього життя,   впливають на емоції здобувачів освіти, доповнюють враження про певний літературний твір. І  твори літератури, і твори живопису тематично споріднені,  часто типізують одні і ті ж явища, тому при вивченні творчості Т.Шевченка демонструємо і вчимо читати картини Івана Їжакевича, художні роботи Олега Шупляка, авторські Шевченкові картини. Вивчаючи творчість І.Франка, знайомимо  дітей з ілюстраціями Копистинського, І.Труша, А.Базилевича,  А.Чебикіна.  При вивченні творчості Лесі Українки учні вчаться читати  живописні твори І. Айвазовського, О.Мурашка,  ілюстрації до «Лісової пісні» С.Караффи-Корбут. Багату малярську спадщину художників-імпресіоністів  П.Сезанна,  К.Моне, К.Піссаро,  О.Ренуара, М.Жука використовую при вивченні психологічної новели «Intermezzo» М.Коцюбинського. Пізнавальний  матеріал для  естетичного виховання школярів становить малярська спадщина Т.Шевченка, В.Винниченка, П.Тичини, О.Довженка. 

Знаковою сторінкою  української літератури і музики є творчість  поетів і композиторів. Література і музика завжди йшли поруч. Це два види мистецтва, між якими існує особливо тісний взаємозв’язок. Вміння відчути й оцінити звуковий образ, створений письменником, - необхідна умова повноцінного сприйняття ліричного твору. Більшість українських письменників були наділені неабиякими музичними здібностями, складали твори, грали на музичних інструментах. На уроках  вивчення творчості Павла Тичини, М.Рильського, Лесі Українки, В.Симоненка, А.Малишка Д.Павличка слово надаю вчителю музики. Здобувачі освіти вчаться слухати музичний твір, знайомляться з пісенною творчістю українських поетів-піснярів, коментують провідні мотиви народних пісень, пісень літературного походження, пояснюють роль символів у піснях,  висловлюють власне ставлення до пісенної  творчості українських поетів. На інтегрованих уроках  української літератури та музичного мистецтва використовуємо такі форми роботи, як «Мозковий штурм», «Сенкан», «Криголам», інтерпретацію музичного твору.

Цікаво пройшов інтегрований урок української літератури та математики  у 6 класі на тему «Леся Українка. Дитинство поетеси, роль родини у її вихованні. Неповторний світ дитинства в  поезії «Мрії». Поєднати два різних предмети, здається,  було неможливо. Математика-точна наука. Українська література - вид мистецтва, який відображає дійсність у художніх образах. Проте вдала мотивація інтегрованого уроку налаштувала здобувачів освіти на плідну роботу. В  літературі дуже багато чисел, пов’язаних із біографією письменника. І тому на цьому уроці учні  працювали із звичайними дробами, знаходили дріб від числа, число за його дробом, розв’язували рівняння,  а тоді за отриманими відповідями  шукали, що в біографії Лесі Українки пов’язано з цими числами. За допомогою математики доводили, що Леся була щедро обдарованою від природи, змалку виявляла виняткові здібності. Діти підрахували, у скільки років поетеса написала для своїх молодших братика і сестричок підручник «Стародавня історія східних народів». Як бачимо, інтегровані уроки активізують пізнавальну  діяльність учнів, сприяють розвитку комунікаційних навичок. Інтегрування спонукає вчителів до творчої роботи у навчанні української літератури, розвиває творчі здібності учнів, дослідницькі, пошукові вміння й навички, привчає до самостійності, індивідуальної, диференційованої роботи, що допомагає краще засвоїти матеріал.

Звичайно, під час планування інтегрованих уроків особливу увагу звертаю на мотивацію навчальної діяльності, ретельно обираю методи і засоби  навчання, визначаю навантаження учнів на уроці. Основна частина інтегрованого уроку містить у собі різноманітний зміст досліджуваних об’єктів, що вимагають різних методів навчання й організації пізнавальної діяльності учнів, бо саме тут учні мають можливість здобути глибокі знання, використовуючи і осмислюючи  інформацію предметів.

Інтерес до проблеми інтегрованого навчання мотивований тим, що, на мій погляд, не лише сприяє вдосконаленню знань і умінь здобувачів освіти, але й веде їх до глибокого розуміння закономірностей розвитку мистецтва і суспільства, формує інтелектуальний і моральний світ підростаючого покоління.

 У 10 класі провела інтегрований урок української літератури з предметами профільного циклу - історією та французькою мовою на тему «Чесна драма життя. (Життя і творчість В.Винниченка)». Ці навчальні предмети   тісно пов’язані з іменем В.Винниченка. На уроці десятикласники познайомилися зі світом дум і почуттів  письменника і шукали відповідь на  запитання: «Чи зміг В.Винниченко бути чесним з собою протягом усього життя як письменник, як політик і як художник? Чи легко це йому далося? Учні поділені були на групи і представляли літераторів, істориків та мистецтвознавців. Крім того, на уроці був присутній «сам Винниченко», який ділився спогадами зі свого життя, читав монологи. Мистецтвознавці досліджували художню спадщину письменника і представляли її французькою мовою, бо після невдалої політичної  діяльності Винниченко оселився у Франції, в  маленькому містечку Мужені,  неподалік від Канн, і вся його малярська спадщина створена була саме там.

Під час уроку здобувачі освіти  не тільки познайомилися із життєвим і творчим шляхом Винниченка- письменника, політика та художника, а й навчилися визначати особливості неореалізму як стилю, який він започаткував у літературі, сформували самоосвітню, полікультурну, культурологічну, соціальну, мовну і мовленнєву компетентності. Діти готували презентації та відеопроекти, буктрейлери, писали фанфіки, підбирали музичні супроводи до художнього читання, інсценізації фрагментів  творів.  Розвитку логічного, образного, асоціативного мислення здобувачів освіти сприяли різні форми і прийоми, використані на уроці : «Мікрофон», асоціативний кущ, кластер,   клоуз-тест. 

Роботу з учнями на уроці було сплановано таким чином, щоб надати десятикласникам можливість креативно мислити, накопичувати знання через спілкування з талановитою особистістю, аналізувати й узагальнювати отриманий інформаційний матеріал. Мотиваційний етап уроку  передбачав роботу з епіграфами, і на цій підставі в учнів формувалося уявлення про роль особистості в соціумі й прагнення до самовдосконалення, самовизначення, самореалізації, позитивне ставлення до життя. Спостереження показали, що під час інтегрованого уроку здобувачі освіти набули   такі базові навички та компетентності, як: мовну грамотність,  числову грамотність, наукову грамотність,  ІКТ-грамотність, фінансову грамотність, культурну  та громадянську грамотність, виховали  такі риси характеру, як: допитливість,ініціативність, наполегливість, лідерство, соціальну та культурну свідомість, сформували соціальний інтелект (здатність працювати в колективі, координувати свої зусилля на шляху до спільної мети, ефективно взаємодіяти, покращили свої особисті стосунки, зрозуміли почуття та мотивацію інших).

На мою думку, важливу роль на інтегрованих уроках відіграє використання інформаційних технологій. Досвід переконує, що комп’ютер сприяє не тільки розвитку самостійності, творчих здібностей учнів,комунікабельності,  його використання сприяє зростанню продуктивності уроку,здійсненню диференціації та індивідуалізації навчання, розвитку  обдарованості, покращує якість навчання, забезпечує оптимізацію процесу навчання. Освітні сайти, групи у соціальних мережах, блоги сприяють проведенню опитувань, обміну думками, колективній роботі з текстом. Результати творчої праці можна розмістити на сторінках професійних спільнот, на сайті школи чи сторінці закладу в соціальній мережі й цим створювати в школярів ситуацію успіху, бажання творити, посилювати зацікавленість предметом.

Отже,інтеграція в сучасній школі – це вимога часу, актуальна для всіх учителів, зацікавлених у формуванні всебічно розвиненої особистості учня, яка цілісно сприймає світ і здатна активно діяти в соціальній та професійній сферах.

Література

  1. Амерханян С. Інтегрування на уроках літератури // Дивослово. - 2012. - №11. - С.5-9.
  2. Варзацька Л. Типи інтегрованих уроків у системі компетентнісної мовної освіти // Дивослово. - 2013. - №11. - С.2-4.
  3. Криворотенко О. Сучасні підходи до організації навчальної діяльності на уроці літератури //Дивослово. - 2019. - №5. - С.2-10.