Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Дошкільна освіта є одним з пріоритетних напрямів державної політики у галузі освіти.

Основні завдання дошкільної освіти – це створення належних умов для отримання дітьми дошкільної освіти, забезпечення дієвості особистісно-орієнтованої системи та реалізації принципів демократизації, гуманізації та індивідуалізації інтегративності педагогічного процесу в закладі дошкільної освіти.

Перед сучасним дошкільним закладом постає об’єктивне питання: які основні підходи до освітньої роботи сьогодні найбільш оптимальні і реальні?

Сьогодні освіта дошкільників – це доброзичлива, творча взаємодія вихователя і дитини. Це діалог двох рівних партнерів з відсутністю страху, з розкутістю, радістю спілкування. Діалог між дітьми і педагогами – домінуюча форма спілкування. Установка на добре сприйняття дитини – це велика сила. Поведінка педагога, який визнає рівність у спілкуванні, визнає право дитини на свої думки і погляди, відмовляється від домінування і насильства, співпрацює з нею на засадах партнерства – є пріоритетом сьогодення.

Гарантом успіху в сучасному дошкільному закладі є об’єднання усіх фахівців закладу освіти: вихователя-методиста, практичного психолога, медичної сестри, вихователів, інструкторів з фізкультури, керівників музичних, батьків громадськості.

Педагогічний процес будується згідно з освітніми, розвивальними завданнями на принципах індивідуалізації, поступовості, повторювальності.

Сьогодні освітня галузь відійшла від старих стереотипів освітньої роботи з дітьми, вибудувавши систему інноваційного підходу до виявлення та вдосконалення інтелектуальних, творчих і фізичних здібностей дитини.

Все  це – задля створення життєво-компетентної особистості, яка в майбутньому буде самодостатньою, само реалізованою на подальшому етапі свого зростання.

Система педагогічної діяльності виявляється в технології навчання.  А оскільки педагогічна діяльність вимагає постійного вдосконалення виникають технології навчання способу взаємодії.

Важливим виховним засобом педагогічної діяльності є оточення дитини, місце її проживання та особистий приклад дорослих.

Всі головні цінності і смисли педагогічної діяльності, а також нові технології навчання покликані засіяти серце.

Педагог у закладі дошкільної освіти – організовує освітній процес, створює середовище, яке сприятиме навчанню дитини, є тим ключиком, у якому розкривається особистість дитини, реалізується творчий потенціал вихованця.

Ефективність і результативність педагогічної діяльності залежить від розуміння педагогом дитини, бо що тісніша взаємодія то ефективніший результат.

Поведінка, погляди на життя, риси характеру охоплюються зірким оком дитини, наче в дзеркалі, відображаючись в ній».

Дитинство – найкращий період у житті кожної людини. Це період від якого залежить майбутня доля дитини. Адже її душа – це аркуш, який можна заповнити будь-яким змістом. І те, що буде записано на «аркуші» дитячої душі», багато в чому залежить від праці педагога.

Головні цінності і смисли педагогічної діяльності в кожній країні свої. Пов’язані вони з умовами розвитку історії суспільного виховання.

А ще основна задача сьогодення – зробити наших дітей щасливими.[4,с.196.]

В.О.Сухомлинський у своїх працях писав: «Коли б мене запитали: у чому справжня мудрість  вихователя - батька, матері, педагога - я б відповів : в умінні дати дитині щастя. Щастя дитинства – це й спокійне вогнище, яке дає тепло і їжу; але вогонь цей може перетворитися в катастрофічну пожежу. Усе залежить від того, як ви керуєте цим вогнем, дорогі батьки. У мудрості бути кочегаром біля цього вогнища по суті вся мудрість виховання».[4, с.255]

«Велика мудрість людського буття і людського виховання полягає в тому, щоб уміло і тонко побудувати цей світ.»

Орієнтована на гуманістичні цінності українська система дошкільної освіти обрала дитиноцентризм  за основу своєї методологічної платформи.

Такий підхід акцентує увагу на особистості дошкільника, пріоритетності його інтересів, бажань і потреб.

Тому реалізація завдань дошкільної освіти на сучасному етапі потребує інноваційних підходів до організації освітнього процесу в закладі освіти формування нового стилю педагогічного мислення вихователів.

Процес становлення і розвитку особистості кожної дитини відбувається неповторно, має свій темп і траєкторію руху, кожна дитина в свій час опановує необхідний рівень життєвої компетентності, що базується на знаннях і вміннях, ціннісних орієнтаціях та сформованих якостях. Важливим у цьому контексті є оптимальне поєднання різних форм навчання та способів організації дітей дошкільного віку, щоб дитина могла задовольнити пізнавальні потреби, розвинути базові особистісні якості, досягти дошкільної  зрілості.

Турбота про дитину, її розвиток, здоров’я – ось головний напрям нашої роботи.

Як один з варіантів сучасного підходу до роботи з дітьми – є інтегративний підхід. В сучасному закладі освіти такий підхід є найбільш сприятливим для розвитку мислення, розкриття особистісного потенціалу дитини, збереження фізичного, психічного й духовного здоров’я.

Завдяки чергуванню різних видів діяльності, різноплановості завдань і способів організації взаємодії учасників освітнього процесу забезпечується позитивний емоційний фон сприйняття дітьми нової інформації, знижується стомлюваність дітей, не відбувається перенапруження фізичних і розумових сил.

Одним з провідних принципів організації освітньої діяльності дітей є забезпечення їхньої активної позиції у процесі пізнання, тобто створення ситуації, коли діти вчаться самостійно. Тому всі дорослі, причетні до виховання повинні забезпечити дієвий, «живий» освітній процес, в якому домінуватимуть умови збагачення дітьми пізнавального досвіду через пізнання та міжособистісну взаємодію з ровесниками та дорослими.

Реалізуючи гуманістичний підхід до освіти педагоги і батьки під час навчання дітей повинні надати їм можливість самостійного пізнання. За умови незначної підтримки з боку дорослих дитина поступово вчиться самостійно освоїти горизонти свого знання. Такий підхід забезпечує в майбутньому орієнтування людини на освіту впродовж всього життя.

Освітня діяльність у ЗДО – це багатогранний, змістовний процес творчості, відкриттів, натхнення, процес взаємодії спілкування педагога з дітьми.

Педагоги здійснюють щоденне педагогічне керівництво діяльністю дітей, зважаючи на зміст освіти і спираючись на сприймання дітей, їхні вікові, індивідуальні особливості. Основним для діяльності педагога є план. Планування допомагає педагогу насичувати день різними видами дитячої діяльності, змістовно та логічно об’єднуючи пізнавальний матеріал з різних розділів програми та послідовно викладаючи його.

Сучасний стан дошкільної освіти забезпечує зміни в організації освітнього процесу.

Тепер дітям дедалі частіше надається можливість вибору способів самовизначення в різних видах діяльності.

Щоб цього досягти всьому колективу сучасного освітнього закладу потрібно створити:

  • відповідне сучасне розвивальне середовище;
  • підібрати сучасні технології;
  • налагодити взаємодії з батьками, громадськістю.

Розвиток сучасного закладу дошкільної освіти великою мірою залежить від ефективності управлінської діяльності.

Адміністрацією закладу постійно впроваджуються в практику роботи нові, дієві моделі управління, які досить швидше дають можливість аналізувати роботу педагогів, проаналізувати перспективи розвитку закладу, реалізувати провідні питання, проекти досягати більш високих результатів.

Особлива увага відводиться методичній роботі

Змістовні аспекти організації методичної роботи ЗДО:

  • планування роботи;
  • вирішення реальних педагогічних проблем;
  • педагогічна підтримка;
  • стимулювання діяльності;
  • використання переваг командної роботи;
  • індивідуалізація управлінських рішень.

Час і досвід дозволили мені вивчити можливості кожного в колективі, тому впевнено скажу, що більшості притаманний потяг до творчого пошуку нових, цікавих і дійових форм роботи. Сьогодні в інструментарії вихователя-методиста є багато форм та методів роботи з педагогами, батьками, що забезпечують інноваційний , інтегративний процес та методичну інтеграцію роботи, результативність яких підтверджується практикою.

Так пріоритетними завданнями  роботи нашого  дошкільного навчального закладу в цьому навчальному році є такі:

  1. Робота над науково-методичної темою “Формування національної свідомості та патріотизму особистості в навчально-виховному процесі”, забезпечивши формування якісного рівня патріотичного виховання.
  2. Впровадження в освітній процес здоров’язбережувальних та природовідповідних інноваційних технологій.
  3. Розширення використання сучасної української літератури для удосконалення дитячого мовлення.
  4. Удосконалення мистецької освіти дошкільників через інтеграцію художньо-естетичних видів діяльності.

Для більш ширшого формування патріотичного світогляду педагогів,

формування їх ідеологічної компетентності, актуалізації знань, професійного зростання відповідно теми, був організований педагогічний практикум «Джерела відродження патріотизму». Педагоги розширили арсенал методичних прийомів щодо результативного патріотичного виховання дітей дошкільного віку

Для більш повного розкриття теми було проведено консультування педагогів: “Музейна педагогіка як засіб національно-патріотичного”, “Ознайомлення з рідним містом як засіб патріотичного виховання дітей передшкільного віку”.

Проведена просвітницько-консультативна робота з родинами на тему: “Плекаємо патріотів”, семінар-тренінг «Родина-осередок формування особистості. Методи національно-патріотичного виховання в сім’ї», педагогічний тренінг «Плекаємо в малечі основи патріотизму», що допомагає розширити світогляд батьків про дієві, сучасні методи патріотичного виховання  дітей.

При проведенні освітньої роботи з дошкільниками колектив закладу постійно дотримується принципу доступності в патріотичному вихованні, тобто забезпечує виважений добір інформації для розкриття дітям об’єктивної картини світу, закономірностей розвитку українського суспільства, культури рідного народу, надання елементарних наукових знань, забезпечуючи при цьому також дотримання принципів наступності та перспективності у взаємодії двох ланок системи освіти – дошкільної й початкової в умовах реалізації концепції «Нова українська школа».

На реалізацію другого завдання–«Впровадження в освітній процес здоров’язбережувальних та природовідповідних інноваційних технологій», - розпочали пошук нових ефективних технологій, що дали б змогу осучаснити освітній процес та разом з тим зміцнити здоров’я дошкільників. Розгляд даного питання запланували на педагогічній раді – «Педагогіка просто неба». Для активізації знань педагогів щодо організації рухової діяльності дітей, для сприяння формування професійної компетентності педагогів в плані використання здоров'язбережувальних методик був проведений семінар-квест «Рух –це здоров’я». Консультування педагогів з даного питання: «Здоров’яутворювальні технології в освітньому процесі», «Розмальовані доріжки кличуть нас пограти трішки», «Дні здоров’я у закладі освіти», для батьків: «Вирушаємо в похід», «Досліджуємо світ разом» (майстер-клас), «Сучасні оздоровчі технології. Здорові поради» (батьківський всеобуч).

Питанню «Використання сучасної української літератури для удосконалення дитячого мовлення» була приділена досить значна увага в цьому навчальному році. Дане питання обговорене на педагогічній раді «У світі сучасної книжки». Проведене вивчення стану роботи з проблеми: «Стан роботи з розділу «Дитина у світі культури: літературна скринька»». Під час проблемного столу «Використання сучасної української літератури для дітей у закладах освіти» були обговоренні основні аспекти роботи з книжкою, її більш ширшого використання в освітньому процесі, популяризації серед батьківської громадськості. Вихователям надані методичні рекомендації щодо проведення занять з художньої літератури відповідно сучасних вимог. Проведений семінар-практикум «Розвиток мовлення: розв’язуємо актуальні проблеми», метою якого було ознайомлення педагогів із сучасними підходами в сучасній методиці розвитку мовлення, новітніми підходами до роботи із художніми літературними творами, активізація творчого потенціалу педагогів, підвищення інтересу до педагогічного пошуку. Консультування педагогів  було проведене з таких тем: «Формування у дітей почуття гумору засобами жартівливих творів». «Читаймо разом – популяризація книжки в закладі дошкільної освіти». Для батьків проведені консультації «Сучасні книжки для дітей», «Збагачуємо словниковий запас малят». Для батьків, педагогів, дітей проведений тематичний тиждень «Тижнева подорож Книголандією»

Удосконалення  мистецької освіти дошкільників здійснювалось через інтеграцію художньо-естетичної діяльності з  використанням досвіду роботи профільної групи художньо-естетичного спрямування “Казка”. Дана проблема розв’язувалась в інтеграції з питанням освіти для сталого розвитку. Засобами театралізації дошкільників оволодівали мистецтвом збереження довкілля і демонстрували свої надбання в театралізованому дійстві «Еко-подіум».

Цілісний розвиток особистості дитини-дошкільника забезпечується через узгоджену роботу всіх учасників педагогічного процесу

Для підвищення авторитету вихователів, а отже й закладу освіти в цілому особливе значення має продумана, неформальна робота з батьками. Оцінювати її треба не кількістю інформаційного матеріалу, стендів, а постійним спілкуванням.

Батьки і громадськість – забезпечують інтеграцію родинного і суспільного виховання через такі форми взаємодії : консультування, тестування, практикуми, круглі столи, квести, конференції, тематичні зустрічі, спільні свята, розваги.

Спільна зацікавлена робота дає безумовний результат. Батьки вірять, що педагоги допоможуть малятам входження в соціум. А якщо цю віру підкріплювати щодня мудрого педагога, цікавою порадою, завданням, диспутом, коли у батьків є можливість обмінятися досвідом, а далі – взяти участь у вікторині чи змаганні разом з дітьми - про інертність та  байдужість до справ дитячих не доведеться згадувати.

Мудрий педагог, спираючись на власний педагогічний досвід може через дитину позитивно вплинути на батьків, на їхні погляди у вихованні.

Майстерність досягати балансу прав, обов’язків і відповідальності у трикутнику «дитина-педагог-батьки», де батьки – повноправні учасники освітнього процесу – є потребою часу.

Література

  1. Адаменко Л. «Взаємодія дошкільників та дорослих: комплексна корекційна-розвивальна робота.», К.: Редакція загальнопедагогічних газет, 2013. – 128 с. (Бібліотека «Шкільного світу».
  2. Методичні рекомендації до Освітньої програми для дітей від 2 до 7 років «Дитина» / наук.кер.проекту В.О.Огнев’юк; наук.ред. Г.В.Бєлєнька; авт..кол.: Г.В.Бєлєнька, О.Л.Богініч, В.М.Вертугіна та ін. – Київ. ун-т ім..Б.Грінченка, 2016. – 352 с.
  3. Примірне положення про методичний кабінет закладу дошкільної освіти. (затверджено наказом Міністерства освіти і науки від 16.04.2018р. № 372)
  4. Сухомлинський В.О. «Батьківська педагогіка». – К.; «Радянська школа», 1978. – 263 с.
  5. Швайка Л.А. «Методична робота в ДНЗ», «Основа», 2008. – 287 с.
  6. «Щодо організації закладів освіти, що забезпечують здобуття дошкільниками освіти у 2019-2020 н.р.» (Інстуктивно – методичні рекомендації. Додаток до листа МОН України від 02.07.2019 № 1/9-419)