Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Мета: ознайомити дітей з проблемою забруднення навколишнього середовища, підвести до необхідності підтримування чистоти в довкіллі; вчити групувати предмети за певними ознаками, формувати звички і прагнення до самостійних  дій в природі (посіяти квіти, не забруднювати водойму, не смітити тощо). Активізувати словник за рахунок нових слів (склотара, металобрухт, забруднення тощо). Продовжувати вчити економно використовувати папір, збираючи  його на макулатуру. Вчити працювати командами. Виховувати екологічну свідомість, нетерпимість до забруднення довкілля, вміння турбуватися про чистоту навколишнього середовища.

Попередня робота: збирання макулатури в спеціальний контейнер; праця в командах; колективне ліплення і малювання; використання кубиків М.Зайцева в роботі з дітьми; розгляд мапи України; використання мнемо таблиць.

Матеріал: слайди з українськими краєвидами, вулицями, парками Нетішина, слайди із сміттєзвалищами біля річок та в лісах; вірш Д.Павличка «Де найкраще місце на землі»; оповідання В.Сухомлинського «Смітник»; мапа України; кубики М.Зайцева; контейнери для сміття з надписами «пластик», «метал», «скло», «папір»; сміття, рукавички, зелена тканина для імітації поляни, матеріали для колективного малювання та ліплення; мнемотаблиця до розповіді про Івасика-Телесика.

Хід заняття

  1. Спільне коло.

Дидактична гра «Погода в Україні»(щоденні ранкові новини погоди. Дитина «кореспондент» робить опис погоди за вікном).

-Діти, кого ви пропонуєте вибрати сьогодні кореспондентом?

-При всякій погоді наша Батьківщина завжди красива своїми краєвидами.

  1. На фоні слайдів про краєвиди в України вихователь читає вірш Д.Павличка

«Де найкраще місце на землі».
Де зелені хмари яворів
Заступили неба синій став,
На стежині сонце я зустрів
Привітав його і запитав:
Всі народи бачиш ти з висот
Всі долини і гірські шпилі
Де ж найбільший на землі народ
Де ж найкраще місце на землі?
Сонце усміхнулося здаля:
Правда, все я бачу з висоти
Всі народи рівні. А земля
Там найкраща де вродився ти!

- Діти, як називається наша земля,  де ми народилися?

  1. Розгляд мапи України (вихователь звертає увагу дітей на кольори на кольори мапи. Коричневий- гори; зелений- ліса; голубий- ріки і моря).

- Наша земля прекрасна з чудовими пейзажами і краєвидами. Але ще є рідніше місце для нас- наше місто. Як воно називається? (Нетішин. Показ на мапі України).

  1. Дидактична вправа «Викладемо назву міста» (кубики М.Зайцева- рахування складів, букв у слові).
  2. - Ну що ж, продовжимо наш екскурс, але вже помилуємося пейзажами нашого міста.(Перегляд слайдів з чистими вулицями, квітниками, парками міста).
    - Чому така чистота і охайність в нашому місті? (відповіді дітей)
  1. Руханка «Весело нам»(У чистому місті легко і вільно дихається, і гарний настрій).
  2. Інтерактивна вправа «Що було б, якби…?»

- Що було б, якби не прибирали сміття в парках, на вулицях? Що було б, якби не садили дерева та квіти?...
-Ось що було б!!!!(подальший перегляд слайдів сміттєзвалищ, забруднених берегів річок, лісів…
- Діти,  сьогодні я вранці прийшла в дитячий садок і в нашій груповій почтовій скринці знайшла дивного листа від Івасика-Телесика (показ вихователем мнемотаблиці).
- Він ще не вміє писати та намалював нам лист-схему. Ось послухайте його розповідь.

Одного разу Івасик-Телесик вирішив половити рибку у красивій річці . Взяв він човника і поплив. Мріяв Телесик зловити окуня, карасика, щуку…Тільки закинув вудочку і зразу ж зловив….поліетиленовий пакет. Другий раз закинув- зловив консервну банку. Третій- коробку від чіпсів. Четвертий,  п’ятий,  шостий, наловив цілу купу сміття. Втомився!!! Вже хотів до берега пливти, аж раптом хтось  за гачок смикнув, витягнув Івасик вудку, а там…золота рибка. Почала рибка проситися, щоб випустив.

-Випущу, сказав Івасик, тільки виконай моє бажання. Хочу замість сміття рибки наловити.

Зітхнула рибка. Глянула на величезну купу і сказала:

-Не буде рибки в річках до тих пір, поки ви, люди, сміття у водойми на береги викидати будете!

Зітхнув Телесик, відпустив рибку. Підплив човником до берега, ще й там купу сміття назбирав, але зрозумів, що посортувати його він не зуміє. От і передав нам у дитячий садок, щоб ми справилися з цим завданням (запитання вихователя по тексту. Уточнення вихователем знань дітей про види сміття).

  1. Дидактична гра «Сортування сміття».

- Діти, дуже важливо не тільки сміття зібрати, а ще й по відповідних контейнерах його розкласти, щоб на заводі переробили і нові корисні речі виготовили.(Вихователь на уявну галявину висипає з мішка умовне сміття: списані зошити, пластикові пакети, металеві банки, поламані гребінчики, машинки без коліс та ін.).

Діти сортують в рукавичках в контейнери з надписами «скло», «пластик», «папір», «метал» сміття. При цьому діти вправляються у вимовлені слів: склотара, пластмаса, металобрухт, макулатура та ін..(Вихователь звертає увагу, що контейнер з папером знаходиться в групі давно і він майже повний. Скоро знову потрібно везти в пункт здачі  макулатури).

-Діти, пригадайте, що ми купили за отримані гроші в  минулий раз? Так що сортувати сміття- це фінансово вигідно. Після закінчення сортування сміття вихователь каже:

-Молодці, тепер Івасик-Телесик зможе вільно ловити рибку в річці. А наше завдання не тільки самим не смітити в місті, але й іншим розповідати, чому потрібно викидати сміття в сміттєві контейнери.

  1. - Діти, давайте далі переглянемо слайди з краєвидами нашого міста.(Вихователь звертає увагу на те, як багато в місті клумб і квітників).
    - Діти, чим засаджені клумби та квітники? Які квіти ви знаєте? Чи допомагали ви батькам засівати і доглядати клумби?(відповіді дітей).
    -А ось послухайте, чим вирішила засіяти свої квітники Марійка.( Читання оповідання В.Сухомлинського «Смітник». Запитання по тексту).
  1. Колективна праця дітей по командах (малювання і ліплення).

- Зараз діти ми поділимось на дві команди і засіємо свої квіти. Одна команда-«Сімки»- на великому плакаті (заготівка: папір-ватман великого формату з намальованими силуетами будинків) буде малювати квіти і дерева фарбами.

Друга команда- «Ноліка»- буде ліпити різнокольорові квіти з пластиліну і наносити на заготовлену картину (ватман затонований зеленим пластиліном).

Самостійна робота дітей в командах з частковою допомогою дорослих. (Аналіз дитячих робіт).

  1. Підсумок і аналіз заняття з допомогою мікрофона. Дидактична гра «Крісло мрійника».

- Діти, уявіть, що ви стали мером міста. З якими словами ви б звернулися до жителів нашого міста, щоб воно залишалося таким чистим і охайним?  Що ви будете робити для того, щоб жити в чистому місті?