Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Мета
Формувати у дітей уявлення про воду як джерело життя всього живого на Землі, про кругообіг води як закономірне природне явище.
Узагальнити і систематизувати знання дітей про значення води в природі та в житті людини, про її стан і властивості.
Розвивати вміння сприймати оточуюче середовище через органи чуття шляхом дослідницько-пошукової роботи, вдосконалювати причинно-наслідкові зв’язки, пізнавальний інтерес у дітей.
Розвивати зв’язну мову, логічне мислення, пам'ять, увагу.
Виховувати любов до природи, бережне ставлення до води.
Матеріали для роботи: експонати музею, схема – плакат кругообігу води в природі, голубі хустинки – 15 шт., українські костюми – 2 шт., коромисло – 1 шт, відра – 2 шт., фільтр , стакани для води – 15 шт., синтезатор – 1.
Технічні засоби: магнітофон, музичний диск із записом органної музики.
Хід заняття
Діти стоять у світлиці музею народного побуту
Вихователь: - Станьте, діти, підтягніться,
Один одному всміхніться,
Усміхніться сонечку:
Діти: - Здрастуй, золоте!
Вихователь: - Усміхніться квітоньці:
Діти: - Хай вона цвіте!
Вихователь: - Вже настала сонячна
Весняна пора,
Людям посміхаймося,
Діти: - Зичим їм добра!
Вихователь: - Хата моя, біла хата,
Рідна моя сторона,
Пахне любисток і м’ята,
Мальви цвітуть край вікна.
Хата моя, біла хата,
Казка тепла й доброти,
Стежка від тебе хрещата,
В’ється в далекі світи.
Вихователь: - Як справжні українці, ми раді всіх вітати у нашій хаті в день великого весняного свята - Благовіщення.
Блага вість прийшла в цей день на Землю, про те, що Діва Марія народила Сина, Спасителя всіх людей - Ісуса Христа.
А в народі кажуть, що в цей день Бог благословляє землю, і господар уже може лопату в грунт устромити, почати городні роботи.
А що знаєте ви, діти, про цей день?
Дитина: - Існує повір’я, що навіть пташка в цей день не в’є гнізда. За легендою, зозуля тому не має свого гнізда і підкидає яйця в інші, що колись на свято вила гніздо, і Бог відібрав у неї пам’ять.
Дитина: - Якщо цього дня гарна погода - буде гарний врожай.
Дитина: - Яка погода на Благовіщення - така й на Великдень.
Дитина: - Благовіщення без ластівок - холодна весна.
Дитина: - Якщо півень води нап’ється, то на Юрія віл напасеться.
Вихователь: - Буде вода - буде й життя. Вода - на диво простий і загадковий витвір природи, унікальне явище Сонячної системи, яке дарує життя на Землі.
Скажіть, діти, а чи любите ви воду?
Дитина: - Коли велика спека влітку,
І гратись вже немає сил,
Щодуху я біжу до річки,
Неначе в мене пара крил.
Дитина: - А я люблю, коли узимку
Сніжок лапатий випада,
Кататися на санях й лижах,
В дворі є баба снігова!
Дитина: - А яка краса уранці,
Коли роса блищить на квітах!
Вона то схожа на сльозинки,
То на перлини й самоцвіти.
Дитина: - А як приємно прогулятись
Під теплим дощиком весною,
І, взагалі, дружити треба
Із чарівницею водою!
Під музику з’являється Краплинка
Краплинка: - А я - крапелька води. Я потрібна всім живим істотам, бо рятую їх від спраги допомагаю бути чистими. Де я з’являюсь на землі, там ростуть дерева, кущі, квіти.
Я буваю різною - і твердою, і рідкою, вмію перетворюватися на пару. Хочете побачити мене з друзями? Подивіться на воду у склянці.
Я люблю подорожувати, я ніколи не сиджу на місці. Ось послухайте, як я це роблю з подружками.
На дошці зображена схема кругообігу води в природі
Краплинка показує і розповідає
Краплинка: - Жили в річці сестрички-краплинки. Захотілося їм помандрувати. Пригріло сонечко, і полинули краплинки в небо. А тоді зібралися разом водити хоровод і стали вони Хмаркою. Все нові і нові краплі- сестрички приєднувалися до хмарки, і стала вона важкою. Не втрималася і порвалася. Полився на землю дощик. Краплинки падали на землю, в озера і річки. Та коли опинилися вдома, їм знову захотілося подорожувати. І полетіли краплинки знову в небо.
Вихователь: - Діти, а де народжується вода?
Дитина: - Під землею. Там теж є життя. Там народжуються джерела чистої питної води. Вони виходять на поверхню і утворюють струмки. А потім з багатьох таких струмочків утворюється повноводна ріка з прісною водою.
Вихователь: - Які річки України ви знаєте?
Діти: - Дніпро, Десна, Здвиж.
Вихователь: - А якою вода стає на поверхні?
Дитина: - В річках вона вже не така чиста, як під землею.
Вихователь: - Чому?
Дитина: - Тому, що забруднена.
Вихователь: - Чим забруднена вода?
Дитина: - Різними відходами.
Дитина: - Шкідливими для здоров’я речовинами.
Вихователь: - А хто забруднює наші річки, озера, моря?
Дитина: - Люди. Вони засмічують природу, викидають сміття просто під ноги. Залишають порожні пляшки, пакети, непотрібні речі на берегах річок і озер. А дощ змиває їх у воду.
Вихователь: - Як ми, люди, можемо дбати про чисту воду?
Діти: - Не смітити, відпочиваючи на природі. Не зливати отруйні відходи з заводів і інших підприємств у річки, озера. Дбати про чисте повітря.
Вихователь: - Існує навіть День води, який відмічають у всьому світі. Адже вода потребує захисту. З кожним роком чистої прісної води на планеті стає все менше, тому що річки й озера висихають. Вода забруднена, її не можна пити.
Діти, до чого може призвести забруднена вода?
Дитина: - Вона викликає багато хвороб.
Вихователь: - Так, організм людини майже повністю складається з води. Для того, щоб усі органи людини працювали злагоджено, їй треба пити чисту, джерельну воду. Що треба зробити для того, щоб воду можна було вживати?
Дитина: - Її треба очищувати.
Вихователь: - Чим можна очистити воду?
Діти: - Воду можна відстояти, але вона не буде повністю чистою.
А ще її можна закип’ятити, але вона не буде корисною. Найкраще питну воду очищує фільтр.
Вихователь: - Фільтри є різні. Деякі очищують воду частково. А є такі, які очищують воду майже повністю.
Ось перед вами такий фільтр. Це останнє досягнення науки. Такий фільтр встановлено в нашому дитсадку, щоб ви могли пити очищену якісну воду.
Скуштуйте воду, очищену таким фільтром.
Діти п’ють воду, пропущену через фільтр
Вихователь: - Яка вода на смак?
Діти: - Солодка, м’яка, смачна. Вона не має запаху.
Вихователь: - А тепер ми разом з Краплинкою пофантазуємо. Я запрошую вас у подорож.
Релаксація «Струмок» виконується під мелодію води
Вихователь: - Діти, уявіть собі, що ви - струмок, який повільно тече полями, обходячи велике і мале каміння. Ніщо не може зупинити течію води. Покажіть, як тече вода. Ось струмок набрав сили і побіг далі. Випряміть руки, рухайте ними повільно, плавно. Наш струмок прибіг до річки.
Візьміться за руки по троє. Тепер ви - річки. Обертайтеся по колу. А тепер, тримаючись за руки, зробіть велике коло. Наша річка добігла до моря. Покажіть, як хвилюється море. А тепер хвилі зникли і море заспокоїлося.
Яка вода в морі? Чи можна її пити?
Дитина: - В морі вода солона. Пити її не можна.
Вихователь: - Звідки ми беремо воду для різних потреб?
Дитина: - 3 крану.
Вихователь: - А звідки брали воду люди, коли ще не було водопроводу?
Діти: - 3 річки. З криниці.
Вихователь: - Брали воду з річки, тому що була вона колись чистою і цілющою.
Слова О.П. Довженка з повісті «Зачарована Десна»
Вихователь: - А носили воду відрами на коромислі. Як наша Ганночка! Ось вона вже повертається з повними відрами.
Інсценівка пісні «З річки Ганночка ішла»
Вихователь: - А ще на Україні джерелом свіжої питної води була криниця. Я запрошую вас до нашої криниці.
Діти розміщуються біля криниці з журавлем
Вихователь: - Криницю будували з особливою любов’ю, охороняли, вважали святою.
Чи знаєте ви, діти, як вибирали місце для криниці наші предки?
Дитина: - 3 допомогою вербової гілочки. Брали її в руки. Там, де листочки на гілочці ворушилися, означало, що тут було слабке джерело, а де вони стрімко опускалися вниз, наче їх притягував магніт, - значило що під землею є сильне джерело. Тут і копали криницю.
Дитина: - Ввечері, у тих місцях, де хотіли копати криницю, розкладали курячі яйця і накривали відрами. Вранці дивилися: де яйця були мокрими і з них стікала вода - там і місце для криниці. Там є сильне джерело під землею.
Вихователь: - Як називався пристрій для піднімання води?
Дитина: - Журавель.
Вихователь: - Чому криниці будували з журавлями?
Дитина: - Щоб легше набирати воду.
Дитина: - Є така легенда про журавля.
З далекого вирію повернулися на батьківщину журавлі. Збудували гніздо. Незабаром у них з’явилися маленькі журавлики. А коли настала осінь, журавлі зібралися відлітати в теплі краї. Але сталася біда. Прощаючись з полями і луками, загинула журавка. Журавель не зміг пережити таке горе. Він знепритомнів і навіки залишився у рідному краї. Став дерев’яним пам'ятником на могилі у своєї журавки.
Вихователь: - Вклоняючись кожного дня своїй милій, черпає він цеберком воду з лісової криниці. З тих часів і стали будувати люди криниці з журавлями.
І на нашому подвір’ї є така криниця. І вода в ній є. Хто допоможе мені набрати води з криниці?
Діти набирають відром воду.
Ставлять біля криниці
Вихователь: - Чиста вода - це розкіш і насолода. Без води життя на Землі неможливе: в’яне квітка, страждає звір, замовкає пташка, помирає людина.
Кожна краплинка є дорогоцінним скарбом природи. Бережіть її!
Вона загадкова, неповторна і вічна, як музика.
Звучить органна музика