Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Мета: поглиблювати знання про пісок, як один із шарів земної кори, його властивості, та способи його використання; розширювати уявлення про мешканців пустелі (плазунів, тварин, птахів); стимулювати інтерес до проведення нескладних дослідів, роблячи елементарні висновки; удосконалювати вміння вимірювати сипучі речовини (пісок) за допомогою умовної мірки; закріплювати кількісну та порядкову лічбу в межах 10; спонукати дітей відповідати на запитання повними реченнями, використовуючи прикметники, порівняння; розвивати спостережливість, увагу, мислення; виховувати допитливість. Обачність під час ігор з піском, бережливе ставлення до природних ресурсів.
Обладнання: лист, презентація «Пустеля», таця з піском, лупа, трубочки для коктейлю, пластикові контейнери, стаканчики, фішки, серветки, відеречка з піском.
Хід заняття
Діти заходять до групи, вітаються. Вихователь читає лист від дослідників:
«Зарошуємо вас у чарівну країну, а яку саме, ви повинні здогадатися подивившись відеоролик. До зустрічі у чудовій країні!»
Відеоролик «Пустеля»
Вихователь: ну що, діти, здогадалися що це за країна? ( відповіді дітей). Так, це пустеля-країна пісків. А ви б хотіли потрапити до цієї країни?. Дослідники ще написали, що ця країна дуже далеко від нас, а щоб швидше добратися, потрібно летіти на літаку. А там нас зустріне «спеціальний» транспорт. Ви готові?
Звучить звук літака, на екрані – слайди пустелі.
Вихователь: ну от, ми в пустелі, а подивіться, хто нас зустрів? (на екрані – верблюди). Діти, дослідники нас повідомили, що нас зустріне спеціальний транспорт, а транспорту ніякого нема, а тільки хто це? (відповіді дітей). Діти, а як ви думаєте, чому це ці тварини є спеціальним транспортом? (припущення дітей). Отже це і є наш транспорт, адже доріг у пустелі нема, машини не проїдуть, а верблюди перевозять вантаж і туристів, і називаються вони – караван.
Слайд «Караван верблюдів»
Вихователь: ну що ж, беремо верблюдів і в подорож! Діти, а подивіться, на верблюдах намальовані цифри, вони повинні іти один за одним по-порядку, давайте їх полічимо і поставимо по-порядку.
Д/г «Полічи і скажи»
Д/г «Постав по-порядку»
Д/г «Пряма і зворотна лічба»
Вихователь: так, з цим впоралися, але дивіться на дверях висить оголошення: «Перш ніж зайти у пустелю, потрібно виконати такий ритуал, промовити такі слова»:
Здрастуй наш пісочок
Жовтенький дружочок
Ми долоньки прикладаємо
Тебе дозволу питаємо.
Двері ширше відкривай
І тихенько привітай.
Вихователь: піщана країна пропустила нас,відправляємося.
Слайд «Пустеля»
Вихователь: діти, а чому тут так тихо? Невже тут ніхто не живе? Давайте пошукаємо мешканців піску.
Діти занурюють руки у тацю з піском і шукають жителів: ящірка, змія, черепаха, павук, скорпіон, жук. Але крім плазунів у пустелі живе багато тварин і птахів.
Слайд із зображенням мешканців: антилопа, верблюд, ховрах, страус,орел, гриф.
Вихователь: діти, а як ви думаєте, як вони тут живуть без води? (припущення дітей).
Слайд «Оазис»
Вихователь: може, хто знає, що таке оазис? Розповідь вихователя: оазис, це місце в пустелі де є вода і рослини і куди приходять усі тварини, щоб напитися води і відпочити у тіньку, а ще там відпочивають каравани верблюдів.
Ну що, відправляємося далі, а далі у нас навкруги один пісок.
Слайд «Піски»
Вихователь: діти, а де у нас можна знайти пісок? (відповіді дітей). Піску у нас сила-силенна на берегах морів, річок, озер. Пісок, це один із шарів земної кори. Він є корисною копалиною яку широко використовують люди. Діти, а ви хочете дізнатися, що таке пісок? Давайте сядемо на килимок-пісок (діти сідають на килимок перед ними стоять тарілочки з піском і лупа). Що у тарілочках? Торкніться пальчиками, долонькою, порухайте, що ви відчуваєте (відповіді дітей). Діти, біля вас лежить ще один предмет, що це? Так, це лупа. Для чого люди використовують лупу?
Діти: лупу використовують щоб збільшити предмет.
Вихователь: нумо погляньте на пісок через лупу, розгляньте піщинки і скажіть, якої вони форми, якого розміру, кольору. Усі вони однакові чи ні?
Висновок: піщинки різні і неоднакові за розміром, формою і кольором. Пісок – це зовсім дрібнесенькі камінчики які утворюються від тертя і ударів каміння одне об одне.
А тепер, знову зверніть увагу на пісок у ваших тарілочках. Пропоную провести з ним ще кілька дослідів, щоб дізнатися про властивості піску. Спочатку подивіться, що я робитиму, а відтак повторюйте мої дії (діти повторюють дії за вихователем). У склянці з водою змочуємо пальчики і збризкуємо пісок, наче дрібненький дощик. Чи змінився пісок? Як він змінився? ( пісок став темний і мокрим там де попала вода). Тепер я візьму склянку з водою і виллю іі в ту саму тацю (діти виконують так само). Торкніться піску долонькою, що ви відчуваєте? ( відповіді дітей). А тепер витріть долоньку серветкою і скажіть чи можна з піску ліпити? (так). А з якого піску ліпити краще: із вологого чи сухого? Що можна зліпити з мокрого піску? (відповіді).
Висновок: вологий пісок тримає форму, сухий – ні.
Вихователь: а зараз ми з вами проведемо ще один дослід – спробуємо утворити вітер. Для цього кожен візьміть трубочку і подуйте собі на руку (демонструє дію). Що ви відчули? (відповіді дітей). А тепер тихенько і обережно подуємо через трубочку на вологий пісок. Що ви помітили? Щось змінилося? (відповіді). Так само подуємо на сухий пісок. Що відбулося? Що можна сказати про дію повітря на сухий і мокрий пісок?(відповіді дітей).
Висновок: сухий пісок сипучий, тож під дією вітру він розсипається. Ось чому у пустелі виникають піщані бурі. Дуже небезпечно знаходитися в пустелі під час піщаної бурі. Знищуючи зелені насадження, винищуючи річки, забруднюючи атмосферу, люди сприяють виникненню піщаних вітрів які є небезпечними для її самої. Ось чому потрібно бережливо ставитися до природи. Діти, а як ми повинні поводитися з природою щоб не утворювалися піщані бурі? (відповіді дітей).
Слайд «Піщана буря»
Вихователь: діти, а давайте пригадаємо, для чого потрібний пісок людині?(відповіді дітей). Пісок використовують під час будівництва будинків, доріг (слайди), у сільському господарстві, під час виготовлення скла і скляних виробів. А деякі тварини і птахи будують нірки в піску, відкладають яйця де з’являється на світ їхнє потомство.
Вихователь: ну що ж, нам час повертатися назад у дитсадок. Щоб повернутися додому нам треба виконати магічні дії. Ми станемо в коло і скажемо: «Один, два, три, пустеля, нас додому поверни!»
Вихователь: ось ми і повернулися в садочок. Діти, подивіться, на столах у нас лежить пісок. Пам’ятаєте скільки піску було у пустелі? (багато), можна було виміряти там пісок?(відповіді). Звичайно що ні, адже нема такої ваги і посуду, а хочете дізнатися скільки у нас піску? Ось ми зараз його виміряємо за допомогою умовної мірки. Діти в групах за столами вимірюють кількість піску. Отже, можна виміряти пісок? За допомогою чого ми вимірювали?
Підсумок заняття.