Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Актуальність Пошуки шляхів удосконалення системи освіти в школі сприяли відродженню такого поняття, як інтеграція навчання. Наразі основним завданням освіти у ХХІ столітті є вдосконалення, розвиток та формування уваги, уяви, мислення та пам’яті. Проте загалом, сьогоднішній рівень розвитку освіти в Україні не дає змоги сповна виконати функцію ключового ресурсу соціально-економічного розвитку держави і зростання добробуту громадян. Престижність науки та освіти в суспільстві нині залишається низькою.

Мета статті проаналізувати основні аспекти інтегрованого підходу до навчання у  приватних початкових школах та розкрити педагогічну цінність тематичного навчання в навчально-виховному процесі.

Виклад основного матеріалу  На даний момент в Україні принцип інтеграції виголошений основним принципом реформування освіти разом із принципами диференціації та гуманізації. В країнах світу багато освітніх технології розробляються та впроваджуються на базі інтегрованого підходу.

В початковій школі проблема інтеграції навчання і виховання важлива як для теорії, так і для практики. Її затребуваність навіяна новими соціальними запитами, які висуваються до школи, і зумовлена змінами в сфері виробництва і науки. Інтегрований підхід у процесі навчання виступає в якості важливого учасника активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Приватна початкова школа ставить перед собою масштабне завдання – створення належних умов для цiлicнoгo розвитку ocoбиcтocтi дитини та її самоорганізації. Вирішити дане завдання можна завдяки розв’язанню таких проблем: формування в кожного учня почуття психологічної захищеності; створення належних умов для задоволення основних потреб дитини в розвитку, вдосконалення, активності її індивідуальності тощо; створення надійних та довірливих відносин «учитель-учень», «учень-учень», «учні-учитель»; надати кожній дитині можливість реалізувати себе у найважливіших для неї сферах життєдіяльності, з найбільш можливим її розвитком здібностей та можливостей.

Згідно з Національною стратегією розвитку освіти в Україні на період до 2021 року «Розбудова національної системи освіти в сучасних умовах з врахуванням кардинальних змін у всіх сферах суспільного життя, історичних викликів XXI століття вимагає критичного осмислення досягнутого і зосередження зусиль і ресурсів на розв’язанні найактуальніших проблем, які стримують розвиток, та дають можливість забезпечити нову якість освіти, адекватну нинішній історичній епосі» [3, с. 4].

Реалізація міжпредметної інтеграції змісту навчання є актуальним питанням сьогодення, оскільки освітня модель, побудована на засадах інтеграції, сприяє створенню в учнів цілісної картини світу, формуванню міжпредметних та ключових компетентностей, стимулює розвиток їхніх пізнавальних та творчих здібностей, вирішує проблему інтелектуального перевантаження молодших школярів, тому що кількість навчальних предметів, основою яких є тільки одна наука, скорочується за рахунок введення інтегрованих курсів, які базуються на знаннях декількох суміжних галузей науки. Ідея інтеграції в освіті є значним здобутком дидактики, оскільки за умови її успішного методичного впровадження реалізується мета якісної освіти [1, с. 15].

Тому інтеграція, як вимога об’єднання у ціле компонентів об’єктів навчання, є необхідним дидактичним засобом, за допомогою якого уможливлюється створення в учнів цілісного уявлення про об’єкт, що вивчається, формується міжпредметна компетентність.

А. Данилюк вважає, що інтеграція представляється як інноваційний прийом, здатний вирішити багато з проблем освіти. Інтеграція в сфері виховання та освіти може здійснюватися на будь-якому етапі педагогічного процесу, будучи універсальним шляхом його перетворення.

Для інтеграції в початковому навчанні та вихованні існують як сприятливі, так і несприятливі фактори. Вони багато в чому визначають тактику інтеграції. До позитивних факторів належить інтелект дитини. До негативних чинників належить обмежене число навчальних предметів, необхідність формування надзвичайно важливих навичок читання, письма і рахунку. Це вимагає предметного навчання [2, с. 28].

Інтеграція шкільного змісту може бути повною або частковою. Характерною рисою більшості приватних початкових шкіл стало навчання за інтегрованими курсами. Так, читання, письмо, усне мовлення об’єднані в «мистецтво мовлення»; театр, дизайн, музика танці в «мистецькі напрями», шахи, мислення, математика в «математичний блок». Досвід проведення інтегрованих уроків засвідчує, що їх методика вимагає дуже високого професіоналізму та ерудиції вчителів.

Основними ідеями інтегрованого навчання є: особистісна спрямованість навчання (людина – головна цінність освітнього процесу); пріоритет основних мотивів у навчанні (спонукальні, внутрішні, зовнішні й організаційні); системність у навчанні; проблемність навчання; рефлексія діяльності.

Метою інтегрованого навчання є: формування в учнів цілісного світогляду про навколишній світ; активізація їхньої пізнавальної діяльності; підвищення якості засвоєння сприйнятого матеріалу; створення творчої атмосфери в колективі; виявлення в школярів здібностей та їх особливостей; формування навичок самостійної роботи з додатковою літературою, опорними словами та схемами; ефективної реалізації розвитку виховної функції навчання та ін.

Учителю початкової школи варто  орієнтуватися на головні компоненти  Концепції нової української школи:

  1. Новий зміст освіти, заснований на формуванні компетентностей, потрібних для успішної самореалізації в суспільстві.
  2. На потреби учня в освітньому процесі, дитиноцентризм.
  3. Наскрізний процес виховання, який формує цінності.
  4. На педагогіку, що ґрунтується на партнерстві між учнем, учителем і батьками [4, с. 136].

Проте, разом з тим, інтеграція навчання вимагає майстерності, творчості, натхнення, бажання вчителя, ретельної підготовки, особистісно-орієнтованого спілкування з учнями [5, с. 105].

Помітно, що проведення інтегрованих уроків сприяє підвищенню зростання професійної майстерності вчителя, так як вимагає від нього володіння методикою нових технологій навчально-виховного процесу, додаткового часу для підготовки та здійснення діяльнісного підходу до навчання.

Важливим завданням вчителя початкових класів є залучення молодших школярів до пізнавальної діяльності, створення необхідних умов для впровадження інтегрованого навчання. Використання інтегрованого підходу у навчанні сприяло розширенню соціально-пізнавального досвіду учнів у руслі поставлених учителем конкретних навчально-виховних завдань, розвитку критичного мислення у школяра, підвищенню мотиваційної діяльності, інтенсивному розвитку учнів в аспекті вибраної тематики, покращенню пам’яті, уваги, уяви, формуванню інтересу до подій і явищ дійсності, розширенню цілісної системи уявлень про навколишній світ.

Тематична інтеграція має певні шляхи реалізації своїх завдань: інтегровані уроки; інтегровані курси; бінарні уроки; інтегровані тематичні дні; уроки з міжпредметними зв’язками; тематичне навчання.

Отже, перевага тематичної інтеграції навчання – це створення передумов для формування не вузько інформованого фахівця, а творчої особистості, яка цілісно сприймає світ і здатна активно діяти в соціальній та професійній сфері. Також, внаслідок такого підходу до навчання учні отримують цілісну картину світу в аспекті змісту вертикальної теми. Точка дотику різних навчальних предметів має важливе значення, допомагає формуванню світогляду учня, розкриває його ставлення до навколишнього світу, природи, суспільства, самого себе.

Міжпредметні зв’язки дають змогу поглибити вивчення матеріалу без додаткових затрат, реалізувати взаємну систематизовану узгодженість, стимулювати учнів до використання набутих знань у повсякденній практиці.

Інтегровані уроки забезпечують формування в учнів цілісної системи уявлень про навколишній світ, в їх взаємозв’язку та взаємозумовленості; сприяють поглибленню та розширенню знань учнів. Інтегровані уроки підвищують пізнавальний інтерес, розвивають уяву, увагу, мислення, мовлення й пам'ять, спонукають до активного пізнання навколишньої дійсності, до осмислення і знаходження причинно-наслідкових зв’язків, до розвитку логіки, мислення, комунікативних здібностей.

Висновки. Інтегрований урок у приватній початковій школі вносить в звичайну структуру початкової шкільної освіти новизну, оригінальність, сприяє формуванню цілісної картини світу, розгляду предмета з кількох сторін, дозволяють систематизувати знання, створюють сприятливі умови для реалізації особисто орієнтованого, розвивального навчання молодших школярів. Крім того, міжпредметні зв`язки дають можливість раціонально використовувати час, відведений на вивчення навчального матеріалу, вагомо зменшує навантаження учнів.

Отже, інтеграція в сучасній школі – вимога часу, актуальна для всіх учителів,  зацікавлених  у формуванні всебічно розвиненої особистості учня, яка цілісно сприймає світ і здатна активно діяти в соціальній та професійній сферах.

Література

  1. Біляєв О. Інтегровані уроки рідної мови // Диво слово. 2010. №5. С.15-19.
  2. Данилюк А.Я. Навчальний предмет як інтегрована система // Педагогіка. 1997. № 4. С. 28-29.
  3. Національна доктрина розитку освіти України в ХХІ ст. Освіта України. 2002. № 33. С. 4.
  4. Нова українська школа: порадник для вчителя. Під заг. ред. Бібік Н.М. К.: ТОВ «Видавничий дім «Плеади», 2017. 206 с.
  5. Чекіна О.Ю. Інтегровані уроки у початковій школі.Х.:Основа,2011. 256 с.