Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

 «Ви хочете, щоб ваші діти були здібними і  талановитими?
Тоді допоможіть їм зробити перші кроки по сходинках  творчості,
але ... не запізніться і, допомагаючи, ... думайте самі.
Немає таємниці народження, є таємниця розвитку! »

Б. Нікітін

Розвиваючі ігри - це один із засобів виховання дітей дошкільного віку. Граючись, дитина пізнає світ навколо себе - вивчає кольори, форму, просторові і числові відношення між предметами. В сучасній педагогіці існує чимала кількість ігор для дітей, які здатні розвинути сенсорні, рухові та інтелектуальні здібності дитини.

Розвиваючі ігри Нікітіних допоможуть неймовірно цікаво і пізнавально проводити час разом з дітьми.                            

Педагогічна методика сім'ї Нікітіних відома у багатьох країнах і актуальна по сьогоднішній день, незважаючи на більш ніж 50 річний стаж. Свою методику Нікітіни випробували на власних дітях, яких було семеро. Розвиваючі ігри педагогів засновані на чудо-кубиках, які побудовані за принципом «від простого до складного». Такі ігри здатні розвинути  пам'ять, увагу, уяву, просторові уявлення у дітей. В іграх діти  швидко і легко вчаться знаходити закономірності, систематизувати і комбінувати будь-який матеріал. Дитина зможе сама побачити резерв своїх можливостей, завдяки варіативності ігор та використанню ігрових моментів. Нікітіни вважають, що для того, щоб будь-яка гра засвоювалася з успіхом,  потрібно дотримуватися певних правил.    

                                                    

 Існує 14 правил організації розвиваючих ігор за технологією  Нікітіних.

  1. Гра повинна приносити радість і дитині, і дорослому. Кожен успіх малюка - це загальне досягнення. Радійте йому - це окрилює малюка, це запорука його майбутніх успіхів.
  2. Зацікавлюйте дитину грою, але не змушуйте її грати, не доводьте заняття іграми до перевантаження. Не ображайте дитину в грі.
  3. Розвиваючі ігри - ігри творчі. Всі завдання діти повинні робити самостійно. Наберіться терпіння і не підказуйте ні словом, ні зітханням, ні жестом, ні поглядом. Дайте можливість думати і робити все самостійно і відшукувати помилки . Поступово піднімаючись, і справляючись з важкими завданнями, дитина розвиває свої творчі здібності.
  4. Щоб відчути складність завдань, перш ніж давати завдання дітям, обов'язково спробуйте виконати їх самі. Записуйте час, за який вам вдалося зробити ту чи іншу задачу. Вчіться робити її швидше.
  5. Обов'язково починайте з посильних завдань або з більш простих . Успіх на самому початку - обов'язкова умова.
  6. Якщо дитина не справляється із завданням - ви переоцінюєте рівень її розвитку. Зробіть перерву, а через кілька днів почніть з більш легких завдань. Ще краще, якщо малюк сам почне вибирати завдання з урахуванням своїх можливостей. Не квапте його!
  7. У якому порядку давати ігри? Загальне правило - спостерігати за розвитком дитини, записувати в щоденник її успіхи, і визначить, коли і яку з ігор «включати». Автор почав б з гри «Склади візерунок» і «Рамки з вкладишами від Монтессорі».
  8. Інтереси дітей приходять «хвилями», тому, коли у дитини пропадає інтерес до гри, «забудьте» про гру на місяць-два і навіть більше, а потім «випадково» нехай малюк згадає про неї.
  9. Бережіть ігри, не ставте їх за доступністю поряд з іншими іграшками. Нехай вони стоять на видному, але не дуже доступному місці.
  10. Для самих маленьких (1,5 -3 роки) підживлюйте гру казкою чи розповіддю, давайте «імена» візерункам, моделям, малюнкам, фігурам, придумуйте, фантазуйте, поки дитина не почне захоплюватися сама процесом подолання труднощів і вирішенні завдань.
  11. Чим більше розвинена у малюка якась якість, тим сильніше вона жадає прояву. Більше хваліть за успіхи і в разі невдачі підбадьорюйте малюка.
  12. Створюйте в грі невимушеність. Не стримуйте рухову активність дитини.
  13. Коли складання візерунків або моделей за готовими завданнями вже освоєно, переходьте до вигадування нових
  14. Влаштовуйте змагання на швидкість. Не бійтеся, що ваш авторитет при цьому постраждає.

Особливості творчих розвиваючих ігор за системою Нікітіних

  1. Кожна гра Нікітіна являє собою набір завдань, які дитина вирішує за допомогою кубиків, цеглинок, квадратів з дерева або пластика, деталей конструктор - механіка і т.д.
  2. Завдання даються дитині в різній формі: у вигляді моделі, плоского малюнка, малюнка в ізометрії, креслення, письмової або усної інструкції тощо, і таким чином знайомлять його з різними способами передачі інформації.
  3. Завдання розташовані приблизно у порядку зростання складності, тобто в них використаний принцип народних ігор: від простого до складного.
  4. Завдання мають дуже широкий діапазон труднощів: від доступних іноді 2-3-річному малюкові до непосильних середньому дорослому. Тому ігри Нікітіна можуть збуджувати інтерес протягом багатьох років (до дорослості).
  5. Поступове зростання труднощів завдань в іграх Нікітіних дозволяє дитині йти вперед і вдосконалюватися самостійно, тобто розвивати свої творчі здібності, на відміну від навчання, де все пояснюється і де формуються тільки виконавські риси в дитині.
  6. Не можна пояснювати дитині спосіб і порядок рішення завдань і не можна підказувати ні словом, ні жестом, ні поглядом. Будуючи модель, здійснюючи рішення практично, дитина вчиться все брати сама з реальної дійсності.
  7. Не можна вимагати і добиватися, щоб з першої спроби дитина виконала завдання. Вона, можливо, ще не доросла, не дозріла, і треба почекати день, тиждень, місяць або навіть більше.
  8. Рішення завдання постає перед дитиною не в абстрактній формі відповіді математичної задачі, а у вигляді малюнка, візерунка або спорудження з кубиків, цеглинок, деталей конструктора, тобто у вигляді видимих ​​і відчутних речей. Це дозволяє зіставляти наочно "завдання" з "рішенням" і самому перевіряти точність виконання завдання.
  9. Більшість творчих розвиваючих ігор Нікітіних не вичерпується пропонованими завданнями, а дозволяють дітям складати нові варіанти завдань і навіть придумувати нові розвиваючі ігри, тобто займатися творчою діяльністю більш високого порядку.
  10. Ігри Нікітіних дозволяють кожному піднятися до "стелі" своїх можливостей, де розвиток йде найбільш успішно.

У розвиваючих творчих іграх Нікітіних, в цьому полягає їх головна особливість, вдалося поєднати один з основних принципів навчання "від простого до складного" з дуже важливим принципом творчої діяльності - "самостійно за здібностями". Цей союз дозволяє вирішити в грі відразу кілька проблем, пов'язаних з розвитком творчих здібностей:

  1. Іігри Нікітіних можуть стимулювати розвиток творчих здібностей з самого раннього віку.
  2. Завдання-сходинки ігор Нікітіних завжди створюють умови, що випереджають розвиток здібностей.
  3. Дитина розвивається найбільш успішно, якщо вона щоразу самостійно намагається вирішити максимально складні для неї завдання.
  4. Ігри Нікітіних можуть бути дуже різноманітні за своїм змістом , вони не терплять примусу і створюють атмосферу вільного і радісного вибору.
  5. Коли дитина грає в ігри дуже важливо стримуватися, не заважати малюкові самому розмірковувати і приймати рішення, не робити за нього те, що він може і повинен зробити сам.

Розвиваючі ігри Нікітіних розраховані не стільки на самих дітей, скільки на спільну гру дітей з батьками. Ці ігри легко підлаштувати під себе і своїх діток, що дозволяє ще більше зацікавити дитину їх можна змінювати, вигадувати додаткові завдання.

Ігри Нікітіних - це в більшості своїй головоломки для розвитку логічного і образного мислення, набір завдань, спрямованих на розпізнавання і добудовування різних образів, які можна виконати за допомогою квадратиків, кубиків, цеглинок по принципу пазла або конструктора.

Такі ігри створюють своєрідний мікроклімат для розвитку творчості, інтелекту, розвивають розумові якості: увагу, пам'ять, особливо зорову, уміння знаходити залежності й закономірності, класифікувати і систематизувати матеріал, здатність до комбінування, тобто вміння створювати нові комбінації з наявних елементів, деталей, предметів, вміння знаходити помилки і недоліки, просторове уявлення і уява, здатність передбачати результати своїх дій. У сукупності ці якості  і складають те, що називається кмітливістю, винахідливістю, творчим складом мислення.

Ж.Ж. Руссо писав: "...чого не поспішають здобути, те здобувають звичайно напевно і дуже швидко". У кожної дитини свій строк і свій час досягнення.

Необхідно постійно заохочувати всі зусилля дитини  її бажання пізнати нове, навчитись новому. В дошкільному віці  потрібно уникати негативних оцінок дитини і результатів її діяльності. Порівнювати результати роботи дитини можна тільки з її власними досягненнями, але не з  досягненнями інших дітей.

Дуже важливо відповідати на всі питання дітей і частіше займатися з ними тим, що їм подобається.

Вимушене навчання - марна річ, перетворюйте заняття у цікаву гру, змагання, чарівне відкриття.

Література

  1. Нікітін Б. П. Ми та наші діти: [науково-популярна література] / Б. П. Нікітін, Л. О. Нікітіна; Пер. А. М. Лук’янець, Авт. передм. М.М. Амосов. – К. : Молодь, 1989. – 240 с.
  2. Новый взгляд на игры Никитиных / Л.Данилова – СПб. : Издательский дом «Нева», 2003. – 192 с. – (Школа раннего развития).
  3. Сходинки творчості або розвиваючі ігри / Б.П. Нікітін (Пер. з рос.)– К. : Рад. шк., 1991. – 144 с.