Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Модернізація української освіти визначає соціальні вимоги до системи шкільної освіти. Суспільству, що розвивається потрібні освічені, етичні,завзяті люди, які можуть самостійно приймати відповідальність рішення в ситуації вибору, прогнозуючі  можливі наслідки, здібні до співпраці, відрізняються мобільністю, динамізмом,конструктивністю, володіють розвиненим відчуттям відповідальності за долю країни. Школа може і повинна розвивати пізнавальні інтереси і здібності учня, прищепити йому ключові компетенції, необхідні для подальшої самоосвіти. Останніми роками все частіше порушується питання про вживання нових інформаційних технологій у школі.  Це не лише технічні засоби, але й нові форми і методи викладання навчальних предметів, новий підхід взагалі до процесу навчання.                                                                    

Основною метою вивчення іноземної мови є  формування і розвиток комунікаційної культури  здобувачів освіти, навчання практичному опануванню іноземної мови.       

У наш час існує чимало методів і технологій викладання англійської мови – як традиційних, так і новітніх. Необхідною умовою вибору того чи іншого методу навчання, що підходить і вчителеві, і учням, є знання інноваційних технологій навчання.                                         

Тому основне завдання сучасного педагога – вибрати методи і форми організацій такої навчальної діяльності, що найкраще відповідають рівню розвитку кожного здобувача освіти.                                  

Тому мета наукової статті  - розглянути інтерактивні технології як одну з ефективних форм стимулювання учнів до освіти. Сьогодні у освітньому процесі активно впроваджується інтерактивні технології, які ефективно сприяють засвоєнню матеріалу, оскільки впливають на свідомість учня, його почуття та волю, формують творчу особистість, що здатна доцільно й ефективно застосовувати набуті знання, уміння й навички у практичній діяльності будь-якої сфери суспільного життя. Для успішного виконання завдань, що стоять перед сучасною школою,важливо створити ситуацію,за якої вчитель і учень стануть повноправними суб’єктами системи освіти,  а основою навчання буде рівноправний діалог між тими, хто навчає,і тими, хто навчається [8, с.28]. Проблема впровадження інноваційних технологій навчання у школі є досить актуальною у системі освіти    в цілому,тому зростає кількість наукових досліджень з цього питання зростає. Важлий внесок у розробку та впровадження інтерактивних методів зробити німецькі вчені т на початку 90-х років – Арнольд Р., Шелтен А. та інші.                              

Інтерактивне навчання – це такий вид діяльності, що передбачає взаємодію учня з навчальним середовищем, яке слугує джерелом заснованого ним досвіду [7, с.7]. Інтерактивним можна називати метод, у якому той, хто навчається,є учасником. Учень не виступає пасивним слухачем, спостерігачем, а бере активну участь у тому, що відбувається на уроці [2,с.6]. У практиці навчання іноземних мов інтерактивне навчання можна оцінювати з розвитком критичного мислення, як конструктивної інтелектуальної діяльності школярів під час організації та здійснення мовленнєвої взаємодії [8,с.29]. Інтерактивне навчання має як позитивні,так і негативні сторони. До позитивних належать:

  • розширення пізнавальних можливостей учнів ( здобуття, аналіз, застосування інформації з різних джерел);
  • високий рівень засвоєння знань;
  • оптимальний контроль учителя;
  • взаємодія та партнерство між учителем та здобувачем освіти;
  • пошук альтернативного підходу в оцінюванні знань учнів.                    

    Переваги інтерактивного навчання:
  • участь у роботі всіх учнів класу;
  • формування вміння працювати в команді;
  • можливість висловлювати власну думку;
  • створення ситуації «успіху»;
  • можливість засвоєння великої кількості матеріалу за короткий проміжок часу;
  • формування навичок толерантного спілкування;
  • уміння аргументувати свою думку.

Недоліком євідсутність методичних розробок уроків з англійської мови, необхідність значних затрат часу на пошук і вивчення певної інформації. У навчанні англійської мови інтерактивні технології можна розглядати як творчі види діяльності,що дозволяють створювати ситуації мовленнєвої взаємодії, сприяють удосконаленню комунікативного досвіду учнів. Творчі комунікативні завдання можуть виконуватися у різних формах, зокрема індивідуально ( парна, групова). Найбільш повно це виявляється під час проведення рольових ігор, проєктної роботи ,у процесі вирішення навчальних мовленнєвих ситуацій, змістом яких передбачається монологічне, діалогічне й політичне спілкування учасників навчального процесу.                         

Під час вивчення англійської мови, на мій погляд, ефективними є такі інтерактивні технології навчання, як робота в парах,трійках, змінювані трійки, «карусель», «акваріум», «велике коло», «мікрофон», незакінчені речення , «мозковий штурм», аналіз проблеми, «мозаїка», «коло ідей», розігрування ситуації в ролях ( рольова гра, імітація), дискусія, ток-шоу тощо. Вказані технології та їхні складові можна результативно  використовувати  як на уроках засвоєння, так і застосування знань, умінь, навичок. Крім того,елементи інтерактивних технологій  можна застосовувати як на уроках засвоєння, так і застосування знань, умінь і навичок, також після викладу нового матеріалу, замість анкетування.                                                          

Використання на уроці запропонованих інтерактивних технологій сприятиме ефективному повторенню вивченої лексики, поновленню словникового запасу; глибокому засвоєнню навичок правильної артикуляції, розвиткові уваги, пам’яті, мислення; формуванню вмінь працювати в парах, групах.            У ході навчання писемного мовлення інтерактивні форми роботи застосовують рідко, оскільки це організація спільної групової і самостійної начальної діяльності здобувачем освіти,яка спрямована на розвиток індивідуального писемного мовлення, виконання ними у процесі активного взаємонавчання різних соціальних ролей (автора, читача, редактора, учня, вчителя). Учень при самостійному поетапному написанні творчої роботи( від розробки ідей до написання кінцевого варіанту тексту), розширює свій мовленнєвий досвід [4,с.5].                                   

Методика організації інтерактивного навчання писемного мовлення керується основними принципами навчання англійської мови:

а) активність – усі здобувачі освіти залучені до участі в кожному етапі навчання і відповідають за розвиток своїх умінь. Використання інтерактивних методів навчання при цьому передбачає активну взаємодію між учнями; взаємодопомогу і участь  у груповій роботі,що дозволяє зменшити кількість помилок при написанні тексту;
б) розвиток особистості – учні мають усі умови для особистого розвитку пізнавальної активності, творчої самостійності, набувають соціальних навичок;
в) інтегрований взаємозв’язок розвитку писемного мовлення з іншими видами мовленнєвої діяльності: аудіюванням, читанням, усним мовленням [5,с.48-52].                                                                    

Інтерактивне навчання на сучасному етапі  пов’язане з використанням мультимедійного комплексу (МК) у складі інтерактивної дошки, персонального комп’ютера й мультимедійного проектора. Такий комплекс поєднує всі переваги сучасних комп’ютерних технологій. Завдяки наочності й інтерактивності  МК  дозволяє мені залучити весь клас до роботи.     Я визначила такі ключові напрямки застосування МК:

- підвищення активності здобувачів освіти;
- презентації, демонстрування та моделювання ситуацій;
- збільшення темпу уроку.                                                                       

Таким чином, МК надає унікальні можливості для роботи й творчості. Зважимо на те, що сучасні школярі, у яких удома є комп’ютери дозволяє переключати дітей на те, що відео та ігрові програми успішно використовуються для навчання, сприяють розвитку творчої активності, захопленню предметом, створенню найкращих умов для опанування навичок аудіювання і говоріння, що забезпечує ефективність засвоєння матеріалу на уроках іноземної мови.                                                                                        

Можна відмітити  такі переваги використання інтерактивних технологій:

- установлення дружньої атмосфери і взаємозв’язків між учасниками спілкування;
- здобувачі освіти мають можливість бути незалежними і виявленими в собі;
- учитель заохочує учнів до співпраці,підбадьорює їх, вони не бояться допускатися помилок;
- учні мають можливість подолати страх перед мовним бар’єром;
- викладач не домінує;
-  слабкі учні можуть отримати допомогу від більш сильних;
- кожен учень, залучений до роботи, має певне завдання;
- здобувачі освіти мають змогу використовувати свої знання й досвід, набутий раніше.                                                                                  

Отже, інтерактивні методи сприяють інтенсифікації та оптимізації навчального процесу. На інтерактивних уроках учні мають змогу:

- аналізувати навчальну інформацію та творчо підходити до засвоєння начального матеріалу;
- формувати власну думку, правильно її висловлювати, доводити власну точку зору, аргументувати й дискутувати;
- моделювати власний соціальний досвід через включення в різні життєві ситуації;
- розвивати навички творчої та проєктної діяльності, самостійної роботи.

Використання інтерактивного навчання – не самоціль, а лише засіб для досягнення тієї атмосфери в класі, яка найкращим чином сприяє співробітництву, порозумінню і доброзичливості, дозволяє у повній мірі реалізувати особистісно орієнтоване навчання.   

Література

  1. Коваленко О.Концептуальні зміни у викладанні іноземних мов у контексті трансформації іншомовної освіти / О.Коваленко// Іноземні мови в навчальних закладах. педагогічна преса, 2003. – С.4-10.
  2. Литвин С.В.Система вправ для навчання писемного спілкування учнів старших класів середньої загальноосвітньої школи / С.В. Литвин // Іноземні мови . – 2001. – №1. – С.4-9.                 
  3. Методика викладання іноземних мов у середніх навчальних закладах кол. авторів під керівн. С.Ю. Ніколаєвої. – Вид. 2-ге, випр. і перероб . – К.Ленвіт, 2002. – 328 с.
  4. Пометун О., Пироженко Л. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання / О.Пометун, Л. Пироженко. – К.:А.С.К., 2005. – С.192
  5. Редько В. Інтерактивні технології навчання іноземної мови /В.Редько // Рідна школа. – 2011. –№8-9. – С.28-36.