Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Актуальність. Розум дитини – не посудина, яку слід заповнити, а смолоскип, який треба запалити (Плутарх)

Інтерактивного навчання – створювання комфортних умов навчання, при яких учень відчуває свою успішність, свою інтелектуальну досконалість, що робить продуктивним сам освітній процес. Його суть полягає у тому, що навчальний процес відбувається за умови постійної, активної взаємодії всіх учнів. Це базується на співпраці, взаємонавчанні: вчитель – учень, учень – учень. При цьому вчитель і учень – рівноправні, рівнозначні суб’єкти навчання. Використання інноваційних технологій – це спосіб створення в класі атмосфери, котра найліпшим чином сприяє співпраці, порозумінню та доброзичливості.

До Вашої уваги я пропоную урок із використанням інноваційних технологій.

Тема: спільнокореневі слова. Корінь слова.

Мета. Сформувати в учнів уявлення про спільнокореневі слова на основі спорідненості слів. Навчити розрізняти слова, близькі за значенням і спільнокореневі слова. Навчити виділяти спільну частину споріднених слів – корінь. Формувати вміння робити висновки на основі власних спостережень і отриманих знань. Виховувати патріотичні почуття.

Обладнання. Підручник  «Рідна мова». Ілюстрації. Роздаткові картки.

Хід уроку

1. Організація уроку

- Почнемо урок з привітань і побажань.

(Діти вітаються з присутніми на уроці вчителями. Вчитель бажає учням: бути впевненим в своїх силах; будь стриманим, не забувай піднімати руку, коли хочеш відповісти; нехай ваше письмо буде таким же гарним як і усні відповіді. Діти бажають вчителю: щоб урок був вдалим; щоб був гарний настрій. Діти бажають присутнім: щоб раділи за них; щоб їм було цікаво).

2. Мотивація навчальної діяльності. Девіз нашого уроку: “Уважність, старанність, праця – наш шлях до знань”

- Якщо ви скористаєтесь цим девізом, то зможете піднятися на вершину знань.

Робота в зошиті. Запис дати і каліграфічної хвилинки.
Каліграфічна хвилинка. Уу Іі їнкр Україна- звуко – буквений аналіз слова.

3. Актуалізація і корекція опорних знань.

Словниковий диктант за методикою “Навчання в русі”.

-На які питання відповідають іменники, прикметники, дієслова, службові слова?

Іменник – руку підняли в гору. Прикметник – рукою показують хвилі.
Дієслово –складають дві руки. Службове слово – аплодисменти.

(Рідненька, дитина, навчає, слухаю, уважний, до,  під, слово, урок, чудові.)

4. Повідомлення теми, мети, завдань уроку

-  Слів у мові так багато, що в “гущавині мови” можна заблукати, якщо не вміти розпізнавати слова. Тому до нас сьогодні на урок завітали чарівні гості: Мовочка і Суржик, які навчать вас їх розрізняти. ( Перегляд відеоролика)

Оголошення теми уроку. Спільнокореневі слова. Корінь слова.

Що в назві теми вас здивувало?( Корінь слова)

Асоціативний кущ: наприклад: колесо – машина, урок – учитель,  стіл – хліб.

-А які асоціації у вас виникають , якщо ви чуєте слово КОРІНЬ ? Складаємо  асоціативний кущ до слова КОРІНЬ .
- Скажіть, а якщо у квіточки , зрізати корінь ,чи вона житиме?
- А яке значення кореня для слова?

Презентація  «Корінь слова»

Я сподіваюся , що після цього уроку ви зрозумієте, що таке корінь слова.

5. Сприймання  і усвідомлення учнями нового матеріалу.

Спостереження. Прослухайте вірш. Яке слово в ньому пишеться завжди з великої букви?

Що краще у світі за рідну місцину?
Вкраїна , як ненька одна,
Люблю я всім серцем свою Батьківщину,
Для мене – найкраща вона.

- Запишіть це слово в зошит. А яке лексичне значення цього слова?  Від якого слова утворилося слово БАТЬКІВЩИНА?

Запишемо у зошит і на дошці: Батьківщина. Батько. Батьківська.

- У мовознавстві виділяють корінь дугою , наче бережуть від усього парасолькою. Отже, слова БАТЬКІВЩИНА, БАТЬКО, БАТЬКІВСЬКА мають спільну частину, вони наче родичі( споріднені), отже, вони спільнокореневі.

6. Фізкультхвилинка

- Прослухайте вірш. Які слова у вірші називають по іншому Батьківщину?

Мені  Україна за все наймиліша -це рідна Вітчизна як мати – одна.
Для кожного з нас вона Батьківщина, найкраща у цілому світі вона.

- Записати в зошит: Батьківщина, Україна, Вітчизна
-У цих слів немає спільного кореня, вони не споріднені.Їх обєднує те, що вони близькі за значенням.( Синоніми) ОТЖЕ, Які слова ми називаємо спільнокореневими?( Презентація) (які мають спільний корінь)

Опрацювання правила з таблиці.

Фізкультхвилинка  Відпочинок для очей.

Робота за підручником. Словниковий диктант за вправою ст. 71, 152( коментоване письмо.) На які питання відповідає кожне слово? Який висновок можемо зробити?

7. Закріплення вивченого.

  1. Самостійна робота. Вправа 155. (Записати вірш, знайти спільнокореневі слова та визначит корінь.)
  2. Добір споріднених слів різних частин мови.

На дошці запис:

Що?                               Що робить?                             Яке?
Розповідь                      розповідати                         розповідне

Діти добирають відповідні слова за  завданням вчителя і записують їх на дошці.

-З яким іменником можна сполучити всі ознаки?(Речення)
- Складіть усно речення(розповідне, питальне, спонукальне) про Батьківщину.

Тестові завдання.
Фізкультхвилинка .Танцювальні рухи під музику.
Повторення і закріплення вивченого матеріалу. Робота в групах за картками.

8. Підсумок уроку. Рефлексія.Закінчи речення:

Сьогодні на уроці я дізнався……..
Сьогодні на уроці я вчилася ……..
Корінь слова – це ……….
Найбільше на уроці мені сподобалось….
Свої знання я зможу використати……
Наш урок був……

9. Домашнє завдання. ст. 71, впр. 154.

  1. Поаплодуйте собі за гарну роботу на уроці. Поверніться і поділіться своїм гарним настроєм з присутніми.
  2. Із кожного ряду вибери тільки ті букви , які не повторюються і склади з них побажання

МКБМУДКМЬКТМЕ    (будьте)
УОЩШАСУЛИОВШІ   (щасливі)

Література

  1. Бідоленко Л. Духовний розвиток особистості в освітньому інноваційному просторі/ Л. Бідоленко //Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2002. - № 4. - C. 12-16
  2. Вакарчук І. Стратегія інноваційного розвитку України на 2010-2020 роки в умовах глобалізаційних викликів: Тези доповіді Міністра освіти і науки України Івана Вакарчука/ Іван Вакарчук //Освіта. - 2009. - 24 червня - 1 липня. - C. 3
  3. Ващенко Л. Пріоритетні напрями реалізації завдань інноваційної політики столичної освіти //Початкова школа. - 2002. - № 11. - С.4-8
  4. Кремень В. Інноваційність і освіта/ Василь Кремень //Позакласний час. - 2009. - № 11-12. - C. 36-38
  5. Кремень В. Модернізація системи освіти як важливий чинник інноваційного розвитку держави //Освіта України. - 2003. - № 34. - C. 2